Jump to content

Tabele ili CSS

Denis_Radenkovic

Sta koristite prilikom izrade sajtova?  

237 members have voted

1. 1. Sta koristite prilikom izrade sajtova?

• Tabele
      62
    • CSS
      157

Recommended Posts

• Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ps. Poslao sam Zeldmana svima koji su trazili

thx

Super je ovaj .chm format! Tražio sam ovo pre par meseci, i našao samo loše skenirani .pdf...

S'obzorim na njihove(njegove) sajtove, ne sumnjam da je knjiga loša...

http://www.zeldman.com/

http://www.happycog.com/

http://www.alistapart.com/

uhhh...smorim se svaki put kada ih vidim :huh:

Stari dobri citat:

Q. How well did my designer make my site?

A. Type your URL into the W3C Markup Validator and get an instant answer - no HTML knowledge required :-)

I dalje:

* Ten reasons to learn and use web standards, s posebnim osvrtom na komentare

* A web professional can never stop learning

Čisto da oslika moj stav prema standardima i ljudima koji imaju stav prema njima kao sara37.

Ten reasons to learn and use web standards, s posebnim osvrtom na komentare

*

Čisto da oslika moj stav prema standardima i ljudima koji imaju stav prema njima kao sara37.

Pih.

pod brojem šes:

6. Improve search engine rankings

bez ikakvih validatora, moj sajt 37coyu se pojavi na prvoj stranici, kad se u guglu upiše "najbolji sajt", a da nisam konsultovao nikakve validatore niti profesionalno-izgledajuće ljude (uzgred, da li neko može da mi objasni kako se ovo desilo, nigde nisam pominjao ove reči :huh:).

Ipak, ovo sam samo malo bacio rovca, naravno da su u tom profesionalnom biznis svetu važne stvari kao što su:

"Evo vidite gospodine, validator kaže da nema grešaka, što znači da imate šmekerski sajt."

A moj je problem što mi se dešavalo da mi sa tim novotarijama sole pamet ljudi koji su napravili 2 templejt sajta, pa se osetim kao predstavnik starih zanata (kao što su jorgandžija, korpar, ćurčija) jer pišem kod "po osećaju"...

...

Kao programer raznih vrsta aplikacija sa stazom od 20 godina, mogu samo da kazem da je sara37 u pravu, i da je bilo dosta 'strucnjaka' koji su postavljali neke standarde, pa su se onda javljali fazani koji su s'neba uletali u te standarde i postajali novi strucnjaci, da bi za koji godinu kad dodje do malog zaokreta u krivini vuteks ostajali totalno zbunjeni...

Uglavnom, ako imas osecaj za filing i malo logike, ne treba uopste da se umaras sa nekim standardima nekih strucnjaka.

Ukratko (jer sam malopre ušao u kuću smrzle su mi se ruke), jedna od prednosti CSSa je u sledećem, dobija se čistiji kod. To za sobom povlači neke prednosti, izmeđuostalog to da kada SE tumbaju po nekoj strani ne vide bespotreban kod, već čisto i jasno kontent, jasne h1 h2 title tagove, etc etc... Pokazano na primerima u praksi više puta, uz dosta #1 SERP na Googlu, MSN-u... Da ne zalazimo u onsite SEO, ovo je samo jedna od tehničkih prednosti primene CSS-a.

Koristim i jedno i drugo. Potrosio sam jako puno vremena pokusavajuci neke stvari rijesiti sa CSSom i na kraju sam za odredjene akcije morao koristiti tabele. Kazem opet da mozda ja ne znam koristiti CSS standarde kako treba, ali mi je postala muka praviti CSS kod prilagodjen svakom browseru i koristiti sve moguce hack-ove da bi sajt izgledao priblizno isto.

Da ne bih ja pricao u vjetar, evo konkretnog pitanja koje sam vec pisao i nisam dobio rjesenje: Znaci 2 DIV-a (block elementa) jedan pored drugog, da se rastezu isto kao 2 celije tabele. Kako to rijesiti sa CSSom? Bez naravno fixnih visina.

I sta je sa implementacijom CSSa u tim palm/iPod uredjajima? Sta ako i oni imaju loshu implementaciju, onda bi i CSS kod koji treba na njima da se vidi trebao biti 'prilagodjen' istim?

poruke koje su se odnosile na razmenu copyrighted materijala su uklonjene iz teme. sorry.

ako ima jos nesto sto sam propustio, javite da sklonim i to. nadam se da razumete.

however...

ako nekom trebaju te knjige ili tutorijali neka baci PP pa cu mu poslati linkove na mail ili PP

• 2 weeks later...

evo ja da se oglasim kao ol-school table "designer" u penziji i newbie CSS "designer" padawan learner :)

sajtove radim od neke 96-e a od pre godinu dve trudim se da SVE radim kroz CSS.. mislim da je nama matorijima mozda i za nijansu teze gutati sve shto je novo da ne pricam o cross browser zajebancijama i hackovima.. (after all, ja sam shkolovani programer.. najvise volim server-side scripting :))

however, css kao standard donosi toliko prednosti nad sumanutim table designom (tabele naravno koristim, al tamo gde treba da se vidi - tabela) da je trenutno apsolutni "a must" raditi iskljucivo CSS dizajn

jer u ovom poslu.. ili stalno ucis i ides u korak sa vremenom ili si gone

prvo, morash dobro da znash CSS... to ne znachi da ga nashtrebash, nego da znash kako, gde i kada da ga koristish... a trudi se da ga koristish shto vishe!

ako se vecj bavish web dizajnom, morash da pristanesh na to da se bakcjesh sa uchenjem svega shto je vezano sa tim, bilo to nova tehnologija ili ne...

skini sa neta o'reilly i core chm-ove koje se bave ovom tematikom i koje nude odgovore na tvoje pitanje kao i na mnoga druga; u knjizi 'Eric Meyers on CSS' imash celo poglavlje posvecjeno dvoboju <table> : <div>!

poz.

s.

• 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...