Jump to content

Zlatni presek u grafičkom dizajnu

Recommended Posts

Ja ne shvatam zasto je savrsen i zasto je ta spirala tu :P

Na stranu cinjenica sto kul izgleda i sve to, stvarno me interesuje koji se k majstor trudio da odradi to po nekom "preseku" ako je morao da dodaje jos jednu liniju grida sa leve strane da bi ga sacero u kompoziciju?

Ajd ako ima iskusnijih ovde, valjalo bi neko objasnjenje ovog cuda.

Спирала нема везе са јабуком. Спирала је ту да би се нагасило да је правоугаоник подељен на више мањих златним пресеком.

Леву страну јабуке формирају кругови 8, 3, и 5... Искрен да будем много ми више личи да је рађен лого по златном пресеку него да је неко касније додао анализу. Два правоугаоника (један ротиран за четреспет) оба подељена по златном пресеку са истим пречницима круговима направише јабуку и листић...

Kako ne vidiš? Spirarala skoro da prati levu ivicu jabuke. Skoro .... <_>

Ovo je šala, tako? :) mislim, pričamo o zlatnom preseku a ne o "skoro" :D

Искрен да будем много ми више личи да је рађен лого по златном пресеку него да је неко касније додао анализу.

Pa naravno. Da je obrnuto verovatno bi se dizajner zvao Jesus Christ, i ovako je sasvim dovoljno fascinantno.

Мени само није јасно по ком принципу је бирао центар ових кругова и њихове пречнике... Па бих волео да ми неко то појасни...

Оде ова тема у тотални ОФФ, уз благослов надређених...

ЕДИТ. Пречници су произашли из поделе, а центри?

Доста си био хумористичан на оним наградама за лого! Немој да се префорсираш! :Д

Зашто је центар кружница са бројевима 3 и 5 баш ту где јесте. И ове доње осмице? Пресек симетрале првог правоугаоника и ивице ротираног правоугаоника?

Мени само није јасно по ком принципу је бирао центар ових кругова и њихове пречнике... Па бих волео да ми неко то појасни...

Оде ова тема у тотални ОФФ, уз благослов надређених...

ЕДИТ. Пречници су произашли из поделе, а центри?

Odgovor:

image19.gif

Kvadrate možeš popuniti krugovima, elipsama, zvezdicama sa leopardovim dezenom... ali ova osnova se ne menja.

Ovo je jako zanimljiva tema koju je ponekad tesko za shvatit, ali ja sam shvatio osnove u skoli.

Zlatni rez iliti Golden ratio se savrseni sklad elemenata u cijelini.

Tu vam postoji "minor" i "major"- "minor" je manji dio, a "major" je veci. I sada ovako "minor" je 1.618 puta manji od "majora", a "major" je 1.618 puta manji od cijeline("Major" i "Minor" zajedno") - TO vam je neka pocena definicija.

http://element.hr/static/files/5-Razno/Zla...0rez/index.html

Tu imate nekakve prezentacije i primjene zlatnog reza u umjetnosti...