Jump to content

priprema za stampu

Jovana21
 Share

Recommended Posts

Moze li neko da mi objasni kako da pripremim file za stampu odnosno konkretno me interesuju oznake na tabaku za secenje, pasovanje i boju. Do sada sam pasere crtala kao krstice velicine 5mm i debljine 0,1mm ali sam videla da se oni drugacije predstavljaju. Interesuje me i gde se oni tacno stavljaju na tabaku koje velicine, boje i kako treba da izgledaju klinovi.

Recimo da file pravim u illustratoru da li mogu da napravim univerzalni paser i ostale oznake koje bih po potrebi stavljala u dokument da ne moram stalno ponovo da crtam.

Takodje me interesuje overprint. Kada radim u illustratoru file cuvam kao pdf i tako saljem da se prave ploce ali nisam sigurna za podesavanja za pdf. Kada radim u corel-u onda desnim klikom pritisnem na objekat pa overprint fill, ali mi to oduzima dosta vremena pa me interesuje da li postoji jednostavniji nacin. Takodje i kada radim u corelu file saljem za ctp kao pdf tako sto odaberem file pa publish to pdf , a u illustratoru save as pdf, ali ne znam podesavanja za slanje na ctp.

Hvala unapred!!!!!

najbolji nacin sto se tice setovanja za pdf bilo za film ili ctp je da preuzmes od konkretnog izvodjaca radova tj ctp studija , pdf setovanje, ima ih na sajtu (ako ga imaju) ili zamolis da ti posalju. klinovi po fogri za ofset ili rotaciju, to imas negde na zoni linkove, ako stampas uvek kod istog stampara napravis fajl za njegovu plocu sa nuznim ostojanjima od ivica i stalno onda koristis taj fajl, menjas sadrzaj i oznake za secenje ili bigovanje za konkretni posao.

• 2 weeks later...
Moze li neko da mi objasni kako da pripremim file za stampu odnosno konkretno me interesuju oznake na tabaku za secenje, pasovanje i boju. Do sada sam pasere crtala kao krstice velicine 5mm i debljine 0,1mm ali sam videla da se oni drugacije predstavljaju. Interesuje me i gde se oni tacno stavljaju na tabaku koje velicine, boje i kako treba da izgledaju klinovi.

hmmm.jpg

Ne razumem to , kako se oni drugacije predstavljaju ?

Sta vise krstic ti nije potreban vec samo linija na sredini,kako bi olaksala posao onom ko sece papir nozem.

^Uglavnom ni to nije kako treba.

Offset štampu jedino ne radimo u fimi, pa ako treba da je radim, onda radim strogo prema uputsvima iz štamparije.

Inače pripremu radim na formatu koji mi treba, mislim na veličinu papira. Pridržavaš se osnovnih pravila koliko mm unutar formata, koliko van formata itd... Linije sečenja, paseri, klinovi, boje, način slaganja na tabak, veličina tabaka su stvari koje dosta zavise od štampara do štampara.

^za taj primer što si okačio bolje da uradiš ciljni format a u print preview-u podesiš veličinu tabaka, linije sečenja itd... Dobijaš isto to uz manje muke.