Jump to content

Pitanje

Hawk
 Share

Recommended Posts

• Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ako ces da budes freelancer ili da radis kod nas, onda je bolje da si vise generalist nego usko specijalizovan, inace da bi dosao do nekog posla gde je bitno da znas samo jednu stvar i da je kidas moraces mnogo da radis/vezbas bez dinara, razmisli da li mozes sebi to priustiti. Ja uglavnom radim kao modelar, ali tu je i texturisanje itd. Kada radim freelance onda radim i lighting i post produkciju i sve ostalo sto znam :)

Modelovanje kao modelovanje ili si modelar ili recimo lighting artist :), ako si modelar trebao bi sve da znas da modelujes, pre ces moci i posao da nadjes itd.

Trebalo bi da znas sve da izmodelujes, odnosno da se snadjes i izmodelujes sve ono sto se od tebe zahteva, sto znaci kad radis organsko modelovanje trebaju ti solidna znanja iz anatomije, dok radis neorganske stvari tu onda ulogu igra ona tehnicka strana tebe, trazis reference gledas kako nesto treba da izgleda ...

Modeling je jedna oblast, i to sama za sebe dosta obimna, ali sva je prilika da ces kod nas upravo raditi sve ( ili skoro sve ), jer nit mi imamo mnogo ljudi nit organizaciju i disciplinu da bi postojala striktna podela i sistematska organizacija.

Veoma je mali broj ljudi koji imaju dovoljan uticaj, iskustvo, i ime koji mogu da kazu ja radim samo animaciju, kompoziting, modeling ... Ali ti niko ne brani da probas sve pomalo dok se ne odlucis, ionako ce te bez dobrih ledja bedno placati.

Jel mozete da mi date link za tutorial za modelovanje sume, planine, brda ali da bude iz jednog dela, kao cela mapa za neku igru recimo? ali sve low poly. I ako moze kako se pravi(boji) diffuse mapa u pshopu ali za karaktera mi treba i da bude video? Ako neko ima molim vas da postavite, ja sam trazio po netu i nista korisno ne nadjoh :)

Polako sa diffuse mapama :D idi redom.Prvo se upoznaj sa osnovnim alatkama za modelovanje pa vezbaj malo na primer uzmi za reference sta god ti je u okolini (stolicu, sto, orman, itd...) napravi par modela cisto da se uhodas.A sto se tice sume srecno ako ces da modelujes drvo po drvo :D nadam se da cemo svi biti tu za 10-tak godina da vidimo kako je ispalo :D salim se napavno :) ako koristis Max imas plug-in-ove poput multiscatter-a http://www.vray.com/multiscatter/ ili forest pack pro http://www.itoosoft.com/forestpack.php za izradu suma, oba daju jako dobre rezultate.Nisam siguran sta mislis pod "iz jednog dela" ako mislis kao jedan mesh srecno i sa time :D posebo uv-ima.Evo ovde dosta mozes da naucis o osnovama modelovanja i vise http://cg.tutsplus.com tako da ne trci pred rudu :) idi redom i sticices daleko...naravno ako si istrajan :)

@velox videcu da nabavim ovo

@Starjedy Upozant sam sa alatkama za modelovanje i vezbao sam dovoljno. Mozda nisam postavio pitaje bas najbolje. Dakle treba mi tutorial za diffuse mapu(tu je sve jasno nema sta da objasnjavam) a ovo drugo teba mi neki tut, ne mora da bude detaljno ali da vidim kako se to radi, dakle kako se pravi kompletna mapa kao na primer u strategijama cela mapa, to me interesuje?

Izvini, moja greska :( sto se tice diffuse mape nema tu neke filozofije :D prvo uradis UV na modelu, prebacis sliku sa UV kordinatama u Photoshop i lepis po njima teksture :) a pravljenje mape za igrice, pa nema ni tu filozofije modelujes normalno (brda, kuce, planine, itd...posle uradis teksture pa se salje u game engine) s tim sto gledas da bude low poly. :)

Sto se tice tutoriala za game modelovanje nisam vidjao free nigde :/ bar to sto ti trazis (brda, sume ,tid..) imas par training DVD-a u vezi toga na:

http://www.thegnomonworkshop.com/

i

http://www.digitaltutors.com/11/index.php

ali sta da ti kazem...ne daju na lepe oci :(

Diffuse mapa - treba mi kako se radi u photoshopu. U stvari ja znam kako se radi, ali ne znam lepo da ukombinujem sve to. Ne znam kako da na obicnu texturu, za karaktera na primer, uradim misice po telu,senke na odeci... Pretpostavljam da se koristi burn i dodge tool ali ne znam lepo sa njima da uradim. Nalazio sam neke tutoriale ali u vidu knjige a za ovo bi mi ipak trebao video tutorial. Nadam se da kapiras sta hocu da kazem :)

A ovo drugo - jel se mapa radi iz celog dela u maxu ili se radi deo po deo pa se to sklapa u endzinu? Vidjao sam neke tutoriale za planine ali sve je high poly, a meni treba low poly, a za drvo nisam naso nista dobro.

Ne verujem da je iko pravio video tutorijal za to, ima ova knjiga koju nisam skoro listao, ali pokriva cini mi se i rad sa teksturama pa ako nadjes preleti.

Za teksture u globalu ima svasta od gnomona, al treba se osloniti na sopstveni osecaj, i ti predavaci ne rade nista drugo do posmatraju reference i kopiraju, uocavaju detalje ...

@Luckybug skinuo sam ovu knjigu, prelistao sam malo, steta sto je za mayu, modelovanje mi se ne svidja i tekstura-nema nista detaljno pokazano(kao sto rekoh potreban je video, ali toga izgleda nema :() ali ima dosta toga u vezi animacije, sad ne znam da li je slicno u maxu i mayi (ja radim u maxu)?

Ne da mi komentar da ostavim !!!!

Proslo je ovo,a poruka nece,ludilo,hahah

Forbidden

You don't have permission to access /forums/index.php on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...