Jump to content

Vfx projekat - Pad aviona

3D-Elite
 Share

Recommended Posts

Ovo je moj prvi ozbiljniji vfx projekat koji sam realizovao kao diplomski rad iz predmeta Vizuelni efekti na mom fakultetu.

Komentari su dobrodosli :)

3D Trek: Boujou

Modeling i animacija: 3DS Max + Rayfire

Simulacija dima i vatre: FumeFX

Kompoziting: After Effects

Link:

Vfx breakdown:

Mnogo mi sporo pada ovaj avion, a pored toga i dosta plasticno izgleda...

Takodje, ova vatra koja prati avion (na krilu) mi izgleda prirodnije pre one kolor korekcije...

Pogotovo kad udari krilom u krov kuce, previse mi je to mirno... Tu sam barem ocekivao nesto dramaticnije, rotiranje, eksplozija malo bolja, mozda dodati na tim mestima jaci camera shake, kao i kad avion padne na zemlju...

Kontam da avion ide sporo da bi se prikazala mozda malo vise tehnika i to, ali mi mnogo nesto sporo dodje za ovakvu situaciju, ne znam :). Opet, udara u toranj, opet tu nesto polako leti taj dim, debris i sl.... Verujem da mozes mnogo bolje...

Sve u svemu, to je neko moje misljenje... Samo napred!

PozZ,

Djole.

Iskreno, daleko je od savrsenog, ali u svakom slucaju, ovo je kompleksna stvar i kontam da si dosta stvari naucio, sto je najbitnije. Vidim u breakdownu da si prosao manje vise sve faze jednog vfx projekta, tako da ce svaki sledeci rad biti bolji i bolji.

Necu da duzim, par stvari koje odmah upadaju u oci.

Kretanje aviona je definitivno sporo i neprirodno. Odmah se vidi da je to 3d objekat koji ide po "spline"-u koji si iscrtao i to je to. Nema akcije. Treba mnogo brze da se krece, da uleti u kadar iznenada... fali vibracija, cimanje, podrhtavanje...

Kuca ostaje citava kao da je na nju pala boca vode a ne putnicki avion.Ne bi ostalo nista od nje da je taj avion stvarno tako okrznuo.

Umjesto dnevnog svijetla ja bih izabrao noc. Tokom kolor korekcije imao bi mnogo vise prostora za "manevrisanje", a eksplozije(koje su takodje spore i neprirodne, posebno poslednja) i dimove bi takodje mnogo ljepse upakovao sa tamnim background-om.

Kontam da si uradio ovako dug video da bi stvari koje si ucio dosle do izrazaja, al na koncu je upravo to najveca greska . Sve ovo si mogao da smjestis u 10 sec., da spasis sebe bespotrebnog rendertima, a potrosis mnogo vise vremena na detalje(koji zivot znace) i na kraju dobijes mnogo efektniji rezultat.

U svakom slucaju, za prvi rad, super je. ne zaustavljaj se...Pozdrav

NIje lose, za prvi ozbiljniji VFX rad, ali ima dosta propusta...da se ne ponavljam, zamerke su iste kao i kod ostalih kolega, dodao bih jos da mi smeta sto se na 33. sekundi vidi refleks explozije tamo gde logicno ona ne bi trebalo da se vidi, iza ove metalne ograde......

Kod kompozitinga su veoma bitni sitni detalji koji znacajno doprinose realnosti situacije, recimo:

- u 26 sekundi krilo ti prolazi kroz zice i nista e ne desi

- u 27 sekundi trebao si da dodas i razbijanje prozora (bar na poslednjem spratu kuce)

- u 32 sekundi, bljesak od eksplozije je trebao da se oseti i na onoj maloj kuci u levom uglu

Kao sto sam i rekao, generalno ok...ako je cilj bio pokazati kompozit 3d objekta u scenu polozio si, ali preporucio bih ti da zbog sebe, i svog reela, doradis ovu scenu i napravis remix iste, cisto da imas za svoj buduci showreel....

Pad aviona nije spor, mislim da je brzina primerena velikom platnu.

http://www.youtube.com/watch?v=LDqfmEd4fQ8

Iz gornjeg primera mozes videti kako to otprilike treba da izgleda, a mozda si i koristio ovo kao referencu.

Moja najveca zamerka je kompoziting eksplozije i losa kontrola sabiranja piksela na obodu iste. Kolor korekcija je prenaglasena i pojacava opsti utisak plasticnosti. Razmisli o tome. Sve u svemu nije lose.

Po meni, i u ovom filmu, jos i pre par meseci kad sam ga prvi put gledao, nije mi se bas svideo nacin na koji su realizovali pad aviona... I ovde mi deluje presporo, ne znam zasto... Verujem da bi u realnosti to mnogo brze palo i mnogo vise "dramaticnosti" izazvalo... Mada, tu je radio tim strucnjaka, pa ko sam ja sad da tu nesto "ono"... :)

Daleko od toga da sam ja neki znalac vfx-a i neki naucnik :), samo iskazujem neko svoje misljenje.

@J_PG

Da dobra je ideja ovo za noc, razmislicu da mozda odradim i takvu verziju

@bobansky

Jasno je, detalji detalji :)

Naravno, svestan sam ja toga da ovo nije savrseno, i generalno vase kritike mogu dosta pomoci da uvidim greske ili neka mesta koja bih mogao bolje da odradim, cisto radi sebe - posto sam diplomski odbranio pre par dana B)

Kao i kod (skoro) svake filmske scene koja sadrzi vfx, moze se naci mnogo zamerki.. ali je krajni cilj "prodati" efekat gledaocu, sto sam ja na momente i uspeo :)

Ali kao sto rekoh.. prvi vfx projekat gde sam sve od ideje, snimanja.. do krajnjeg rezultata radio apsolutno sam i dosta sam naucio u tom procesu sto mi je i bio jedan od glavnih ciljeva.

@aster blistock

Dim iz krajnje eksplozije sam preuzeo iz jednog videa koji je bio bas kompresovan (nisam stigao sam da ga napravim u FumeFx) pa otud te "krzave" ivice po obodu dima.

I da, scena iz filma "Knowing" mi je bila jedna od referenci.