Jump to content

Prosecne zarade

Recommended Posts

Bilo bi lepo kada bi neko podelio sa svima nama kako se krecu prosecne zarade 3d modelara i animatora. :) Znam da mnogi ne zele da otkriju koliko zaradjuju, dnevno, nedeljno, mesecno ili godisnje, ali barem neka priblizna cifra. Hvala unapred. :)

Kolike su plate? Pa onoliko koliko ti smatras da ti se isplati da radis. Eto jednostavne racunice. :)

Opet se vracamo na ono koliko vremena ti treba da nesto uradis itd...

Tako sam i ja ranije jurio ljude da mi kazu, ali kad pogledas na kraju sta vredi. Kad dobijes posao, ti si taj koji odredjuje cenu, jer ti ces to da radis. Pa kad jednom budes pogresio u proceni (verujem da su svi na neki nacin to vec prosli), sledeci put ces korigovati :D

Kada uradis par poslova, na kraju ces videti sta, kako, koliko trebas da naplatis.

Ovaj Armageddon voli da ubada raju u centar a onda se zavalja u fotelju i gleda :)

Kod proslog topic-a cekao sam da se javi vise clanova pa da odgovorim, ali je u medjuvremenu tema zatvorena i nisam mogao.

Zahvalan sam svima koji su odgovorili, u svim temama koje sam do sada zapoceo. :)

@ Armageddon

Postoji razlika ako radis kao freelance ili u nekom studiju sto zbog obima posla sto zbog klijenata.Dosta ljudi recimo pocne u studiju a kasnije kada ovladaju dobro znanjem i steknu kontakte posvete se freelance varijanti jer je mnogo opustenija i manje stresna kao prvo.

Kao freelancer mozes mnogo vise ali i manje da zaradis dok se u studiju ide uglavnom na neku fixnu varijantu mada plata moze i da skace,sve to zavisi od nekih faktora.Nisi precizirao da li se zarada iskljucivo odnosi na onu u Srbiji? Mi smo generalno jeftina radna snaga pa su plate kod nas i u 3D oblasti niske za razliku od zapada i to je svima jasno.Ako se uzme u obzir koliko neka firma/studio potrazuje za svoje usluge kao i obim posla a i prosecna plata u Srbiji (oko 350e) moze se doci do racunice da ni jedan normalan modelar i animator koji ne potcenjuje svoje znanje ti nece raditi za ispod minimum nekih 700e mesecno (prosek ne mozes da odredis jer je sve stvar dogovora).Animatori cak i vise zaradjuju od modelara.Neki ce da rade i za Milka cokoladu a neki za jedan automobil mesecno.Pozdrav

Slazem se sa ovim sto su rekli clanovi.

Ja sam imao isti problem, da odredim naplatu u pocetku, kad su trazili od mene da im javim svoju cenu. Isto sam malo gledao po netu, trazio, razmisljoa da postavim ovde istu temu, ali slaba vajda.

Kao sto kaze Leviathan, zavisi sta i kako radis.

Ja ne radim za studio, a ne mogu da kazem i da sam freelancer, posto radim poslice za jednu firmu od preko.

Opet, nemam fiksnu platu, vec me placaju po realizovanom projektu. Ja sam sa te strane mozda imao olaksicu, posto jedan moj ortak radi za istog tog coveka, samo neke druge stvari, pa mi je i malo pomogao oko odredjivanja naplate.

Malo je eto specifican slucaj kod mene, posto ne naplacujem po satu, vec po projektu.

Eto, desilo se da sam u pocetku meseca, za 4 dana rada na 2 projekta uzeo fine parice, a opet sa druge strane, drugi projekat koji se evo razvlaci vec neko vreme, a znam da je manja cena za isti.

Sve zavisi od slucaja do slucaja.

Hvala svima na odgovorima. Konkretno me je zanimalo koliko je profitabilan uopste 3d i isplati li se ulagati u znanje da se nauci modeling i ostalo, posto pretpostavljam da ima sve vise 3d modelara i animatora, a manje posla. A naravno, da ne pricamo o modelarima iz nekih zemalja gde je standard jos nizi i bedniji nego kod nas i koji se nude da rade i za 50 dolara nesto za sta je realna cena 200 dolara recimo.

Pazi imaj u vidu da je ova grana posla jako mala u odnosu na neke druge grane u svetu i nije nesto sto se svakodnevno uci na nekom od fakulteta a uz to su potrebne godine,dosta prakse i odricanja da bi se sve valjano savladalo.Posla ce uvek biti jer ova grana industrije se konstantno razvija i siri i novi obuceni kadrovi su i vise nego dobrodosli.

Da ne mudrujem i okolisam, kod nas se zarade krecu izmedju 500 i 2000 eura. Obino je blize donjoj cifri, ali ima izuzetaka, kako se ko snadje. Ima i vecih od navedenih ali i manjih.

Ah, da... bez markice, toplog obroka... :) (cisto da neko ne postavi ta glupa pitanja)

@Leviathan_011

Nadam se da ce i za mene biti posla kada budem naucio solidno da radim. :)

@dobrotje

Konacno neko da kaze brojke. :)

@DraganMiokovic

Hvala na odgovoru.

Znam da zavisi od toga gde radis, i za koga, ali sam ovom temom hteo da clanovi foruma podele sa nama neku pribliznu cifru sebe ili nekog svog prijatelja(da ne bi otkrili svoju platu ako ne zele) koliko zaradjuju od ovog posla, ako nije tajna naravno.

Da ne mudrujem i okolisam, kod nas se zarade krecu izmedju 500 i 2000 eura. Obino je blize donjoj cifri, ali ima izuzetaka, kako se ko snadje. Ima i vecih od navedenih ali i manjih.

Ah, da... bez markice, toplog obroka... :) (cisto da neko ne postavi ta glupa pitanja)

nije ni toliko strashno. u Njemackoj jedan freelancer u prosjeku uzima..recimo oko 270 Eu po danu. u prosjeku naglasavam, i seniori i juniori, i dugi i kratki projekti (kraci projekti kostaju vise). neki rekoshe da ima seniora koji uzimaju preko 400 Eu, ali ja takve nisam upoznao. freelanceri obicno ne rade kontinuirano. evo ja nisam 2 mjeseca radio, zato sto mi je tlaka + privatne obaveze. znaci recimo da se mjesecno pisu racuni oko 6000 Eu, ako se oduzme godisnja neradica dodje na 5000 Eu. mislim da oko 1/3 ode na poreze (moze dodushe mnogo sta kupljeno da se odbije od poreza, software, DVD-ovi, kino, kola itd. ali mislim da je ipak oko trecine) i jos jedan dio na socijalna osiguranja (recimo oko 600 Eu), ne moze se reci da ostane pozamasna suma. mislim da vi tu u Srbiji imate primanja vise iznad srpskog prosjeka nego mi iznad njemackog.

Ima tu dosta komike i foliranja u postovima, sta sam sve procitao ispade da se od 3D-a ne moze napuniti ceger sa bakalukom svake nedelje. Ja se ne bavim 3D-om ali iz prve ruke cu reci koliko kolege zaradjuju i to sa prosecnim projektima i prosecnim obimom posla - od 7 do 9k Dolara mesecno. Uzdravlje.

Ja se ne bavim 3D-om ali iz prve ruke cu reci koliko kolege zaradjuju i to sa prosecnim projektima i prosecnim obimom posla - od 7 do 9k Dolara mesecno.

Jeeesteeee... Milion :P

Kakav li je to prosecni projekat koji donosi min 30k $ studiu mesecno :D

mislim da vi tu u Srbiji imate primanja vise iznad srpskog prosjeka nego mi iznad njemackog.

Poredis babe i zabe,

u nemackoj nista da ne radis pa da imas veca primanja od doktora i inzinjera u Srbiji. Pri tom, tu razlike i nisu toliko prisutne koliko recimo u US. U Srbiji nije tesko biti iznad proseka kad prosek pretura po kontejneru, kupuje bajat hleb, ili jede svoje prste.

Al opet, i to moze macku o rep kad je zivot u Srbiji skuplji nego zivot u Nemackoj ili Americi ili verovatno bilo gde.

A najbolji su mi topici gde ljudi pitaju jel se isplati baviti se 3D-om. Pa ako u startu ne računate na potrošeno vreme odricanja, para potrošenih na dobar (ne preskup) komp, dok zapravo ne uleti kvalitetna šljaka.

Sine da imaš rendere ko alex roman ili veve ima da ti kičma otpadne. Da ne pričam o socijalnoj inteligenciji koju takođe treba da poseduješ jer ako je nemaš eto tebi rendera za 8 evra :)

Ja znam developere koji zarađuju tolike pare da ne moraju da razmišljaju narednih 5 godina unapred, al opet se ne bi bavio tim poslom.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...