Jump to content

Nikon D800

Bogdino
 Share

Recommended Posts

• Replies 799
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eto za diskusiju jos jedan problem:

U trenutku kad se to desi probao sam:

- druga baterija koja je 100% napunjena (original)

- drugi objektiv

- ocistio kontakte

- da resetujem aparat (drzim zelene tacke)

- drugu cf karticu, drugu sd karticu, samo cf,samo sd

- da izvadim bateriju i istu tu ponovo stavim

- venac belog luka oko objektiva

Desava se random al moguce je fotografisati samo umesto ekspozicije, bledne i ostalih informacija pise err. AF radi al nema beep kad potvrd fokus, samo tacka sija u trazilu dole levo.

Nikon D800 (moguce i D600). Custom Wb ne funkcionise. Procitao uputstvo, odgledao youtube video, radio na taj nacin kod D300 i D700 no kod D800 nece. Izaberem WB PRE (pazim da nije zakljucan profil).Pustim WB dugme i pritisnem ponovo PRE trepce, fotografisem sivu kartu i onda kaze GOOD ili NO GOOD i to je to. Kod D800 nece da trepce PRE sve sam probao. Konacno sam provalio (mada nema logike) da ukoliko je dugme okidaca namesteno u meniju (g4) da u movie modu radi kao start-stop rec onda custom wb ne radi a kad se prebaci da to dugme u movie modu "hvata" fotografije onda custom wb radi kako treba. Da li sam jedini kome ovo ovako radi ili je i kod vas pa da pisem Nikonu da izbaci novi firmware

Ni kod mene ne vata WB PRE kad je movie mod na "Record movies" na G4 (ako na to mislis) ... Ocigledno da je to tako po difoltu :)

Mada . . .

Sad probah

Kad na G4 okidac postavis na "Record movies" onda AF radi samo dok ne pritisnes okidac , odnosno pre pocetka snimanja... a kad pocne snimanje okidac ne vrsi funkciju AF jer kad ga pritisnem, onda se naravno gasi snimanje ...(ili je kod mene nesto podeseno da tako radi) , vec AF moze ici preko dugmeta AF-ON (ako je tako namesteno) ... Mislim, ako je ovo uopste bitno, al aj ...

Generalno kad se fotografise onda je tu raw pa awb zavrsava posao. Kad se snima video onda nema toga pa je custom wb vrlo bitan. Start/stop rec je mnogo zgodniji na okidacu nego na predvidjenom dugmetu. Af mi je nebitan posto kad se snima video fokus uvek ide manual.

• 8 months later...
Ja 'oću da ovaj aparat vidim u rukama devila79 koji dobije opušteno 5:1 uveličanje, kako li će tek biti kada kropuje ovih 36MP na nekih 12 :D

Samo sam probao uvecanje 1:1 i prva fotka je muva na tih 1:1, druga predstavlja nekih 13MP, a poslednja je 100% krop. U pitanju je focus stacking od 3 fotke da bih dobio vecu dubinsku ostrinu :)

muva1024_zps4e07377f.jpg

muvakrop_zpsba05425e.jpg

muvakrop1024_zps6a6d4ab9.jpg

Koristim staru proverenu 150-icu. Na stranim makro forumima sam citao iskustva ljudi koji poseduju obe sigme i svi se slazu da starija ima vecu ostrinu. E sad ne znam koliko treba verovati njihovim iskustvima kad ni iz stare sigme ne umeju da izvuku maksimum. Uglavnom, ja sam zadovoljan kako radi i ostra je cak i u kombinaciji sa telekonverterom 1.4X, ovde je jedan primer http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=101516

• 3 weeks later...

Pozdrav drustvo. Posto je ovo prvobitno temo o D800, cenim da je pravo mesto da postavim pitanje. Hteo bi da malo revitalizujem mog D800 "veterana" koji posle dve ipo godine rada na terenu pokazuje tragove koriscenja.

Selektor dugme pokazuje znake istrosenosti(radi ali otezano), pojedini dugmici su izlizani (OK, AF-ON, +,-).Pitanje je da li vredi slati kod nas na servis na zamenu? Da li Refot B uopste radi zamenu dugmica? U pitanju je "kozmetika", za rad mi ne smeta. Aparat i dalje radi savrseno iako je presao 130000. Video sam na netu da imaju da se kupe svi ti dugmici, ali ja ne bih da se pravim "pametan" i sam majstorisem. <_<

Rade, ali mislim da ti se nece svideti cjena koju će ti Refot predložiti za zamenu "samo dugmića". Btw imam d800 kome je džojstik (selektor) veoma urnisan, gume se počele odlepljivati... i sve dok ne počne da pravi baš problem da ne može da se koristi, tek onda ću raditi zamenu.

Ne igraj se da otvaraš aparat sam, pošto tamo nema šta da traži niko ko nema spec alat, šeme i veliko znanje i iskustvo. Ipak je to spravica koja je pakovana preeeeviše tesno uz mnoooogo elektro i mehaničkih delova na dohvat ruke. Što je najgore, možeš ne "on" nego ti da budeš bzzzz (amose jel' to bio elektricitet?)

Valjda su neki od tih 130000 okidanja naplaceni te pod stavkom redovan servis pravac u Refot B :) Sad filozofski, sve radi sto bih menjao ali pokazije znake istrosenosti. Zamisli da ti u sred posla prestane sa radom, da li bi ti smetalo? Ako pak skljocas za svoju dusu onda je nebitno, teraj dok ne stane.

@BigBoy

Isplatio se u svakom pogledu, pre svega finasnijski (isplatio ulozeno) a i zadovoljstvemo kroz mnoge sate koje sam proveo skljocajuci sa njim. Kad sam rekao da pokazuje tragove koriscenja, pre svega sam mislio na izlizanost dugimca i samog tela aparata na mestima gde se drzi. Recimo tamo gde je palace radio, telo je skroz izlizano i AF dugme koje je pored. Sama kamera sa svojih 130000 deluje zdravo kao kod prvog skljocanja i nema razloga da ne verujem da ce jos toliko najmanje da odskljoca (da ne baksuziram). Sem ciscenja senzora, nije bi na detaljnijem servisu. Malo sam sjueveran i imam utisak da ako ga posaljem na neko ozbiljnije ciscenje i otvaranje tela da ce se tu nesto poremetiti ;)

@istankov

Zvao sam Refot B, i bili su u fazonu, kao posalji ti, pa cemo videti. Slozio bih se sa tobom da ce po obicaju, kako samo oni znaju bez ikakvog stida, nepristoju cifru da odvale. Meni licno sem dzojstika (selektora), koji zna da zeza u desno :) ove kozmeticke phabaosti uopste ne smetaju. Nego ono, kad vec plairam da menjam selector, mogao bi ostalo da sredim...