Jump to content

Izmeriti crtez za ekrana?

pailhead
 Share

Recommended Posts

Ne znam gde ovo da stavim, posto se plasim da u arhitekturi bude zapostavljeno.

Danas sam zatekao koleginicu kako koristi lenjir (tj. scale) kako bi uzela mere sa tehnickog crteza... na ekranu. Mahinalno sam odreagovao, iako verovatno nije trebalo. Bila je malo u fazonu "wtf, sta me ovaj preispituje", na sta sam ja rekao, kako je to kul i nisam znao da to moze. Ona mi je odgovorila da za to sluzi "actual size".

Osim sto nikad ne bih grebao monitor tako sto bih nanjega naslanjao relativno ostar predmet, i dalje mi je ovo delovalo malo glupo. Imam dva monitora ispred sebe, oba su HP, ali su razlicite velicine, razliciti modeli, medjutim iste rezolucije. I naravno, na dva mointora, kad otvormi pdf, i zoom to actual size, ne menja velicinu kada se prebaci sa jednog na drugi.

I dalje sam ubedjen da je zoom to actual size, samo 100%, i da nije bas jednsotavno da komp skonta koliko nesto treba da bude na ekranu da bi blio 1:1, upravo zbog razlicitih velicina i rezolucija. Kako je moguce da uopste postoji konstanta rezolucija (72px)? kad se velicina samog pixela toliko razlikuje od monitora do monitora.

Jesam li ja debil ili ona? Mislim, ja sam se sigurno osecao kao debil dok sam ovo testirao. nadam se da me niko nije video.

Svaki displej ima svoju "gustinu piksela" tj. PPI (pixels per inch) tako da nepostoji univerzalni "print size":

Ovde ima dpi/ppi za razlicite velicine i rezolucije ekrana:

http://members.ping.de/~sven/dpi.html

A evo na ovom sajtu su i delimicno pojasnjene neke stvari:

http://www.planetphotoshop.com/explaining-...print-size.html

The View> Print Size command

Photoshop’s View> Print Size command purports to display an image on-screen at the actual print size. However, the command can’t do that for one specific reason: Photoshop doesn’t know your monitor size, nor the resolution to which it’s set.

When the View> Print Size command is used, the image’s size on screen depends on the size of the monitor and the resolution to which it’s set. In this photo, you can see that the print size of the image in the Image Size dialog box doesn’t match the physical ruler held to the screen.

E sad...

Kako napraviti da odnos slike na ekranu i realnih velicina bude 1:1 .. ;)

npr. u Photoshopu otvorite A4 dokument (210x297mm) i onda stavite prazan beli papir na ekran i odzumirajte koliko je potrebno :)

Ista stvar moze se uraditi sa CD-om (120x120mm)..

Konkretno kod mene, zoom u Photoshopu treba da bude podesen na 29,98% a koristim 22" monitor 1680x1050px

npr. u Photoshopu otvorite A4 dokument (210x297mm) i onda stavite prazan beli papir na ekran i odzumirajte koliko je potrebno :)

Ista stvar moze se uraditi sa CD-om (120x120mm)..

Konkretno kod mene, zoom u Photoshopu treba da bude podesen na 29,98% a koristim 22" monitor 1680x1050px

ja probao ranije [photoshop] - a4 dokument na 96 dpi, zoom 100% i poklapa se sa sirinom papira.

Znaci postoji neka X rezolucija za svaku kombinaciju proizvodjaca, velicine i rezolucije monitora. Ja vec godinama radim na 1920x1200... na 17". To je sigurno skoro duplo vece od 19" 1280x1024...?

Jedino ovako vidim da ovo moze da radi. Ako otvorim pdf i u njemu ima kvadrat i tako ga namestim da na jednom monitoru vidim ceo kvadrat i po 100 px iznad i ispod njega do prozora, to ce se promeniti ako prozor prevucem na drugi monitor? Ermm ovo nikad nisam video.

Ja sam u specifikacijama od monitora nasao tacnu dimenziju ekrana i izracunao koliko imam piksela po incu. Tu rezoluciju sam podesio u acrobatu i na prikazu od 100% imam tacan prikaz formata.

U Photoshopu i Acrobatu moze da se podesi a vecina ostalih programa preuzima iz podesavanja Windowsa (npr. Word).

• 3 weeks later...