Jump to content
galileo

Arri Alexa, iskustva: snimanje, montaza, postprodukcija

Recommended Posts

Drage kolege,

puno pozdrava iz Podgorice i sretan rad zelim na pocetku Nove godine!

Ovih dana sam rezirao prvi dio neceg sto ima pretenzije da jednog dana bude bioskopski film (prvi dio snimanja - januar 2012, dakle sad, a drugi dio u junu 2012), snimanuci na ARRi Alexa kameri.

Moje prvo iskustvo sa njome, fenomenalna ekipa iza kamere, dobri objektivi, sjajan DoP (Dzima) i puno dobre energije, uz budzet koji je na momente bio Ok a na momente na misice (nikad se nema za sve). Sve u svemu - korak naprijed za snimanja i produkciju u Srnoj Gori. Zimski dio snimanja je zavrsen, ekipa se oporavlja od prehlada, i nasa namjera je da odmah udjemo u montazu ovog prvog dijela, dok se ne skupi neki budzet za naredni dio snimanja.

E... sad...

Montaza: mi bi voljeli da je mozemo raditi kod nas, 'kuci', da ne idemo nigdje dalje. Imamo Premiere CS5, DeckLink HD Extreme video karticu (Black magic) i dok cekamo materijal - pitamo se da li moze kod nas da se radi, na ovome sto imamo (da ne idemo u neke druge krajeve, ili na druge montaze koje su u Final cut-u). U sustini, to se pitamo zbog postprodukcije: da li firme za kolorkorekciju (i ostatak postprodukcije) od nas uzimaju:

- finalni rendering slike/montaze (i da li nasa navedena kartica to moze da izbaci kako treba)

- ili timecode (i u tom smislu - moze li se koristiti Premiere CS5 timecode ili neka opcija koju ima ovaj Premiere, koja se zove Final Cut Pro XML)

Jos par informacija:

dok smo snimali, operater nam je rekao da kamera snima u 4:4:4, medjutim - nije snimano na snimacu vec na externim karticama (14 min) koje po svim informacijama nemaju brzinu zapisa za 4:4:4 - vec, izgleda, za 4:2:2. Sta mislite o tome, i kako to da se provjeri?

Eto... ne zmajerite na ovolikom pitanjima, ali me interesuje sta mislite, jer ste uvijek mislili pravo, kolegijalno, i znaci mi misljenje kolega sa Zone. Veliki pozdrav, sa temperaturom 42, sa cajem i limunom.

PS. Koga interesuje vise o nasem filmu - moze da pogleda na nasoj Facebook strani http://www.facebook.com/groups/176977829066546/

Prvo otvori Quicktime fajlove sa Alexe u Quicktime playeru, zatim iz menija Show Movie Inspector i dobices informacije o fajlu (ProRes 4444, Prores 422 HQ.... shta vec)

U principu ne vidim problem da se to edituje u Premieru osim sto ne bi bilo lose da, ako imate puno materijala, to podelite u "reel-ove" od 15-ak minuta.

Ne zaboravi da vam je sada opcija i Avid posto podrzava Decklink od verzije 6, ali na kraju krajeva za offline edit (ako mozemo tako da ga nazovemo) u file based projektu, i/o device i nema neku krucijalnu ulogu.

U zavisnoti gde bi radili Finishing / CC iz Premiera saljete AAF ili FCP XML ili EDL (ovo poslednje izbegavati) + source fiajlove + referentni fajl za proveru conforminga. Za audio mix AAF ili OMF.

Posto ce to sve ocigledno da potraje dobro organizujte fajlove i neka timeline bude cist bez previse egzibicija :)

PS. Koga interesuje vise o nasem filmu - moze da pogleda na nasoj Facebook strani http://www.facebook.com/groups/176977829066546/

mali off:

Overio sam link na fb. Vidim da ste naslov filma preveli i na engleski ali cini mi se pogreshno ili u najmnju ruku nezgrapno!

Konsultujte prevodioca ili nekoga ko to zna bolje od mene, ali mislim da bi adekvatniji prevod bio:

Kids from Marx and Engels street

ili

Kids from Ulica Marksa i Engelsa

Sve najbolje!

@disample

hvala na zanimljivim i nadasve neophodnim informacijama, koje djeluju vrijedne zlata :)

kad dobijemo materijal, informisemo te, ali svakako hvala :)))

@'Tzelina

thanks na sugestiji

naslov nam je prevela djevojka koja je nase gore list i u Engleskoj prevodi exYU knjige na engleski. Dakle, kvalifikovana za neke ovakve stvari + sleng, cake i fazone.

Ona misli da je ovo dobar fazon, i smatra da je to prava stvar. Ja ne znam, jer 'nisam odatle' ali bih joj nekako vjerovao, jer znam da je cool cura i dobar strucnjak... a tebi svakako hvala na sugestiji i kolegijalnosti :)

Mozda najbolje da provjerim sa jos nekim od nasih lkjudi napolju :)

Ako imate dovoljno prostora na diskovima, cepajte odmah fullrez online montazu. Nista vam nece 'faliti, to je samo HD1080, za danasnje vreme normalna stvar.

Meni je uvek komotnije da montiram low res fajlove. Pogotovo kad ima puno materijala i kad se zakomplikuje na timelineu.

Lako je kasnije zameniti sa originalnim fajlovima i exportovati xml.

Zao mi je sto ste (verovatno pritisnuti ekonomskim poteskocama) izabrali HD kameru za snimanje filma,pogotovo sto su sad kod nas sad dostupne kamere u 5k rezoluciji.

ALEXA je odlicna za TV reklame,ali ne znam kako ce se ponasati ako budete zeleli neke radikalnije zahvate u postu,pogotovo sto to nisu raw fajlovi. Mnogo srece sa filmom,video sam neke fotke...ocekujem dobru izvedbu.

@Keky. Mozda je HD rezolucija, i licno preferiram vise od toga, ali Alexa ipak nije samo za TV reklame. Pogledaj samo poslednje Musketare. Nesto je i u efektivnoj rezoluciji posle debayera. Ono sto "nasim" Alexama nedostaje je RAW snimac. Zalosno.

Hvala na lijepim i kolegijalnim komentarima, veliki pozdrav iz Podgorice!

Sto se ARRI Alexe tice - koliko znam svi filmovi u regionu se njome snimaju, nekako je 'filmicnija' u odnosu na sve ove druge advertajying kamere... barem je to moje misljenje, bez obzira na rezoluciju. Kapiram ovo sto kaze Keki i postujem njegov rad, veoma, ali nas izbor je bila Alexa.

Kolege bez Facebooka ne znaju sta propustaju :)

Salim se, naravno (samo je dobro, i za posao, imati Facebook nalog), nesto se moze vidjeti na sajtu koji polako 'gradimo' na www.djecaci.com i/ili www.djecaci.me

veliki pozdrav!!

Evo i neki kratki video, Making of, foto-animacija koji smo uploadovali veceras na

a ne,pogresno sam shvacen..nisam ja rekao da je Alexa losa i da je samo za reklame..pomenuo sam kamere vece rezolucije koje su pogodnije za mnogo toga. Post pre svega,jer su zelje za radikalnim promenama u levelsima mnogo izrazenije na filmu...imam iskustva sa svim tim novijim kamerama i iz mog ugla je EPIC najbolje sto sam video do sada,a to je naravno subjektivno.Da sad ne odemo u off topic oko toga sta je bolje. Alexa je odlicna kamera,ali snimac na ovim kod nas nije raw...kada radim sa full frame aparatom i materijal imam u raw i u jpeg,manipulacija sa raw fajlom je znatno kvalitetnija sa vise mogucnosti. HD PRORES kompresija nije bas idealno resenje za film. To sam mislio.

@ Keky - sve saglasan! Imas moje puno postovanje, ne samo za rad - vec i za vrijeme koje izdvajas za komunikaciju sa svima nama, to se ne zaboravlja ovdje. I puno nam znaci :)

Evo i

, za sve kolege, veceras smo ga pustili

Veliki pozdrav!