Jump to content

Cena modelovanja i rendera enterijera u Srbiji?

danijelk
 Share

Recommended Posts

Slazem se sa LuckyBugom.

Nekad ni ja ne znam koliko da naplatim svoje radove, ali u sustini LB je u pravu. Neko od nas se jeste skolovao, pocevsi od hobija da bi to preraslo u ljubav ali kad se covek okrene unazad i vidi sta je uradio za to vreme, mnogo je godina proslo, mnogo besanih noci, mnogo novaca u opremu, (neko PC, Mac, neko olovke i papire i boje... i koliko smo novca na to potrosili, koliko smo nama drage stvari prodali da bismo kupili neki hardver ili crtacu tablu) ali to se zaboravlja, sto ne bi nikako trebalo...

Kad LB kaze da su cene kvadrata u BGD i u EU skoro pa iste ili cak skuplje, zasto bi nasim investitorima dali manje novca nego strancima? Onaj ko ima para da gradi zgrade, taj ima i da plati rendere koji vrede i 1000 eura... Pa cak i onaj koji gradi kucu od 200 kvadrata.

Treba ceniti sebe a ne preceniti se ili potceniti i to je umetnost.

• Replies 208
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Slozio bih se sa xaverom. Drzimo ti palceve. Ako uspijes da uzmes preko 200 eur za ovu sliku danas u Srbiji smatraj kao odlican posao.Po tvojoj tarifi za strance 12e/h ako izracunas za ovu sliku tesko da treba preko 6h tako da ti to dodje 72eur. poz

Pa jeste, za modelovanje i teksturiranje je i trebalo odprilike toliko, a zaboravljas vreme rendera na kraju, koji je u mom slucaju trajao ravno 10 sati (Phenom II X4 955@3.6 i 8 Gb DDR3), sa GI na medium i jednom HDRI mapom za osvetljenje...

Cena stana od 62 m2 u Stockholmu je od 290 000 do 350 000 evra, cena kuce od 130 m2 u okolini Stokholma je oko 700 000 evra.

Ako od nasih investitora izvuces 200 do 300 evra za ovo, to je odlicno

Da sa ne lazemo, ovo je jedan dan posla, render je solidan bez wow efekta.

Kamo srece pa svi mi na zoni imali svaki dan po jedan ovakav za200-300 evra :) .

Manja je cena, posto je u tu cenu uracunata i zemlja koju placas drzavi ( uglavom otplacujes ), ona je i najskuplja i nema veze sa investitorom odnosno cenom gradnje, uzgred posto sve funkcionise otplatices je bez da zavrsis na ulici.

Cena je oko 1200e maksimum, pritom znas kakva je to gradnja, usi da ti otpadnu, da ne govorim u kakvom kraju zivis i sl. neka kosta i 2000e po mkv to ne moze da se poredi sa haosom u Srbiji.

Ali hajde da se vratimo na temu.

Moje misljenje je da nema veze ako je nesto od evermotiona ( osim tog glupog psiholoskog momenta u glavi i tu se slazem sa Sreckom da ste radili ovo devedesetih bez tih pomagala cenili bi svoj trud mnogo vise ), ja stalno koristim iste assete koje sam sam modelovao doduse, malo prepravljam, to nikakve veze nema, slika je slika, kazem nek dodju ta gospoda do iste ako je to tako lako, eto nek poskidaju sve dvd-eve i ajde da ih vidim, zivo me zanima dokle ce da doguraju.

Kao da meni automehanicar kad popravljam kola kaze pa znas naplaticu ti manje jer ovo radim 20 god meni je to walk in the park, a i ovo sto sam zavario sam nasao na podu, ma nek ide djavo necu da ti naplatim nista, meni je gust da ti vozis dobar auto.

E pa jes malo sutra.

Zanimljivo je i paradoksalno sto vi opravdavate to sto vas setaju, vuku za nos, pa vi da to isto ucinite, podignete zgradu i resite milosrdno da prodate to po realnoj ceni od 300e po mkv, od tih vasih sto su vam klijenti bi dobili betonske cipele za setnju po Dunavu sto im podrivate sistem i njihov ekstraprofit od 300%

Kao sto rece jokozuna kamo srece da ima svaki dan po jedan ovakav posao za 200eur. :D

Ja samo radim za lokalno trziste vec duzi niz god i kao sto su mnogi vec napisali umjetnost je naplatiti 3d. Da ne duzim ali kao sto znas kriza je pa ni arhitekte ne uzmu dovoljno novca pa samim tim je manji budzet za 3d. Prosto arhitekta kaze ja sam dobio 2000 eur za projekat imam budzet od 400 eur za 3d jer ostalo ide njemu plus staticaru masincu elektricaru..... na tebi je da odlucis da li ces se prihvatiti posla ili ne. nekad imas osla pa ne prihvatis nekad nemas pa prihvatis :) u svakom slucaju nadje se neko sa mozda slabijim kvalitetom pa se zbog cijene arhitekta odluci za njega. Prosto to je trziste. Ne mozes nagovoriti sve 3d-ovce da drze cijenu.

A sto se tice 10h renderovanja to bas i ne shvatam. Mogao si da napises da imas celeron iz 2005te pa da renderujes na njemu 30h da li bi to povecalo jos cijenu. prosto uracunas rad i znanje plus novac koji ti treba da imas aktuelnu konfiguraciju i tako napravis cijenu.

@ LuckyBug

Iskreno, nisam bio u Svedskoj, pa ne mogu da 100% tvrdim za te cene, al kazu ljudi koji zive tamo, a usput su to svedjani koji su rodjeni u Stokholmu da su to te cene.

Nego, reci ti meni jel vredi ovaj render vise od 300 evra ?

Ja mislim da ne vredi.

Za 1000 evra po slici moras dooobro da se potrudis. To mora biti ne render nego rendercina. Kako smo svi videli tvoje radove, ja sam siguran da ti mozes da dobijes toliko po slici, ali na zalost ne u Srbiji.

Ej da vecina mora da da 3000 evra za Max, 900 evra za Vray (ne racunajuci upgrade) i da plate Evermotion modele koje koriste znas kad bi naplacivali svoje rendere 100 evra. Doci ce i dan kad ce se to morati platiti, pa me zivo interesuje kako ce onda klijentima opravdavati tako 'visoko' cene ....

Mozda je lavina u pravu, zivot napolju ti malo iskrivi vidike pa se pitas ko je tu lud mi ili oni, zalosno je i ako zaista arhitekta dobija samo 2000e za projekat koji deli na ostale :mellow: ali onda treba menjati sistem vrednosti negde, sa njihove ili nase strane.

Ako se pitam koliko zaista vredi taj render mozda i vredi manje od 1000e ali sam ja insistirao na toj ceni samo da ne bi pristao i dao je za onih pomenutih 100, posto je to stvarno premaleno.

Ajde i ja da dodam nesto...prva stvar koju bih reko jeste da se slazem sa svima po malo :) LB je u pravu da treba da drzimo do sebe i onoga sto radimo,da cenimo sebe i svoje radove...ali budimo realni,kad pogledas danasnje zgrade koje se grade,one lepo izgledaju na prvi pogled,ali kad malo bolje zagledas,tek onda shvatis da je to u sustini katastrofa i da su 90% stvari isfuserisali,nasminkali,samo da bi lepo izgledalo na pocetku,a onda pocnu da pucaju zidovi,popustaju ventili (koji su inace kineski),cure radijatori i ostale stvari...e kad vidis na kakvim stvarima oni zakidaju,onda shvatis da nece ni da plate neku astronomsku cenu za tvoje rendere,pa se onda sjebes,jer znas da vredis vise,ali onda shvatis da ti trebaju pare da izguras ovaj mesec zivota,da platis kiruju,hranu,racune,pa onda si prinudjen da spustis cenu jer drugih opcija nemas.

Svi ste se uhvatili za cenu,a niko nije toliko paznje obratio na render. Render kao render nije nista posebno,sem sto je dosta priblizan foto-realnosti (ili kako god vi to zvali). Modelovanje nista extremno,isto tako i sa teksutrama,verujem da mozes ti to mnogo bolje. I obrati paznju na tus kabinu u koju ne znam kako se ulazi,posto vrata za ulaz ne postoje. Mozda bi bolje proso da si pokupio neke gotove modele,poredjao izrenderovao...ne bi ti bilo zao sto si naplatio malo,jer se ne bi mnogo ni pomucio.

E sad,sto se tice cene,tu ne znam sta da ti kazem,i ja sam uvek imao problem sa naplacivanjem. Kao sto i neko rece,moras da procenis klijenda koliko je spreman da plati,pa onda u sve to da ubacis koliko je vredno uloziti truda,dal modelovati sve (ali mnogo bolje od ovoga) i naplatiti neku ozbiljnu cenu ili pobacati gotove modele i renderujes,cisto da uzmes neke pare.

@ sreckoM Moje misljenje je da ce tada (a izgleda se blizi taj momenat :) ) ljudi koristiti opensource/ili neko jeftinije resenje koje bi moglo da parira vrayu (recimo blender+octane render=100eur) dok ce veliki studiji koristiti i dalje max+vray ali samo za velike projekte kakvih u srbiji skoro da i nema.

Prosto po tim cijenama gore kupujes nesto ako moze da ti se isplati. Ovdje u Srbiji ne moze tako da ce to rijetko ko kupiti.

Mozda je lavina u pravu, zivot napolju ti malo iskrivi vidike pa se pitas ko je tu lud mi ili oni, zalosno je i ako zaista arhitekta dobija samo 2000e za projekat koji deli na ostale :mellow: ali onda treba menjati sistem vrednosti negde, sa njihove ili nase strane.

Ovaj deo ne treba da te cudi, domace arhitekte naplacuju toliko, zato sto i ne znaju nista i zato sto su im projekti ocajni i izgledaju tako kao sto izgledaju, zato i toliko (ne)cene svoj trud i struku. Uzmi archicad, izvuci par osnova u visinu, krov i cao;o takvom trudu se radi. Daj da zbrljavim nesto i uzmem kes stav. I u tom uzrocno-posledicnom lancu i 3d artist arhivizer nastrada na kraju. Kakva drzava- takva arhitektura.

Kao sto rece jokozuna kamo srece da ima svaki dan po jedan ovakav posao za 200eur. :D

Ja samo radim za lokalno trziste vec duzi niz god i kao sto su mnogi vec napisali umjetnost je naplatiti 3d. Da ne duzim ali kao sto znas kriza je pa ni arhitekte ne uzmu dovoljno novca pa samim tim je manji budzet za 3d. Prosto arhitekta kaze ja sam dobio 2000 eur za projekat imam budzet od 400 eur za 3d jer ostalo ide njemu plus staticaru masincu elektricaru..... na tebi je da odlucis da li ces se prihvatiti posla ili ne. nekad imas osla pa ne prihvatis nekad nemas pa prihvatis :) u svakom slucaju nadje se neko sa mozda slabijim kvalitetom pa se zbog cijene arhitekta odluci za njega. Prosto to je trziste. Ne mozes nagovoriti sve 3d-ovce da drze cijenu.

A sto se tice 10h renderovanja to bas i ne shvatam. Mogao si da napises da imas celeron iz 2005te pa da renderujes na njemu 30h da li bi to povecalo jos cijenu. prosto uracunas rad i znanje plus novac koji ti treba da imas aktuelnu konfiguraciju i tako napravis cijenu.

Nema potrebe da lazem njih ili nekog treceg sta imam od konfiguracije, i koliko je trajao render. Ako treba dobice i neku vrstu dokaza-screenshot zavrsenog rendera sa svim informacijama, kad je render poceo, kad je zavrsio. Hoces reci da ti ne naplacujes vreme koje je potrebno da renderujes neki svoj projekat? Koliko je znam, to se standardno naplacuje, pogotovo ako traje dosta dugo. Pa to je tvoje vreme, gde jos i ne mozes nista drugo da radis na kompu dok renderuje (sa izuzetkom ako ga pustis preko noci da radi).

Ej da vecina mora da da 3000 evra za Max, 900 evra za Vray (ne racunajuci upgrade) i da plate Evermotion modele koje koriste znas kad bi naplacivali svoje rendere 100 evra. Doci ce i dan kad ce se to morati platiti, pa me zivo interesuje kako ce onda klijentima opravdavati tako 'visoko' cene ....

Microsfoft WORD!

Ovde se ne slazem sa tobom.

Ja i mnogi drugi koje znam, a bave se iskljucimo archvizom, ne naplacuju vreme renderovanja.

Mislim, nije klijentov problem sto ti imas samo jednu masinu i renderujes 10 sati.

Kupi jos tri komada i bice gotovo za 2 sata. Ako ti je 3D archviz profesija, onda ulaganje od 2500-3000 evra u hardver ne bi trebalo da bude problem.

P.S. Mislim da je 10 sati za ovakav render ipak previse.

Pa ja uracunam vrijeme renderovanja na nacin kao sto sam prije rekao tako sto znanje plus ulozeni trud dodam i novac sa kojim kupim aktuelnu konfiguraciju. kuci imam dva kompa tako da na jednom modelujem a na drugom renderujem. a na poslu imamo 5 kompova ali je rijetko ali bas rijetko uposljen vise nego jedan kompjuter. Prosto kad krenem kuci stavim da se renderuje i do sjutra bude gotovo.

malo digresije :D ovo kupatilo mozes i da napravis i platis fotografu da ga slika za 1000eur :D

Nema potrebe da lazem njih ili nekog treceg sta imam od konfiguracije, i koliko je trajao render. Ako treba dobice i neku vrstu dokaza-screenshot zavrsenog rendera sa svim informacijama, kad je render poceo, kad je zavrsio. Hoces reci da ti ne naplacujes vreme koje je potrebno da renderujes neki svoj projekat? Koliko je znam, to se standardno naplacuje, pogotovo ako traje dosta dugo. Pa to je tvoje vreme, gde jos i ne mozes nista drugo da radis na kompu dok renderuje (sa izuzetkom ako ga pustis preko noci da radi).

Upravo je to i tvoje vreme. Da naplacujes vise od 12 eura po satu imao bi novca da kupis novi komp... i time bi skratio vreme rada. Takodje, nikoga ne zanima koliko si nesto radio, ako ti daje rok do kada treba da bude gotovo. Kako ces ti organizovati svoje vreme, to je do tebe.

Ali, na kraju, ti ipak odlucujes koliko zelis uzeti novca.

Ovde se ne slazem sa tobom.

Ja i mnogi drugi koje znam, a bave se iskljucimo archvizom, ne naplacuju vreme renderovanja.

Mislim, nije klijentov problem sto ti imas samo jednu masinu i renderujes 10 sati.

Kupi jos tri komada i bice gotovo za 2 sata. Ako ti je 3D archviz profesija, onda ulaganje od 2500-3000 evra u hardver ne bi trebalo da bude problem.

P.S. Mislim da je 10 sati za ovakav render ipak previse.

Ovo je radjeno u Cinema4D, a ulazem u hardver koliko mi finansije dozvoljavaju. Mislim lako je reci kupis jos tri komada i gotovo. Svakako da planiram upgrade na neku ozbiljnu masinu, al za sad je tako. Ne znam dal si procitao moj post sa pocetka, render je trajao 10h jer su postavke rendera: rezolucija 4960x3510, A3 300dpi, GI Medium, AO, HDRI osvetljenje + Area light, senke, hi def teksture itd. Ako treba okacicu screenshot pa vidi sam kad je poceo render i koliko je trajao...

@ sreckoM Moje misljenje je da ce tada (a izgleda se blizi taj momenat :) ) ljudi koristiti opensource/ili neko jeftinije resenje koje bi moglo da parira vrayu (recimo blender+octane render=100eur) dok ce veliki studiji koristiti i dalje max+vray ali samo za velike projekte kakvih u srbiji skoro da i nema.

Prosto po tim cijenama gore kupujes nesto ako moze da ti se isplati. Ovdje u Srbiji ne moze tako da ce to rijetko ko kupiti.

Tacno tako, e onda ces da vidis koliko ce ti tek vremena trebati da u Blenderu raspes drvece po livadi :D, uvezes dwg u njega i to iskoristis, i koliko moras da das za GPU da bi u tom Octanu mogao da odrenderujes osrednje velicine scenu. Posle svih tih muka opet ti nece biti lako naplatiti sav taj posao 100 evra. Poenta je sto ljudi ovde ne znaju koliko realno kosta ovaj posao, sve sto su ulozili u njega je par tutorijala koje su opet skinuli za dz. Da ste svi bar 50% onoga sto koristite da bi radili ovaj posao platili, smejali bi ste se na ovu cenu. Ja mislim da se ogrmona vecina ne bi ni bavila ovim.

Takodje se slazem sa Xaverom jbg moras ici u skladu sa stvarnoscu, nema druge, a kod nas je ovde tragedija... Zato i ne radim sa nama.

A sto se tice arhitekata, stvarno ta profesije je ovde degradirana na nivo baba sera, kada sam cuo da prosecan arhitekta radi mesec dana za pare visuzalizacije jednog stana i to u nasim uslovima ... obradovah se sto sam nekad davno odlucio da studiram nesto drugo...

@sreckoM razumijem sta hoces da kazes. ali prosto je kod nas situacija losa i to je to. ja sam htio da kazem da ce arhitekte prije traziti malo slabiji 3d od trenutnog standarda za manje para nego da im uracunas max+vray+ever+.... Inace http://bertrand-benoit.com/blog/2012/01/07/octane-corners/ scena je izrenderovana na gtx 285 a osvojila je drugu nagradu na njihovom takmicenju. Ostaje nam da se nadamo da ce doci bolja vremena jel? i posto sam i arhitekta na zalost vjerujte da je tu situacija jos gora nego u 3d bransi i da je teze zaraditi novac nego na 3d archivizu.

Kao budući arhitekta, da kažem da se apsolutno slažem sa ovim... Tužno je to što se u ovoj državi arhitektura naplaćuje po kvadratu. Tužno je što je prolaznost na fakultetima 95%, i što nas ima više nego što nas treba. Tužno je što ne postoji regulativa kojom se uređuje minimalna cena rada. Svugde u svetu ovo postoji. Maksimalna se ne određuje, to određuješ sam, ako misliš da možeš da radiš za 1000e po renderu, izvoli, dvaput ćeš proplivati, tržište je surovo treći put neće biti šanse. Treba samo dobro proceniti svoje mogućnosti.

Što se tiče arhitekture imao sam ponudu da radim kuću od 100 kvadrata za 300e... Odbio sam. Platiti statičara, vodovodžiju i električara... Štampu... Overu. Izađe oko 50%. Za taj glavni projekat treba 5 dana, po 10 sati. Dolazimo do jasnog zaključka da se radi za 3e/h. Za to vreme bolje da učim softver, ili da čitam istoriju umetnosti.

Kod nas generalno u svim strukama je veliki problem to obaranje cena. Ja radim za 5 e. Mika radi za 4e. Onda ja moram da radim za 4 da bih hranio decu. Pera smisli da je ok da radi za 3e, onda i ja i Mika sednemo i radimo za 3e. Tužno ali istinito. Onda dođemo do toga da tesara cene više nego nas "umetnike" jer oni nešto rade, a mi samo crtamo.

zalosno je i ako zaista arhitekta dobija samo 2000e za projekat koji deli na ostale :mellow: ali onda treba menjati sistem vrednosti negde, sa njihove ili nase strane.

Žalosno ali istinito.

Ovaj deo ne treba da te cudi, domace arhitekte naplacuju toliko, zato sto i ne znaju nista i zato sto su im projekti ocajni i izgledaju tako kao sto izgledaju, zato i toliko (ne)cene svoj trud i struku. Uzmi archicad, izvuci par osnova u visinu, krov i cao;o takvom trudu se radi. Daj da zbrljavim nesto i uzmem kes stav. I u tom uzrocno-posledicnom lancu i 3d artist arhivizer nastrada na kraju. Kakva drzava- takva arhitektura.

Iako sam se sa skoro svim tvojim postovima na arhitekturi složio, ovde imam nešto da dodam.

Koliko para, toliko muzike. Ako imaš 150e za jednu kuću, potpuno je normalno da ćeš projekat da odradiš u archicadu, da ga spičiš ištampaš i predaš. Kada investitori budu više cenili našu struku. Onda će da dobiju BIM projekat, proračune a i poneki render, ispravke (koje će da plate, jer preciziraš ugovorom šta je tražio od tebe, a ne da te dribla u nedogled).

Primera radi ona kuća odozgo:

plac 17k evra

kućica 30k evra

dažbine 65/e po kvadratu

Dođemo do neke brojke od 50k evra, minimum.

Projekat 300e

Znači 0,05 % vrednosti objekta. Gde ima ovoga u svetu? Nema nigde! Dok budemo proklet narod, i dok jedni drugima budemo obarali cene ovako će prolaziti sve delatnosti koje nisu plaćene iz budžeta... Arhitekte, Render majstori, zubari...

I neki generalni zaključak. Koliko god da dižete vašu struku u nebesa, ovde (na forumu) postoji "3d profesionalaca" onoliko koliko ja mogu da nabrojim na prste dve ruke. Sve ono što ostali rade: evermotion modeli, vray sun and sky, teksturisanje, svetlo, bi mogla i moja baba da nauči, samo da je malo mlađa i da ima entuzijazma. Da joj pustim tutoriale i umesto da hekla mogla bi da renda. Tako da svaka čast ovim navedenima, ali zbog toga što je renderovanje postalo intiutivno i što je ponuda veća od potražnje dolazimo do takvih cena. Tako je i u arhitekturi. I jednostavno ne mogu da se složim sa tim da hirurzi ovde zarađuju "sjajno"... Voleo bih da vas vidim da učite 27 godina škole i da otvorite nečiju glavu, pa da pričamo nakon toga. Ne dizati svoju struku u nebesa ma šta god bila. A vaša je priučeni zanat. Svaka čast onim profesionalcima, koji su 1% od svih "render majstora"

Osnovna (8) + Srednja (4) + Faks (6) + Specijalizacija (5) + Subspecijalizacija-Neurohirurgija (3 ili 4 nisam siguran)

=26 ili 27 god...

Jasno neko ce reci nista to, sta racunas osnovnu i srednju, ali dovoljno da saberete specijalazaciju i subspecijalizaciju pa cete doci do brojke od 10 godina.

B)