Jump to content

SAE Institut Beograd

Tresnjica
 Share

Recommended Posts

. ehe... moja tema :) ja sam pre par nedelja poceo da radim tamo... ne znam koji smer te zanima, ali bas citam ovde po forumu sta ljudi pisu... i nije da ono svako svoga konja hvali, ali stvarno gomila pogresnih informacija

prvo, ovaj faks nije uopste skup. cena godine jeste naizgled skuplja u odnosu na druge fakultete, ali se studira ubrzano (bachelor za 2 godine umesto 3) - na ustrb raspusta, pa kad saberes cenu dve godine na SAE i tri godine na drugim, ispadne na isto... a pri tom su uslovi studiranja daleko bolji nego bilo sta drugo kod nas.

drugo, godinama zaposljavam dizajnere, web dizajnere, 3D animatore, filmadzije itd. nikad nisam gledao da li je drzavni ili privatni faks - gedao sam portfolio. mislim da je u ovim poslovima to jedino vazno. a SAE je faks sa koga ljudi izadju sa debelim portfoliom.

a i poznajem stotinak ljudi koji studiraju i koji jesu zadovoljni :)

ali znam da moze da zvuci da sam pristrasan. zato te molim da dodjes do faksa i uveris se svojim ocima. i slobodno pitaj sta god te zanima konkretno, probacu da ti odgovorim.

Zakljucak je vrlo prost, kao sto je vec receno i na prosloj temi pocni da radis negde i naucices mnogo vise, zaradices, i jedino ce ti showreel i gledati, posao preko nece ti od nase ili bilo cije diplome nikada zavisiti.

Ja radim sad u inostranstvu nijednu nisu trazili mada sam im ja poslao, zvali su me zbog mog iskustva.

pa nije to zakljucak :) to je zakljucak onih koji su samouki da opravdaju svoj nacin i izbor. i ja sam samouk u mnogim stvarima, ali sam naknadno i zavrsio faks kako bih imao i diplomu. i kad zaposljavam druge, trazim diplomu.. e sad, kad vec neko ima diplomu, onda gledam portfolio....

i ne slazem se sa ovim gore nikako... da je ovo tacno, i pravnici i lekari bi bili samouki. nemoj da se ljutis molim te, necu da zapocnem nikakvu raspravu, ali je to jako nezreo stav...

ljudi skolujte se na bilo kom faksu... fakulteti sluze da vas nauce i da vam daju profesionalnost i ozbiljnost. svaki dinar koji date da nesto novo naucite je dobro potrosen dinar i to je jedina stvar u zivotu na koju ne treba stedeti. i svaka cast tutorijalima, praksi i svemu ostalom, ali faks je faks.

Chil out niko nije rekao da ne treba da se skoluje, po meni je sto se tice posla vezanog za vizuelne efekte bolje da zavrsi bilo koji fakultet beogradskog univerziteta koji pokriva neku oblast umetnosti ili nauke ( apsolutno nije besmisleno iako je mozda razvuceno ), pa da radi i stekne znanje jer softver se uci daleko brze od onoh vaznijih stvari.

Znam ja neke koji su predavali, predaju tako da imam otprilike sliku o svemu tome.

ok, ali ne razumem te onda. zasto da zavrsis nesto sto ti nece dati konkretno znanje, kad mozes da zavris nesto sto hoce? ili zasto da zavrsis nesto sto je priznato samo u srbiji, kad mozes nesto sto je priznato svuda u svetu?

zbog toga da ustedis? pa ti tu skolarinu otplatis sa par dobrih poslova. ne znam za druge faksove, ali kod nas studenti vec u toku studija imaju prilike da se upoznaju sa top firmama u poslu - pa ako je neko nadaren, moze pravo sa faksa da dobije posao, a ima studenata koji i u toku faksa rade ozbiljne tezge kao freelanceri i zaradjuju vise nego sto ih kosta skolovanje.

edit:

btw. ja predlazem i tebi i bilo kome ko je zainteresovan da svrati.fakultet povremeno organizuje open day, a mozete doci i drugim danima, samo se najavite da vidite kad je odgovarajuci predavac tu. pogledate kako izgleda faks, kakav je program, sta se uci i sta se radi, sta se sve dobija, kakvi su studentski radovi, eventualno porazgovarate sa drugim studentima i pitate kako su zadovoljni i onda formirate stav jel to zaista vredi ili ne. ako i posle toga budes imao isti stav, ja castim pice :)

Ne vidim po cemu je znanje sa drzavnog fakulteta manje konkretno, znanje koje sam ja stekao na univerzitetu imalo je itekako smisla i odrazilo se daleko vise u mojoj karijeri, i ne samo mojoj, mogu da nabrojim gomilu primera.

Rekao sam jednom al ponovicu, bilo koji program ces nauciti za par meseci, a da se izrazis kako treba to ces malo teze, i to se ne resava nikakvim ubrzanim kursevima niti umetnicki izraz moze da se strpa u instant supu.

Hvala na pozivu ali osim sto sam prerastao skole nemam ni vremena, znam vam predavace neke i pomalo im program pa cu prezaliti, mozda bih svratio da vidim da ste iza coska ali trenutno sam u inostranstvu do daljnjeg.

Inace to za diplome je spomenuto jer se neke prosto uopste ne vaze u pojedinim zemljama, i jedino sto su uslovi su recimo 3 godine rada na filmu, kvalitetni radovi i to je sve.

Nisam obratio paznju :-) pa ok, slazemo se... zato se na sae ni ne uci softwer nego kako se radi i nista nije instant... 3 god su strpane u 2 samo na ustrb raspusta... nema precica... samo se radi puno. Ne znam koga poznajes od predavaca, ali je postavka odlicna, a i program je standardizovan tako da recimo studenti u UK ili USA uce istovremeno potpuno identicne stvari, pa od predavaca ni ne zavisi mnogo.cak se i ocene salju na proveru.

Ne znam.. samo sam zeleo da kazem da bih voleo da ljudi kad nesto preporuce ili ne preporuce, znaju sta pricaju iz prve ruke. Poziv stoji ako nekad svratis u bg , dodji da popijemo kafu. I naravno stoji i onima koje interesuje studiranje :-)

brat mi studira sound engineering na SAE i po njegovoj prichi, ni na jednom faksu u Srbiji ne bi imao prilike da radi ovo shto radi tamo najvishe zbog opreme i uslova koje tamo ima.. plus shto ih salju na sve vece koncerte da bleje i uche kako se setuje zvuk i sl. imaju macove na faxu, do dz opremljen studio (bio) x2 - analogni/digitalni i sl. :)

Imate na tom institutu neke dane otvorenih vrata ili nesto slicno gde moze da se pogleda sta stvarno posedujete, kakav je ambijent itd. ? Thx

ja sam ishao sa burazerom jedne subote jer je morao da pokupi neshto a bili smo u kraju, bukvalno nas niko nishta nije pitao (bili su neki studenti koji su radili u studiju neko snimanje).. ima lik na recepciji i mislim da nece biti problema da te provede ako hocesh.. najbolje da ih okrenesh fonom :)

btw. i moj buraz je na stipendiji (placa pola te sume) :)

• 2 weeks later...

Odlicno je da postoji nesto ovako za 3D i kod nas. Bez obzira na kvalitet i mogucnost zaposlenja. Da sam malo mladji mozda bih trcao za tom diplomom, sada ne verujem da bi u te 2 godine cuo nesto novo, tj. naucio. A da diploma igra neku znacajnu ulogu u procesu zaposlenja, sto se tice CG industrije, ipak nije tacno. Verovatno ce mnogi morati uloziti jos koju godinu samoedukacije i jos koji evro morati potrositi, kako bih mogli da pariraju konkurenciji, za radno mesto u nekom studiju. Ipak se ovde iz portfolio vidi najvise.

A gde moze da se vidi ko su predavaci i neke njihove reference i koja je cena za te dve godine 3d animacije, ne uspevam se snaci na sajtu, samo nalazim neke kurseve?

A gde moze da se vidi ko su predavaci i neke njihove reference i koja je cena za te dve godine 3d animacije, ne uspevam se snaci na sajtu, samo nalazim neke kurseve?

Vidis i mene je to zanimalo onomad, onda sam puno kasnije saznao ko su neki od predavaca i kako su ih pokupili po studijima tako sto su videli da nesto rade pa im se svidelo, cak je i jedan nas drugar sa 3D foruma nesto malo predavao ili jos svrati tamo, necu da ga imenujem jer ne znam koji stav ima po tom pitanju.

Ne ulazeci u to koji bi nacin regrutacije profesorskog kadra bio bolji, ili efikasniji, ono sto znam i sto sam uspeo da cujem iz prve ruke, sedeci cak preko puta nekog njihovog glavnog lica cije sam ime zaboravio, skontao sam da se kroz neki sistem evaluacije nastavnog kadra nije bas islo, nego jednostavna formula zna da radi=dobar predavac, sto po meni nema veze jedno sa drugim, ili je to bio usamljen slucaj ( daj da ga sto pre ubacimo i sl )

Tako da ako bi i pustili reel predavaca verovatno bi uveliko bio prepun kadrova iz reklama radjenih u Friedu, Krateru itd. na kraju krajeva ceo grad vec u reelu ima helikopter iz The Other Guys, odnosno Djovaka Transformersa.

Naravno ovo nije sud o tome, prosto zapazanje ( vezano iskljucivo za te vizuelne tehnologije, sta rade na odeljenju za zvuk nemam pojma, al znam da su pre svega recimo po tome poznati po ovom drugom bas i nisam cuo na stranim forumima da ih neko spominje, mislim ima skola i skola )

Bitno je sta moze da se nauci posto diploma sa ovog instituta nema neku veliku vrednost u svetu, recimo, diploma sa beogradskog univerziteta ima vecu vrednost, ali ovo su discipline u kojima se traze dobre reference i konrektan rad, tako da bih voleo da vidim radove nekih studenata koji su zavrsili ovaj institut, a sto se tice tog otvorenog dana u subotu bas mi je zao sto necu moci da dodjem jer bih bas voleo da vidim okruzenje za ucenje i kako sve to izgleda i funkcionise, ali kao sto sam vec rekao ako mozete da postavite linkove od radova nekih studenata to bi bilo jako, ali jako, super :D

• 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Ja npr imam malo iskustvo sto se tice skolovanja u Sae institutu.

naime, samo sam zavrsila dvodnevni kurs Game Programming Express koji je bio placen od strane firme, a cini mi se dq je kostao oko 200 e nisam tacno sigurna, sve u svemu, odlicni profesionalni predavaci, tehnika, oprema i sl savrseno, na nivou..

Ali jedini problem je cena, bar meni, mozda nekom i nije :)

Srecno!

Kako 200e kad ovde pise da je 70e+PDF: http://belgrade.sae.edu/en-gb/content/4944...d_Dates#drawing

Ko god ima samodiscipline, ima gomila kurseva na net-u, koja je tako osmisljena da se korak-po-korak odrade odredjene vezbe i projekti tako da se stekne uvid u vecinu tehnika/alata i njihovu primenu.

Ko nema samodiscipline, dzaba mu bilo kakav fakultet ili institut, jer nije dovoljno samo vreme provedeno na kursu, vec treba i pored toga raditi kod kuci i siriti svoje znanje.

Ako se diploma trazi za neko napredovanje (tipa da se bude sef projekta ili neki direktor i sl.), onda mogu da razumem i podrzavam to da covek ima sto bolju diplomu, narocito ako ima talenta i radnih navika.

Zao mi je kad vidim pojedine poznanike koji su zabatalili fakultet, otislo po privatnim firmama, ono plata 700e, radi se od jutra do sutra, oni zadovoljni platom, a ovamo ostalo 3 ili 5 ispita do diplome. A sa tim sposobnostima, znanjem i diplomom, mogli bi da imaju duplo vecu platu, ovako...

Bez obzira koliko imate talenta i znanja, diploma nikad ne skodi, ma kakva bila i od kog fakulteta/univerziteta, samo ako je akreditovan. Ova drzava nam je tu gde jeste upravo zato sto vecinu na kljucnim pozicijama cine oni koji su uspeli da se domognu diplome jer nista nisu znali da rada niti su zeleli da nauce da rade, vec im je trebala samo diploma posto je ona preduslov da se bude na visim funkcijama u partiji, a time i da se dodje na vise funkcije u drzavnim i javnim preduzecima.

Zato, ako imate talenta, znanja, sposobnosti i samodiscipline, zavrsavajte bilo koji fakultet koji je blizak poslu kojim se bavite, pa cete sutra moci da budete sefovi projekata, direktori... Jer dzaba vas talenat i znanje bez diplome kad na mesto direktora uvek dodje onaj sa diplomom iako nema adekvatno znanje.

Ma dajte ljudi cisto prosipanje iz supljeg u prazno.

Koja crna tehnika i bakraci? Sracunajte samo taj minimalan broj casova i trebalo bi da vam bude jasno.

Nema tog predavaca koji vas moze nauciti za kratko vreme, 3D Mayu, video produkciju (Final Cut Pro, After Effects i DVD Studio Pro), grafiku (Photoshop, Illustrator i InDesign), a da ne pominjem Web.

Kinta se uvek uzimala od lakomislenih. Cista propaganda!