Jump to content

Hall of F/Shame

headcutter
 Share

Recommended Posts

@mirtodoor, pomenimo i: "The consumer isn't a moron, she's your wife."

Od osnivanja kompanije DIS u Krnjevu, odnosno, robne marke "dobro", praktično svaki njihov uradak ima rokeri s moravu triler. Niska cena, još niži kvalitet, ljudi čije su plate/penzije do 250 evra su najčešći kupci. Dobro nema zaštitni znak/moderno pakovanje, niti ima ambiciju da ostvari lovebrand bamboozlement, everything goes - prošle godine u reklami na lokalnoj televiziji (Smederevo), u vreme slogana "Kupićeš više", narator se drao na sav glas: KUPIĆEŠ PRASE!!! (određena količina pečenih prasića na akciji).

Velika je verovatnoća da je u pitanju robna marka sa 600 i nešto proizvoda toliko loša da o njoj nema šta da se kaže. Ili kad ima, ni tada nema. U kampanji

Novak Đoković je tražio puuno Negro, a nije tražio puuno dobro bombona. Product placement, u trajanju od jedne sekunde, desno od DUEL-a, je pakovanje majoneza kome se, pri tome, ne vidi ime! A u to vreme su imali preko 300 artikala!

USP je, no $hit?!!, "Platićeš manje", čitaj: kupićeš kvalitet iz SOS marketa. Mislim da je Crni Gruja humor optimalan za takav БRaend, sve preko toga mora da bude laž jer nema ništa osim cene.

P.S. Ovih dana i Maxi nudi prasiće, doduše, nepečene, hladne, i bez jabuke. :D

• Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

^

I see.

Well, OK.

USP je TRDz. (Stands for: Tako Reci, Dzabe!)

Implicitni disclaimer je: KPTM. (Stands for: Kol'ko Para, Tol'ko Muz'ke!)

OK.

Ostaju pomenuti eksplicitni songovi i implicitni "wimp konjushari".

Neko ce reci da je to OK jer "radi",

zato shto kod date ciljne publike skrece Atention i stvara Interest,

shto dalje vodi u Desire, Action, bla, bla...

K'o shto rekoh onomad,

verujem da je "Ogilvijeva supruga" svesno medijski moronizovana.

Zato oni i onakvi songovi i onaj "wimp konjushar" mogu da "rade".

Segment moronizacije sa ciljem implementacije teze o "wimp konjusharima" traje vec nepune tri decenije.

Mozemo ga (taj segment) zvati "bastiljizacijom mozga".

Segment moronizacije sa ciljem implementacije prihvatljivosti ovakvih songova traje duze od dve decenije.

Mozemo ga (taj segment) zvati "pinkovanjem mozga".

A ako sad neko proba da mi proda choice theory u domenu konzumiranja medija,

samo cu ga pitati: a zashto je onda Julijus Shtrajher u Nirnbergu osudjen na smrt,

kad je bio samo "puki" urednik novina koji nije chak ni naredio nijedno ubijanje, a kamoli nekog ubio?

Pa, valjda je svako imao slobodu izbora da li hoce ili nece da chita njegove rasistichke svinjarije?

To, sa choice theory - nemojte, molim vas, nismo deca.

Eto, tako.

Lichno, vidim problem kao sistemski, a pojedine primere samo kao manifestacije istog.

I oni koji su stvarali te primere konzumiraju iste medije kao i oni kojima su ti primeri namenjeni,

te svoju percepciju sopstvene "elitnosti" u odnosu na "masu" mogu da zavuku na ono mrachno mesto.

• 2 weeks later...

kaže spiker na radiju, sad neki dan:

Nikada mi nisu bili jasni ljudi koji glasaju za A.V.-a... i onda mi jedna glupava reklama da odgovor na sva moja pitanja:

Kad' si gladan, nisi sav svoj.

OT - pa, gde ste bre ljudi? trista godine! :D

Pozdrav, Kamarade! Ovde sve po starom - nikad bolje.

Ponekad se desi Hall of Fame, kampanja pOseti pozorište; banka frajfajzen + agencija Meken Erikson + Jugoslovensko dramsko pozorište = uživanje u predstavi ili dremka u toploj sali posle posla u dinamičnom radnom okruženju, a po ceni

i
.

• 5 weeks later...
  • 9 months later...

Nisam reko da je dobra, nego da su pogodili ciljanu grupu :)

Meni prilicno neinteresantna... doduse ja nisam ciljna grupa jerbo se ne lozim na kafu (mogu i bez nje komotno).

Btw, herbiko je moj potpuni idol, pogotovo ona prva verzija sa potpuno nepvezanom grupom ljudi u sred poljane koja ide u stilu Genesis i dernja se nesto tipa Zdravko - Herbiko.

Hall of spaliti napalmom

• 2 weeks later...

Im'o sam strašnog petla...

Ne, nije ova pesma ta pesma, ovaj petao je

ubrao, osušio, ispržio, samleo, skuvao, i doneo

u krevet kafu s ruža ratlukom tačno u 20:30!

Ne, ovaj nije kukuri-kukuri-kukuri-kukurikao,

uši cepao, mozak probijao, buku pravio do daljeg

od pola pet; ne, pevao je, raspon glasa - oktava 5:

And I think to myself: What a wonderful world...

Ne, ovaj nije skakao na guske, ćurke, patke;

imao je super ženicu kokicu, ona mi je

spremala prženice.

Im'o sam strašnog petla, uvek je stajao pravo,

i na kiši, i na vetru, i na snegu kafu je servirao.

Da. :D

Što se bijeli u temi crnoj?

Ja l' je snijeg, ja l' su labudovi,

Ja l' se plazma pokvarila,

ja l' antena pala?

Ja l' Đoko kabl preśjeko?

Da je snijeg, već bi okopnio,

da su labudovi, već bi poletjeli.

Da je plazma, već bi popravljena bila,

da je antena, već bi uspravna stajala,

da je Đoko, već bi kabl zamjenio.

Nit' je snijeg, nit' su labudovi,

nit' se plazma pokvarila.

Nit' je antena pala,

nit' je Đoko kabl preśjeko,

već je direktor posle pola

vijeka nešto rek'o.

• 3 weeks later...
  • 5 weeks later...
  • 4 months later...

@frenchman, nema te nema, a kad se pojaviš ostanu snegovi, ruzmarin, i šaš.

Nekoliko dana pre tvoje teme, iz autobusa koji se kretao 11 puta manjom brzinom od fabrički deklarisane maksimalne brzine Golfa druge generacije (GTI 16V), videh bilbord.

Prvo sam primetio naslov, "Najvažniji poziv u životu", a zatim Sanju Bojić; dok sam skenirao bilbord tražeći još neku informaciju, kako bi' ukapirao o čemu se radi, negde na pola skena, setih se istorije kampanja* koje imaju i u naznakama humanitarni predznak, i pojavila se želja da vidim žiro-račun, ili SMS broj, pa da opletem sve po spisku spisak. Srećom po mene i putnike - nije. Odahnuo sam uz zvuke Lastine 'armonike, i tako do sledeće stanice, gde sam izašao i, gle, opet bilbord, a taman sam zaboravio!

Ovaj put sam obratio malo više pažnje. Odlična fotografija - svetlo/kontrast/tekstura/ekspresije, ovako valjda izgledaju ljudi koji čekaju godinama deo tela, zamišljeni, ćute... Ton je, kao što kažeš, nenametljiv, sve se odvija bez reči (ili vrlo malo). Nemam utisak da se bilo ko primorava na bilo šta. Piše "Podrži...", što ne podrazumeva automatski da hoću, a ne bih ni mogao jer novi zakon još uvek ne važi.

U razgovoru sa gostima - pedesetak ljudi, 20-80 god., šoferi, lake dame, advokati, doktori... većina ima pozitivno mišljenje, u fazonu, Šta će mi (bubreg, oko, koštana srž) kad sam neživ/a?

Negativno mišljenje je kombinacija više činilaca:

- trenutak, još uvek se u medijima, doduše, manje nego prošle godine priča o trgovini organima,

- neznanje, naša zemlja (država?), a zatim društvo kasni oko pola veka,

- život bez uverenja, što automatski znači nepoverenje u bilo koga/bilo šta,

- kolektivno sećanje,

- generalizacija,

- kredibilitet autoriteta, tj., ljudi koji određuju ko može da se bavi promocijom ove teme i koji, pre svega, predstavljaju zakon o doniranju/transplataciji organa.

itd...

U svakom slučaju, razmisliću o tome da li želim da budem dobrovoljni potencijalni donor, što je i bio cilj.

*nisam ljubitelj ove reči jer je u izvornom značenju destruktivna.

da budes donor mogao si i bez ove kampanje, tako sto odes na VMA, popunis donorsku karticu i Voila - od tada pa na dalje ako geknes a bude nesto iskoristivo, oni ti to povade i ugrade nekom drugom. Sto je jelte, vrlo kul.

E sad... sta podrazumeva ovaj novi zakon ne znamo. Ja jos uvek ne videh neki predlog zakona.. ne da Bouze neki QR kod da moz'da skeniras na bilbordu pa da procitas predlog. Kako da podrzim nesto u sta nisam imao uvida? Fala lepo, ali tacno i da je najhumanije delo na svetu, znajuci nasa gov.., pardon, politicare, mora da se 6x procita i ono sto pise sitnim slovima jer se obicno tu krije neka zvrcka (citaj neko mlati neke novce preko toge).

Dakle, kampanja kao kampanja je OK. Dobra fotografija, losije radio izvodjenje (mogli su malo bojleg tonca da nadju... telefonski glas deluje strasno fake), po meni dobro graficko resenje ali izostaje ono najvaznije, tako da... mozda hall of cistiliste dok ne vidimo da li ce se u nekoj sledecoj iteraciji popraviti.

Iskreno, previse je medijski burno ovo propraceno da je sve samo dobrovoljno i humano. Mozda deluje potpuno izopaceno sto tako mislim ali eto... staros' i iskustvo govore tome u prilog. :(