Jump to content

Cena modelovanja i rendera enterijera u Srbiji?

danijelk

Recommended Posts

• Replies 208
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Totalno i u potpunosti se slazem sa Lucky Bug-om!

Sami ste sebi raku iskopali a neki izgleda kopaju jos dublje ne bi li zlatni cup tamo nasli ili mozda naftu!

Toliko toga bih rekao ali suzdrzacu se jer je Lucky dovoljno toga rekao pa cu se samo malo nastaviti i pri tom se truditi da ne uvredim nikoga...

Kada bi ste sad podigli cene ili ih stavili u normalu, jedno vreme ne bi imali posla, pogotovu oni sto se ubijaju po ceo dan

radeci i kukajuci kako ih iskoriscavaju kako vise vrede bla, bla..

Ali kada bi trziste prihvatilo cene, a prihvatilo bi ih, onda bi umesto 5 ili 15 poslova mesecno od po 50-100-150 itd.. cena

radio 1 do 2 posla mesecno od minimum 500e do 2000-3000e po poslu, onda bi uzivao u tome sto radis, smatrao da je tvoje ulozeno vreme i novac imalo smisla i da te onaj ko te zove tj. klijent postuje i ceni, i prosto osecao bi se bolje u vezi samog sebe!

Ovako cete doci u poziciju da omrznete to sto radite i da non stop nesto kukate i na kraju ce neki prestati ovim da se bave...

Licno smatram da se posao moze naplatiti dobro i to u nekom stadijumu svog zivota sam shvatio da ne zavisi samo od kvaliteta posla vec od stava koji si zauzeo prema sebi, klijentu i onome sto radis...

Secam se momenta kada je drugar sa kojim sam radio neke poslice svojevremeno rekao kako si mogao da odbijes posao,

300e je ipak bolje nego nista(u tom momentu nismo imali kesa i bila je frka) za nesto sto je realno vredelo 1000e.

Odgovorio sam mu da ne mogu vise da radim te stvari i da ce neki ljudi sa kojima smo radili odpasti ali ono sto ostane i ono novih klijenata sto dodje ce znati koliko kostamo i sta mogu da ocekuju od nas. A da ovi ostali ne treba ni da me zovu nikada vise ili ako prihvate da to toliko kosta itd... da se slobodno jave!

Sad svako bi rekao pa dobro ali nije nam bio na odmet taj kes, itd...

Odgovor stize malo kasnije...

Proslo je malo vise od mesec dana, finansiska situacija nije bolja, vise puta se pominjao taj posao koji smo odbili,

ja sam i dalje ostao pri svome da ispod nekih standarda vise ne idem makar ne uradio ni jedan jedini posao, moram priznati da sam sumnjao u tu odluku dosta puta u tom periodu i onda...dobili smo drugi posao klijent je prihvatio uslove da skatim i ovako vec dugacku pricu... od tada nikada manje nisam radio a vise zaradjivao, postoji period dok se ljudi prihvate neke stvari da su takve kakve su i da to kosta koliko kosta i onda sve ide samo od sebe...

Iz iskustva takodje znam da oni koji su vec neko vreme u ovom poslu (ne samo arhiviz vec i reklame itd.)

cene sebe naplacuju dobro i zive tako vec odavno, vas koji takodje radite dobro ali ne cenite sebe dovoljno od njih ne razdvaja kvalitet vec samopostovanje!

Tako da kao sto Lucky rece ili ga naplati ili ga daj dzabe!

A obozavam recenicu pa za to je neki lik trazio 100e a ti trazis 1000e, uvek cu odgovoriti pa idi kod tog lika ja nemam nikakav problem sa tim!

I verujte ozbiljan klijent ce doci pre kod mene nego kod tog sto trazi 100e!

E pazite sad dijabolicnu sitaciju u koju cete se pre ili kasnije dovesti,

ja ne kazem da je moj kvalitet bolji od tog sto trazi 100e ali prosto je moj stav da hocu 1000e za to,

i onda kada klijent bude dosao kod mene za 1000e ja cu da dam tom liku da uradi posao za 100e i da odem ceo dan

da se setam, pijem kaficu itd... da zaradim 900e samo na necijem ne postovanju samoga sebe!

Pa sad drugari moji razmislite sta radite i kako cete cene da formirate!

Jer kategoricno tvrdim da se moze ovde u SRBIJI naplatiti dobro ali za to je ipak potrebna neka vrsta sloge

neka zrtva, odbijanje nekih poslova cenom i oni pravi ce se iskristalisati a onda ce i oni sto nisu hteli da daju 150e

za render doci da vam daju 1000e za isti!

Generalno ne volim da ulazim u polemike itd.. ali ovaj put se stvarno nisam mogao suzdrzati!

Pozz

Sta je na kraju zakljucka, koliko ovakav render vredi u Srbiji?

Meni je interesantno da se svi vode nekim satnicama, u sredini gde niko nista ne radi po satu, a onda im zesce zakaze matematika kada dodje do sabiranja tih sati. Ovaj render zaista nije nista specijalno, i kontam da se moze uraditi za dan, ili manje.

Sa vasim dnevnicama od 1000 evra, (1300+ dolara), jedva cekam da se vratim u Srbiju i da zapocnem biznis tu.

Ja se slazem sa vecinom ovde napisanog, ali i dalje ostajem pri stavu da se render ovog kvaliteta odradi lagano za 5-6 sati i da je u tom slucaju cana od 150 do 200e prihvatljiva.

Kome je malo da u zemlji Srbiji radi za 200e dnevno onda taj verovatno nije vise u Srbiji nego je nasao neki angazman u inostransvu.

Uvek ce taj neko da se preracuna koliko mu treba vremena da uradi nesto, ma sta to bilo pa onda vidi da li mu se isplati. Ali da generalno za ovako nesto sto kaze i yokozuna ne treba mnogo da se uradi (ako je posao takav da mozes da koristis ever pakete). Izgeda da i klienti ovde svracaju cim cujem od par njih...imas modele na internetu one sto vi koristite :)

A ako nekom placas 1000 funti, kolika je taksa za tih 1000 funti ?

Ne placa se taksa ako placas nekoga. To sto ja placam nekoga mi se odbije od bruto prihoda tako da na to ne placam taksu. Platis samo income tax koji se placa njednom godisnje.

Takodje ja moram da naplatim VAT (pdv) na sve sto radim koji je 20% koji prosledim na svaka 3 meseca. Sve sto kupim za firmu mi je bez VAT-ja tj odbija se od VATja koji placam drzavi. Zato se trudim da sve kupujem preko kompanije :)

Sve u svemu dosta jednostavan proces.

....

Ali kada bi trziste prihvatilo cene, a prihvatilo bi ih, onda bi umesto 5 ili 15 poslova mesecno od po 50-100-150 itd.. cena

radio 1 do 2 posla mesecno od minimum 500e do 2000-3000e po poslu, onda bi uzivao u tome sto radis, smatrao da je tvoje ulozeno vreme i novac imalo smisla i da te onaj ko te zove tj. klijent postuje i ceni, i prosto osecao bi se bolje u vezi samog sebe! ....

Xsi, mislim da ovde gresis. Ja mislim da JEDINO sto srbija ima da ponudi u archviz sektoru su niske cene u poredjenju sa na primer zapadnom evropom. I to je jedini razlog veruj mi sto strancu autsorsuju u Srbiju. Kada bi trazili 2-3 hiljade evra za render ostali bi ste preko noci bez posla. GARANTOVANO!

Prave pare se ne uzimaju na vizualizacijama WCa i kupatila nego na velikim projektima sa vise milionskim budzetima. Koliko ljudi koji se u Srbiji bave 3djem mislis da moze da hendluje takve projekte? Ja mislim da mogu da se izbroje na prste i to jedne ruke.

3d je biznis koji trazi velike investicije i u hardver i u ljude i bez toga ne mozes da pravis kintu.

Ja bih se iskreno zabrinuo koga li sam zajebao i koje ce posledice biti ako bih uzeo 5-10 puta vecu platu od prosecne plate ovde.. Iskreno.. Lepo je to, svi smo se zrtvovali da naucimo to sto radimo, ali dali smo bas toliko? Po meni, ako si uzeo 100e na dan, to je ok.. ako si uzeo i 150... Ali ako neko kaze 300e po renderu koji za dan opusteno moze da se uradi... ok.. nemas bas ni svaki dan posla...

Ako pogledam render sa prve strane, postujem i fotorealnost i sve, ali ako bi radio 20 komada posle 5tog bi ako i pravis elemente (a sto bi, ako ti ne traze to) imao sve i samo bi kombinovao i radio bi po 2 dnevno minimum.. Ako i ne, nije lose imati 1500e za mesec dana (i brze)...

Mislim da mozes da radis brze i samim tim zaradis vise, ako su uslovi da ne mozes, onda ili si spor (znaci ne vredis 2000e mesecno) ili si malo naplatio... Mislim iskreno, da si ti mogao malo da spustis kriterijum (kvalitet, i da koristis gotove modele) i radis brze, ako ti nisu to dali, mora da se iscimas da bude bas dobro onda oni nece da plate kako bi trebalo... Opet, nije enterijer kompleksan, mozes da budes dovoljno brz i da odrzis kvalitet, tako da je tom racunicom i cena ok (ne mislim na 40e po renderu ok)...

Ako bilo ko kaze da treba da se uzme 10 puta vise, svaka cast, voleo bih da vidim tog ko radi ovde, uspeva da uzme toliko para i radi non-stop... Lako je biti negde daleko i pricati kako treba da se uzme 10 puta vise, da je moglo nebi se ni odlazilo.. Nadam se da to nije uvreda za bilo koga...

Sve u svemu, mislim da si ti sa 75e dao ok ponudu, moglo je malo bolje ali je realno i ok...

Ja bih se iskreno zabrinuo koga li sam zajebao i koje ce posledice biti ako bih uzeo 5-10 puta vecu platu od prosecne plate ovde.. Iskreno.. Lepo je to, svi smo se zrtvovali da naucimo to sto radimo, ali dali smo bas toliko? Po meni, ako si uzeo 100e na dan, to je ok.. ako si uzeo i 150... Ali ako neko kaze 300e po renderu koji za dan opusteno moze da se uradi... ok.. nemas bas ni svaki dan posla...

Ako pogledam render sa prve strane, postujem i fotorealnost i sve, ali ako bi radio 20 komada posle 5tog bi ako i pravis elemente (a sto bi, ako ti ne traze to) imao sve i samo bi kombinovao i radio bi po 2 dnevno minimum.. Ako i ne, nije lose imati 1500e za mesec dana (i brze)...

Mislim da mozes da radis brze i samim tim zaradis vise, ako su uslovi da ne mozes, onda ili si spor (znaci ne vredis 2000e mesecno) ili si malo naplatio... Mislim iskreno, da si ti mogao malo da spustis kriterijum (kvalitet, i da koristis gotove modele) i radis brze, ako ti nisu to dali, mora da se iscimas da bude bas dobro onda oni nece da plate kako bi trebalo... Opet, nije enterijer kompleksan, mozes da budes dovoljno brz i da odrzis kvalitet, tako da je tom racunicom i cena ok (ne mislim na 40e po renderu ok)...

Ako bilo ko kaze da treba da se uzme 10 puta vise, svaka cast, voleo bih da vidim tog ko radi ovde, uspeva da uzme toliko para i radi non-stop... Lako je biti negde daleko i pricati kako treba da se uzme 10 puta vise, da je moglo nebi se ni odlazilo.. Nadam se da to nije uvreda za bilo koga...

Sve u svemu, mislim da si ti sa 75e dao ok ponudu, moglo je malo bolje ali je realno i ok...

Evo objasnicu jos jednom: Oni su hteli najbolji i najkvalitetniji render koji ja mogu da im napravim, bez obzira koliko ce render da traje, koliko treba vremena i sve to. Znaci da napravim maltene fotorealistican render sa max kvalitetom. Ovo sto sam im ja ponudio im je odlicno, al ja sam prvo trazio 150e za jedan render i to im nije odgovaralo. Ok, ja spustim na 100e, i ista prica. Na kraju sam vec hteo da batalim al sam im ponudio 75e kao moju zadnju cenu. I pogadjaj dal im je i to odgovaralo? Da se ne lazemo, ne mislim da moj render vredi 300 i kusur evra, al ako ne mogu da plate smesnih 75e za jedan ovakav render onda tu nema sta da se prica. A hteli su dugorocnu saradnju sa mnom, i za ubuduce.... <_<

da dam svoje misljenje u vezi naplacivanja po satu:

Prvo: Ako si frilenser i radis od kuce.....ili iz svog biroa (svejedno) i radis na sat, onda klijent jednostavno MORA da ti veruje na rec da si zaista toliko sati i radio. Znaci mozes da kazes da si radio i 10 i 100 sati ... ja mislim da manje vise svi na kraju zaokruze neku ciljanu cifru pa onda kazu da su radili xx sati da bi otprilike ispunili tu ciljanu sumu.

Taj aspekt otvara mogucnost za nesporazume i neprijatnosti

Druga stvar: moj 1h rada i 1h rada nekog drugog mogu da se razlikuju i po kvalitetu i po kvantitetu. Ako je moj klijent radio prethodno sa Frilenserom A koji radi kao singerica i 1h kod njega kosta 100, pa onda dodje da radi sa mnom i ja ISTO tako cenim sat 100 ali radim sporije onda klijent sa pravom moze da mi prigovori da moja cena nije ok.

Znaci sama ta "satnica" je subjektivna cifra, svi pricaju o ceni a niko o efikasnosti, tj. svi pricaju o onome sto im "pripada" a nista o onome sto zapravo daju.

Ako ja odradim posao za 2dana/16h, a neko drugi odradi ISTI posao za 3dana/24h jel to znaci da ce on uzeti vise para od mene a pritom je manje efikasan? I da li ce klijentu biti svejedno?

Trece: Recimo dobijem da radim neki projekat koji zahteva da resim kako cu nesto da uradim. Recimo da je to nesto sto nikad nisam radio, pa probam, izgubim dan i nakon toga provalim da to ne moze tako i promenim plan i uradim drugacije. Sta je sa tim jednim danom koji u sustini investitora ne mora da zanima, kako da mu naplatim taj dan kad nista nisam uradio? Nemojte mi reci da vam se nisu desavale takve situacije. Ja sam imao nekih zaguljenih terena gde sam finalni teren napravio tek iz treceg puta...

-----------------------------------------------------------------------------

E sad sto se tice cena generalno:

- Cifra je uvek odnos izmedju potraznje i ponude

Potraznja je naravno broj i zainteresovanost kupaca za posmatranu robu, a potraznja je koliko te robe ima, tj. koliko je roba dostupna

Ako na celoj planeti ostane samo jedna cokoladna bananica a pritom svi hoce da je kupe, njena cena moze lako da bude i 1.000.000eur, ako je ostala jedna a niko ne zeli da je kupi njena cena je 0, bez obzira sto je ostala samo jedna

- Cena se formira u interakciji izmedju onoga ko prodaje i onoga ko kupuje

Koliko cenu odredjuje prodavac toliko je odredjuje i kupac. Ako prdavac nudi robu za 1000eur a nema kupca onda ne moze da se kaze da je to cena robe, vec da je to pusta zelja prodavca. Bez prometa nema ni cene. Ovde se cesto mesaju ZELJENE cene i POSTIGNUTE cene, a razlika moze da bude ogromna.

Ja se slazem sa vecinom ovde napisanog, ali i dalje ostajem pri stavu da se render ovog kvaliteta odradi lagano za 5-6 sati i da je u tom slucaju cana od 150 do 200e prihvatljiva.

Kome je malo da u zemlji Srbiji radi za 200e dnevno onda taj verovatno nije vise u Srbiji nego je nasao neki angazman u inostransvu.

^upravo to. 200eur za 8h posla daje 4800eur mesecno, ako budemo realisticniji pa kazemo da ne radi svaki dan nego samo 10 dana mesecno onda je to 2000eur mesecno (i jos moze da se ladi 3 nedelje).....i onda ne znam zasto bi neko prigovarao tome....i gde je onda uopste problem. Mozda bi neko zelelo da odradi 1 posao u dva meseca i da zivi super od toga. Ako je tako onda izvin'te ali ja nikad nisam zamisljao arhviz (3D) kao posao u kome se malo radi a puno zaradjuje.

Realno gledano, cak i da neko za nedelju dana odradi posao od 200eur to je opet mnogo bolje od neke prosene plate u Srbiji (330eur mesecno). Pritom, cak ni neki Srbin koji za sebe moze da kaze da ima "solidnu" platu od 500-600-700eur nema takav skor vreme/novac.

A zasto pominjete te cifre/dan?

Pa to su idealni uslovi, kakvih nema. Nema posla svaki dan. To se meni i svidja pomalo kod ovog posla.

I ja bih pre, kao i XSI odradio mesecno par poslica dobro placenih, nego da se razvaljujem svaki dan od posla, za sicu po poslu.

Jeste, sa jedne strane cu imati vise posla ako sam jeftiniji, ali ako mogu da kao covek odradim par i naplatim ukupno koliko bih naplatio da radim jeftinije ali non stop, na mesecnom nivou, pre cu da izaberem ovo prvo. Sto je normalno, svako bi izabrao to!

Od polovine decembra pa do pre nedelju dana nisam radio nista. Taman sam ostao bez kinte :)

Da sam radio za 50e po renderu, sad ne bih imao 'leba da jedem. Sreca, pa sam dobro prosao novembar i decembar.

Mislim da prvenstveno covek treba da razmisli da li se ovim bavi iz hobija, pa mu dobro doslo koliko god da dobije, i svejedno mu je da li ce da uzme 50-100-300.

Ili ce da radi taj posao i od njega da zivi, placa racune, stan, itd...kao sto je vec spominjano.

1. Recite mi da ste imali jednog klijenta sa kojim ste ugovorili posao i onda trpali Evermotion u svaku scenu? Ja sam uradio brdo archviz-a i sem auta i biljki prakticno nista drugo nisam mogao iskoristiti ...

2. I ja se slazem da na ovu kolicinu 75eur je sasvim pristojna ponuda.

3. I dalje je pitanje da li on moze jedan render da stanca dnevno, to je u najboljim mogucim uslovima, koji sa nasim a bogami i stranim klijentima gotovo nikad nije slucaj. Ja nisam imao klijenta kod kojeg sam pogodio sve iz prve, cak sta vise nisam imao klijenta koji je sam pogodio sta hoce iz prve .... Znaci ta prica moze jedan render dnevno, ce se razvuci bar na tri dana, garant.

Xaver slazem se ja sa tobom, trziste diktira, ali oni su njemu dosli, njima je to POTREBNO da bi oni bili malo vece face od konkurencije. Pa sta sad treba da mu oni kazu koliko njegov posao vredi? Ako hoces jefitnije, daj upite za jos par ponuda, pa ces videti sta je realno stanje, i sto se tice kvaliteta i cene. A ne zato sto je prosecna plata u Srbiji 36000 ili zato sto on misli da je napraviti render pogledati dva puta u monitor, jer sve ima na netu ....

I da se ne lazemo, bilo koliko on njima naplatio render oni ce to isto + % naplatiti njihovom klijentu. Treba biti realan, pogotovo na nasem trzistu, ali to ne znaci da treba da radim za dz. Ako nemaju to da plate neka to ni ne nude, onaj ko ima i ko moze ce platiti.

Xaver slazem se ja sa tobom, trziste diktira, ali oni su njemu dosli, njima je to POTREBNO da bi oni bili malo vece face od konkurencije. Pa sta sad treba da mu oni kazu koliko njegov posao vredi? Ako hoces jefitnije, daj upite za jos par ponuda, pa ces videti sta je realno stanje, i sto se tice kvaliteta i cene. A ne zato sto je prosecna plata u Srbiji 36000 ili zato sto on misli da je napraviti render pogledati dva puta u monitor, jer sve ima na netu ....

Nema veze to sto su oni njemu dosli...u ovom poslu potraznja uglavnom i dolazi od kupca/klijenta. Ako je njima potrebno pitanje je da li im je potrebno "po svaku cenu" ili im je potrebno ALI je pored potrebe i cena faktor za odlucivanje.

I ja nekad se zapalim za nesto znam da bi moglo da bude preskupo ali ipak pitam sa nadom da bi moglo da bude jevtino, kad cujem cenu onda procenjujem da li mi bas toliko treba. Ako je preskupo onda kazem sebi "treba mi ali mi se ne daju tolike pare...smislicu nesto drugo, potrazicu jos negde jos jevtinije isl."

Cesto ovde gledate investitora kao stampariju novca, kao nekog u potpunosti ne-limitiranog kad je novac u pitanju. Svaki klijent ulazi u pricu sa nekim fondom .... moze biti 100eur, a moze i 100.000eur i pritom svako bi da dobije najbolje sto moze za taj niovac

Evo na primer: ja sam investitor i treba mi 3D i pritom imam 100eur u dzepu. Znam da ne mogu da priustim najbolji kvalitet, ali hocu najbolji moguci kvalitet za tih 100eur. Jel to kaznjivo? Jel to nemoralno?

Ako je njima potrebno pitanje je da li im je potrebno "po svaku cenu" ili im je potrebno ALI je pored potrebe i cena faktor za odlucivanje.

Ovo drugo je kljucna stvar, i to je slucaj sa 80-90% klijenata u Srbiji u ovom trenutku. Gornja granica cene iznad koje nije bitno da li si Pablo Pikaso ili Alex Roman.

Poslove mozete podeliti u 2 grupe: "konfekcijske" i "prave" poslove i meni nije jasan onaj kome to nije jasno. Kojoj ce grupi pripasti posao i koja je verovatnoca da vam padne saka posao iz odredjene grupe, u ogromnoj meri zavisi od drzave gde trazite posao. Posao koji se nudio Danijelu u koji nam je on ljubazno pruzio maltene realtime uvid po meni spada u konfekcijski i tipican je za Srbiju (daj mi 50 kupatila, daj mi 200 dnevnih soba, daj mi 4000 hodnika, karikiram...).

Ono o cemu neki ovde pricaju su "pravi" poslovi koji se nude na raznoraznim tackama sveta, koji se pravo i naplacuju, i koji se rade pod pravim uslovima. Onaj ko pokusava da istu logiku primeni na konfekcijske poslove u Srbiji je teski i nerealni optimista jer sve i da neki Srpski Alex Roman nece da spusti cenu ispod 1000eur po slici u Srbiji, racuni ce i dalje stizati, hrana ce i dalje biti potrebna, sve do tog (verovatno nedostiznog) trenutka kada se jednog suncanog dana popne na Mont Everest i pogleda ka suncu. Ko ce da radi za nekog u Srbiji "dok se stvari ne iskristalisu"?

Evo na primer: ja sam investitor i treba mi 3D i pritom imam 100eur u dzepu. Znam da ne mogu da priustim najbolji kvalitet, ali hocu najbolji moguci kvalitet za tih 100eur. Jel to kaznjivo? Jel to nemoralno?

Ne, nije nemoralno, niti kaznjivo. Mislim da bi bilo veoma posteno da investitori kazu koliko imaju novca na raspolaganju da umetnik moze da zna koji "kvalitet" proizvoda da ponudi... Sad dolazimo do price "igre macke i misa", ko ce koga da zezne...

E, sad je problem odrediti sta je to kvalitetno za 100 evra...

Ne bih da mračim, ali jednostavno moram. Rekao jedan moj pametan profesor: "Ako smo narod koji je ostao pod okupatorima, i sačuvao svoju veru i običaje, morali smo da uvežbamo taktike prevare ili sitnog driblinga kako bi iz toga izašli. To se urezalo u genetskom kodu i sad imamo problem da to izbacimo kad nam ne treba!" to je apropo ove priče iznad.

Što se tiče ovog da vas boli patka za to koliko je prosečna plata u Srbiji, da ćete da održavate cene, jednostavno ne slažem se da je to trenutno moguće odraditi. Konkretan primer: Ja sam arhitekta i za posao uzmem 1000 eura. Pola dam statičaru, elektirčaru i vodovodžiji, ostane mi 500e. Treba mi 5 rendera za jedan eksterijer. Ja se obratim vama, a vi mi kažete da radite za 100e po renderu. Ja vama dam te pare i ostanem bez dinara... Jel to ide tako? Ja mislim da ne ide!

Xaver je odlično objasnio odnos ponude i potražnje na banalnom primeru bananice.

Konkretan primer: Ja sam arhitekta i za posao uzmem 1000 eura.

Tu prvo treba da se zaustavis i shvatis da ovo nije banana drzava, i da se nalazis npr. u UK, RIBA (http://www.architecture.com/TheRIBA/TheRIBA.aspx) bi ti odmah oduzela licencu za rad jer radis ispod propisanog minimuma i time unistavas i degradiras struku, pa u tom lancanom reakcijom i 3d artiste na kraju. A ljudi koji ovde pristaju da rade za taj novac , vecinom i rade jer nemaju pojma, pa brljave za sitne pare, kolektivno unistavajuci struku.

Mislim da je dalji problem i u "evermotion sindromu", i zato se vecina ljudi veze za arhiviz trziste, jer ne moze svako da bude ozbiljan 3d artist/modelar van arhiviz segmenta,gde zapravo treba znati nesto vise od popunjavanja kocke evermotion modelima..

@t@urus

Tipicno za sefove u Srbiji. Druze ako ti nemas da platis mercedes neces ga voziti, zar ne? Vidis ti mozes taj posao tvom klijentu prodati da 1350 evra, pa se sa mnom dogvoriti da taj posao umesto za 500 odradim za 350 evra. I ti si opet dobar 500 evra. Pre nego sto das tu ponudu ti moras da uracunas sve troskove inace ne radis svoj posao dobro. Takodje krajni kupac moze da kaze, e jbg sto bih ja tebi placao 1350 evra, kad mogu od konkurencije da uzmem 1000evra. E vidis umetnost je da ti to prodas za 1350, sa pokazes klijentu zasto to tvoje kosta toliko, da prikazes tu dodatnu vrednost. Da mu objasnis da ce on videti kako mu kuca izgleda i pre nego zabode asov....

A ne ti ces meni spustati cenu posla ... Pa je li tebi klijent kaze izvini ali meni treba projekat imam 200 evra u dzepu ....

Ne, nemoralno je da ti meni kazes koliko ja tebi treba da naplatim, mene uopste ne interesuje koliko on ima para u dzepu. Ja imam svoje troskove, moj rad kosta toliko i krajnja cena je toliko. Ako sam preskup verovatno cu se korigavati tu i tamo, ali ako radim u minusu necu vise ni raditi taj posao preci cu na nesto drugo, prosiricu svoju delatnost .... Kad budete morali da platite software koji koristite, otvorite firme kako bi uopste mogli poslovati, placali PDV na svaku uslugu, 100 evra po slici ce biti besmisleno ... Ali znas baba sera u Srbiji zaradi 100 evra mesecno , sramota je da ti mozes vise ... smesno ...

A u Srbiji je tako kako je zato sto 50 likova naplacuju dobro svoje usluge a onda ovcama daju crkavicu pa se svi ravnaju po tome, no to je druga prica.