Jump to content

Da li na arh. fakultetima postoji predmet "Javni objekti"

istankov

Recommended Posts

Ji4Tze, kažeš da ne znam zbog čega je stanje u arhitekturi takvo kakvo jeste. Stvarno ne znam, hajde u najkraćim crtama objasni. (samo bez dnevno političke i "znaš bombardovali su nas" retorike)

Ja cu ti reci. Generalno se jako lose zivi, ljudi nemaju novca, a ima previse arhitekata. Najvaznije od svega struka je potpuno razorena i svedena na burazersko-kumovske varijante (konkursi) gde ustaljena ekipa Bg profesora i ljudi iz raznih komora, DAB-ova, i tih legla parazita koji ne rade nista na regulaciji struke a to im je duznost a finansiraju se kao javna preduzeca iz javnog budzeta, ne donose zakone, ne regulisu i ne ustaljuju zakonski propisane minimalne cene rada, i odgovarajuce kazne, npr. oduzimanjem licenci onima koji to prekrse, ne regulisu zapravo nista sto bi trebalo. Donose se zakoni direktno smisljeni da post-mortem izmrcvare struku tako da sada gradjevinci mogu do odredjenih gabarita i kvadratura da potpisuju projekte, jeli ko sisa arhitekte, sto manje troskova u lancu izgradnje. Nesto kao sto nece ministarstvo komunikacija da uvodi PAYPAL samo jos kod nas jos, da bi Miskovic, Beko i ekipa mogli da nas sisaju kao ovce svojim raspad Nike patikama u Delti umesto da mozemo da narucimo preko neta.

Onda dodje neki novokompovani biznismen koji je investitor i smatra da je arhitekta tu u prici samo nuzno zlo, i zato gleda da uzme da mu projektuje onaj ko ce raditi za najmanje novca, a dizajn se svodi na "investitorski stil" gde arhitekta igra kako investitor svira (kao u vestern filmovima kaubojskim, metafora, puca u noge a arhitekta cupka), a nesrecnici projektanti racunaju svoj doprinos "prema kvadratu". Kao sto sam ovde nacuo neki genije se odlucio da pita kolegu "A koliko ti uzimas po kvadratu?"..kao da prodaju burek na kilo, ili sto Pail sarkasticno iskomentarisao "posto arhitektura na kilo papira", a sve to za kikiriki.

Takvi arhitekti koje komore ne sankcionisu degradiraju struku zajedno sa investitorima. Znaci krivci nisu investitori, oni samo plivaju u moru da ne kazem cega, u ovom stanju koje se ukreirali redom: Drzava, politicke stranke na vlasti, ljudi u ministarstvima, parazitu u komorama i udruzenima arhitekata, profesorski lobi, i neuki balkanski arhitekti kojima je najnormalnije da pristanu da rade za kikiriki. Svi su krivi po gradaciji bas tako.

Ether, alal vera! Skidam kapu!

Ja sam tu šalabajzerski idiotsku grupaciju osetio tamo neke 94-95 na Gradj. fakultetu u Nišu i kao ne preterano perspektivan student izvukao se sa druge godine uz obrazloženje "zdravlje i godine treba da trošim na terenu sa dundjerima objašnjavajući im zbog čega blatnjavim čizmama ne smeju da gaze po armaturi? Neka hvala."

I hvala što nisam omrsio deo kolača 2005-2008, jer bih robijao zbog nekoga kome blato, armatura i beton idu zajedno. A ni jedna zgrada (još) nije pala... (a kad će neznamo)

Posebna priča su investitori, jer posle izlaska čistačica obično nastupa fotograf, pa znam situaciju.

Problem je u pristupu. Ono što vas očigledno nisu naučili na faksu je da šari peiu pod nos ne treba stavljati suši, jer taj mamac neće progutati. Bajni renderi, crteži... posebno opisi. Opiši mu brate prostim rečima šta je šta i zbog čega mu na najsuroviji način zavlačiš ruku u džep, ali dokaži da to što radiš je najbolje za njega i najviše moguće opravdano. Ne pecaš ribu na najkvalitetniji, već njoj najukusniji mamac. Samo treba da si macan pa da znaš gde je granica ulaska u mulj...

Ova druga, slična tema nije samo zarad izbacivanje frustracija, koliko sam nakupio "metnuo prs' na čelo i rek'o: alo bre jebote!" Jebote šta učite na arhitekturi! Da li je moguće da takva sranja neko projektuje?

Uzgred, još nisam dobio direktan odgovor kakva uopštena saznanja imate o projektovanjima javnih zgrada, glavna tema Hoteli? EDIT: Greška, dobijen je odogovor: NIŠTA, čak ni informativno ako ne želiš sam da se debelo pozavbaviš problematikom

Ajde ja malo da iznesem svoje frustracije: ucimo na faksu, da ucimo projektovanje, uradim zgradu za 3 dana, ne spavam, ali uzivam u tome, polozim ladnjaka, dobijem visoku ocenu! Ucim konstrukcije, izadjem, kad naucim razvalim ispit, i na njih potrosim 3 dana... Aj kao glavni predmeti na godini, ocistim, ne osetim...

Onda dodju dva potpuno bitna predmeta za arhitekturu: ekonomija i fizika... Reci ce neko sta bulazni ovaj, kako mu fizika nije bitan predmet, jeste u onoj sferi za sta nama treba: osvetljenje, akustika, toplota (grejanje/hladjenje), solarna energija... Alo brate da ja ucim 80 pitanja od a do sh (ako drugacije ne odgovorim, padam jer je sistem bodovanja pitanja 0 do 10). Ja to ne mogu, nikad nisam mogao da bubam, i svestan sam da cu je izlaziti, minimum 5 puta... Potrosicu mesec dana! I sta cu nauciti? Posle 2 meseca sve ce ispariti! Cemu?

Ekonomija. Opet ce reci dusebriznici, i to ti je bitan predmet. Naravno, ekonomija je ukljucena u nasu struku, ali ja ne ucim primenjivanje ekonomije u arh, vec ucim ono sto ljudi uce na ekonomsom fakultetu i visoj poslovnoj. Trziste, zakoni trzista... Nisu nam doveli nekog coveka sa gradilista (arhitektu, ili grajdevinca) koji moze da prica o ekonomskoj strani upotrebe materijala, isplativosti. Opet vec vidim da izlazim 5 puta i na to trosim mesec dana.

Znaci dva meseca, gde sam bio nigde, sta sam naucio nista! Projektovanje i konstrukcije kroz redovan rad na vezbama, redovno predavanje vezbi, jos po 3 dana u roku! Treba neko da se zapita! Zbog cega sve ovo, zbog toga sto je sustinski i ovo veliki problem, odgovor na tvoje pitanje istankov! Jebena neorganizovanost sistema skolstva! Da sam ova dva meseca imao da ucim nesto sto ce mi sutra dan u struci vise trebati mnogo bi bolje bilo po mene... Ovako cu to morati sam...

Ona definicija da ti faks moze dati samo osnovne smernice, da sve ostalo moras sam, mislim da pije vodu samo ovde... Preko je to malo drugacije! Cuh da u Studtgartu na masteru ljudi u semestru imaju jedan predmet, ali da na njemu rade zgradu od temelja do krova, i sve sto na njoj upotrebe moraju da izmisle sami... Cak i kvake na vratima, sisteme strukturalnih fasada, detalje kacenja... Ali izlaze kao gotovi strucnjaci...

Sto se tice konkretno projektovanja hotela, ne vidim da je ono sustinski mnogo razlicitije od projektovanja stambene zgrade: znaci realno ako znas da napravis dobru zgradu, znaces i hotel... Imas literaturu, ispostujes norme koje se traze u objektu te tipologije, i na konju si...

Ovo sam napisao jer sam se pomirio sa tim da fiziku necu poloziti sutra, tako da ono opusteno, odoh da spavam!

Pozdrav svima!

Aj prvo tebi taurus da odgovorim da mislim da je hotel 10x teze isprojektovati nego stambeni objekat.

Drugo, istankov, rekoh ja da informativno imamo predavanja kako funkcionisu hoteli i kako ih treba projektovati. Ako hoces vise, postoje izborni predmeti i na njima takodje hotel koji se projektuje, a na kraju imas cak i na studiju da biras hotel, ako hoces! Mislim da je besmisleno uciti 300 ljudi ili terati ih da projektuju svaki od njih hotel, kad ce 5 njih biti u prilici da ga rade. Isto vazi za bolnicu, muzej.

Sada na arh fakultetu u Beogradu u prvih 5 semestara radis stanovanje, urbanizam i poslovanje, a ostalih 1odnosno jos 4 ako upises master BIRAS profesora i biras koju vrstu projekta ces da projetujes. I to mi deluje fer. Pored svega toga, za svaku vrstu objekata postoji nastava sa katedre gde slusas kako se koja vrsta objekta organizuje. Nisu obavezna ta predavanja, ali postoje.

Kriviti fakultet sto nije naucio svakog studenta da zna da isprojektuje i savrsen hotel i savrsen aerodrom i bolnicu i stambeni objekat i muzej i pozoriste... pa malo je smesno...

Sve i da najbolje arhitekte na svetu meni drze nastavu i da hoce da mi za 5 godina studija prenesu svu svoju mudrost koju su stekli godinama u projektovanju, ne bi stigli fizicki ni deo da mi prenesu. Za to sluzi praksa.

napisah ovo malo ishitreno, htedoh reći- Ako si na faksu učio kako se radi kolektivno stanovanje, opera, i recimo bioskop, možeš uz odgovarajuću literaturu da vidiš koje su razlike hotela u odnosu na ove objekte, da ispoštuješ norme i pravilnike vezane za projektovanje hotela, i da napraviš dobru stvar... Naravno uz 2,3 meseca, muškog rada, koji ako je i muški plaćen savršeno...

Što se tiče prakse, praksa čini čuda, mada imam taj utisak da se napolju malo više uče praktične stvari, a malo manje ima presipanja iz šupljeg u prazno i uzaludnih teoretisanja! Videću kad odem, pa vam javljam!

@Istankov

Možda tvoja namera nije bila da uvrediš nekoga, ali si tonom i načinom na koji si započeo temu upravo to uradio. Nije mi jasno kako to ne shvataš. Zamisli da ja tebi kažem: "Kako si bre uslikao taj Kotor, pa more se uopšte lepo ne vidi ! Za šta tebi služi taj fotoaparat? Da 'vataš ribe na priču da si fotograf, pošto ti GENIJE, na redovan način baš i ne ide ??? " Priznaćeš, takav komentar bi bio prvenstveno plitak, a većini fotografa i uvredljiv.

Odgovori na pitanja:

1. Da, postoji. U NS se taj predmet zove "Arhitektonsko projektovanje 2" i hotel je jedna od opcija.

2. Na njemu studenti nauče da projektuju hotel. Oni koji žele, nauče i mnogo više od toga. Oni koji ne žele, ne nauče da projektuju hotel.

Ne znam za novi program, ali u okviru starog na GAF-u je postojao predmet projektovanje drustvenih zgrada koji se radi 3 semestra gde svi studenti jednog semestra projektuju hotel i stvarno je tesko ispostovati sve sto takav objekat zahteva .Ko sto rece Ganga 10x je teze nego kucu recimo.Imas milion stvari koje u funkcionalnom smislu moras da ispostujes a standardi vezani za dimenzije se podrazumevaju.Recimo kuhinja je veliki "problem" jer mora da se postavi tako da mirisi ne ulaze u trpeaziju i ostale prostorije a pritom mora da bude pored trpezarije pored usluznog lifta itd sada pricam iz glave ne secam se svega.Isto tako ako se radi kafe bar u okviru hotela kao sto je meni recimo bilo u zadatku obicno se predlaze da bude u suterenu,cak podrumu kako buka ne bi smetala gostima...a sve prostorije koje se odnose na taj usluzni deo su medjusobno povezane prema nekom pravilu odnosno kako bi bilo najbolje pa dok sve to iskombinujes muka te raspadne.Kod nas mnogi taj rad predaju posle roka jer je jedan semestar malo vremena da se to uradi kako valja a da u isto vreme radis fabriku iz privrednih i jos ko zna sta sve ne od radova za tu godinu.

Ja licno ne smatram da su nasi profesori tako losi vec da je kao sto rece taurus ogranizacija losa.Mnogo manje studenata treba da bude na jednog asistenta odnosno da budu manje grupe kako bi se jedan asistent posvetio svakom studentu kako valja.Sa druge strane prema starom programu a koliko vidim i prema novom svi negde jure i zure i prosto ne stignu ni da osete sta je to projektovanje i sve sto ide zbog toga jer jadni nemaju kada, previse obaveza, previse ucenja ne bitnih stvari kao sto je fizika,ekonomija itd u kontekstu taurusovih reci.Mi smo imali npr mnogo predmeta sa gradjevine koji su radjeni u obimu skoro pa kao da studiramo gradjevinu a realno to nikada necemo moci da radimo i potpisemo.Gluposti zive,preobimno sve to sto je manje potrebno a premalo onog sto je sustina.

Jeste, postoji mnogo oblasti u kojima arhitekta moze postici znacajne rezultate , u svakom slucaju i da se za moje ime nikada ne cuje i da odradim dva posla u zivotu trudicu se da ih uradim najbolje sto znam i umem i ne treba se previse ni opterecivati time sta ce drugi da kazu i da li ce se to svideti ikome drugom osim samih korisnika datog objekta ili prostora.