Jump to content

Most na Adi

t@urus

Recommended Posts

A kada si ti cuo za to samo to mi reci ! ne prosipaj gluposti vise molim te.I 3dmax postoji od ko zna kada pa si cuo pre 10ak godina mozda i kasnije za to.Kod nas se za sve nove tehnologije zna uglavnom tek oo pocetka masovnijeg koriscenja interneta pa tako i za to.To sto je BIM poceo da se koristi u Americi ili gde vec prvi put te 1970 ne znaci da je kod nas dosao tada.Stvarno ne znam sta pokusavas da dokaze?Sta god da ti je cilj uopste me ne zanima,okani me se i ne citaj moje postove posto jelte prosipam gluposti.Ti ucestvuj u razmeni misljenja sa sebi ravnima mene kao manje vrednu preskoci i zavrsili smo pricu.

• Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A kada si ti cuo za to samo to mi reci ! ne prosipaj gluposti vise molim te.I 3dmax postoji od ko zna kada pa si cuo pre 10ak godina mozda i kasnije za to.Kod nas se za sve nove tehnologije zna uglavnom tek oo pocetka masovnijeg koriscenja interneta pa tako i za to.To sto je BIM poceo da se koristi u Americi ili gde vec prvi put te 1970 ne znaci da je kod nas dosao tada.Stvarno ne znam sta pokusavas da dokaze?Sta god da ti je cilj uopste me ne zanima,okani me se i ne citaj moje postove posto jelte prosipam gluposti.Ti ucestvuj u razmeni misljenja sa sebi ravnima mene kao manje vrednu preskoci i zavrsili smo pricu.

:blink: Ja ne znam koji je tvoj problem stvarno, i cemu ova prebacivanja na licni nivo; cilj mi je pre svega da ukazem na katastrofalno obrazovanje koje ljudi dobijaju na domacim fakultetima i koliko jos toga nisu ljudi svesni, a ne da se prozivamo ko je kada cuo za koji program pojedinacno.

Ja za 3d max znam jos od osnovne skole, jer sam ceo svoj zivot bio okruzen racunarima, Commodere 64, prvi Pc-i, 486-ice i prve rane verzije dok je jos bio "3D Studio" a ne MAX i pod mrskim Autodeskom. Ja samo tebi ukazujem na to koliko si po tehnologijama u zaostatku a ti se odmah odbrecas. Zastrasujuce je da rad sa poligonima u 3d maxu dozivljavas kao nesto posebno napredni ili vazno, pa ljudi na AA u Londonu uveliko programiraju u Rhinoscriptu ili Pythonu,ili

MEL-u, i koriste nurbse uglavnom u arhitkturi, uvode LEED, ali ocigledno da si ti daleko od svih tih stvari....verovatno nisi ni upucena, ali opet, nemoj da se ljutis na mene, a ni na sebe uostalom - vec na ljude i "strucnjake" na GAF-u koji su trebali ovo da te nauce; a naravno da ne umeju jer su i sami ostali u kamenom dobu po pitanju poznavanja savremenih tendencija. Nije mi cilj da ukazem koliko sam ja kao nesto dobar a drugi ne ili bilo sta u tom smeru, jer i ja sam ucim sve sto mogu. Mislim da ti nije jasno kako izgleda rad u nekom stranom studiju u Londonu npr. a kako ovde, i kakva je razlika.

Ako ne zelis da ti se bavljanje strukom u Srbiji svede na crtanja legalizacija ili nekih investitorski stil zgradica, mislim da te ceka jedan hladan tus posle zavrsteka studija; ako se zadrzis na postojecim shvatanjima modernih tehnologija u arhitekturi, tako da pocni bolje da pratis strane forume, casopise i gledaj da ukrades znanja jer ces se setiti svega sto sam ovde post-ovao za par godina.

Meni nije zvucalo tako jer si se nadovezao na TARGAT-ov komentar koji je bio maliciozan tako da se to samo jos vise produbilo.Ja niti tvrdim da znam mnogo,niti me to mnogo opterecuje jer na fakultetu se nauci koliko ti se da a u tom smislu ne vidim da je mnogo bolji ni beogradski ni novosadski tako da je GAF samo jedan od, da ne ispadne da blatim svoj fakultet jer sam upoznata sa znanjem studenata i sa ostalih srpskih fakulteta.U sustini u ovom poslu ces znati onoliko koliko se van fakulteta budes interesovao i koliko ti je bitno to uopste.Ja nemam ni vremena niti sam toliko posvecena struci,imam neke druge obaveze tako da mogu nesto i da ne znam, mene to ne opterecuje ali konkretno vezano za zid zavese nije bilo nikakvo moje neznanje nego vase pogresno tumacenje jer to sto sam napisala se nije odnosilo na to da je zid zavesa nova tehnologija pa u tom kontekstu razvitka nego da se sa vremenom iznalaze nova resenja,menjaju se materijali kako bi se one poboljsale.I to nikako nije nesto sto nije tacno a vi ste odatle krenuli.Za BIM stvarno nisam cula kao za pojam ali to je manje bitna stvar u arhitekturi,bez BIM-a se moglo projektovati pa i bez racunara uopste tako da ta neinformisanost meni uopste ne stvara problem.I veruj mi da meni nece pasti kruna sa glave sta god da se pojavi a da ja ne znam ili nisam cula za to jer sam spremna da ucim sa raznih strana ne da se oslanjam na fakultet.Da je komentar isao na tu stranu to bi bilo ok, ovako sam se naravno nasla uvredjena jer se citiralno nesto izvuceno iz konteksta na sta si se ponavljam ti nadovezao.

Izvini ako sam te kojim slucajem pogresno razumela ali ipak mislim da nisam.

U svakom slucaju ne bih dalje da spamujem temu jer nije rec ovde o mom i tvom znanju ili informisanosti vec o mostu,tako da ja ne bih vise da pisem na ovu temu.Mozemo i preko pp-a da se objasnimo ako treba.

^Vec je tema otisla daleko od mosta...

@Ji 4tze: pogledah generalni plan ali ne nadjoh spratnost objekata vec samo namenu pa bih te molio da napises ovde nesto vise ako znas o tome... Kontam da bi moglo da zanima ljude.

Bilo bi interesantno stvarno da se uradi neki stambeni blok, a koliko vidim u nameni, planirani su i poslovni blokovi, koji bi se makar vizuelno izjednacili sa ovim mostom. dzaba jedan pilon, dzaba sve, ako je pored njega poljana i "bara" (inner)

Tada bi to stvarno bila seksualna frustracija, lepo si to definisao...

Sto se tice ove nade, ona umire poslednja, nezgodno kada ti se tasta zove Nada :D

Ne, ozbiljno, nadam se i ja, ali nekako vise od svih stvari koje se ovde desavaju gubim energiju... Mozda ova prica moze da promeni stvari.

Ne mogu baš da se setim tačne spratnosti, recimo bar 30+, možda i do 200m visine - znam da je bilo i neka kapija u programu. Poslovni centar sa marinom.. sve u svemu nešto što se viđa po modernim gradovima, možda ne na tolikoj površini ali svakako nešto novo na ovim prostorima.

Ko ce to da plati?

bilo bi lepo ali je malo verovatno... Da, skoro 80% su poslovni objekti, tako je bar obojeno u onom planu... Ali ne nadjoh spratnost nigde, hvala ti na informaciji.

Eto da se pohvalim svojim biserom: gledam plan namene i vidim veliku sivu povrsinu, skocim na legendu, vidim sivo=groblje! Mislim se jeste ovde kriticna situacija, ali bash pored pristupne saobracajnice za most da stave groblje ne mogu da verujem... Sokiran opet pogledam u legendu kad tamnije sivo-komunalne delatnosi i infrastrukturne povrsine, uh, odahnuo sam :D

Cemu se sve covek ne nada kada zivi ovde, to je strasno :D Nista ne moze zacuditi :D

Ma, svi znamo za afere oko Luke Beograd, druge afere oko gradjevinskog zemljista, sta ces stvorena je takva klima...

Mislim da Beograd uopste nije sisao ne reke u onoj meri kako bi to trebalo da bude. Takodje mislim da je jedan od retkih gradova na svetu koji ima 2 reke, a nema znacajne objekte pored njih.

Jedini veliki i značajan projekat bio upravo taj oko Luke.

http://www.lukabeograd.com/GradNaVodi/Masterplan.html

Nije to "afera" - to je kriminal - neko je rešio da nekom ustupi priličan komad zemljišta, po ceni za jednu namenu da bi gradio nešto sasvim drugo, a pošto nije mogla cela luka da gori (kao na primer IFL fabrika u centru Beograda) onda eto tamte-za-kukuriku. I kad je neko viknuo ti-ti buđavi... neki odoše recimo u agrar, a tamo je zemlja pojeftinila pumpanjem cena gradskog zemljišta, gde su sad planovi npr. za Autokomandu, i slične.. Nema para, tj. niko neće da ulaže u bele slonove.

Nego aj što ima dve reke nego ima tri i po mosta a od toga samo jedan preko veće.

Bolje da ga nema nego da se koristi preko merdevina (?!)

srb-most.jpg

^ja ne verujem da ovo vidim. Srbija, zemlja ludaka!

Naravno neki su otisli u agrar, neki ce da kupuju jahte, a neki nece nista da rade jer su se toliko nakrali, da ih vise smara jednostavno sama pomisao na pare... Nagodis se sa tuzilastvom uzmes narukvicu, kriv si, al platis krivicu, i sedis kuci, dobijas nenormalnu medijsku paznju (prim. aut. reklamu) i sve to te kosta milionce i kusur. To nema nigde na svetu, samo ovde.

Sto se tice autokomande, potpuno si u pravu. Pa onda Misko kupuje Zvezdu da bi dobio njenu zemlju da spoji sa ovim sto je vec uzeo i da tu nicu novi poslovni objekti... Ali onda na njegovu zalost ne pretvorise zemljiste u gradjevinsko, pa Misku ne ostade nista nego da uzme traktor i da ore Srbiju uzduz i popreko. Mada nije se setio da zapali to sve i da za to drzava okrivi Delije i Grobare, a on da gradi...

e dok ne bude bilo: ti-ti-budjavi? Jel ja?! Da, da, ti, ti! ovako ce i da nam bude!

P.S Moglo je ovo ladno i na PM...

Oni su samo posledica, oportunisti, pružena im je šansa i oni su je iskoristili, kad se ta šansa ukine, traže je na drugom mestu ili u drugo vreme.

Poenta je da mostovi ne smeju da čekaju, oni povezuju i spajaju. Mostovi i putevi.

Ne po svaku cenu, naravno, Grčka je pravi primer čini mi se...

evo dve velike teme još od 2007

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=458487

http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?id=26

upravo^

Ivo Andric, Mostovi:

"Od svega sto covek u zivotnom nagonu podize i gradi, nista nije

u mojim ocima bolje i vrednije od mostova. Oni su vazniji od kuca,

svetiji, opstiji od hramova. Svaciji i prema svakom jednaki, korisni,

podignuti uvek smisleno, na mestu na kome se ukrstava najveci broj

ljudskih potreba, istrajniji su od drugih gradjevina i ne sluze

nicem sto je tajno i zlo."

"Svi su oni u sustini jedno i podjednako vredni nase paznje, jer

pokazuju mesto na kome je covek naisao na zapreku i nije zastao pred

njom, nego je savladao i premostio kako je mogao, prema svom shvatanju,

ukusu, i prilikama kojima je bio okruzen."

Dva jako pametna citata koji mogu da se povezu i sa ovim vremenom...

Problem je samo sto su posle naseg nobelovca dosli ovakvi izrodi http://www.youtube.com/watch?v=P7vHk5yB-d0 a realno ima veze i sa temom :lol:

edit. Zamolio bih iskusnije kolege da mi objasne na cemu se zavrsilo ovo sa Lukom Beograd. Projekat je po meni bio sjajan, bilo je pitanje budzeta, ali su oni to planirali na nekih 20-25 godina i tada sam mislio da je to realno... Mislim da bi i strane kompanije imale interes da ulazu u onako nesto... Da li zbog toga sto zemljiste ne moze da se prevede u gradjevinsko sve ovo pada u vodu?

Pazi, svako zemljiste moze da se prenameni u neko drugo. Bez obzira na gup ili pdr, vlast naruci (od vlasti investitor) sta zeli tu i to mu se kod nas omoguci. Uvek na kraju skupsina grada usvaja plan, dakle nema ne moze, moze samo para da nesane :) Taj projekat je narucen da bi se sa njim izaslo pred ozbiljnije investitore na globalnom nivou, krupno je to za ovog naseg..:)

to znam, ukupna vrednost projekta je procenjena na 4 milijarde, i valjda je tempo rada podeljen na 5 etapa po 5 godina... Prva etapa koja traje od 2008. je trebala da bude ovaj projekat koji je uredio Libeskind, i da se on promovise na sajmovima da se pridobiju potencijalni investitori. Pricashe nam bajke da su se na nekom sajmu u Monte Karlu zainteresovali investitori da grade u Luci, i pre projekta samo kad su culi ko radi, jer uz gore pomenutog, radio je i neki poznati urbanista...

Jel to sad sve propada zbog promene cene zemljista? To vas pitam? A i vi zivite, radite, studirate u Beogradu pa verovatno imate malo vise informacija o tome? Kad se ona suma podeli na vise investotora to onda i nije strasna stvar, a treba uzeti u obzir da bi se visestruko isplatilo, jer bi to postao novi urbani reper grada!

I kako vam se cini onaj projekat? Nisam neki strucnjak za urbanizam, ali meni je ono jako lepo, lici mi na velike svetske gradove koji teze da sidju na reku ili su vec odavno to uradili!

Nije cena zemljišta promenjena već je kupljeno po ceni koja nije za tu namenu. Kupiš zemlju da praviš fabriku, dobiješ cenu za zemlju na kojoj treba da se gradi fabrika i ti tu u stvari hoćeš da praviš stanove i poslovni prostor i zaradiš procenat koji obesmišljava izražavanje u procentima :) Ako tebi to zakon dozvoljava, ti to iskoristiš. Npr. po zakonu (nije valjda više važeće) ako se desi nešto tipa požar ili sl. koje uništi objekat - zemljište može da se prenameni bez naknade, tako je bilo sa IKL fabrikom, zapalio se drveni krov pri selidbi - yeah right.. A ako nije požar onda propadne objekat (takvih slučajeva ima koliko oćeš), uruši se i sl.

pa to znaci da je investitorima (stranim) ponudjena jedna cena pre 3 godine a da im se sada nudi cena koja je visestruko uvecana? I naravno da nisu ludi da onda ulazu u zemlju koja menja uslove kako vetar duva.

Srbija. Ubija.

Opet ti sa tim Srbija :)

Već sam pisao gore ali evo ponovo, zamisli projekat ključan za grad po nivou investicije, koji će se graditi par godina i gde će učestvovati najpoznatiji arhitekti. Početna cena 1 milijardu $ Kraj gradnje se nazire 3 godine kasnije, neki objekti već počeli da rade, ali ne svi - nije ni prašina očišćena s prozora. Trenutni ceh 9 milijardi $, a jedan od 5 tornjeva je morao da se napravi samo do pola jer je neko pogrešio u proračunu, i to baš Fosterov toranj. Investitori privatni, još gore.

Rekao bi, eto Srbija, normalno - ali nije, dakle svugde je to praksa i svi misle da je kod njih najgore.

S druge strane ti "investitori" nisu na istom mestu kao pre 2008, to je velika razlika...

Ja pitah direktno za ovaj problem... Da li smo tako oterali investitore? Neocekivanom promenom cene zemljista? Onda to ima veze sa ovom drzavicom, kako god ti to video.

Sto se tice ovoga da svuda ima problema tu si potpuno u pravu... Gledao sam emisiju o Fosterovom satoru u Astani, neverovatne stvari, ali je imao nekog ludog turcina kao nadzornog organa koji se izborio da se ono izvede, uposlio vise ljudi, radilo se i na -20... Tamo temperatura varira od -40 do +40, jako teski uslovi za rad, prosecna godinsnja temp. je negde oko 3 stepena... Zaboravih da kazem da je tamo diktatura i dalje i da je sator morao da bude gotov za Predsednikov rodjendan :D Takodje ima i u belom svetu finansijskih krahova, situacija da objekat kosta 10 puta vise od planirane sume, itd, itd... Ali mislim da se retko gde uslovi menjaju kako vetar duva (vlast i ne mora da se menja, moze ista vlast posle 3 godine da promeni misljenje)

Smorismo ljude mnogo, niko se ne ukljucuje...

pa ako je i dalje u toku prva faza (projektovanje i kontakt sa investotorima) onda je dobro. Zbog toga zamolih nekog ko je upucen da pojasni... A znam da ima takvih ljudi ovde... Ali nebitno...

Bilo je skoro po novinama da tajfuni nude drzavi da sada ona otkupi Luku od njih... Ne bi se cena mnogo razlikovala, neke kamate i proracun skoka vrednosti! Tako reche BeKO :D Mozda se i to ostvari...

Nisam imao nameru da uvredim Fosterov rad, uopste ko sam ja i da ga komentarisem jednog Fostera, samo mi je najlakse bilo da napisem sator, jer je svima tako poznat...

ma to su sve priče za novine i javnost u predizbornoj godini, nema veze sa mostom, lukom i slično. Ta zemlja tamo nije stajala neiskorišćena, pa i Ikea ima tamo kancelarije, dakle nije bila bez ikakvih prihoda kao pre privatizacije (pa da još zahteva i kamatu). Da projekat bio dobar i isplativ, do sad bi se već nešto pokrenulo.

Inače mislim da ne treba niko sa strane, pa ni Libeskind ne treba da pravi takve projekte - za te pare može mnogo boljih stvari da se uradi.

Inače mislim da ne treba niko sa strane, pa ni Libeskind ne treba da pravi takve projekte - za te pare može mnogo boljih stvari da se uradi.

Daj mi primer pojedinca ili grupe sa ovih prostora koja moze ono bolje da uradi... Nisam nesto ocaran resenjem, ali meni sve izgleda, funkcionalno, lepo, ideja sa marinom mi se svidja... Za ekonomsku stranu nisam strucnjak ali mislim da 4 milijarde e nije mnogo kada se podeli na investotore, koji posle prodajom toga ostvaruju makar duplu zaradu...