Jump to content
Sign in to follow this  
Vook

HTC Tattoo

Recommended Posts

Pozdrav svima od 3d pocetnika! Ja sam vama mozda nov, ali ste vi meni svi poznati posto pratim ovaj forum vec neko vreme. Ovde sam zbog druzenja, inspiracije, ucenja od drugih i pomaganja drugima koliko je to u mojoj moci :)

Pre nekoliko dana sam zavrsio svoj prvi malo kompleksniji rad za buduci portfolio, pa bih ga sada prepustio vama na milost i nemilost :)

24xmhhx.jpg

Weapons of choice: Maya, Mental Ray, Photoshop

I jos jednom - pozdrav!

Iz'eš portfolio bez mobilnog telefona :lol:

Model deluje ok, al bez žice ne može da padne neka ozbiljna pljuvačina, a o flejmu i da ne govorimo :D

Jedna zamerka, a ova moze da ti o glavi radi. Odraz nemo' vise da ti se desi da radis u photoshop-u. Mi 3D-jci znamo zasto... jednostavno to prihvati kao postulat, veruj u to i NE SUMNJAJ. Nikad ;) .

Mozes da odradis pass za refleksiju pa da sredjujes u PS-u, to je dozvoljeno, cak i pozeljno... al flipovanje fotke... leleeeeeeeeeeee, zbog toga se ovde gine. :rolleyes:

Hvala na komentarima

@brucosh - trebalo bi da je to to. Evo fotka pa prosudi:

http://76.my/UserImages/Items/1102/28/fuyohstore@22.jpg

@dboxx - hahah, znao sam da ce me ta refleksija nekako kostati :D Pretpostavljam da je problem u tome sto je precica, al eto, usao u PS, i na kraju sklapanja mi padne i odraz na pamet :)

A evo i zice (hvala Maya Hardware 2.0) pa nek pljuvacina pocne:

24l7n2r.jpg

Ovo je zadivljujuce cista mreza. Jel moze neko da me uputi, sta su ovo nurbsi, poligoni, nesto trece? Vidim ovde dosta detalja koje mi nije bas jasno kako si izveo. A mislim za sebe da nisam pocetnik u 3d-u.

Pozdrav Pailhead,pa ako zumiras ovu mrezu i samo se malo zagledas videces da je to smutovan poly model (inace Vook mreza se kaci ona pre smutovanja).Nema ovde nikakve mudrolije,model je samo pedantno odradjen sto govori da je momak pristupio modelu sa dosta strpljenja pre svega.Inace modelovanje je 90% planiranja 10% posla :D

Zagledao sam se i konkretno mi nije jasno kako je iseceno ovo na dnu. Mala kruzna rupa, i ovaj dok. Ako uzmem u obzir ono malo sto znam o modelovanju, zakljucio bi da je upravo ovo nivo pre smoothovanja, i da su ovi detlaji iseceni na ovoj iteraciji.

Pri tom, zbog ovihotvora (gornja i donja strana telefona) uopste ne vidim deformaciju na telu telefona, sto je skoro pa neizbezno kod ovakvih oblika. Voleo bih jos malo objasnjenja.

Pa sad imas razne cake prilikom modelinga ali veruj mi nije to nista sto bilo ko ne moze da odradi,kao sto rekoh modeling je 90% planiranja i dovitljivosti a 10% rada i kada to kazem stvarno tako i mislim.

pa bar dok se ne javi OP? mislim, vidim da sam gore napisao da mi neko objasni o cemu se radi, ali u sustini sam mislio da mi kaze da li je ovo neka tehnika koja je mozda native za maju. Recimo, t-splines ili nesto. Nisam mislio da se javi gomila drvenih advokata.

Pail....ukratko

Baci pogled na http://vimeo.com/10941211 ..... premotaj uvodni deo

Poenta jeste u dobrom planiranju..

A ovo gore je 100% turbosmutovana verzija

Sta ovde tacno treba da vidim? Preleteo sam preko videa (mozda sam nesto propustio) ali nijedan od ovih primera nema veze sa ovim delom za koji sam ja pitao kod ovog konkretnog modela. Na 37:24, lukavo se izvukao tako sto je problematicno mesto stavio na ravnu povrsinu, voleo bih da ga vidim da ovo isece na zakrivljenoj povrsini (ili duplo zakrivljenoj) a da zadrzi krivinu. Moze ako prvo odradi smooth ili teselaciju, pa onda nastavi da modeluje na tome, ali onda je opet tesko iseci neki oblik.

Da, kao sto vidis rupa se nalazi na duplo zakrivljenoj povrsini. Opet, ne vidi se najbolje ovako sitan detalj, mozda ima gresaka, ali po zici mi dleuje kao da je ovo sve iseceno na mnogo vecoj iteraciji od one osnovne koja je potrebna da se dobije ovaj jednostavan oblik telefona.

Nabrzinu sam bacio pogled na video, i nisam video nista oko cega imam nedoumice. Nedoumice imam oko ovoga sto sam pitao kod ovog modela konkretno.

Tacno je to sto je Pailhead rekao, za ovaj donji deo. Taj dok sam na kraju poceo da radim, i posto sam skapirao da nemam dovoljno detalja za oblik, a plasio sam se da cu da izgubim kontinuitet izmedju gornjeg i donjeg dela zadnje maske, uradio sam jedan smooth na donjem i onda izmodelovao dok (a rupicu pre smooth-a iz jednog face-a). Eto propusta u planiranju, mada mislim da nije ni bilo moguce uraditi taj oblik bez dodavanja geometrije. Na prikazu koji sam postavio, vidi se zapravo ovo (samo sam ja, da bi se tok geometrije bolje video, uradio smooth preview koji prikazuje nepodeljenu a zakrivljenu geometriju i koju Mental Ray i Maya Hardware prepoznaju tokom renderovanja) :

34hzy1e.jpg

23sc5sw.jpg

A ovo je zica pre smooth-a:

n54umb.jpg

6fs9rn.jpg

Pailhead, imao sam problem sa tim mestima gde se pet edge-eva spajaju u jednom verteksu na zakrivljenoj povrsini, al sam preko pomeranja verteksa po nomalama uspeo da ispeglam da se jedva nesto nazire i to bas ako se potrefi ugao.

Edit: Inace, sto se tice zadrzavanja zakrivljenosti:

Za gornji deo sam napravio cilindar sa poklapajucim brojem segmenata, izbrisao sve osim jednog "poklopca" i oblikovao ga. Na masci sam ukljucio Make Live (da se verteksi bilo kog objekta, kad se pomere, lepe za njenu povrsinu) i onda iz top view-a lepio za masku. Onda extrude edge na cilindru, ubacio ga otprilike koliko je duboko to ulegnuce, boolean-difference, izbrisao losu geometriju i ponovo spojio sa append to polygon.

Donji deo je isto boolean-difference, pa ciscenje i malo namestanja zakrivljenosti.

E pazi, ubacio sam grain, ali je tinypic smanjio sliku (original je 1920x1440) pa se zato valjda ni ne vidi, zamuceno je nesto (mada sad kad gledam mozda bi mogao da bude malo jaci :P). A videcu glosines da procackam

Je l' ima neki sajt koji bi prikazao sliku u punoj rezoluciji, ili da okacim na megaupload ili tako nesto?

Neverovatno. Za 12 godina koliko se bavim modelovanjem, ipak sam nesto naucio. Dakle bio sam 100% u pravu sa svojim pretpostavkama, i postavio dobro pitanje.

Leviathan, OMG, pokusajte da nadjete jos neke tutoriale, posto je onaj koji je omg postavio prilicno povrsan i bavi se nekim jednostavnim pocetnickim problemima.

Vook, dobar je model. Kod ovakvih stvari jednostavno mora da se ima jako gusta podela, a nju je opet pa tesko kontrolisati ako bilo sta treba da se izmeni. Kontrolisati jedan luk sa 3 tacke je mnogo lakse nego sa 53 tacke (gde je nemoguce).

Odlican model , odlican render .Jedini nacin da izbegnes to preterano smoothovanje jeste Subdivision Surface da koristis. Kad malo bolje razmislim to je stvarno odlicna geomterija za ovakav modeling al bas sam cesto imao prilike da je koristim ili vidim u upotrebi nekako se ljudi drze poly-a kao standarda.