Jump to content

Sto zelenije to pliva...

Recommended Posts

Diskutabilno je imati sopstveno mišljenje koje je bazirano na mišljenju više drugih ljudi? Pa ovo je XXI vek, naravno da ću da koristim tuđa iskustva i mišljenja pre nego da kupim i prodam deset aparata za pet godina da bih ustanovio koji ima (za mene) najbolje tražilo.

Diskutabilno je imati misljenje koje je bazirano na iskustvima drugih kao svoje, a ne na licnom iskustvu i to jos predstavljati kao znanje o tome sta je za nekoga LICNO bolje ili ne. Kao sto i sam kazes, ovo je 21. vek...

Nema misljenja o tome dok ne gurnes svoje oko u EVF i pocnes da radis sa njim u vecoj jedinici vremena, a ona ces shvatiti da je za ono sto ti radis EVF killer feature, ali dobro, otom potom... ;)

Nidzo, ja cu da platim Yagodincu! ;)

• Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Diskutabilno je imati sopstveno mišljenje koje je bazirano na mišljenju više drugih ljudi? Pa ovo je XXI vek, naravno da ću da koristim tuđa iskustva i mišljenja pre nego da kupim i prodam deset aparata za pet godina da bih ustanovio koji ima (za mene) najbolje tražilo.

Kvalitetni EVF-ovi postoje tek koju godinu na tržištu. Danas, 0.2% sveCke populacije je zaista korisitilo kvalitetni EVF. S' druge strane, OVF postoji decenijama. A i loši EVeeFovi iz prvih digitalaca i UZ kompakata su se vukli godinama.

Kada čitaš net, naravno da je pun priča o prednostima OVF-a. Ali 21. vek, je. Neke stvari se menjaju elektronskom brzinom.

Seća li se k'o kolor ekrana na prvim mobilnim sa 1.2" kolor ekranima? I današnji savremeni smartfonski ekran? Tolika je razlika između nekadašnjeg EVF, i današnjeg najboljeg.

Slično je i sa DSLR-ovima uopšte, i još uvek jakom prodajom početnih DSLR modela. Danas, kada početnik i budući fotoamater sedne da "istaražuje" materiju, posle samo par strana nađe višegodišnji stav da je jedino DSLR ono pravo, jer to važi još od Canona D300.

Za takve, MILC je ravnopravno dobra stvar, možda čak i bolja. Al' to tek treba da ispuni internet strane.

Ma... nema veze.

Taman posla da ja vama objašnjavam kakav je EVF, ja samo naglas razmišljam o sopstvenim potrebama. A onda skočite kako nisam u pravu jer, eto, nisam probao svih 99 proizvoda iz MILC kategorije već sam krenuo da čitam rivjuove i da naglas razmišljam.

Ali opet, nema veze. Totalno smo zabrazdili sveukupno u off. Da je sreća da nešto popijemo pa da se ovako uživo ubeđujemo...

EDIT: imajte u vidu da su moje potrebe vrlo egzotične i suštinski različite od vaših, pisali smo već o tome. Iz tih razlika proističe i razlika u stavovima, a ne da je sad tu neko inkvizitorski u pravu a neko nije.

Probaću da napišem još par reči, stvarno objektivno koliko god mogu. Nedavno (znači tipa pre 5-6 dana) sam imao prilike da poredim tražila u 5Ds, A7s II, A7R, Fuji XT-1, Canon g5x i celu seriju novih OM-D.

Lag ima svaki EVF. Kod nekih je to manje izraženo, kod nekih više, ali je na mene najbolji utisak ostavio OM-D EM1 II. Kašnjenje između bržeg pomeranja aparata i prikaza u tražilu je na njemu najmanje. Ne znam kako stvari stoje prema zvaničnim specifikacijama, ali moj utisak je takav. Za njim je Sony, onda Fuji, a najlošiji je G5x. On deluje gotovo pogubljeno koliko kasni, kao da je u prostoriji upaljena samo sveća. A nije, majke mi. :D

Reprodukcija boja je kriminalna kod svih. Opet Oly i Sony prednjače po kvalitetu, ali u međuvremenu pogledam kroz DSLR i bude mi milo oko srca. Provalio sam da niko od onih sa kojima sam diskutovao to ne provaljuje, ali meni izrazito smeta što je bela više plavičasta i što se u uslovima i najmanje kontre, dešava da je sve svetlije pregorelo, a sve tamnije zapušeno. Često vidim samo siluete. Ovo bi po meni trebalo biti rešeno "by brute force", realtime procesiranjem prikaza i pravljenjem neke vrste HDR-a u prikazu, tako da se dinamika EVF-a poveća na način da ga što više približi OVF-u. Cenim da snage u procesorima ima dovoljno za to već sada, jer većina aparata nudi takvo procesiranje i realtime prikaz nekakvih "specijalnih efekata" u vidu TS fokusa, selektivne saturacije, raznih izobličenja i tako koječega. HDR ni po čemu nije komplikovaniji, rekao bih. Barem taj koji je dovoljan za rezoluciju EVF-a.

Na žalost, nisam impresioniran ni tim čuvenim "low-light performansama"... EVF zaista prikazuje nekakve brljotine kada ima manje svetla, ali je moj utisak da sa OVF-om i dalje vidim više, jer on uvek ima taj optički prikaz, dok EVF čak i po danu, unutar zatvorenog prostora, ume da krene sa muljanjem, šumom u prikazu i skroz deformisanim bojama. Slajd šou zagarantovan čim svetlosti iole zafali. Na OVF-u mi se to još nije desilo. ;)

Znači pričamo o najboljim EVF-ovima. Oni kojima sve ovo ne smeta nisu neznalice, nego su samo blagosloveni. Manji broj ljudi ima problem sa tim. Ja na većini displeja recimo primećujem i treperenje, koje me neviđeno iritira. Cenim da će XPro2 biti u prednosti po ovom pitanju, jer ima refresh od 85Hz (ako sam dobro ispratio?)

Sve u svemu, dosta je to bolje nego pre, ali su ključni problemi ostali. Inače, ne bih se složio ni sa time da današnja tražila nisu odmakla od Nikona F iz '59., jer je prikaz u tražilu današnjih FF DSLR-ova sve samo ne bazično blejanje kroz rupu. Spisak raspoloživih informacija je neverovatan, čest je dinamički prikaz, a jedino što fali je projekcija WB-a i konačnog snimka, što EVF nudi.

Dozvoljavam da se neko neće složiti sa gornjim ocenama, jer i među mojim veoma dobrim prijateljima ima onih koji skoro ništa od navedenog ne primećuju ili primete tek nakon što im neko skrene pažnju.

Pozdrav

Sto se tice OVF kao DSLR prednosti... Pre mesec dana neka priredba u obdanistu i tamo uz mene bila gomila ponosnih mama i naravno skljocaju svoje bebice. Izbrojao sam 4 DSLR aparata (svi C ili N) i od njih je samo jedna mama povremeno koristila trazilo. Ostale 3 su iskljucivo koristile ekran i LV mod. Tj. isto kao sto bi i mobilni telefon.

Te su mame aparate kupile u obliznjim radnjama kao "dajte mi najbolje za slike moje bebe". E sad, mozda tate ili neko drugi vise iskoriste OVF i PDAF, ali ne verujem da se to odnosi na vecinu slucajeva.

Hocu da kazem da se DSLR i dalje prodaju u vecem broju uglavnom zbog toga sto prodavci informisu da i dalje mogu biti bolji u odredjenim situacijama, pre svega sto se AF tice. A u praksi se puno ljudi grozi "ckiljenja kroz rupicu" i koriste LV. I zapravo bi im bilo bolje sa MILC aparatom. Potrajace jos neko vreme da se to slegne, ali je prevlast MILC neumitna.

Te su mame aparate kupile u obliznjim radnjama kao "dajte mi najbolje za slike moje bebe". E sad, mozda tate ili neko drugi vise iskoriste OVF i PDAF, ali ne verujem da se to odnosi na vecinu slucajeva.

Hocu da kazem da se DSLR i dalje prodaju u vecem broju uglavnom zbog toga sto prodavci informisu da i dalje mogu biti bolji u odredjenim situacijama, pre svega sto se AF tice. A u praksi se puno ljudi grozi "ckiljenja kroz rupicu" i koriste LV. I zapravo bi im bilo bolje sa MILC aparatom. Potrajace jos neko vreme da se to slegne, ali je prevlast MILC neumitna.

+1

I dalje povelika prodaja DSLR-a u odnosu na MILC, danas, uglavnom je posledica ovog što Momčilović navodi.

Veliki procenat kupaca DSLR-a na svetskom tržištu, nema pojma šta zapravo kupuje (nemojte da se neko ovde sada nađe prozvan, ne mislim na vas/nas fotografe).

^Ovo je tačno, ali postoji tu još jedna začkoljica. MILC-evi su u tom smislu pozicionirani pomalo čudno. Javiće se neko s više iskustva, ali ono što sam ja primetio, a na šta mi je Zoran Rodić ukazao, je da su MILC-evi češće okrenuti bolje upućenim korisnicima. Ispada da je "veliki crni aparat" i dalje lakši za upotrebu tim mamama, babama i dedama, nego MILC, jer MILC-evi, ne mali broj njih, prosto ne poseduju zeleni auto mod i dosta su konfuzni sa svim onim točkićima i kerefekama. Koliko je to raširena pojava, stvarno ne znam, pa nek' posvedoči neko drugi.

BTW, inercija svakako jeste jedan razlog za dominaciju DSLR-ova, ali ipak mislim da nije ključni. Broj prodatih objektiva koje C i N objavljuju, svedoči da se isti prodaju poprilično dobro, te da kit kombinacija nije primarni izvor prihoda. Najzad, i sami proizvođači naglašavaju da je sistem kao koncept, ono što čini profit, a ne sam aparat. Laici u tom smislu DSLR posmatraju kao malo ozbiljniji kompakt, pa nema govora da oni generišu profit od sistema.

E sad, udeo ovoga i onoga je već nešto drugo... tim podacima barataju samo kompanije, mada se i iz prodavnica može naslutiti trend.

EDIT: Jedna čudna opservacija... Pre nekoliko dana sam se vratio iz FR/DE. Ono što me je zaprepastilo je skoro potpuno odsustvo MILC-eva sa ulica. Nije da sam nešto revnosno brojao, ali daj bože da sam ih video dva. Jedan je 100% Fuji, a drugi je bio Sony ili nešto tome slično. E sad, neko će reći da opet navijam za DSLR. Ali je interesantno da i oni dele sličan udeo. :D

Najviše je bilo (na moje totalno iznenađenje) UZ aparata. Kako, zašto... blage ideje nemam. Naravno, ne računajući buljuke morona koji nose telefone na onim "selfie-stickovima". Iritantnije gluposti u životu ne videh. Barem 3-4 puta zamalo ostadoh bez oka zbog debila koji mlataraju time okolo, ne hajući za okolinu.

Moguće je da je ova informacija bezvredna i da je u pitanju čista koincidencija, ali da je interesantno - jeste. Mislio sam da su UZ aparati praktično izumrli.

Pozdrav

Ispada da je "veliki crni aparat" i dalje lakši za upotrebu tim mamama, babama i dedama, nego MILC, jer MILC-evi, ne mali broj njih, prosto ne poseduju zeleni auto mod i dosta su konfuzni sa svim onim točkićima i kerefekama. Koliko je to raširena pojava, stvarno ne znam, pa nek' posvedoči neko drugi.

Ispao sam iz pracenja novih modela, ali meni se ne cini tako. EM5 izgleda mojoj curi zastrasujuce sa silnim tockicima i polugicama, ali nizi Olympus i Sony modeli mi deluju bas pojednostavljeno.

Jedna od najboljih fora koje nude je face detection. Ja sam mislio da je to budalastina, ali na modernim MILC aparatima zaista funkcionise. Das bilo kome u ruke aparat za grupnu fotku i zaista budu oci isfokusirane, a ne drvo u pozadini.

^jeste, ima tih stvari gde je DSLR sakat, kolko god da je dobar, das nekom da te ufotka, ne ume, a ne mozes bas da ga krivis.

Ono sto mi je jos vec misterija univerzuma, je da su (D)SLR aparati tu decenijama, i nefotografi ih vidjaju na ulici, filmovima, reklamama, svuda su oko nas, i opet u velikom broju slucajeva ljudi ne znaju ni da drze aparat, uhvate ga kljakavo i ne kapiraju da bi trebalo da naslone oko, nego drze trazilo 5cm od oka i naravno nista ne iskadriraju. Znaci, ljude jednostavno ne zanima da ukljuce mozak.

@Storm, nisam bio u tim krajevima skoro, ali u letnjem periodu na Jadranu, dakle CG i HR, dosta ljudi nosa milceve...uglavnom tu prednjace Azijati, s razlogom jer kapiram da su oni uvek vise informisani o tehnici bilo koje vrste nego prosecan Evropljanin, ali bilo je tu raznih, i Amera i Evropljana....ali, i dalje vise ljudi poseduje DSLR, najcesce entry level sa kit objektivom (sa sve pop-upom koji je podignut sve vreme :D ), dakle ljudi se i dalje odlucuju za "veliki crni aparat", jer im to podsvesno znaci nesto ozbiljnije, iako zapravo pojma nemaju kako se koristi. Mora se dodati i da je dosta tih DSLR zapravo staro, i da tu jos uvek ima puno aparata poput 350/400D, dakle dosta vremesni aparati, jer im jos uvek rade i jos uvek ne znaju ni njih da iskoriste.

EVF ume da laguje ali nikakav slajd show tu ne postoji, barem na novijim Sony/Oly milc koje sam probao. Vidi se lepo ekspozicija, vidi se rezultat pre nego se okine, nije li to bre revolucija u odnosu na nagadjanja kroz OVF. Sto se mene tice, boje su nebitne, koga briga za boje u trazilu, pa i ekrani na dslr/milc aparatima su off sto se tice boja samo tako! Trazilo sluzi za kadriranje, da podsetim ako je potrebno. ;)

Sto se tice azijskih turista - oni su vam uvek bili indikator gde ide trziste, secam se samo prve polovine 2000tih u EU. DSLR je bio egzotika kod domacih evropljana a japanci furali digitaliju. Ista stvar sa milcevima danas.

Kad pričamo o EVF. Oni do pre neku godinu su bili traljavi. Međutim, na mom FZ1000 EVF je veliki, visoke rezolucije i sve tečno ide. Ovo ne mogu reći za prethorne koje sam imao kao npr. Olympus VF-2 ili na Lumix G3, koji su me posle nekog vremena umarali. Takođe, ovaj na FZ1000 je prijatniji za rad nego na bivšem D90, a da ne pominjem D40, D3100 i sl. modele.

^Ovo je tačno, ali postoji tu još jedna začkoljica. MILC-evi su u tom smislu pozicionirani pomalo čudno. Javiće se neko s više iskustva, ali ono što sam ja primetio, a na šta mi je Zoran Rodić ukazao, je da su MILC-evi češće okrenuti bolje upućenim korisnicima. Ispada da je "veliki crni aparat" i dalje lakši za upotrebu tim mamama, babama i dedama, nego MILC, jer MILC-evi, ne mali broj njih, prosto ne poseduju zeleni auto mod i dosta su konfuzni sa svim onim točkićima i kerefekama. Koliko je to raširena pojava, stvarno ne znam, pa nek' posvedoči neko drugi.

Hm! Neobičan stav. Moj A6000 ima zeleno poljne na točkiću, koje toliko dobro radi da ga čak i ja ponekad koristim. A pod obavezno prebacim na njega kada dajem nekom drugom aparat u ruke.

Ovi osnovniji milcevi, pa i rade najbolje u full auto modu, jer su im komande uglavnom vrlo osakaćene.

Ispada da je "veliki crni aparat" i dalje lakši za upotrebu tim mamama, babama i dedama, nego MILC, jer MILC-evi, ne mali broj njih, prosto ne poseduju zeleni auto mod i dosta su konfuzni sa svim onim točkićima i kerefekama. Koliko je to raširena pojava, stvarno ne znam, pa nek' posvedoči neko drugi.

Samo da demantujem, potpuno suprotno.

DSLR iz entry levela je zapravo uređaj sa kojim je najmanja verovatnoća da će nastati dobra slika u rukama potpunog laika. Sa druge strane MILC detektuje lica, prepoznaje osmeh, ima AF tačke praktično po čitavoj povrišini ekrana. Kadrira se preko LCD, baš kako je laik i navikao na svom malom aparatu. Ne postoji uređaj sa kojim se lakše slika, a koji pritom, daje zavidnu dubinsku oštrinu, izoluje subjekt i ima taj dinamički opseg. JPG iz Sony-ja automatski biva obrađen u izuzetno lepe fotografije.

Suština je da se MILC veoma lako koristi, bez prethodne obuke. Dovoljno je staviti točkić na zelenu kockicu i samo stiskaj. Sony prepoznaje lica, tj. mogu da se upamte 10 lica, koje sortira i kad ih prepozna u grupi ljudi na njih će staviti fokus. Najjeftinije telo ima tu mogućnost. Sjajna stvar je da to sve podjednako dobro radi i sa brzim prajmovima. Staviš 35 1.8 ili 50 1.8 i potpuno laički koristiš uređaj kao najobičniji point n shot, a slike ispadaju neverovatne sa fokusom na trepavicama i ljudima čija lica je aparat prepoznao.

Kad god sam nekome u ruke davao DSLR, prvo je čekao da se pojavi slika na ekranu - tražilo je već godinama unazad strana stvar većini ne-fotografa. MILC će jednostavno da se uklopi u konzumere, samo malo kad tržište ukapira koliko je bolji od nižeg ranga DSLR. Mislim da čak ni prodavci foto opreme nisu svesni niti dovoljno obučeni da adekvatno usmere neukog korisnika.

Jao, e aj majke vam... pa DSLR od pre x godina detektuje lica u LV-u... a u poslednje 3 ga detektuje i kroz OVF. Nemojte da bijete bitku argumentima koji ne postoje. D800 je prvi dobio face detection kroz OVF, a sada ga ima još x modela. Mene to ne loži, jer volim da kontrolišem situaciju 100%, ali za one koji to preferiraju - ima. Oni kojima je to nezgodno kroz OVF, i na najskrnavijem DSLR-u proizvedenom od (recimo) 2008. do danas, ima FD fokus u LV-u. I to radi odlično.

Menjajte ploču, to nije argument u korist MILC-eva. :D

A nisam siguran ni da je bolji od nižeg ranga DSLR. Eto recimo D5500 i 760D. Top modeli MILC-eva mogu da se kolju sa dotičnima... ne u svemu, ali u nečemu mogu. U nečemu i ne mogu. A koštaju često daleko više. Glavna prednost ostaje dizajn (individualno) i gabariti (opet individualno). Tražilo... aj' nek' vam bude da je bolje, jer je veće.

Ili možda ne pričamo o potencijalu, nego o tome šta je prikladnije. U tom slučaju je odgovor da - verovatno je prosečan MILC prikladniji za laika. Ali prosečan MILC nema "the-best-of-EVF" i tako to.

Što se tiče slajd-šoua u tražilu... j*b*m li ga, ja sam to isprovocirao doslovno na svakom, pa i A7s II. Malo manje svetla i eto loma. Mene to iritira. Koga ne iritira, svaka mu čast - bolje za njega.

Pozdrav

Standardno preuveličavaš. Na A7II kašnjenje možeš da vidiš samo ako se duboko skoncentrišeš, u normalnom radu ga praktično nema (iako faktički ga mora biti iz prostog razloga koji neću sad da objašnjavam).

Takođe ćeš teško da ubediš bilo koga da je amateru lakše da slika sa DSLR nego sa MILC (tj. kompaktom), bez nekog manjeg treninga ili poznavanja uređaja. Na stranu što porediš feature koji postoji na DSLR od 2000€, a ja pričam o MILC koji sam 2013. godine platio ni manje ni više od 192€ nakon što sam vratio porez od Nemaca. :D

Jao, e aj majke vam... pa DSLR od pre x godina detektuje lica u LV-u... a u poslednje 3 ga detektuje i kroz OVF. Nemojte da bijete bitku argumentima koji ne postoje. D800 je prvi dobio face detection kroz OVF, a sada ga ima još x modela. Mene to ne loži, jer volim da kontrolišem situaciju 100%, ali za one koji to preferiraju - ima. Oni kojima je to nezgodno kroz OVF, i na najskrnavijem DSLR-u proizvedenom od (recimo) 2008. do danas, ima FD fokus u LV-u. I to radi odlično.

Menjajte ploču, to nije argument u korist MILC-eva. :D

CITAT (DeepBlue @ Dec 19 2015, 23:03) *

Inače, automatsko fokusiranje direktno na oko je toliko dojajna opcija da bi svi aparati trebalo da je imaju.

OVO!

Umesto te dojajne opcije, vec petu generaciju profesionalnih DSLR-ova dobijamo prokleto prepoznavanje osmeha. mad.gif

-----------

:unsure: Jel ima ili nema FD ili samo prepoznaje osmeh? Prpoznavanje face (moze i blize ili dalje oko) tako lepo radi na ovim OM-D ovima da ja tu ne bih nista menjao.

FD = Face detection. FACE... detection. Da prepoznaje "osmeh", cenim da bi se zvalo "smile detection". A ne zove se.

Ovo za oko je super za one koji su navikli na iphone, pa im je kupovina aparata ozbiljan teret. Da mi je, kao nekima ovde to baš neophodno, ja bih se zapitao da li je fotografija za mene, stvarno. S jedne strane svršavanje na neke kante iz doba jure u MF modu na tim MILC-evima, a s druge strane nam je teško i da pritisnemo taster za fokus... jer jbt, što to on ne bi uradio sam. Sledeće je valjda great-composition-detection, kada će aparat u tražilu zasvetleti zeleno i dodeliti određen broj zvezdica za kompoziciju... aman. Ipak, dozvoljavam da je ovo krajnje subjektivno, pa neka bude da sam ja anti-konformista.

@nidža

Ništa ne preuveličavam. EVF je pseudo-realtime i tu nema nikakvih nedoumica. Koliko vidim i samom ti je to jasno. Nas dvoje je probalo... oboje utvrdili isto, bez međusobnih sugestija. OM-D EM-1 II ima najbolje tražilo, što me navodi na zaključak da su hvalospeve o tražilu A7x pisali likovi iz fanboj lože.

BTW, FD ne postoji samo na DSLR-ovima od 2000€, NEGO NA SVIM DSLR-ovima u LV-u, s tim da je u OVF-u dostupno samo na onim boljima. Valjda je jasno zašto. Ovako se stiče utisak da je DSLR stvarno u 19. veku, a ja i dalje nisam video ni jednu stvar koju MILC može, a DSLR ne može, dok je obratno moguće pokazati x situacija koje je MILC-em jednostavno nemoguće ispratiti.

Pozdrav

Menjajte ploču, to nije argument u korist MILC-eva.

Jbg, ipak jeste i dalje jak argument..

Tacno je da moderan DSLR *moze* da radi FD u LV modu, ali je daleko od brzine i lakoce sa kojom to radi bilo koji MILC. I cini mi se da ce tako i ostati.

Slicno kao sto jeftiniji MILC *moze* da fokusira sportsku akciju, ali je daleko i od najjeftinijeg DSLR-a u tome. I to ce verovatno ostati, bar jos neko vreme.

Sad ovde pricamo o onome kako neki prosecan korisnik, kupac DSLR/MILC aparata koristi opremu i za koje namene. Veliku vecinu uopste ne zanima nikakvo trazilo - ni EVF ni OVF, vec hoce da koriste aparat sto slicnije mobilnom telefonu, ali da dobiju vecu fleksibilnost (pre svega tele deo, "veci zum") i bolje rezultate.

E sad, ja sam u bogatijem trzistu, pa mozda drugacije vidim, ali moje je misljenje i dalje da ako bi neka od onih pomenutih mama u obdanistu probale samo nedelju dana nekog MILC-a iz slicne klase, da im ne bi na pamet palo da ikad vise hvataju DSLR-a.

A te mame i tate, makar ovde gde ja zivim, predstavljaju sigurno vise od 50% ukupnog trzista te opreme.

Jbg, ipak jeste i dalje jak argument..

Tacno je da moderan DSLR *moze* da radi FD u LV modu, ali je daleko od brzine i lakoce sa kojom to radi bilo koji MILC. I cini mi se da ce tako i ostati.

Onda nisi probao 70D, recimo. On ima hibridni fokus koji radi apsolutno fantastično i u LV-u fokusira trenutno, a ima i touch-screen koji se za to može koristiti. Ne postoje ni tehnički razlozi zbog kojih bi MILC u tome bio bolji, osim da proizvođači to ne implementiraju u sva tela. LV je LV. Sve što u tom smislu ubace u MILC, mogu da ubace i u DSLR, a obratno ne važi.

Dakle, to ipak nije argument. Činjenica je da su se u MILC klasi više trudili da postignu visoku brzinu CDAF-a i to je jedini razlog zbog kojeg prosečan MILC bolje fokusira u CDAF, nego prosečan DSLR. Ali je vrlo daleko od toga da DSLR-ovi to ne mogu.

Pozdrav

@Storm48,

ultimativni DSLR će na kraju da bude MILC sa ogledalom i OVF, dok ne izbace i ogledalo. Upravo taj 70D je vesnik odlaska DSLR u istoriju. Pitanje je samo koji naslednik 70D će dobiti EVF umesto OVF, jer ako ništa drugo, novac će da ih natera da urade tako.

Sama ova diskusija je po sebi dokaz koliko su jaki argumenti na obe strane, što samo znači da MILC diše za vratom DSLR. Praktično smo došli na nivo razlika u ličnim preferencijama. Neko je odlučio već danas da izbaci ogledalo, a svi ćete ga izbaciti jednog dana.

Po meni je najveći problem MILC aparata je taj što je on malecki sa kit objektivom i ponekom palačinkom.

Ozbiljni PRO objektivi niti su toliko kompaktni a nisu ni tako jeftini. Ko hoće neki dobar zum sa f2.8 blendom dobije čašu za koka kolu koja jeste manja nego kod ff koja je pivska čašu ali je cena podjednako velika. :D

Čaša za koka-kolu jeste manja ali opet treba nositi torbu a ako mi treba kompaktnost ja izvadim mobilni pa slikam sa njim jer savremeni mobilni takođe prave odlične slike.

Teške objektive kačiti na malo telo nije uvek zgodno držati i time se dosta gubi od te čuvene kompaktnosti.