Jump to content

CMYK plava?

Starday
 Share

Recommended Posts

Nikako ne mogu da u CMYK modu namjestim ovu plavu boju...

1_tmb_663353086_Untitled.jpg

Unesem vrijednosti u Photoshop-u, u alatima lijevo mi se kao foreground color pojavi ova boja, ali kada je ubacim na radnu povrsinu, dobijem neku ruzno plavu...

Mozda je glupo pitanje, ali da li je to uopste i moguce?

Sliku, tvoj rad prebacis naravno u cmyk mod, ( u PS-u) selektujes boju , ajde tu tvoju plavu, udjes u color picker i videces gore desno dva mala prozora sa bojom , ako pored gornje ima znak usklika u trouglu to znaci da tu boju u stampi ne mozes dobiti, ps ti pokazuje koju ces dobiti u malom kvadraticu iznad koga pise NEW, pod uslovom naravno da ti je ekran kalibrisan dobices tu boju. Postoji knjiga "cmyk vodic" http://www.svezakucu.rs/www/singleitem_buy.php?id=8907 nije neka golema investicija oko 3500 din gde su ti u koraku od 10% odstampane pod kontrolisanim uslovima kombinacije boja koje se mogu postici iz cmyk-a i panton skala koja je odstampana iz cmyk-a. Proces je jednostavan iscitas cmyk vrednosti sa ekrana u info panelu ps i nadjes najpriblizniju vrednost u knjizi i to je to sto mozes pod kontrolisanim uslovima dobiti u stampi u ofsetu.

Posaljem ti ovo i na privatne poruke jer sam u zavadi sa kucnim savetom ovog sajta, pa mi savet velikih upravnika cenzurise pisanije. Nadam se da sam ti pomogao.

Ovu plavu sam rucno izabrao u PS, u RGB modu (0 54 255) i pozelio da je ovakvu imam i na stampi...ali avaj. Skontao sam da ne mogu da je dobijem ovakvu, pa sam uzeo neku priblizno zadovoljavajucu.

Na kolorni profil nisam ni obracao paznju, uzmem koji mi se ponudi (sada je sRGB IEC 61966 2.1)...

Nisam neki ekspert, pa se bojim da vas ne mognem upratiti ako se budete razbacivali jos nekim strucnim pojmovima... :)

Prost primer:

Kada sam prešao u sadašnju firmu pojavio se problem sa uslužnom izradom CTP ploča za nekog klijenta. Pripremljene fotografije su bile u RGB-u. Nije bio podešen profil za konverziju u CMYK na ripu i štampa je ispala...

Naravno pozvan sam kod gazde i gazdića da objasnim ko je kriv. Objasnio sam im celu problematiku.

A onda je usledilo čuveno pitanje od strane gazdića "A jel mi ne štampamo u tom RGBu"

Ipak bi valjalo da pročitaš neku knjigu oko štampe ili nađeš to isto na internetu...