Jump to content

Cena modelovanja i rendera enterijera u Srbiji?

danijelk
 Share

Recommended Posts

Da se razumemo, u svakoj temi pre ove, na ovu temu, vodio sam glavnu rec. Kad je onaj momak hteo da uradi posao od 5000+ evra za 800, ja sam preneo iz poslovnih ponuda ovde u 3d (bezte indusi stizu srbi). Pre toga je bio slucaj da li sa icmanom, koji je radio fantasticne radove, za neku nebulozno nisku cenu, i nakon konsultacija (blaga rec :)) upetostrucio je i opet je imao posla, ali vi ga ovde bas preteraste.

+1

Samo vas gledam.... B) ... Istina i dalje radim.....

Ja sam tada (ima 7-8) god....posle "konsultacija" na DZ sa 50e otisao na 200e i nastavio da radim i to je samo jedan stalni klijent bio u pitanju. E sad se muvamo sa cenom od oko 200-250e... Jer u principu uvek ima posla...

ALI!!! I klijent se izbezobrazi pa pocne da se ponassa robovlasnicki jer se navikne na dobar odnos kvalitet/cena i cutanje nas "3d-Ovaca"... Tako da se pre par meseci opekao i on i nazalost jedan nas kolega koji je istrajao u svom stavu iako je video da gubi.

Ovaj hoce da plati kako njemu odgovara jer je tako navikao a nema pojma kako "nase" trziste u stvari funkcionise... Kada je bio sateran u "rok" sve je nudio samo da se izvuce ali je vec bilo kasno. Izgubio je vise zbog probijanja roka....

Placa ON (arhitekata) i staticara i elektricara i ovo i ono..... ali jbte, ide i na letovanje, zimovanje, kupio novi auto....ne propusta ni jedan koncert..... i sl....

^$%&$%* OPET STE ME IZNERVIRALI.... UPRAVO JUCE SAM POCEO NEKI SUMANUTI POSAO KOJI BI TREBALO DA RADIM BEZ HRANE, VODE, SPAVANJA.... A KADA PRERACUNAM KINTU BICE SAMO ZA MOJ FIZICKI OPORAVAK...VITAMINI, LEKOVI, PONEKI SENDVIC...

ODOH DA PODVUCEM CRTU I DIZEM CENU.... SVI POSKUPLJUJU A JA OPET JEDEM G....

P.S.

Za ona kupatila: 100-150e (daj im vise "pogleda", to vole, nek renda komp.)

Za vece enterijere (Kao ovaj pail-ov): 300e pa navise

• Replies 208
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hvala Xaveru na odgovoru.

Napravicu jednu analogiju, opet ima veze sa Srbijom i uopste formirmanjem cena na trzistu.

Taksisti.

Kada udjete u taksi bez obzira koji je predstavnik, bez obzira na to kakav je auto, placate 140 dinara. I svaki kilometar se placa, u zavisnosti od tarife, koja je u prvoj 55 dinara a u drugoj 70 dinara, ako se ne varam.

I sta?

Ne postoji takisista koji ce vam reci: "Hej, ja vam necu naplatiti start a kilometar, neka bude 40 dinara. Znate, ovo je Srbija, ljudi nemaju para a meni treba stalan prihod..."

Ko ima novca, vozi se taksijem, ko nema ide GSP-om... Koja je razlika u uzitku i kvalitetu voznje, zna se.

Nama dizajnerima, ilustratorima, animatorima i uopste umetnicima treba da postoji jedna univerzalna tarifa ispod koje se ne ide.

Evo jedna sveza vest, koliko investitori klepaju, a kad treba da se plati arhitekta ili 3D, onda se pilicari.

Naime, ortak mi je upravo javio da je kupio stan, posto je u kesu platio spustio je cenu za 410e po kvadratu.

A sumnjam da mu je investitor dao po toj ceni, a da ni tu nema bas nikakvu zaradu.

Eto, najveci problem su alavi investitori, koji bi za sto manje ulozenog sto vise da uzmu, ali da se ne ponavljam, pisano vec o tome!

Poz.

Gde ste nasli nekretnine po toj ceni, ako moze neki info superhitno ?

Ne znam zasto uopste postavljate pitanje ko je koliko radio da bi do necega dosao i glumite majke Tereze i uzasno moralne umetnike iz ne znam kojih toboznjih razloga, idite u crveni krst ili Zvecansku pa pokazite milosrdje onima kojima tako nesto treba, vasem poslodavcu to ne treba verujte mi, kada citam kako ih pravdate presedne mi i jos nesto me potera u wc.

Pitajte ih ako im treba jos neka pomoc oko kuce, da im setate dzukca, izglancate cipele ...

Ako para nema kako neki tvrde kako onda pojedini studiji uzimaju mesecno po desetine hiljade evra, kako se stanovi i kola kupuju i dalje, kako pojedini tv novinari, cisti mediokriteti, dobijaju platu po 10-13K evra iako bi njihov posao mogla podjednako uspesno da vrsi i baba sera pri tom rade 4 puta mesecno maks ... pa odgovor je jednostavan para ima ali za beskicmenjake nema, to bi donekle i bila evolucija u najboljem zivotnom primeru - ko ne ume da prezivi nece ga ni biti, pojesce ga jaci, tako da je zapravo to i OK, i to je neki vid prirodne selekcije.

+1

Samo vas gledam.... B) ... Istina i dalje radim.....

Ja sam tada (ima 7-8) god....posle "konsultacija" na DZ sa 50e otisao na 200e i nastavio da radim i to je samo jedan stalni klijent bio u pitanju. E sad se muvamo sa cenom od oko 200-250e... Jer u principu uvek ima posla...

ALI!!! I klijent se izbezobrazi pa pocne da se ponassa robovlasnicki jer se navikne na dobar odnos kvalitet/cena i cutanje nas "3d-Ovaca"... Tako da se pre par meseci opekao i on i nazalost jedan nas kolega koji je istrajao u svom stavu iako je video da gubi.

Ovaj hoce da plati kako njemu odgovara jer je tako navikao a nema pojma kako "nase" trziste u stvari funkcionise... Kada je bio sateran u "rok" sve je nudio samo da se izvuce ali je vec bilo kasno. Izgubio je vise zbog probijanja roka....

Placa ON (arhitekata) i staticara i elektricara i ovo i ono..... ali jbte, ide i na letovanje, zimovanje, kupio novi auto....ne propusta ni jedan koncert..... i sl....

^$%&$%* OPET STE ME IZNERVIRALI.... UPRAVO JUCE SAM POCEO NEKI SUMANUTI POSAO KOJI BI TREBALO DA RADIM BEZ HRANE, VODE, SPAVANJA.... A KADA PRERACUNAM KINTU BICE SAMO ZA MOJ FIZICKI OPORAVAK...VITAMINI, LEKOVI, PONEKI SENDVIC...

ODOH DA PODVUCEM CRTU I DIZEM CENU.... SVI POSKUPLJUJU A JA OPET JEDEM G....

P.S.

Za ona kupatila: 100-150e (daj im vise "pogleda", to vole, nek renda komp.)

Za vece enterijere (Kao ovaj pail-ov): 300e pa navise

Ponudio sam im 75e kao zadnju cenu, i za svaki ambijent render iz 2-3 ugla. Al ne vredi, i to im skupo <_< .

Nemam nameru vise da se zamlacujem sa domacim klijentima. Mozes samo da izgubis i vremena i zivaca.

Cast izuzecima, ako ih uopste ima....

Ponudio sam im 75e kao zadnju cenu, i za svaki ambijent render iz 2-3 ugla. Al ne vredi, i to im skupo <_< .

Nemam nameru vise da se zamlacujem sa domacim klijentima. Mozes samo da izgubis i vremena i zivaca.

Cast izuzecima, ako ih uopste ima....

Hehge lepo ja kazem, njima treba render za 15-20 evra. Jer znas kako, to je archviz, imas ever modele, uni podesavanja, on je to naplatio 1000 evra, Srbija je banana republika, prosecna plata je 36000 ....

^ Mogu da traze koju hoce cenu, mogu da traze i 1eur po renderu i to je potpuno ok, ne treba zbog toga niko da se potresa. Da li ce da nadju, sta ce da nadju i koliko ce to sto nadju da podstakne njihovu prodaju to je drugo pitanje.

Ma ajmo svi lepo sutra na ulice, i nek svako napravi sopstveni transparent sa renderom i cenom na njemu, koju misli da treba da dobije, pa da mitingujemo malo 8). Eheeej!

Bilo bi mnogo različitih transparenata pa bi se novinari-baba sere oparili na toj eksluzivnoj vesti.

Sad kad malo bolje razmislim i rezimiram ovu temu, Laki je i dalje najvise u pravu, kako god da okrenes.

Pominjalo se tu i "ovo je Srbija", i "ovde je prosecna plata 36k din" i tako te po meni neke nebuloze...

Pa da vas pitam sad, jel to znaci da sad posto je takva prosecna plata, treba sve da obaramo onda dole?

Ja stvarno nemam nista protiv, ali onda hocu i da cena stambenog kvadrata bude od 300 do 500e.

E iz tog jednog jedinog, i samo tog razloga, se ne slazem da je cena od 150e - 200e "ok za Srbiju".

Nije ok, i ne moze biti ok, sve dok stanovi kostaju onoliko koliko kostaju. Da je cena drugacija, razumeo bih.

Da li je ok za prodavce keramike i namestaja? Tu mozda i jeste, mada mislim da moze i tu maaalko bolje, ali ok.

Ali za gradjevinu...nikako. Bez obzira na sve evere, i skripte, plaginove, itd.....to ne opravdava spustanje cene.

Eto primer ortaka koji sam naveo par postova unazad.

Sta mislite, investitor nije mogao, na samo tom jednom stanu da izdvoji 10e po kvadratu, sto je oko 700e i da plati da se uradi render-dva? Mnogo skupo jel? Ma to su proseravanja bre!

Ima tu i srpskog mentOliteta malo. Zasto da da 700e za nesto, kada moze 150-200 i da ode na more za kusur!?

Razmisljanje: Level Srbin.

E da nadovezem na ovu dugacku temu

Mislim da cu da ispadnem glup u drustvu ali ja pojma nisam imao kolika se cena krece po 1 renderu za salon namestaja odradio sam 26 komada ali u pitanju su prazne prostorije gde posle isecem namestaj koji je fotograf slikao u skroz drugacije osvetljenom prostoru i sklopim ..... pred kraj posla rikne mi hard disk i ponovo krenem da radim odradim sad sve i evo sutra mu nosim ali sustina je sto sam ja u startu rekao glupost a to je cena od 5 do 7 e po slici slike su u glavnom u ovom kvalitetu 1600x800 72 dpi Slika primer

E da nadovezem na ovu dugacku temu

Mislim da cu da ispadnem glup u drustvu ali ja pojma nisam imao kolika se cena krece po 1 renderu za salon namestaja odradio sam 26 komada ali u pitanju su prazne prostorije gde posle isecem namestaj koji je fotograf slikao u skroz drugacije osvetljenom prostoru i sklopim ..... pred kraj posla rikne mi hard disk i ponovo krenem da radim odradim sad sve i evo sutra mu nosim ali sustina je sto sam ja u startu rekao glupost a to je cena od 5 do 7 e po slici slike su u glavnom u ovom kvalitetu 1600x800 72 dpi Slika primer

Ovde dolazimo do daljeg komplikovanja cele situacije.

Slazem se da je Bzerox dao apsolutno neverovatnu cenu po renderu, pa makar renderovao 3 sfere.

Slazem se i sa Abishai-em.

Ali kolege, ja znam tri coveka koji su masteri gradjevinarstva i rade u poznatoj firmi u Novom Sadu za 360 evra mesecno, znam dvoje mastera arhitekture koji rade u drugoj firmi za 350 evra i jos njih nekoliko koji su bez posla.

Izracunajte koliki je njihov sat rada.

Glavni problem u Srbiji sto se tice 3D-a je odnos ponude i potraznje. Ponuda je ocigledno velika, potraznja minimalna, sledi da ce cena rada biti vrlo mala.

Eto vidite, cak kad ste mislili da nista ne moze da vas iznenadi, pojavi se Bzerox i covek kaze da radi za 5e render. :) .

Eto vidite, cak kad ste mislili da nista ne moze da vas iznenadi, pojavi se Bzerox i covek kaze da radi za 5e render. :) .

To je zato sto se kasno registrovao na DZ.

Bukvalno je i meni tako bilo...... Ja sam se na DZ pre 6 god. pojavio sa gomilom radova koje sam radio kao neki zatvorenik koji nije imao pristup ni tel, ni internetu :) i za 3 dana zivot mi se promenio..... E problem je sto se nama svest o samopostovanju ne menja. Evo mene opet radim za mizernu cenu jer malo po malo.... i prc... Sada opet zbog VAS moram da stisnem "mosnje" i presecem.... Ali znam da ce to opet dobro proci....

poz. Staroj Gardi.... vidim ja da ce morati da se desi novo okupljanje na kom cu napokon morati da prisustvujem B)

Eh, mozda me nisi dobro shvatio.

Ne optuzujem ja coveka zato sto on radi za 5e render. Svako radi po onoj ceni koja njemu odgovara.

Hteo sam samo reci kako nije lako doci u situaciju da radis render za 200 ili 300 e, a kamoli za 1000.

Ja sam u nekom od predhodnih pisanija zamolio da se javi neko ko je radio i dobio 1000e za render.

Jos uvek se niko nije prijavio :) .

Ali kolege, ja znam tri coveka koji su masteri gradjevinarstva i rade u poznatoj firmi u Novom Sadu za 360 evra mesecno, znam dvoje mastera arhitekture koji rade u drugoj firmi za 350 evra i jos njih nekoliko koji su bez posla.

Tacno, na kraju se cela prica svodi na individualne sposobnosti. Eto ja zaradjujem vise nego oni, a nemam master... Sta da im ja radim kad su nesposobni da zarade pare. Pazi ja znam nekoliko sefova arh kuca u NS, i uopste im nije frka, svakom od njih njegov radnik, arhitekta, donese bar jos jednu svoju platu. A arhitekte sede i kukaju. Moze se i u ovoj Srbiji lepo naplatiti, primera ima, samo zasto bi ti neko placao realno kada ima onih koji sami sebe podcenjuju.

Ma ja sam znao da je nesto skuplje ali kontao sam ima dosta da se radi za coveka koji ima "osecaj" za vizuelne komunikacije covek koji sve resava kontrastom a nije to sve sto sam ja naplatio 5e on je nezadovoljan kvalitetom rendera .... svakako ineresuje me koliko da mu trazim za ovakve rendere ...?