Jump to content

Recommended Posts

ako postoji Englez koji je malo losiji od tebe , ti neces dobiti posao. Po zakonu moraju da opravdaju da nema tog engleza koji ce moci da radi taj posao umesto tebe. Nego *ebo vas London , mogu iste pare ovde da uzmem , zivim u svojoj kuci okruzen drugarima i pijem domace pivo, slusam vesti i smejem se

• Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ne znam kolike su plate u Engleskoj, ali ako su kao gorenavedene sto rece Goksi to se i ovde uzima, nekad cak i vise, a i klima je lepsa, da ne pricam kakve su cure tek :D

Glas naroda. Ovo poslednje, jedina svetla tacka na horizontu. :rolleyes:

Ja sam naveo Englesku kao primer kako je moj drug tamo nasao posao, nisam rekao hajmo svi u London tamo je odlicno. Ko zeli neka ostane gde je, a ko hoce da ide neka ide. Po meni i pitanje okruzenja, mogucnosti i kvalitet zivota uopsteno ustvari je cak i nad parama, jer recimo imati milion gde si nesretan i imati koliko ti treba a ipak si zadovoljan, ma gde to bilo je bitnije! Pitanje je bilo kako naci, ako se vec ode, posao. Nisam mislio na prodavanje hamburgera u McDonaldsu u USA, Kanadi, EU, bilo gde,. tako da to sto tu napadate Englesku (pare, devojke, klimu) je sasvim bezveze. Niti ja bilo kome savetujem da ide bilo gde, ali ako ode eto recepta kako moze da upali, to je sve.

Toliko od mene na ovu temu. Tonco tebi sretno kako god da odlucis, kao i svima vama uostalom.

Niko ne napada salimo se malo :)

Sustina je da prodjes korektno ma gde bio, najbolje je kada tebe nadju i kad te zele onda su tu pregovori uglavnom komotniji.

Olaksava ako imate fakultet, nagradjivane radove, ako ste publikovan autor, ako postoji deficit radnika iz tog odredjenog sektora itd.

tema je kako otici odavde, ne kako je ovde super.

nego, kakve su i da li postoje neke prednosti za danas sutra odlazak van uz posedovanje eu drzavljanstva? imam neku opciju da uzmem to, ali ne znam bas konkretno sta donosi i da li vredi.

tako je. Takodje tema nije ni o tome kako je ovde sranje...

Nego evo recimo za Australiju ako me secanje sluzi za radnu vizu je potrebno zavrsen fakultet i 3 godine radnog iskustva za zeljeni posao. (recimmo za filmski studio , 3 godine rada u nekom slicnom studiju). Ako nemate fakultet onda 5 godina radnog iskustva.

Po evropi ljudi uglavnom idu po 3 meseca negde da sljakaju uzmu lovu pa se vrate ovde. I dosta im lepo tamo nema mnogo posla. Evo 3 bivse kolege su sad u Amsterdamu :) Zvao me jedan u goste al mi taman poceo fax.... :(

Ja se ne bih nikad jeftino prodao, pogotovo ne u Engleskoj gde je sve papreno skupo, moras postovati sebe i svoj rad.

Najbolje je ici ovim sistemom koji je Andrija predlozio, ili preko poznanstva, ako postoje.

istina je da treba ceniti svoj rad i trud ali neko ko je stranac pogotovo stranac koji dolazi iz istocne evrope u zapadnu vrlo je tesko da zadobije poverenje poslodavca.Naravno ako imate neka poznanstva sve ide lakse.Ja vam govorim iz licnog iskustva,poceo sam sa niskim cenama,dok nisam upoznao odredjeni krug ljudi i dan danas ne drzim to na velikoj ceni jer na kraju krajeva radim ono sto volim i radim koliko ja hocu i kad hocu...

pozdrav!

Ajde da se ukljucim malo posto sam ja u tom procesu

Sto se tice odlaska, moguce je otici na 90 dana i raditi bez prijave, iz mog iskustva nijie toliki problem, hoce firme (u mom slucaju dve razlicite zemlje i firme) jer uvek mozete jednostavno dati invoice i potpisati takav ugovor da se vodite kao freelancer, naravno, nije ni to najlegalnije jer ste ipak turisticki otisli, ali niko vas sigurno nece proveravati za 90 dana, ja i drugar smo se i u policiji prijavili (cekirali itd), posle se cak nisam ni cekirao, a izlazio sam i u grad i isao na posao normalno i nikom nista.

Druga stvar je da odmah trazite kratkorocnu radnu vizu koja traje 90 dana i dobija se za 7 dana, tu je ustvari fora da kada umesto da odete kao turista vi odete sa papirima i tih 90 dana radite skroz na belo. Na kraju je dugorocna viza za koju se ceka 3-4 meseca, za koju vam trebaju radni papiri za koje vam opet trebaju papiri itd... (evo stoje mi na stolu gotovi)

Sto se tice ostatka... da ne kopiram pail-ove postove, covek je lepo rekao sve :)

ps @Coyotes_75 - kakvo je stanje u Bratislavi sa poslom? Posto mi se mnogo svidla Bratislava, barem onako na prvi pogled jer sam prolazio par puta.

Abishai jel te zanima posao 3d graficara, ili te zanima posao u Bratislavi (i zivot) sve zajedno? Odgovoricu ti na oba. Zivim ovde 18 godina, i razmisljam da zbrisem sto pre, toliko o Bratislavi. Ovo ti je mesto odlicno za penzionere i one koji nevole da se nista dogadja. Dosadnije mesto nisam video, mislim to iskreno. Doci turisticki, moze, provedes dan dva, ako volis da skijas posetis Tatre i lepo ti je, ali zivot ovde nije zanimljiv.

Sto se tice posla, bile su do nedavne dve game developer firme, jedna pukla, druga ziva i zdrava i zove se cauldron. ja imam tu srecu (ili nesrecu) da radim u njoj vec petu godinu. pravimo igre za activision, ali ne te dobre vec one b ili cak i c kategorije kao sto su cabelas big game hunter, i tome slicno. naucis zanat, ali cim nesto nadjem bolje, ja odlazim.

Toliko o Bratislavi za danas.

istina je da treba ceniti svoj rad i trud ali neko ko je stranac pogotovo stranac koji dolazi iz istocne evrope u zapadnu vrlo je tesko da zadobije poverenje poslodavca.Naravno ako imate neka poznanstva sve ide lakse.Ja vam govorim iz licnog iskustva,poceo sam sa niskim cenama,dok nisam upoznao odredjeni krug ljudi i dan danas ne drzim to na velikoj ceni jer na kraju krajeva radim ono sto volim i radim koliko ja hocu i kad hocu...

pozdrav!

zapad ne interesira ciji si ti. ako imas dobar reel, iz kojeg se moze iscictati i team work u vecoj produkciji, ponudit ce ti pravednu lovu. bar u njemackoj sigurno ne ide po nacionalnom kljucu. mislim da su stranci u njemackoj CG sceni vec stekli auru viseg nivoa, posto su po pravilu talentiraniji nego njemacki workeri.

sto se tice dugorocnijeg zivota u inostranstvu je pravilo da oni koji psuju o prilikama u srbiji u inostranstvu nauce da cjene srpski/beogradski lifestil. malo je onih koji su tu proveli prvih 20 godina zivota i uspjeli su se stopiti sa zivotom neke druge kulture, posebno ako je turbo kapitalisticka, koja nikako nije po mjeri naseg mentaltiteta. nema to veze sa klanjem prascica na balkonu i "kuca poso" problematikom, u pitanju su finese koje zivot znace.

sa zivotom neke druge kulture, posebno ako je turbo kapitalisticka, koja nikako nije po mjeri naseg mentaltiteta. nema to veze sa klanjem prascica na balkonu i "kuca poso" problematikom, u pitanju su finese koje zivot znace.

Ima istine i u tome.

tema je kako otici odavde, ne kako je ovde super.

nego, kakve su i da li postoje neke prednosti za danas sutra odlazak van uz posedovanje eu drzavljanstva? imam neku opciju da uzmem to, ali ne znam bas konkretno sta donosi i da li vredi.

Mislim da su dosta bolje.

Primera radi, ako si drzavljanin Nemacke, a zivis u Srbiji. Veoma je lako otici u Nemacku i ziveti u Nemackoj. Dok primera radi, neko ko nije drzavljanin Nemacke, a zivi u Srbiji, njemu nije lako da ode u Nemacku i da zivi u Nemackoj.

U vecini slucajeva, izvodljivo je ziveti u zemlji ciji si drzavljanin.

malo je onih koji su tu proveli prvih 20 godina zivota i uspjeli su se stopiti sa zivotom neke druge kulture, posebno ako je turbo kapitalisticka, koja nikako nije po mjeri naseg mentaltiteta. nema to veze sa klanjem prascica na balkonu i "kuca poso" problematikom, u pitanju su finese koje zivot znace.

Meni bilo kako bilo, beograd nimalo ne nedostaje. Nedostaje mi mozda samo malo manje brutalan grad da mi sluzi kao baza, a za to bi izabrao nesto poput budimpeste, ili beca ili neceg slicnog. Najidealnije blizu nekih planina.

Proveo sam 9 nedelja na skijanju u italiji, bilo bi i duze da nisu skratili sezonu usled temparatura od 25 stepeni krajem marta. Ne znam pod ciju naciju/geografiju spada taj zivotni stil, ali znam da je VRLO tesko izvesti to iz Beograda, ma kakve god pare da se imaju. U najmanju ruku, ne bih mogao da budem duze na planini od 12 nedelja, tako da o selidbiu neki planinski raj i biti na snegu svaki dan od novembra do maja sto mogu da priustim, i sto bih jako zeleo, nema ni govora.

Kako god da se odradi matematika, Srbija je ipak jedan supak evrope. Ima i veceg sljama od nas, nije da nema, ali oni su kao ona retardirana deformisana deca iste porodice, mi smo retardirani deformisani sirocici.

Srpski/beogradski lifestyle se svodi na izlazak u jedan te isti kafic/klub po tvom ukusu, i gledanju u vozne karte kako bi se otislo na neki veci koncert negde u zagreb/budimpestu/bec. Ovde gde sam sad, desava se svasta, i na mapi je svakog dogadjaja, to mi se svidja.

Pailhead:

A sto se ti ne bi lepo prosetao malo recimo do Afrike pa tamo malim crncicima pricaj kako je Beograd jedno veliko sranje. Kako ne mozes da blejis na snegu 12 nedelja i kako svi izlaze u jedan te isti klub sto te jako nervira...

a u medjuvremenu pusti druge da kazu nesto korisno.

A joj, evo nas opet u zacaranom krugu, gde uvek od goreg ima i gore.

@ Gokimaster, a zasto bi covek morao da se proseta do Afrike? Sta ga boli uvo za Afriku, zna sta hoce, zna sta zeli.

Da li pailhead malo preteruje? Mozda.

Ali je cinjenica da ovde ruze ne cvetaju, da nece cvetati sutra, a po svemu sudeci nece nam biti lakse ni 2013te...

Jos da se javi neko iz te uklete Kanade,al nema izgleda nasih tamo da rade 3d,valjda kopaju zlato tamo Srbi jos uvek ili sta li vec,seku drva,...

Tonco evo ti par linkova za game industry poslove,ako ti znaci nesto,pogledaj:

https://sjobs.brassring.com/1033/ASP/TG/cim...90&GQId=453

http://www.eidosmontreal.com/jobs

https://jobs.ea.com/search/advanced.do?q=ar...;jobCategoryID=

http://www.bioware.com/careers/montreal-%28en%29

https://careers.timewarner.com/en/asp/tg/ci...AgentID=7855909

http://www.rockstartoronto.com/

Taj prvi ako ne otvara to ti je Ubisoft za Canadu - izgooglaj sam,...

Ovo su sve linkovi za video game kompanije,nisam skapirao da li to dolazi u obzir ili samo neke VFX movies pozicije juris.

Uglavnom to ti je par najjacih kompanija trenutno koje tamo imaju predstavnistva,ako sam neku zaboravio izvinjavamo se.

Ako mene pitas prvo salji njima,jer i ti imas jake radove,nagradjivane u 3dTotalu,Exposeu isto si valjda izlazio,...,sve to lepo u portfoliu napisi,dokumentuj,napakuj,...,dakle nisi ni pocetnik ni neki zaludjeni klinac kome je nesto sad dunulo da radi,...

Kapiram da ces da juris character artist poziciju,a to sto neki od njih pisu obavezan rad na igrama 3 godine ili izdata igra,nemoj se obazirati na to,cak i ako nemaju otvorenu poziciju trenutno za tako nesto,bitno je da te evidentiraju i stave u neku njihovu internu bazu podataka,a ima mnogo slucajeva i da otvore novu za artiste tvog ranga.

Ako imas vremena izmodeliraj celo telo ako nemas vec negde odradjeno,ili jos bolje odradi neke tipske modele figure karaktera za igru,mada ce mislim dovoljno biti da izrendas recimo onu sf cicu sto si radio ili tako nesto.

Isto navedi da radis/ucis rig i linkuj onog zombija sto si radio - on je skroz cool ispao.

Napisi i da ucis osnove rada i u enginima odskorije,to nece moci da provere niti ce traziti nesto,a lepo ce zvucati,...

Ako ne juris game industriju sorry za ovaj post,hahaha,mene to zanima pa mi bilo ok da ispisem ovo malo sto znam.

Dakle posla ima tamo i bice ga dok ima ljudi tamo,samo je problem sto vrlo malo ljudi odavde moze da radi za te kompanije pa je lakse da se prcamo medjusobno ovako na forumu,...

Oni koji su mogli da odu i vrede nesto otisli su,ostali su samo oni koji moraju dok ne nauce posao i ne mogu jos uvek napolje i oni koji znaju znanje i naplacuju ga odavde fino,ali opet manje nego sto bi tamo napolju - oni valjda zbog skromnosti,nostalgije,porodice,...,ne idu tamo.

pozz

Auu, al ste pomogli čoveku :rolleyes:

Opet rodoljubiva&nerodoljubiva prepucavanja, jedino je Ikomnen bar dao neke linkove :blink:

Tonči, ako možeš i dobiješ dokumenta idi bez razmišljanja. Ako ne odeš sigurno ćeš se kajati kako god da ispadne.

Tako ćeš bar testirati sebe i sam se uveriti kako je preko. Moraćeš da imaš neku kintu za početak, ali snaći ćeš se lagano ili brže...

Problem sa poslom postoji, i kanadjani sami dobijaju otkaze u onim industijama koje tebe interesuju.

Talenti mogu da nadju posao. Ali budi spreman na to da kako god da si dobar na čelu ti je lupljen pečat sa rokom upotrebe, za dobre to je obično oko 10ak godina. Posle toga ćao, kako god da si dobar i da im radiš sav posao...Važi i za tebe kao i za kanadjane, amere, evropljane...

Ako budeš išao u Vankuver, mogu da te povežem sa drugarom koji je radio u EA ( potpisivao je NHL i razradio im većinu sistema) i u par drugih studija. Trenutno radi kao freelancer. Drugi drugar iz Bga koji je otišao posle njega kao što i ti planiraš, ga je zamenio u EA i radio do prošle god. kad je dobio otkaz, iako im je praktično bio nezamenljiv. Sada ga plaćaju honorarno i to više nego dok je bio zaposlen.

Da razbijemo zabludu o cenama i platama u velikim firmama i da znaš šta te otprilike očekuje:

Prvi drugar, kao glavni animation&tehnical director u EA je imao god. platu od oko 85000 $, i dobio je solidnu "odštetu" kad je odlazio, a drugom koji ga je nasledio na položaju i zapravo bio još bolji, plata je bila samo oko 65000 godišnje, sad više zaradjuje kao freelancer...

B)

Cortome daj pojasni to sa otkazima...sa kojim obrazlozenjem ih daju? To se kosi sa nekim mojim informacijama, a i malo je nelogicno. Zar nije tamo onaj sistem sto si duze sa njima raste ti plata svakom novom godinom..slobodni dani i ostale beneficije, sve to kao nagrada za tvoju lojalnost firmi i nezamenljivost?

Kako god da se odradi matematika, Srbija je ipak jedan supak evrope. Ima i veceg sljama od nas, nije da nema, ali oni su kao ona retardirana deformisana deca iste porodice, mi smo retardirani deformisani sirocici.

Srpski/beogradski lifestyle se svodi na izlazak u jedan te isti kafic/klub po tvom ukusu, i gledanju u vozne karte kako bi se otislo na neki veci koncert negde u zagreb/budimpestu/bec. Ovde gde sam sad, desava se svasta, i na mapi je svakog dogadjaja, to mi se svidja.[/quote

Sto volim one sto odu na zapad pa kad dodju u fazonu onako sve uzviseno pa pocne da pljuje i seme i plame,a cesto imaju ponasenje "Ja sam bre ..video,steko,uspeo a vi ostali ste aaa...."

pali ta tvoja matematika ne racuna da ovde mozes da se provedes samo ako znas da se provedes,nije bitno,ti i tamo mozes da ides u jedan kafic/ diskoteku celoga zivota,sve je to licni izbor.Ovde nije isplatljivo da se prave cesto koncerti,u drzavi gde je prosecna plata 200E dal bi neko bacao vise puta mesecno po 60E za koncert,previse smo nekako svoji sto se tice muzike i uopste svoji,kao nacija,zapad nam je nakinjio mnogo neistine i boli bre.Tebi zato smeta jer si video drugacije i onda sada zbog tog drugacijeg tebi licno gotivnijeg, pljujes po svojoj naciji.Postuj malo vise korene,jesmo narad takav kakav jesmo cudnog mentaliteta ali ovde se tesko zivi i to je na neki nacin razumljuvo.

^Kad pogledas poslednje tri godine je S.E.K.A. pa razmisli,a i dal bi ti re placao da si na njihovom mestu tamo nekog srbina iz ozloglasene srbije ili svojeg kanadjanina. smile.gif

Ovo uopste ne mora da znaci, ni sam ne bih verovao da nisam "video". Recimo u ceskoj (u ovom poslu) cesto strance placaju vise nego svoje :)

btw istrolovaste coveku temu... pisite samo ako imate neke konkretne informacije. Tonco, ja ono sto sam napisao vazi za evropu, cisto sumnjam da je isto i za kanadu, ali eto da imas u vidu.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...