Jump to content

Sto zelenije to pliva...

Recommended Posts

Ta prica, koliko je mirorrless sistem bolji od dSLR sistema ili ga je potukao, ili je komparativan... mozemo pricati onoga dana kada se napravi telo bez ogledala ali u gabaritima jednog 7dmk2 ili 5dmk3 i sl. O poredjenju sa vrhunskim AF zverima, da ne pricam.

Minijaturizacija je sama po sebi besmislena, i ne moze biti smisao sama po sebi. Fuji 100-400 je upravo najbolji primer kako se milc sistemi najbolje ponasaju sa objektivima do nekih 135mm zize, jer iznad ulazimo u pricu koja prevazilazi kilogram.

Vrlo prosto... cim ti treba DOBAR objektiv od 300 ili 400mm, moras da se zapitas, zasto nemas masivniji fotoaparat? Masivan milc jos ne postoji,... dakle ostaje dSLR midrange klase.

Dodacu samo.... a i kada budemo imali veliki milc, postavlja se pitanje... a sto smo izbacili ogledalo? :)

MILC se može napraviti veliki koliko hoćeš.

a7r_zeiss2470mm_zpsa78f53f7.jpg

DSLR se ne može smanjiti ispod neke granice.

Zašto izbaciti ogledalo?!? Zato što je inžinjerski, konstruktivno, bolje da ga nema.

Evo samo neki već danas očigledni razlozi:

- Velika i složena mehanička skalamerija, koja mora brzo i precizno da se pomera. Skupo i komplikovano.

- Zahteva mat staklo, pentaprizmu ili mirrorbox. Skupo i komplikovano.

- Fokusiranje ide sa AF senzora koji je negde dole, ne na glavnim senzorima. Neprecizno, skupo i komplikovano.

- Merenje svetla ide sa posebnih nezavisnih senzora. Skupo i komplikovano.

- Ograničava burst

- Potpuno nepotrebno za live-view i video (zašto onda ostaviti ogledalo), funkcije koje su sve češće i na boljim telima. DSLR je ušao i u ozbiljniju video produkciju. A u videu, ogledalo je samo smetnja.

...ima sigurno još toga.

Jedina dugoročno gledano prednost DSLR na d MILC-om je potrošnja baterije. DSLR je skoro uopšte ne troši dok na škljoca. MILC je troši čim počnemo da kadriramo.

.

.

.

Odgovorio sam ti gore i zašto je EOS-M vrlo potentan, ali postovi idu tako brzo da je teško pratiti ko šta piše.

• Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poslednje utociste dslr ce biti pro sport/heavy duty korisnici. Oni ionako sada cine 1-5% prodaje Canikona, tako da je samo pitanje vremena...

Nikako ne zaboravite da je margina profita sa milc sistemima veca i to ce, pored ostalih prednosti, presuditi na kraju...

Dodacu samo.... a i kada budemo imali veliki milc, postavlja se pitanje... a sto smo izbacili ogledalo? :)

EDIT

I dSLR je ILC - Interchangeable-Lens Camera

Ogledalo mora napolje, iako će flagship tela vrlo verovatno izgledati slično današnjim profesionalnim DSLR.

Tako je, gornja slika obuhvata SVE aparate sa izmenljivim objektivima. Momentum je danas na MILC, DSLR stagnira i sve će brže da stagnira u jedinici vremena.

Poslednje utociste dslr ce biti pro sport/heavy duty korisnici. Oni ionako sada cine 1-5% prodaje Canikona, tako da je samo pitanje vremena...

Nikako ne zaboravite da je margina profita sa milc sistemima veca i to ce, pored ostalih prednosti, presuditi na kraju...

Ovo sam morao da podebljam. To je suština. Ko ima love taj će da nastavi da razvija, ko nema...

Canon i Nikon su ogromne kompanije, fotografija im je jedna od primarnih delatnosti. Samim tim su spore, skupe, da bi opstale neophodno je da zarađuju MNOGO.

Sony jeste ogromna firma, ali ogranak za fotografiju je veoma mali, novokomponovan, moderan, i donosi brzo odluke. Između A7 i A7ii su uspeli za veoma kratko vreme da saslušaju tržište i naprave novi proizvod.

Između D300 i D500 je Nikon saslušavao tržište i napravio novi proizvod 8 ogromnih dugih godina. D500 je telo za 2013. godinu, ne 2016.

+2

MILC je u proizvodnji, na proizvodnoj liniji, bar 3x jednostavniji od, funkcionalno gledano, odgovarajućeg DSLR-a.

@AlexLex

Dobra i tačna opservacija. Retkost u današnjim temama.

@Nidža

Šta je to što D500 čini telom za 2013.?

Za danas je previše demode, pa su 'slike' ziljave?

Očigledno je u pitanju krajnje subjektivno shvatanje. Da mi treba APS-C, D500 bi bio prvi na listi MOJIH želja. Ali to sam ja. Takvih kao ja ima dosta, baš kao i takvih kao ti. Svako prema svojim potrebama. A to da li je D500 telo iz prošlosti, videćemo po prodaji. Isto govorite već godinama... sad bi već bilo dobro da nađem onaj post u kojem naglašavam da ćemo se setiti Rumunovih reči kad za 2-3 godine DSLR i dalje bude dominantan. Od tada je prošlo 5 godina, a DSLR i dalje dominira. Procenat udela je opao, ali više zbog toga što su se neki proizvođači povukli iz DSLR kategorije, nego zbog nečega drugog.

@NShappy

Za većinu stvari si u pravu... problem je samo što MILC surogat mora da ponudi jednako dobar ili bolji ugođaj rada, a to trenutno nije slučaj. Iz mog ugla, problem je EVF. SVE sam ih probao (one koji se kotiraju kao najbolji) i jednostavno nisam kupljen. Pogledam kroz moderno DSLR FF tražilo i odma' mi je jasno da ću ja još da sačekam sa MILC-em.

Pozdrav

@NShappy

Za većinu stvari si u pravu... problem je samo što MILC surogat mora da ponudi jednako dobar ili bolji ugođaj rada, a to trenutno nije slučaj. Iz mog ugla, problem je EVF. SVE sam ih probao (one koji se kotiraju kao najbolji) i jednostavno nisam kupljen. Pogledam kroz moderno DSLR FF tražilo i odma' mi je jasno da ću ja još da sačekam sa MILC-em.

Svi smo pomalo u pravu.... :P

U pravu si, EVF još nije u rangu iole boljeg OVF. ALI! OVF je tu gde jeste. Nema se tu šta više usavršiti. Lupio je u plafon.

Sadašnji najbolji OVF-ovi su u rangu najboljih OVF-a od pre 40 godina (pogledaj kroz tražilo Canona AE1, npr). Ne zato što je to najbolje što je ikome potrebno, već zato što je bolje nemoguće napraviti.

EVF će moći da se usavršava još decenijama. Često spominjem Sony A99 gde je ekrančić unutra, pa, bolji je od većine DSLR-ova. Istina je da sada ima manu dugačkog black-out, ali to je nešto što se može i hoće razvijati.

Da ne pričamo da je OVF k'o svet samo na boljim DSLR-ovima, i na FF-ovima. Na ovim deselerovima patos klase, pa, bolji mi je solidan EVF ili jalv vjuv na ekranu, neko ona rupa na kraju tunela lošijeg dslr.

.

.

.

Dosta neslaganja ovde, generalno, imamo oko toga što pristalice MILC-a govore da MILC ima beskonačno veliki potencijal u razvoju. S' druge strane, DSLR je lupio u plafon, i sem zamene senzora, ništa se više ne može unaprediti dok ogledalo ne izađe napolje.

A onda pristalice DSLR kao kontraargument iznose trenutno stanje tržišta gde glavna dvojka još nije odlučila da uđe u MILC arenu. Još kada krenu da se navode prednosti DSLR-ova od 3-4-6k€ nad MILC-ovima 0d 0.5-1-1.5k€... :D

problem je EVF. SVE sam ih probao (one koji se kotiraju kao najbolji) i jednostavno nisam kupljen. Pogledam kroz moderno DSLR FF tražilo i odma' mi je jasno da ću ja još da sačekam sa MILC-em.

Pozdrav

Neverovatno kako drugacije dozivaljavamo istu stvar, jer mene motkom ne bi naterao da se vratim na OVF, ajd onaj na em-5 i nije bio neki lud - mogoa je da prodje, ali ovaj na em-1 je totalno strava, a neki sledeci ce biti da se mre

Eto, aj sad da vidimo nekoga ko sanja OVF :D , ima li takvih

Storm je realan, ni najbolji evf nije jos uvek bolji od najboljeg ovf-a, tu su negde manje vise slicni tj oba su super, ali mene su prosto odredjene forice kod EVF-a oduvale u odnosu na OVF, a uglavnom se tiču manuelnog fokusiranja, i plus imam utisak da mi evf manje napreze oci od ovf, jer dosta slikam makro a tu se bulji kroz trazilo non stop i cinculira

edit....mislim da gresis ako si ozbiljan :D ... ovf na e-3 i e-5 je prakticno bilo u rangu najboljih ff trazila, mozda nesto manje zbog 4/3 formata tj uže, ali je bilo vrhunsko....ne mogu da napravim neko preciznije poredjenje u sitna crevcaja jer nisam istovremeno koristio ff pa da bez problema vidim razlike, ali kada sam god pogledao kroz ff trazila nisam video nista spektakularno bolje tj veće, ostrije, svetlije, da je manji efekat tunela, itd

@Nidža

Šta je to što D500 čini telom za 2013.?

Za danas je previše demode, pa su 'slike' ziljave?

Očigledno je u pitanju krajnje subjektivno shvatanje. Da mi treba APS-C, D500 bi bio prvi na listi MOJIH želja.

Ne mislim da mu nešto fali, dapače, ima viška. Konstatujem samo da im je između D100, 200 i 300 prošlo oko 3 godine, dok između D300 i D500 je prošlo čitavih 8. To telo mora apsolutno po svakom parametru da bude za klasu bolje od svega drugog u ponudi, inače će biti samo slaba uteha svima koji imaju bogatu ergelu DX objektiva.

Nema ništa subjektivno u ovome što sam napisao, roadmap retroaktivno se može vrlo jasno sagledati. Tržište se u poslednje dve godine poprilično transformisalo, a tendencije su sad mislim čiste ko suza. Suprotno može da tvrdi samo neko ko ima povez preko očiju.

E, sad, mogu da pređem na subjektivno:

U jednoj drugoj temi sam dobio savet da sam kao alternativu Sony-ju mogao da uzmem D750. Ne, naravno. Mene vređa da trošim brdo para na evoluciju. Posle toliko godina treba da uzmem vrlo slično telo, sa identičnim AF(*) modulom, uporedivim izlazom, nešto većom rezolucijom i video snimanjem - koje me btw apsolutno ne interesuje, ne na DSLR (**). Neko može da pređe preko toga da mora da ulaže mnogo para za mrvice koje im bacaju, ja ne mogu. Prelazio sam dok nisam imao alternativu, sad sam je našao i drugarski smo se rastali.

(*) Na netu je moguće naći mnogo iskustava ozbiljnih slikača koji u lowlight i sport situacijama i dalje koriste D700, tvrdeći da im bolje radi od D750 i D800. Ne znam, nisam probao, ali ide u prilog činjenice da nisu prstom mrdnuli da nešto ozbiljnije unaprede u Multi-CAM3500FX modulu poznatom još iz D3.

(**) Budimo realni, bilo koji Nikon/Canon DSLR vs Sony A7ii za amaterski video i snimanje iz ruke...

Iz mog ugla, problem je EVF. SVE sam ih probao (one koji se kotiraju kao najbolji) i jednostavno nisam kupljen. Pogledam kroz moderno DSLR FF tražilo i odma' mi je jasno da ću ja još da sačekam sa MILC-em.

Eto, kad ja napišem to isto - pojedini jedva dočekaju da me razapnu na krst.

A niko ne kapira da svi imamo svoje lične preferencije i da tu tek nema ubeđivanja. Ako je OVF 1% bolji ili gori od EVF pa naravno da će sa tako malim razlikama onda da presuđuju lične preferencije.

Jedno pitanje za ove sto su koristili evf, pa zar je to toliko sporo i lose? Ja sam imao LV na oliju starom e-pl1 i nikakav lag nisam primecivao, a dovoljan je gain bio da fokusiram na zvezdice i tako to. Zar je evf skrnaviji od njega?

Na flagship modelima je dostigao nivo da je veoma blizu najboljih OVF. Neka od sledećih generacija će toliko dobro da radi da nećeš znati da gledaš u ekran uopšte, ako slikaš po dobrom svetlu. Po lošem svetlu je EVF već sad u prednosti jer dosvetljava sliku, praktično imaš 'nightvision'.

@Gagygenije: ae ponovo pročitaj zadebljano, tnx.

.. U tvom slučaju nije, jer si ti imao Oly DSLR... a to je svakako lošije od najgrđeg EVF-a. :lol:

Imao sam Olympus E-1 posle Canona 10D i imao je dosta bolje trazilo.

Doduse, E-1 je bio na vrhu ponude, a oni modeli ispod stvarno su bili krs sto se trazila tice.

Nidzo, moze da je dosvetli koliko hoces kada pomeranja bilo kog tipa ne trpi bez da preskace kao lud. Jednostavno u mraku je cao zdravo. Doduse mozda nisam probao dobre ali bolje sa evf nisam imao u tim uslovima. Imao sam Oly i A7II i jednostavno ne bivaju. Naravno ovf je od D3 i D750. Sa tog stanovista pricam i na osnovu toga iznosim vidjenje :)

Ja jos uvek ne naidjoh na bezogledalca kome evf moze da prismrdi ovf-u dslr-a cim su losiji svetlosni uslovi i akcija prisutni u istom trenutku. Za hobi - super, za posao - nikako.

Opet dolazimo do pitanja, da li si virio kroz najbolje EVF-ove, i da li si video OVF-ove osrednjih deselerova?

- Lag ne postoji.

- Pri baš baš malo svetla, ni kroz OVF se ne vidi ništa. EVF boost-uje prikaz i pri jako jako slabom svetlu. Šumi i trza, ali se kadar i kompozicija prate bez problema.

I dolazimo opet i do druge činjenice, najbolji današnji OVF je isti k'o onaj u Nikonu F iz '59-te godine.

EVF-ovi su iz generacije u generaciju sve bolji. Razvijaju se brže od Moorovog zakona.

Ali sada se vrtimo u krug, i ponavljamo se...

Nidzo, moze da je dosvetli koliko hoces kada pomeranja bilo kog tipa ne trpi bez da preskace kao lud. Jednostavno u mraku je cao zdravo. Doduse mozda nisam probao dobre ali bolje sa evf nisam imao u tim uslovima. Imao sam Oly i A7II i jednostavno ne bivaju. Naravno ovf je od D3 i D750. Sa tog stanovista pricam i na osnovu toga iznosim vidjenje :)

Ček, biraš mrak u OVF u kome ne vidiš ništa, ili EVF koji ima šum i jitter, ali vidiš šta komponuješ?

I dolazimo opet i do druge činjenice, najbolji današnji OVF je isti k'o onaj u Nikonu F iz '59-te godine.

Ne, zapravo su manji. Ja nisam video DSLR sa tako velikim tražilom kakva su imali neki stariji SLR.

@yagodinac - tebe niko nije razapeo na krst, samo smo konstatovali da nemas iskustva u radu sa evf ali si imao misljenje o tome, sto je naravno diskutabilno samo po sebi...

Diskutabilno je imati sopstveno mišljenje koje je bazirano na mišljenju više drugih ljudi? Pa ovo je XXI vek, naravno da ću da koristim tuđa iskustva i mišljenja pre nego da kupim i prodam deset aparata za pet godina da bih ustanovio koji ima (za mene) najbolje tražilo.

Diskutabilno je da vlasniku aparata sa EVF objašnjavaš kako EVF izgleda, a da pritom isti u životu video nisi. Samo toliko. :)

ALI, dobiješ kafu (pivo) i EVF kad dođeš u Bgd i procenićeš sam, da skratimo priču.