Jump to content

Savet u vezi objektiva

drazha
 Share

Recommended Posts

Siguran sam da je bila slicna diskusija o ovome ranije, medjutim jako bi cenio ako bi neko mogao da mi da neko misljenje o ovih dva objektiva:

Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II Lens

sprocu...

Sigma AF 70-300mm f4-5.6 DG APO Macro

Znam da nisu iste zizne daljine, medjutim nemogu da se odlucim koje da kupim. Da stvar bude jos gore, da me neko sada pita: a za sta ce ti, nebi umeo da mu odgovorim.

U sustini imam 50mm II f/1.8 i onaj stock 18-55m.

Ono sto bi voleo da radim bolje sa novim socivom jeste da izvlacim bolje makro fotografije, i bolje portrete sa solidnim bokehom.

Koliko sam apsolutna neznalica u svemu ovome svedoci i cinjenica da kad god uzmem 50icu, obavezno odvrnem na 1.8 i onda kad slikam sina, pola glave mu je can fokusa zbog plitkog DoF.

U ovoj filozofskoj raspravi ima jedna cinjenica koju smatram bitnom:

* kao pocetnik, najbrze cu uciti ako idem "full manual"

* Canon je apsolutno go, nema nikakvih obelezja...

* Sigma je kompletno istetovirana, samo sto nema jos i za blendu da se menja, al dobro, to se kontrolise preko aparata.

Ja sam licno vise u fazonu Sigme jer cu "navodno" imati bolju kontrolu u manual modu, pogotovu kad sve okacim na tripod, i cini mi se da cu imati vecu kontrolu nad situacijom.

Dali ovo menja misljenje/savet?

Izvinjavam se za mesanje raznih jezika, "srpski lengvidzh mi je svetinja" :)

Drazo, da ne ispdne da popujem, ali to sto si napisao nema veze sa zivotom. To sto na Sigmi imas milion kukica i kvakica nista ti nece pomoci. Realno, svi novi aparati otvor blende kontolisu preko tela, ziznu daljinu odredjujes gledanjem kroz trazilo, nikad gledajuci u objektiv, a fokusnu distancu najcesce i ne analaiziras sem ako ne trazis hiperfokalnu distancu pa da bas pratis gde si sa pozicijom fokusa.... uzgred, i te oznake najcesce ne pokazuju tacno na novijim objektivima...

Znaci, IS, OM proizvod, dobar raspon su definitivno mnogo korisniji nego malo pisanija po objektivu... a da ces nauciti naucices i ovako i onako....

I jos jednom da ti se izvinim ako sam zvucao grubo, samo zelim da ti skratim slatke muke :)

Drugari, (tata-tatira) hvala vam puno na savetima, diskusiji i argumentima.

Poslusacu vas i uzeti Canona.

PS: Sto se tice "grubotsti", evo idem da placem malo u cosak :) Salim se. Radije bi direktan, no bullshit razgovor nego uvijeno, okolo pa na cose... Imam toga i previse ovde sa ovim Ircima

55-250 IS sam koristio dugo... od dolaska u nase krajeve (pa i ranije - eBay & GuruStore). Objektiv je stvarno odlican... dobacuje fino, stabilizacija odlicna, a uz sve to je i lagan (nije ga smor nositi u torbi). Koristio sam ga i za neke koncerte - odlicno se snasao. A kad jos dodamo i cenu, ne postoji nista povoljnije/bolje za te pare (tih 150ak evradi).

Pozdrav! MrBigJump.gif

I ja bi da dodam koju ...

Četiri godine sam se oslanjao na Canon 75-300 dok nisam konačno shvatio da mi je skoro beskoristan na fokalnim dužinama preko 150 mm. Onda sam ga radosno utopio novopečenim entuzijasti, koji tek treba da stekne slična iskustva, a ja sam preskočio upravo na dotični 55-250 IS.

Posedujem i tripod i monopod, ali realno: monopod još i ponesem katkad, ali tripod baš kad moram. A bez toga iole pristojan snimak na rasponu 300 mm možeš dobiti samo teoretski.

Stabilizacija na tele staklu je više nego korisna. Osećaj je kao kad skineš tesne cipele u uskočiš u patike :)

55-250 IS je malo brljav kada padne mrak ali opet se može lepo koristiti dok je preko dana fenomenalan uzimajući cenu u obzir. Makro sa njim takođe nije loš samo što mu je minimalna udaljenost od objekta snimanja malo preko 1 m ali opet nije straško (odmakneš se od bube i max zumiraš i eto snimka)