Jump to content

kilo bureka, kilo arhitekture

Black Arrow

Recommended Posts

Verujem ja da je mnogo tesko odnosno znam kako funkcionisu svi ti sistemi vlasti koja god oblast da je u pitanju ali mora da se proba pa makar time za milimetar promenili stvari.Barem cemo imati utisak da smo probali pa sada ako ne uspe sta da se radi a ovakvo posmatranje sa strane je uzaludno.

Onaj ko strci neumitno strada,osetila sam vise puta na svojoj kozi pa znam sta pricam ,ali meni licno je jos teze da cutim i trpim.Iskorakom napred mozda sebi rusis neke stvari ali obicno u isto vreme i gradis nesto.Raznih ljudi ima,neko ce to da ceni neko da osporava ali ces se makar u dusi osecati kao covek a ne kao rob.

Ista prica je sa dizajnerima, a i sa ilustratorima. Dok narod ne pocne da odbija poslove i ne povuce crtu ispod koje nece ici, a da pritom pocne aktivno da shiri svest o vrednosti svoje struke drugim pacerima koji rade za sicu mislim da se nista se nece promeniti.

Nije sve jedno kad nekom liku koji radi za 10 evra objasnis da bi mogao da trazi i vise, sto naravno dize cenu i tebi ako si ti bolji od njega. Cela prica krece sa dna ... long way ahead... = poslodavac kome vise nece biti sve jedno za sta daje kintu ...

edit: And I won't take it any more :D

• 2 weeks later...

Arhitektura nije ono sto su vas na fakultetu ucili. Oni koji su imali srece, osvesceni su vec na faksu kada im je receno da ce svega 5% nas projektovati svoje objekte. Moj prvi posao je bilo stancovanje porodicnih kuca za 3-5 dana, i to na fakultetu.

Otelila sam se za to, ali sam nedavno prolazila kroz zemun i porasla kao kvasac kada sam videla 3 izvedena objekta po MOM decijem projektu.

A onda sam zavrsila fakultet, pocela da radim u gradjevini i vec 5 godina od toga imam 'leba. Projektujem povremeno za male pare projekte kuca koje to nikada nece biti, kao mito za lekara kod kog ide moja baka, kao zalog za coveka koji ce mi sutra gledati svekra i svekrvu kad ostare. Moj najjaci domet je bilo 10 kila kajsija za savet. Nije burek, ali je blizu.

Radim i vodovod i kanalizaciju i bez pardona trazim po 100EUR za 5 sati posla. Slucajno sam zaradila 800EUR kao proviziju ne ocekujuci istu, ali ja sam imala kontakt.

Samo imam devizu da nijednom poslu ne kazem 'ne'.

Negde dobijes, negde izgubis. Sebe dozivljavam kao investiciju, kao marketinsku kampanju u razvoju. Ako nista drugo, 1 od 10 ce te negde preporuciti iako nisi ni crtu povukao, samo si bio divan i preusretljiv.