Jump to content

Moj novi makro objektiv

Recommended Posts

• Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dobar je ovo objektiv, o uvećanju da ne pričam, ali je težak za rad. Ko nikada nije probao makro objektiv i tube (u kombinaciji) ne treba ni da razmišlja o ovom objektivu jer me rad sa MP-E65 i podseća na to - makro objektiv sa mnogo tuba :D

I svetlo će biti problem. Probaću da ga umekšam difuzerom koji je već pomenut (kombinacija originalnog MT-24EX difuzera i Gary Fong-ovog Puffera ) mada imam na umu još nekoliko ludih ideja koje sam snimio kod drugih kolega :)

Šteta što ide zima pa moram da vadim insekte iz paukovih mreža :D

Pozdravljam ovakve zaljubljenike u fotografiju. Ali kad ce da ti se isplatiti ulaganje? Ili ti je fotografija samo hobi (znas onako).

Ali mi deluje deluje da si ti ??? Poz.

Meni je makro fotografija hrana za dušu, ne očekujem nikakvu materijalnu dobit :)

ovo oko igracaka je sasvim tacno....

jednom je negde na zoni bio komentar za nekoga tipa "sto toliko trosis na foto-opremu?"-"pa bolje nego da se drogiram"-"jeste bolje, ali nije jeftinije"... :))

a zna to i brak da ugrozi, kaze zena "ili ja ili sirokougaoni objektiv-pa ti biraj"

• 2 weeks later...

Evo i probe sa refrakcijom cveta u kapljicama. Našao sam kapljice u paukovoj mreži, a kao pozadinu sam koristio plastičnu ružu (u nedostatku pravog cveta). Sve sam odradio na brzinu pa i rezultat nije vrhunski, pogotovo zbog još uvek nedifuzovanog svetla.

2sfull800.jpg

Prijatno sam iznenađen oštrinom i jasnoćom detalja, a i DOF je mnogo dublji u odnosu na moju Sigmu 150mm. Ovo je f.stacking iz 2 komaTa, a sa Sigmom bi morao napraviti bar još 2-3 ekspozicije.

Polako se navikavam na ovo čudo :)

Mašina je odlična, ali stvarno nije za svakoga. Stalno po forumima čitam upozorenja da pre kupovine ovog objektiva treba dobro razmisliti i pročitati kako radi jer je isključivo namenjen za ekstremni makro. Sa njim se može slikati makro od 1:1 do 5:1 i ništa više (nema portreta - osim portreta insekata :D ). Ko nije usavršio fotkanje makro objektivom u kombinaciji sa tubama (odnosno fotkanje na uvećanjima preko 1:1) ne treba da razmišlja o ovom objektivu.

Upravo su mi stigle komponente za difuzovanje svetla - zabava počinje! :)

• 3 months later...

Skoro sam došao do idealno difuzovanog svetla za pomenutu opremu, fale još neke finese. Rezultate možete videti na primeru bubamare koja ima veoma sjajan oklop pa je veliki izazov pravilno difuzovati svetlo blica :)

1.

1-1.jpg

krop

1crop.jpg

2.

2.jpg

krop

2krop.jpg

3.

3.jpg

krop

3krop.jpg

Hvala svima za komentare :)

lepo si ga razblazio. jel radio i neki polarizator ili mi se pricinjava??? ;)

-Nije bilo polarizatora niti fotošopa, samo čist difuzer i sirova fotka bez obrade. Uskoro ću postaviti fotku na kojoj se sve vidi ;)