Jump to content

Sto zelenije to pliva...

Recommended Posts

Ne, ne ... nije ta poenta...

Samo tvrdim da ne donosi ništa bitno ni novo, a nameće se (pre svega marketinški) kao bitno i novo..

A ono, samo je izbačeno ogledalo, a upropašćena ergonomija...

A izvinite, sta se sad tu ozbiljno pa desilo u odnosu na ono što smo imali ranije ?

Ništa epohalno. Problem je upravo što se milc posmatra kao nešto epohalno i kosmički game changer jer to nije ni po kom osnovu. Ja sam hteo da kupim milc sistem ali kad sam sračunao cenu telo plus stakla, dogurao sam do do 7D MkII sa staklima, da ne pominjem D500. I upravo zato što nije ništa epohalno, niti bi mi koristilo na neki volšeban način da pravim bolje fotke, odustao sam od kupovine milca. Milc treba posmatrati kao to što jeste, i to svaki aparat posebno, sa svim prednostima i manama, upravo kao što posmatramo mašine iz ogledalnog sveta. Ništa više, ništa manje.

• Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa baš tako...a uglavnom bi pritisnut činjenicama i ja postupio slično .

Mislim nekad mi je neprijatno da pobornicima MILC-a pokvarim žurku na ovaj način , ali jbg..

Stvarno ne mogu da progutam priču o stvari koja će da sahrani bilo šta a naročito ne dslr..

Mislim, napraviš manji auto-dvosed i sad će on da sahrani auto sa 4 sedišta?

Ili još bolje... izbaciš ta 2 sedista pa navrneš gume od 20 cola, sa sve rezervnom... ;)

Poenta?..

Naravno da jeste epohalno.

Budite sa MILC sistemom nekoliko meseci, godina, pa onda dajte odgovarajući zaključak. Nije nikakva paranormalna pojava to što ljudi iz svojih torbi izbacuju DSLR i ubacuju bezogledalce. Nije trend, nije hype, nego je čitav paket izuzetno atraktivan (sem ko slika isključivo sport). Ja sam se još i dugo borio, 2,5 godine, međutim bilo je samo pitanje vremena koji tačno ekser će biti poslednji na kovčegu DSLR. Eto, ispade da je to A7ii. Jedina šteta je što ranije nisam izbacio Nikon, mnogo bih lakše i za bitno veći novac sve prodao.

Ergonomija uopšte nije toliko loša, a generalno pričamo o subjektivnoj kategoriji. Pre svega, ergonomija nije samo kako se drži aparat, kako se stiska i koristi, nego kako živiš sa tim aparatom svaki dan. Ako neko misli da se D700 bez gripa nešto značajno bolje držao u ruci varaju se. Takođe drži sa 2,5 prsta, imao je preplitku dršku i tražio je period navikavanja, pri čemu je na tih pola prsta više trebalo držati bitno veći teret. Nego, meni ovde mnogo nešto liči na kiselo grožđe fazon.

Potpuno se slažem sa dpreview. Tržište se promenilo, a to jeste velika stvar. Nije se menjalo predugo, i bilo je vreme za buđenje.

Ja sam za apsolutno iste pare prodao Canon i kupio Fuji sistem: Canon 7D sa 15-85 i 50/1.8 Mk.1 za X-E1 + 18-55 + 55-200. Aparat je san snova za moje potrebe, ono što ima 7D a sad nemam bukvalno nisam ni koristio, a sve ostalo je bolje ili bar isto. AF mi nije problem, niti rezolucija. S druge strane imam kompaktnost sa zadovoljavajućom ergonomijom, briljantna stakla, Hi-ISO o kome sam samo sanjao sa 7D, a o subjektivnim stvarima kao što je uživanje u fotkanju neću ni da pričam. Glupo je pričati o stvarima koje različitim ljudima različito znače.

Ako cinjenica da SVAKO staklo napravljeno od postanka moze da se navrne na milc i time ukinu vestacki nametnuta ogranicenja proizvodjaca tela da moras da kacis njihova stakla, nije dovoljno epohalna, ja ne znam sta jeste epohalno!

Uopste mi nije jasno sto u 2016. godini, moramo da se raspravljamo i ubedjujemo sa ljudima koji misle da je dslr vrhunac foto tehnike i to pre svega sa ljudima koji imaju malo ili nimalo stvarnog, prakticnog iskustva sa milc sistemima. Razumeo bih da je ovo situacija od pre 5-6 godina ali danas...

Milc je vec sada na nivou upotrebljivosti svakog dslr-a, ako ne racunamo neke najekstremnije akcije gde autofokus mora da izuva kako radi....sto se tice entry populacije, i dosta dobrog dela profesionalaca, milc im menja dslr u potpunosti, a to je onaj kriticni deo trzista koji donosi najozbiljniju zaradu ... hocu da kazem da je najvaznija stvar kod milca da ne sme da zaostaje za dslr-om, a jos uvek nije vazno u cemu je mnogo bolji ili losiji, jer to ce se sve u roku od par godina da se razjasni. E sad, posto milc tehnoloski ima mesta za nekakav napredak u odnosu na dslr, i kada se sva ta poboljsanja i osobine sjate u aparate za par godina, onda ce svima biti jasno da je milc bolja opcija, i polako ce da beže sa dslr-a. Naravno, za dobru fotku ce dslr uvek biti dovoljan, ali milc će nuditi više ;)

Najekstremnije akcije za prakticno sve milc-eve sa EVF-om je suncan dan u podne, mislim ekstremne su za korisnika koliko kapiram, jer nit sam ga gledao nit sam imao EVF. Ako treba da biram izmedju glavobolje i svih mana OVF-a koje se mogu nabrojiti izabracu OVF u tim vrlo odredjenim situacijama.

Znam sad ce vecina reci ne fotka se u podne, da ajd' reci popu da svako vencanje zakaze u golden hour.

Drugi ekstrem je slabo svetlo tipa balet, ples, dakle pokret u kombinaciji sa lagom u EVF. Jel to prijatno za gledanje u trazilu, predpostavljam da nije.

EVF je cool OVF je takodje cool, ali treba imati mere pa i razumeti potrebe nekih drugih. Nekima je dosta i live view, tj. trazilo im nije ni potrebno, a sasvim je moguce da i nikon i canon nemaju milceve u ponudi bas iz razloga sto jos uvek nije dovoljno jeftino proizvesti EVF upotrebljiv u svim situacijama koje pred njih postave zahtevni korisnici.

Pazi AlexLex, nije bitno koja je godina. Uzmeš nešto novo u ruke pa ti se ili svidi pa zaželiš da ga imaš, ili ti se ne svidi pa se ta želja i ne javi.

Jedan deo potencijalnih kupaca odreaguje pozitivno na novi proizvod a drugi deo samo odmahne rukom i to je uvek tako...

Za razliku od tebe koji ne vidiš kao revolucionarnu karakteristiku MILCA priču o dimenzijama, bar 90% korisnika ovog proizvoda onako horski ističe to kao glavnu prednost. Zapravo ti si jedan od retkih koji izgleda nije deo ovog hora.

Ali dozvolićeš ipak da ne vole baš svi u 21 veku da se mlate sa objektivima bez AF, masom sumnjivih adaptera i sl...

Mislim, taj deo je po meni pre smaračina nego revolucija...al ajd' sad..

Fuji v Pentax. Koristim i jedno i drugo u isto vrijeme i još ne mogu da se odlučim šta mi više paše. Prelazak sa OVF na EVF nisam ni primijetio. Još uvijek malo više imam naklonosti prema Pentaxu jer jako dugo koristim taj sistem i za njega imam objektive, a za Fuji samo 18-55 (koji je u svemu daleko od prosječnog kit objektiva).

Ako bih morao jednu stvar da izdvojim koja mi najviše fali na Fudžiju, a imam je na K5, to je gornji, mali displej. Na Fudžiju vrlo lako uopšte ne primijetim na kojoj sam blendi ili brzini zatvarača jer još uvijek nemam naviku da to gledam u tražilu.

Kada bih imao novaca da kupim sve objektive koje želim za Fudži, mislim da bih vrlo lako mogao da pređem na taj aparat u potpunosti.

Inače, Pentaksov RAW izlaz i pored svojih godina jede Fudžijev RAW za doručak u smislu onoga što može da se izvuče iz tog fajla. Detalji su tu i na jednom i na drugom. JPEG je totalno suprotno, a meni malo dosadilo da baš sve fotke provlačim kroz ACR. ;)

^Pa ne rade valjda bas svi konverteri znacajno bolje sa fuji X-Trans-om u odnosu na LR (ACR), ali mnogi tvrde da je Capture 1 znacajno uspesniji od LR-a, barem kad su u pitanju neki cudni artefakti (u scenama sa mnogo lisca npr.).

Bravo, to je nešto što mi stvarno smeta na A7, navikao sam na taj displej gore, a ovde ga nema. Da se razumemo, nije neophodan, sve informacije postoje na LCD i EVF, nego su navike čudo. Mislim da su navike i glavna stvar koja ljudima smeta da se prebace na MILC, te im na prvu loptu svašta smeta.

Ne potcenjujte AF, ima prednosti u odnosu na DSLR jer insistira na tačnosti konceptutalno, dok DSLR insistira na aproksimaciji i zavisi od kombinacije telo - objektiv. Sa MILC nema front-bek fokusa niti zavisi od objektiva koji je našrafljen, uvek će da gađa u trepavicu. Ljude slika jako dobro, bez obzira da li se kreću ili ne. Može odvojenim tasterom da se juri fokus na oči. Ko insistira na maksimalnom tehničkom kvalitetu portreta, mirne duše može ozbiljno da radi sa MILC.

@work, slika ljude i na bini fantastično, tako da ne treba da te brine. Povremeno fotkam pozorište, fotkao paralelno sa A5100 i D700, veruj mi da nisu tolike razlike koliko sam ja zapravo smešan subjektima sa tim aparatićem. Težak je za upotrebu, jer je džepni, sa veoma malo komandi, tačskrin, nažalost, ni blizu nije iskorišćen koliko bi mogao - tu ostaje da visi u vazduhu ogroman potencijal.

I dalje vidim da ljudi nemaju predstavu kako to sve radi. :)

BTW, i u nižoj srednjoj cenovnoj kategoriji je Sony izbio na prvo mesto, A6000:

http://www.dpreview.com/reviews/2015-round...eras-500-800/14

Rekoh gore da radim u ACR, što mu dođe isto što i Lightroom.

Ne bi me niko ni puškom naterao da instaliram neki drugi program za retuširanje i učim sve iznova.

@nidza

Ne znam kako stoji stvar sa tim Sonijem, ali na Fudžiju mi se često dešava da nehotice pomjerim prednji točkić za podešavanje što je vrlo nezgodno ako sam točkić za brzinu zatvarača podesio na 1/60 recimo, a nezgodno je zato što na Fudžiju postoji opcija korekcije dva koraka +/- bez obzira što je podešeno na 1/60. Sijaset puta mi se desilo da je točkić na 1/60 i odjednom u nekom trenutku u tražilu vidim da sam zapravo na 1/100 jer nisam ni osjetio kada sam pomjerio prednji točkić. Nije sad nešto što smeta ne znam koliko, ali malčice ide na živce jer mi se sa DSLR to nikada nije desilo.

Zbog samih gabarita X-T10 se zna desiti da nehotice pritisnem neko dugme na njemu pa onda moram da izlazim iz te opcije. Na K5 je to nemoguće zato što postoji grip za koji mogu da uhvatim, a na X-T10 toga nema pa moram da 'upirem' palcom u zadnju stranu da održim ravnotežu.

A izvinite, sta se sad tu ozbiljno pa desilo u odnosu na ono što smo imali ranije ?

Ono sto je zapravo najveci dobitak kod MILC-a je mnogo laksa integracija videa i fotografije.

Svi su objektivi dizajnirani od pocetka sa kontrasnom detekcijom u vidu, pa je i video AF laksi i zgodniji. Takodje nema mlacenja ogledalom, pa se na isti nacin sa senzora citaju i fotke i video.

Meni licno to malo znaci, ali je to buducnost i mislim da ce to na kraju i biti najveca prevaga.

Ne znam kako stoji stvar sa tim Sonijem, ali na Fudžiju mi se često dešava da nehotice pomjerim prednji točkić za podešavanje što je vrlo nezgodno ako sam točkić za brzinu zatvarača podesio na 1/60 recimo, a nezgodno je zato što na Fudžiju postoji opcija korekcije dva koraka +/- bez obzira što je podešeno na 1/60. Sijaset puta mi se desilo da je točkić na 1/60 i odjednom u nekom trenutku u tražilu vidim da sam zapravo na 1/100 jer nisam ni osjetio kada sam pomjerio prednji točkić. Nije sad nešto što smeta ne znam koliko, ali malčice ide na živce jer mi se sa DSLR to nikada nije desilo.

Ne, to je "krasilo" prvi A7. A7ii je redizajniran i točkići su uvučeni i stanjeni. Nemoguće ih je nehotice pomeriti. Čak neki fotografi kritikuju točkiće da su previše uvučeni i nezgodni, i to je bio moj najveći strah pre kupovine, međutim ne da nema problema, nego mi savršeno odgovara.

Samo da dodam, kad smo se dotakli točkića i ergonomije, A7ii ima tri točkića, ne dva kao većina aparata. Pored klasičnih točkića za kažiprst i palac, na sredini tela je kursor okružen točkićem, takođe potpuno programabilno sve. Na kursor i na točkić možeš da staviš svašta nešto.

Imaš i više memorija podešavanja, tako da možeš za razne prilike ili razne fotografe da napraviš sasvim različit setup. Koliko mi je falilo dugmića na A5100, na A7ii ih imam viška. Otvorim meni i stavio bih neku opciju, ali onda kapiram nemam pojma šta više da stavim. Pored svih dugmića, postoji i potpuno konfigurabilno Function dugme, gde može da se ubaci mnoštvo brzih opcija, koje ne moraju nužno da budu na prvom kliku. Znači, na drugim kliku imaš još 10tak brzih opcija.

Npr, A7ii ima dva dugmeta blizu palca, C3 i AF/MF dugme. Ja sam C3 konfigurisao za klasičan AF, AF/MF dugme za AF na oko.

KAo neko ko koristi i DSLR i MILC sistem, jedino sto mogu da kazem da poredjenje istih je bas bespredmetno.

Fuji nosim svida sa sobom i otvara mi mogucnost da uzivam u fotografiji na nacin koji nisam mogao sa DSLRom... s druge strane DSLR je ipak tehnoloski i produkciono svet za sebe. Ne govorim o fajlu vec o koncepciji koja je defintivno namenjena ozbiljnijem radu.

S druge strane razumem da neko nema potrebe koje ja imam i tu podrzava prelza za DSLR sistema na mil jer MILC dozvoljava manje upadljivo bavljenje fotografijom.

Sto se rgonomije tice, priroda je neumoljiva te kao sto sam i pricao pre jedno 3, 4 godine, svi sistemi ce doci vise manje do slicnih gabarita jer jednostavno moji prsti nece biti manji.

Inace za razliku od XT10 ja na Xe2 nemam problem sa tockicima, naprotiv, sve je cvrsto i vrlo ubedljivo

Ne slažem se da su MILC i DSLR svetovi za sebe. Nisu ni svi DSLR namenjeni ozbiljnijem radu.

MILC + DSLR = ILC, novi termin koji se sve više koristi na relevantnim sajtovima, sa čime se potpuno slažem. Jaz će biti sve manji, odnosno, MILC će sve više da uzima od DSLR, kao što će DSLR sve više da uzima od MILC, dok na kraju ne izbace ogledalo i oni.

Radi neverovatno dobro, ali ne mogu reći šta je doprinos kog sistema. IBIS navodno ostavi u funkciji samo vektore koje OSS nema. Ne znam kako bih isključio OSS, a aktivirao samo IBIS, ili obrnuto. Nisam ni istraživao pravo da ti kažem, niti znam da li može. Kad se ugasi OSS na objektivu, čini mi se da ugasi stabilizaciju sasvim.

Doduše, meni se čini da taj IBIS radi toliko dobro da je OSS potpuno nepotrebna stvar. Ne vidim da zaostaje slikanje manuelcima ili sa 28/2 koji nema OSS. Na manuelcima podesiš žižnu daljinu i slika se smrzne dok fokusiraš. Čak i nemirnu decu je moguće slikati, ako mi daju te dve sekunde za fokus.

^^ Da da, ok, znam da ne možeš selektivno da ih gasiš. A i zašto bi?!?

IBIS sam po sebi lepo radi sa kraćim do srednjim žižnim daljinanam, ali na dužim počinje da zaostaje za klasičnim "uobjektivnim" rešenjima. Tako bar bilo na Sony DSLR-ovima. Kod m4/3 sistema npr, Oly fura IB a Pana OI, ali ako se stavi Panasonic OIS na Oly IBIS, oni se uopšte nisu kontali, lupali su kontru jedan drugom, te je jedan morao biti isključen da bi se ikako moglo raditi.

Sony je prvi implementirao da rade zajedno. Sve u svemu, znam da jeste dobro. Ali nešto ne mogu da nađem da se neko ozbiljno posvetio nekoj uporednoj i kvalitativnoj analizi takvog kombinovanog rešenja. Pa rek'o, aj da te pitam, može li se reći da je bolje od konkurentskih samo OIS rešenja?