Jump to content

Most na Adi

t@urus

Recommended Posts

Inače mislim da ne treba niko sa strane, pa ni Libeskind ne treba da pravi takve projekte - za te pare može mnogo boljih stvari da se uradi.

Jel si ti ikada cuo za slobodno trziste, ili ti je samo slucajno izletela ova "kupujmo domace" staljinisticka misao. Licno nisam fan Libeskinda, ali bolje da on gradi neko neki domaci priuceni balkanski arhitekta koji brljave decenijama. A ko to po tebi treba da pravi projekte kod nas od domacih strucnjaka? Projmetal, Energoprojekat, Masinprojekt-kopring ili neki od tih dinosaurusa?

• Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nije to staljinističko (šta god ti to značilo), ali dao bih nekome ko ima motiv, energiju i viziju svog grada da uradi masterplan, idejni projekat. Za savetnike, da, može da bude Libeskind, neko treći peti, što da ne, ali da gro ideja ide od mladih ljudi sa elanom, koji će prostor i koristiti a ne stranih arhitekata koji prosto ne mogu da sagledaju lokaciju i nasleđene i tekuće probleme na istoj.

Znaš kako bi se izlomili da imaju šansu... Iz prakse znam kako se rade masterplanovi i na to mi liči na ovo što je Libeskind prezentovao na onom sajtu (ima filmić prezentacije) - lepo on priča ali meni to ne liči na dovoljno i temeljno promišljeno.

Pljas marina, pljas toranj, pljas stambeni blokovi i eto projekta. Upakuj to sve u jednu lepu priču, powerpoint prezentaciju a stambenjake će na brzinu da isprojektuje ovaj što modeluje i pravi animaciju. Uzmi lovu na brzinu i piči dalje - tako se radi po svetu pa se tako radi i kod nas...

Najjače da će on da gradi :lol: pa koja vlast će kod nas nekom domaćem privredniku da dozvoli da gradi na 200ha :ph34r: za te pare, teška zabluda... Ne znam da li si video spratnost i namenu objekata ali za 40mil € koliko je lokacija plaćena, kako da ne da će da gradi tu :)

Nije to staljinističko (šta god ti to značilo), ali dao bih nekome ko ima motiv, energiju i viziju svog grada da uradi masterplan, idejni projekat. Za savetnike, da, može da bude Libeskind, neko treći peti, što da ne, ali da gro ideja ide od mladih ljudi sa elanom, koji će prostor i koristiti a ne stranih arhitekata koji prosto ne mogu da sagledaju lokaciju i nasleđene i tekuće probleme na istoj.

Znaš kako bi se izlomili da imaju šansu... Iz prakse znam kako se rade masterplanovi i na to mi liči na ovo što je Libeskind prezentovao na onom sajtu (ima filmić prezentacije) - lepo on priča ali meni to ne liči na dovoljno i temeljno promišljeno.

Pljas marina, pljas toranj, pljas stambeni blokovi i eto projekta. Upakuj to sve u jednu lepu priču, powerpoint prezentaciju a stambenjake će na brzinu da isprojektuje ovaj što modeluje i pravi animaciju. Uzmi lovu na brzinu i piči dalje - tako se radi po svetu pa se tako radi i kod nas...

Najjače da će on da gradi :lol: pa koja vlast će kod nas nekom domaćem privredniku da dozvoli da gradi na 200ha :ph34r: za te pare, teška zabluda... Ne znam da li si video spratnost i namenu objekata ali za 40mil € koliko je lokacija plaćena, kako da ne da će da gradi tu :)

Ok, je to sto kazes, ali je realnost mnogo surovija; niko u Srbiji nece dati "sansu mladima" da urade bilo sta, jer je posao arhitekture skup sport, dok neko mlad u ovome vidi lepu temu da se dokaze i nesto kreativno uradi (konkurs) , ali nemoze nista da uradi od gomile krokodila cije su ambicije nesrazmerne njihovim talentima i idejama. Tako da se svaki ozbiljniji posao zavrsava/odlucuje po stranackoj/ kumovskoj / burazerskoj liniji.

@ t@urus...

Kad vec chachkash metchkitzu da ti kazem sta je bilo sa Lukom Beograd. Greska u koracima bila, dvokorak se otegao. Neko se dogovorio da pod necijim pokroviteljstvom i pod okriljem vestacke noci napravi hajduciju, da svi namire svojih 6 kolena unapred, uz naravno simbolicnu naknadu sa n* olimpijski krugovi judejaca na racunu i svi happy. Neko u medjuvremenu raspisao izbore i dosle nove baje koje nisu primile infuziju za datu delatnost, kombinacija nije zavrsena i posto nismo u stanju da se dogovorimo na lep nacin jer smo svi sa malo debljim masnim prsticima, ajmo iz pocetka...ukratko. Bez detalja.

@Ether7

Staljinisticka misao nego sta. Ja bih dodao bolesna staljinisticka misao. Komunizam je opasna neizleciva, smrtnosna po okolinu i veoma zarazna bolest, koja nakon sto je prelezana ne ojacava imunitet nego pravi trajna ostecenja na cefalusu. Staljinizam progresivni vid navedenog, sto je najgore dokazan u praksi. Stvari uvek nazivati pravim imenom.

Elem, sto anti Ati odnosno Ji4Tze rece, iz mog iskustva sa nekim personama iz nazovi ozbiljnih studija, bas taj rad. Kakva crna analiza, samo unovcavanje imena svoga. Branding klasican. Pogledaj prvi esalon zgrada oko lokacije ili eventualno odvoji pola cuke za samo-informisanje, zvizni nesto space da izazove efekat blagog zaprepascenja, osmeh na lice i predracun od par stotina K i cao. Dugo se kanim vec da napravim post o Elefteria Square by Zaha Hadid + Nouvel Tower u Nikoziji, jer su u paketu. Imam lepe fotke, detalje i neke insiderske planove, bice zanimljivo videti. Tvoje reci pretocene u dela i milione. Evo ti naznaka samo:

Stasinou Nouvel Tower 25

The Project is located in the centre of Nicosia in Stasinou street.

Budget: €10.000.000,00

Duration of the Project: 30 months

Architect: Ateliers Jean Nouvel

Iz pouzdanih izvora (vlasnici firme koja izvodi doticni i za ciji je interes g.Nouvel nacrtao ovo cudo)10-11 gajbi otislo po 1.2miliona eura +tax u pretprodaji, gornji spratovi po 2+tax, penthouse cca. nekih 2.5-2.8 miliona. Projekat kostao oko pola miliona. Kinta na brzinu, shibaj dalje i svi hiper zadovoljni. Ali Nouvel je garancija prestiza, jos gledas na Zaha trg, jeste da ti je pogled uprt na sever i da nemas trunke sunca u pola gajbe i da je malo dalje nesto sto lici na pejzaze iz Bejruta 80-tih, al ajde. Mazni lovu na brzinu i cao...btw. Budget je prenapumpan zestoko jer je banka dala kredit i garanciju, pa su se rastalili nekih 40% svi minimum. Znaci da realno zgrada kosta 6 miliona.

Sutra cu da besim detalje...morao sam da se ukljucim makar na blic u raspravu.

Ok, je to sto kazes, ali je realnost mnogo surovija; niko u Srbiji nece dati "sansu mladima" da urade bilo sta, jer je posao arhitekture skup sport, dok neko mlad u ovome vidi lepu temu da se dokaze i nesto kreativno uradi (konkurs) , ali nemoze nista da uradi od gomile krokodila cije su ambicije nesrazmerne njihovim talentima i idejama. Tako da se svaki ozbiljniji posao zavrsava/odlucuje po stranackoj/ kumovskoj / burazerskoj liniji.

Ave. I navodnike potpisujem.

Ne samo u Srbiji, nigde. Jedan lik koga mnogo cenim, a nije inace arhitekta,diplomata po zivotnom opredeljenju i stilu mi je jednom rakao da je arhitekta za njega isto kao i broker na berzi. Neko ko plasira njegove pare u nesto, pare koje on ocekuje vrlo brzo nazad i to oplemenjene i sigurne. Znaci davati u ruke samo proverenim igracima...i u Srbiji navedenom veznom redu kum-burazer-stranacki istomisljenik.

MaxCohen, koristi razmak posle tačke, zareza. Zamara kad ima dosta teksta da se čita.

Razumeli ste pogrešno, ne da će domaći arhitekta radi projekat da bi kupili domaće već da "domaći arhitekta koga to zanima da radi" to stvarno i uradi. Nema bolje od mladog, neafirmisanog, jednog, pet ili deset arhitekata, na konkursu, nebitno.. da se koncept postavi valjano, a ne "pljas pljas" - dalje je lakše ali sam koncept ne sme da radi neko ko prostor niti koristi niti mu je u bližem okruženju.

MaxCohen, koristi razmak posle tačke, zareza. Zamara kad ima dosta teksta da se čita.

Razumeli ste pogrešno, ne da će domaći arhitekta radi projekat da bi kupili domaće već da "domaći arhitekta koga to zanima da radi" to stvarno i uradi. Nema bolje od mladog, neafirmisanog, jednog, pet ili deset arhitekata, na konkursu, nebitno.. da se koncept postavi valjano, a ne "pljas pljas" - dalje je lakše ali sam koncept ne sme da radi neko ko prostor niti koristi niti mu je u bližem okruženju.

Delim misljenje. Mozda sam bio isuvise konfuzan i informativan, ali u sustini ciljamo na potpuno identicno. Studioznost i potpuna posvecenost, koje se naravno nikada nece dobiti od strane bilo kog velikog imena na trzistu. Licno preferiram anonimuse, jednostavno najbolje stvari uvek proizilaze iz zelje za afirmacijom i nerobovanja egu.

Delim misljenje. Mozda sam bio isuvise konfuzan i informativan, ali u sustini ciljamo na potpuno identicno. Studioznost i potpuna posvecenost, koje se naravno nikada nece dobiti od strane bilo kog velikog imena na trzistu. Licno preferiram anonimuse, jednostavno najbolje stvari uvek proizilaze iz zelje za afirmacijom i nerobovanja egu.

Slazem se sa svima vama. Koliko sam se samo nageldao npr. Zahinih predloga projekata, koji su mi neimpresivni, neinvetivni, samo recikliranje brenda, i sve podseca na "softver" arhitekturu (Maya sbds, Patrick Shumacher uticaj), bez ikakvog odnosa ka lokaciji, genious locci-u, meri i odmerenosti. A sigurno ima mnogo lokalnih talentovanih arhitekata koji bi bolje uradili posao.

Ali arhitektura je danas i jednim velikim delom i maltene soubiznis tako da biti dobar prodavac, promoter, i biznismen mnogo vise znaci nego sama arhitektura. Svi znamo da je coca-cola usecerena vodica sa dosta nezdrave hemije, ali svi je vekovima konzumiraju, a niko ne pije sok od sargarepe umesto toga svaki dan.

Primer samo, procitajte stariju diskusiju na archdaily gde jedan office employe/intern objasnjava kako se ustvari radi kod pojedinih "starchitects-a", u komentarima nick je "Joshua":

http://www.archdaily.com/25078/daniel-libe...designs-prefab/

^ljudi, ja stvarno ne zelim da zvucim kao pljuvac svih tema vezanih za struku u ovoj drzavi, ali da li stvarno verujete u to da bi na jednom takvom konkursu pobedili mladi umovi puni entuzijazma a ne bi pobedila neka druga, dobro poznata opcija?

^ljudi, ja stvarno ne zelim da zvucim kao pljuvac svih tema vezanih za struku u ovoj drzavi, ali da li stvarno verujete u to da bi na jednom takvom konkursu pobedili mladi umovi puni entuzijazma a ne bi pobedila neka druga, dobro poznata opcija?

Dosta defetisticki posmataras stvari. Jednom su i Zaha, Julien De Smedt , Biarke I, Renzo Piano svi bili anonimusi dok nisu osvojili prvu komisiju/ konkurs ili izveli objekat. Tako da ako si dobar svaka struka ume da te proporcionalno nagradi, ako nemas bas megalomanske apetite, a i sta ce ti to. Ali na ovim prostorima se pozdravi sa takvim planovima, radices uzalud, u Srbiji niko ne ceni rad, talenat, samo ces iskakati iz gomile mediokriteta i narusavati ustaljene kanale preraspodele plena. Zaboravi Srbiju i ozbiljan i posten rad, ovo drustvo je ogrezlo u mutant psihologiji koja vuce repove iz birokratsko-komunistickih aparata, takvi ti nece dati da dises, i ovde ce ovakva situacija biti jos narednih 60 godina. Uclani se u neku stranku i pocni da muljas, uglavi se u neki upravni odbor, DAB, neku komoru, hvataj krivine, ili idi odavde. Nema trece.

^upravo o tome i pricah, o situaciji ovde, i o konkursima ovde... Nista mi novo nisi rekao, ovaj gore tvoj post bih mogao da potpisem i vec sam vise puta rekao istu stvar... Inace iz mojih postova se moglo videti kako razmisljam tako da nemam potrebu da opet objasnjavam... Ne bih zeleo da se pogresno protumace moje reci, inace mislim da su mladi strucnjaci najvece moguce bogatstvo... Ali nazalost ovde, ne, nemaju svoje mesto, ne mogu da izrone iz ove usrane sredine...

Sto se tice tih uclanjivanja, uvlacenja, muljavina i toga, nisam tako vaspitan... Vaspitan sam da se borim... borio sam se svugde, probao da promenim svet oko sebe, krenuo od ulice, faxa, kafane ali gubim energiju polako i kontam da ovde zavrsim osnovne studije i da idem negde u beli svet da zavrsim master i krenem neki iole normalan zivot... Neki ce reci pesimista, ali svestan sam da su sanse da se ovde uspe minimalne...

Mada pail je dao odlican primer, onaj studio, dvoje mladih ljudi, nadahnuto, fino, odmereno... Mozda stvari idu na bolje...

al ajd' ovu stranu da ostavimo po strani, ako ima neko jos nesto da kaze o mostu, o potencijalu Beograda da se spusti na reku, voleo bih to da cujem...

Mada pail je dao odlican primer, onaj studio, dvoje mladih ljudi, nadahnuto, fino, odmereno... Mozda stvari idu na bolje...

Ima smisla borite se, ali ovde ces delovati kao neki ludak koji mase pesnicama kroz vazduh u blatu - "Ko se s pomijama mesa, pojedu ga svinje".

Tih dvoje mladih ljudi, Exegroup, mogu da se trude koliko hoce ovde na konkursima, video sam npr. njihov predlog za Naucni centar, i izgleda barem za 2 klase atraktivnije, inovativnije, originalnije i dizajnerski modernije od npr. onog ARCVS sranja izduzenog kvadra Mis van de roe sto bi uradio, ili sto neko rece kao da je covek isprojektovao supermarket, koji uze drugo mesto; a insinuirao se konkursom "bilbao efekat".

Tako da ko god zeli isto malo za dz da radi, rekreacija, samo neka izvoli ali uvek ce ovde osvajati Bg profesori po navici, a od cega ces ziveti taj mesec, Bog te pita. Just my 2 cents.

• 1 month later...
Samo malo osvrta o Bulevaru... Po ovome što sam video danas, čini mi se da će za par godina će biti visoki "kao nekada"

Ovi ovde su stari 16 godina. Onim "nekada" je trebalo 100 godina da izrastu toliko visoko i jos su rasli. Ne da nece biti par godina da budu kao nekada, nego ti to neces ni doziveti cini mi se ;)

O resenju je izlisno govoriti..

Pokušavam da shvatim šta je sad loše kao rešenje (ne kao kvalitet izvođenja) ali mi ne ide - daješ prvo sliku kod Taša, tu vam tramvajska bašta u sred ulice ne smeta a onda situacija kod Đerma je loša a u pitanju je - ista stvar?

I opet, nije 100 godina već 60

Platani su doneti oko 1920 na ime ratne odstete koliko znam... Tako da, da, u pravu si, nije 100 al' jeste 90, i ne, nisu bili ni blizu starosti a ni bolesti po onome sto je pisalo u studiji sumarskog fakulteta [offtopic sam pomenio cisto da ne skrenemo i na tu pricu jer je ona zatvorena i dokazana na kraju]

Za resenje ne znam ni odakle bih krenuo jer je tema ko mokar sapun - ne postoji nacin da se krene smisleno od samo jedne stvari, ili bar ja ne umem.