Jump to content

Informacije za prijemni/industrijski dizajn

NoTless
 Share

Recommended Posts

Pozdrav svima, novi sam na forumu, zovem se Nemanja, 18 mi je ljeta, trebaju mi informacije o fakultetu pa dodjoh da mi pomognete...:D

Crtam od kad znam za sebe, kazu imam talenta, nikad se nisam dicio time ali mi je crtanje islo sa lakocom...naravno kad imam volje, trenutak instpiracije x)

Treca sam godina tehnicke skole, doslo vreme da se razmislja o fakultetu...

E sad, meni je na prvom mestu da ja radim sta volim, tako da sam se pronasao u crtanju, prvo sam hteo dif al sam promenio misljenje...da vas ne opterecujem...

Trazio sam malo po netu i ubodem indrustrijski diznajn na fakultetu primenjenih umetnosti...

Pomislih, super, crtanje automobila, aviona...zanimljivo...

Informisao sam se za vecinu stvari ali imam par pitanja...

- Sta se polaze na prijemnom, citao sam da prijemni traje 6 dana, svaki dan po 4 sati, ali nisam uspeo da pronadjem sta se tacno radi tih 6 dana...interesuju me detalji, sta se crta, figure, mrtva priroda...?

- Posto vec duze vreme crtam, nzm kakvu vrstu pripreme bi trebao da pohadjam, ja sam iz provincije juzna Srbija...nemamo neke bog zna kakve umetnike i dizajnere...mogu da okacim moje radove pa bi ste mozda vi mogli da procenite...?

- Citam da bez podmicivanja dekana i slicnog uopste ne pomisljamo da upisujemo pomenuti fakultet, trenutno vlada besparica tako da bi voleo da zavrsim na budzetu i olaksam roditeljima, jel bi imao neke sanse...

Toliko me zanima za sad, voleo bi da mi sto brze i detaljnije odgovorite, nadam se da ima neko ko je informisan do detalja...

Bio bi puno zahvalan, a i koristice drugima prilikom pretrage...

-Na prijemnom se polazu crtanje, slikanje i strucni deo osim ako nesto nisu ekspresno izmenili.

-Trebaju ti pripreme crtanja, slikanja i strucnog dela koji zavisi od odseka. Dakle nadjes nekog ko bas drzi pripreme za akademiju.

Ovde u Bgu ih ima dosta, za tamo ne znam vec.

- Javna je tajna da je dekan glavni za "mito" i bekriju.. Ali da se ne moze upisati bez toga je notorna laz i urbana legenda...

Ja nisam sa tog smera, ali u globalu gledano ne bih upisivao FPU u Beogradu jer je taj fakultet dno dna. Program je star 50 godina i nije menjan. Nastavni kadar je na istom nivou. Fakultet je pregazen od strane vremena i struke odavno, u dugovima je do guse i nema osnove uslove za rad. Ukratko vise ces nauciti na ozbiljnim pripremama i kroz sopstveni trud nego tamo i ustedeces roditeljima velike novce, a u varijanti budzeta, bacenih 5 godina zivota.

Moj predlog bi bio da probas na Novosadskoj akademiji jer imaju dobrog profana vezanog za neki crtacki predmet.

Hvala ti na odgovoru i predlozima...

Ja gadjam na industrijski dizajn, a jedini drzavni faks koji ima taj smer je fpu ili sam ja pogresno informisan...

Jel mozes da mi predlozis neki drugi faks ili nesto slicno industrijskom dizajnu sto nije otislo u zaborav...a da je na budzetu...

Uglavnom bezim od matematike, nismo u dobrim odnosima :)

Sad u skoli radim modeliranje, proE, radio sam u c4d..dobro se snalazim u prostoru...zanima me to...nesto u toj bransi...

ps, cetvrta sam godina x)

eh kako vreme ide...

jos jednom hvala na odgovoru...

Kao opciju imas i Beogradsku Politehniku - pun naziv je Visoka Skola Strukovnih Studija, Beogradska Politehnika. Evo link

http://www.politehnika.edu.rs

Za prijemni je kada sam ja polagao (2008.) bilo test opste kulture (ko ga ne polozi mora da je ziveo u pecini u Sibiru) i crtanje (mrtva priroda - gipsana glava ili torzo i jos cupovi, flase itd.), ali se od prosle godine to malo izmenilo pa mislim da ima jos neki test, ali nisam siguran kakav. Cini mi se da iz njega treba da se vidi kako shvatas formu. Ja sam se za prijemni spremao nekih mesec dana u Sumatovackoj.

Na ind. diz. primaju oko 60 ljudi, a mislim da vise od pola ide na budzet. Skola je akreditovana (Bolonja) i na kraju dobijas Bachelor zvanje. Sad su u postupku reakreditacije pa ce biti nekih izmena (na bolje) u nastavnom programu.

Sto se tice nastavnog kadra, prilicno je dobar. Od ove godine dizajn proizvoda predaje Marko Stanojevic koji je recimo predavao na Politechnico di Milano. Ostali profesori su takodje dobri i moze od njih dosta da se nauci, pogotovo od Aleksandra Kutrickog, Aleksandre Gligorijevic i Dejana Vracarevica.

Skola nije teska i imaces dovoljno vremena i za druge stvari. Recimo ja sam stizao da radim neke 3d projekte i kao asistent i predavac u Chiron-u (skola za 3d animaciju) i da studiram bez vecih problema. Normalno stizao sam i da pijancim :)

Ja sam zavrsio industrijski dizajn na Visokoj skoli beogradska politehnika. Isto sam tako razmisljao da li cu likovnu ili primenjenu akademiju.

Prijemni uopste nije tezak jer sam video da su ljudi upadali na budzet a da nisu znaju sta znaci viziranje - bar je tako bilo 2006.

Srucni kadar je dobar i zanimljiv.

Posle prve godine nemoj da batalis crtanje i predjes samo na racunar wink.gif naravno oduzece ti dosta vremena da savladas softwere u kojima ces da radis ali nikako da ispustas olovku iz ruke, ona je kostur za sve.

edit: tek sada vidim da sam ti ovu poruku prosledio i u inbox :D