Jump to content

Unwrap UVW tutorial

Recommended Posts

Trazim neki napredniji i detaljniji tutorial u vezi unwrapa, u smislu pretamburo sam maxov help, video sta cemu sluzi, i pogledao par kratkih tutorijala tipa mapiranje tetrapaka za jogurt i to. Ali me interesuje nesto malo slozenije gde bi mogao da vidim koji su osnovni problemi u nekoj komplesnijoj geometriji, koji su uobicajeni metodi, workflowz i to. Ima li preporuka...

Opisuju ga ne kao ruzan vec program ciji izgled seze u dalku istoriju, porede ga sa nekim programima koji mi ne znace nista jer ne bavim se ovim starima tako dugo. Lepo je znati u "svom" programu odraditi sve ali lunjajuci po netu stekao sam utisak da svi ti veliki, sve u jednom, programi skripe u svim segmentima ocu reci sve mogu da urade, hajde da kazemo prosecno. Imao sam prilike da citam kako ljudi koji se kunu u mayu-max koriste plaginove ili programe kao sto je Headus uw, "na dnevnoj bazi" , iskreno ja sam pocetnik i kad procitam misljenje likova koji su vrhunski majstori ja to uzimam sa respektom. Nisam nigde naisao na podatak da je neki poseban greh ako koristis takve programe, ako gresim ispravi me.

luk crvenog prozora...koliko mi se cini to bi trebalo biti bas jednostavno...zavisi kakv je prozor..???!!!!!

Uv layout je odlican za organske stvari....ali i za neorganske....mada se neorganske unwrapuju malo drugacije...:))

zavisi naravno kakav luk, ovo nije bilo nimalo jednostavno, ali to je sad suvise tesko objasnjavati bez optike. u svakom slucaju, program je tu pokazao limit, iako je i neke naizgled slozenije geometrije savrseno odmota. modov unwraper je najmanje u ovome slucaju pokazao vecu rafiniranost u od-distorziranju geometrije.

najbolje mu da sačeka dok naprave 1 klick perfect unwrap i ne mora ništa da uči sve će samo...

vec je to reseno u obliku Ptex-a. Btw jel neko imao prilike da korisit ? i s kojim programima.

Naravno za Arch Viz Ptex nema neku veliku primenu osim ako modeli nisu bas bas komplikovani

• 2 weeks later...

Gladam ove tutoriale sa Headusovog sajta, ali nikako da pokazu sta posle rade sa ovim seam-ovima gde se ne gadjaju brojke. Ok razmota ga on, povuci potegni, al sta posle? Izvezem u PS npr. i nacrtam teksturu. Al kako to da uradim tako da zamaskiram spoj ( da izgleda kontinualno)?

Nije problem kad su neke ''general pattern'' (sto kaze Blevins) povrsine, radi clone tool, bilo bi valjda ok uz malo cimanja. Ali sta npr. kad bi hteo bukvalno ovaj raster sa brojkama kao u screen shootu da omotam oko predmeta u sceni i da renderujem, ili najobicniji checker recimo. Tu bi se i te kako izvalilo da je mrljano clone tool-om.

http://imageshack.us/photo/my-images/196/28347348.jpg/

Spoj te edgeve u uv editoru sa nekom od sew opcija, dodatno u bodypaintu sredi spojnice.

Ne ocekuj da dobijes savrseni uv tako da je sve seamless, sve je stvar kompromisa, ako se npr karakteru ne vidi potiljak, to se onda ni ne sredjuje, ako treba dodatno se boji na spojnicama, ili se radi vise uv projekcija svaki za potrebe odredjenog kadra.

samo da se slozim sa Borisom i potvrdim da je modo-ov uv unwraper jedan od boljih/brzih/intuitivnijih i da mi je resio toliko puno problema da sam kompletan modeling/texturing/baking ((offtopic) a bogami i rendering) posao preselio na njega.

Ok Lucky, bacam se na bodypaint. Ali pre toga da te pitam za sew opciju, gde bi to bilo u Headusu dal znas? Mislim vidim da je uopsten pojam, alat koji ima svaki uv editor, ali ne znam tacno o cemu se radi. Bolje da pitam nego da gledam 5 sati tutotijala (to cu posle), da mi je da bar jedan objekt mapiram do kraja, posle cu da produbljujem znanje :)

Ovo su ti glavne komande za HeadUs UV,a mislim da ti je sew = weld koliko se secam

Uv mode - 1 key ; Edit mesh mode - 2 key ; 3D view mode - 3 key

CUT UV's - C key

Detach mesh - Enter key

Drop to shell - D key

Undrop - Shift key + D

Move mesh - Space key

Flatten - F key (hold)

Flattening brush - B key

Brush size - -/= key

Weld - W key

Move mesh - M key

Move vertex - ctrl (hold) + MMB (middle mouse button)

samo da se slozim sa Borisom i potvrdim da je modo-ov uv unwraper jedan od boljih/brzih/intuitivnijih i da mi je resio toliko puno problema da sam kompletan modeling/texturing/baking ((offtopic) a bogami i rendering) posao preselio na njega.

Modo je buducnost 3D softwarea,zivi bili pa videli,sve se vise i vise koristi a sto se tice texturisanja MARI je tu isto buducnost po meni.