Jump to content

Beton hala

lisa

Recommended Posts

BETON HALA WATERFRONT COMPETITION

JURY DECISION

1. TWO EQUAL FIRST PRIZES (award of 25.000,00 EUR each):

Working code: 114

Identification code: 291797 SG

Authors: Team "ARCVS": Branislav Redžić, Dragan Ivanović, Zoran Milovanović, Zoran Đorović, Vesna Milojević, Boris Husanović, Marko Todorović, Predrag Stefanović, structural consultant: Sreto Kuzmanović

Working code: 55

Identification code: 111111 AA

Authors: Sou Fujimoto Architects, consultant Ove Arup Japan.

2. TWO EQUAL THIRD PRIZES (award of 7.500,00 EUR each):

Working code: 119

Identification code: 011110 MM

Authors: Dejan Miljković, Jovan Mitrović, Aleksandar Rodić, associates: Miloš Milivojević, Vuk Lukić, Dejan Mitrović, Aida Hadžiahmetović, Iva Olujić.

Working code: 131

Identification code: 050709 BG

Authors:" MX_SI architectural studio", Boris Bežan, Hector Mendoza Ramirez, Mara Gabriela, Partida Muňoz, Oscar Espinosa, Olga Bombač.

3. HONORABLE MENTION (award of 5.000,00 EUR):

Working code: 50

Identification code: 266275 SR

Authors: "TERRITORIO ARANEA SLP", Martin Lopes Robles, Luis Navarro Jover, Federico Tomas Serrano, Marta Garcia Chico, Cristina Aleson, Crsitiva Jovar

TWO JURY RECOMMANDATIONS (without prize award):

Working code: 36

Identification code: 720701 JC

Authors: Janghwan Cheon, Derik Eckhardt, Felipe Colin, Christopher Paulsen, Donghyun Kim, Jonathan Culp, Gabee Cho.

Working code: 126

Identification code: 160485 OS

Authors: Luca Catalano, Massimo Acito, Marco Burrascano, Annalisa Metta, Luca Reale, Catarina Rogai, Piera Carcassi, Serena Muccitelli, coauthors: Marta Spadaro, Livia Valentini, Lorenzo Senni.

Nisam imala vremena da radim ovaj konkurs, a bas mi je delovao zanimljivo.

Da li je neko ucestvovao?

Da li je bio na dodeli nagrada i video nagradjena resenja?

http://www.mondo.rs/s206039/Info/Hronika_i...Beton_hale.html

valjda je ova druga slika pobednicki rad.

"Gradski arhitekta Dejan Vasović istakao je da je na međunarodni konkurs pristiglo 135 radova iz svih delova sveta, od kojih je stručni žiri jednoglasno odlučio da proglasi dve prve nagrade, dve treće i dve počasne nagrade.

Prema njegovim rečima, do kraja godine očekuje se izrada plana, posle čega se može očekivati izgradnja tog prostora, koji može biti prema jednom od ponuđenih prvonagrađenih rešenja ili njihova simbioza.

Kako je istakao, teoretski je moguće i neko treće rešenje, u zavisnosti od toga šta može da se uskladi sa zahtevnim saobraćajnim i infrastrukturnim uslovima."

More bit' a i ne mora da znachi!

S' obzirom da sam radio ovaj konkurs sa svojom ekipom i da samo naleteli pri radu na mnogo problema od finalnog pakovanja projekta pa sve do same izrade mogu da primetim sledece. Konkurs je ukockan da izgleda profesionalno ali imao toliko manjkavosti od samog brief-a do podloga koje su slali a i sami zahtevi su krajnje cudni bili... Inace objekat pobednicki ne mogu da komentarisem jer realno nisam objektivan a i bilo bi krajnje bezobrazno ali mogu reci da cenim svaki rad koji je izasao na kraj sa ovim zahtevim....USKORO CE BITI NA YOUTUBE OKACENA VIDEO PREZENTACIJA NASEG KONKURSNOG RESENJA....bicete obavesteni pa se vidimo na youtub :D

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/253619/Iz...-halu-i-okolinu

Ovde je dat samo po jedan render radova.

Ono sto mi je zanimljivo, bitno, cudno, simptomaticno, neverovatno, ili pohvalno -

Podeljena prva nagrada (bile su 2) je pripala istim ljudima koji su dobili drugu i trecu nagradu na konkursu za centar za promociju nauke u bloku 39. Na prvom konkrsu ucestvovalo 240 radova, na drugom 140 i dva ista biroa se probiju do top 3 nagrade - Svaka ima cast, to ne moze da bude slicajnost, vec je pokazatelj suvog kvaliteta (.....)

Predsednik zirija za blok 39 je dobio 3. nagradu za beton halu. Pobednik konkursa za narodni muzej i dobitnik specijalne nagrade na konkursu za centar za promociju nauke je naravno bio u ziriju za beton halu.

Elem, izgleda da su jedni isti ljudi stvarno najbolji i stvarno uspevaju da se probiju medju stotinama radova na 2 apsolutno razlicita projekta!

I na kraju zanimljivost.

Juce (u petak) je odrzana tribina u okviru bine a tema je bila arhitektonski konkursi. (da ne pominjem da je tema bila totalni fejl i ostala u senci pitanja za Ceplera koji gradi centar za promociju nauke: Jel niste mogli da napravite malo deblje stubove jer ovako tanki mi deluje da mogu da puknu ako bude zemljotres, ili lik koji je licne frustracije izlagao deset minuta i onemogucio goste tribine da pricaju ista smislenije)

Dakle ucestvovali su vecinom gore pomenuti pobednici konkursa - redzic, lojanica, jovan mitrovic, filip cepler, gradski arhitekta dejan v, i italijan koji je bio u ziriju na oba konkursa. Atmosfera je bila zaista cudna, ucesnici tribine nikad neraspolozeniji, a da sve bude jos neverovatnije se pobrinuo i redzic (koji je osvoji 3 mesto na bloku 39 i podeljeno prvo na beton hali) kada je isprozivao u par navrata japanca (sudjimotoa) koji mu je preoteu drugo mesto na bloku 39 i sada prvo mesto na beton hali. Prvo prozivanje tipa onaj japanac koji nam stalno srecu kvari je bilo zanimljivo. Onda je podigao glas i opet ga ga isprozivao. Da bi na kraju, da potencira i naglasi nam da ga dobro razumemo sta zeli da kaze izmedju reci rekao:

Ako ne znas da napravis kucu koju od tebe traze, nemoj jebeno da je pravis. Idi dalje. A ne da ti traze centar za promociju

nauke a ti napravis naucnu bastu koja nema veze sa zadatkom i lik osvoji drugo mesto! Sto se mene tice nije morao ni da salje ni jedan od onih kolaza koje je uradio za 5 minuta, mogao je da posalje referat i mi bismo to, jer je tako u modi, uvazili!

(da pojasnim ko nema pojma o cemu pricam, radi se o ovom radu i ovom autoru ovo

Uh, preterah sa postom, ali meni je bilo sokantno na koji nacin je neko reagovao na to sto je bio 3. odnoso samo podeljeno prvi na ovim konkursima.

Valjda zato i postize rezultate - ne zadovoljava se bilo cim osim prvog mesta ;)

Laku noc!

dobar ti je post i dosta oslikava trenutno stanje u zemlji.

ne znam da li konkurse vise ima smisla raditi, jer zna se koji lobi dobija.

cudi me da nema Brate (izgleda Lojanica preuzima primat).

A sto se tice frustracije Fudzimotom, pa mogu da razumem Redzica, bez obzira sto u potpunosti osudjujem ovakvo ponasanje, koje po tvom opisu stvarno ne prilici jednom arhitekti.

Ni ja ne vidim poentu onog rada, pogotovo znajuci sve njegove radove, tip ima isti odgovor na svaki problem, drvece i neka objekat koji se tu gubi...nezanimljivo je...

mada ima uspelih projekata, da ne preterujem.

no, tuga od zemlje...

• 1 month later...

Uvek je nezgodno komentarisati konkurse kada nismo u mogucnosti da vidimo sve radove zajedno sa konkretnim zadatkom sta se trazilo pa da se udubimo razmislimo i damo neki komentar.Ovako moze samo neki vizuleni dozivljaj da se iznese i nista vise.

Vizuelno gledano meni je jako zanimljiv rad Japanca ali recimo mi se njegov rad za naucni centar ne dopada ni malo.Odnosno cini mi se da on ima neki koncept nekih laganih struktura pa eto negde ispadne to dobro negde mozda ne toliko.

Redzicev mi nesto nije najjasniji.Koja je poenta ovog sarenila?Da li je to trebalo da bude obdaniste ili iskljucivo mladi da se okupljaju?Previse sareno za moj ukus,odnosno ne vidim poentu tako napadnom sarenilua volela bih da mi objasni ako poente ima.

Ima nekoliko radova koliko sam mogla da zapazim gde su se autori trudili da ne diraju okolinu mnogo odnosno da sve sadrzaje stope sa okolinom sto jeste dobro sa jedne strane ali mozda malo dosadno sa druge.Naravno sve je to stvar ukusa jer neko obozava prirodu i ne bi zeleo ni na koji nacin da joj oduzme neki deo a nekome to ne bo bio problem.Meni se zato dopada ovaj rad Japanca jer ipak zadire malo u prirodu ali ne narusava je previse i vrlo atraktivno izgleda sto moze privuci i same stanovnike Beograda kao i turiste.

Redzicev mi nesto nije najjasniji.Koja je poenta ovog sarenila?Da li je to trebalo da bude obdaniste ili iskljucivo mladi da se okupljaju?Previse sareno za moj ukus,odnosno ne vidim poentu tako napadnom sarenilua volela bih da mi objasni ako poente ima.

Covek salje na svaki konkurs isti rad, betonski izduzeni kvadar, maltene isti objekat za naucni centar samo ga je malo zakrivio i ubacio na lokaciju beton hale, i sa ovim konceptom je uvek na prvom ili drugom mestu u Srbiji. Mislim, jel ti to vec nesto govori, ili su ovde ljudi po komisijam u nekom dilu pa ga guraju ili su toliko neobrazovani da nemam reci. I da se sada pojavi jedan Kalatrava koji inace ne radi ovakve pilicarske konkurse po neuredjenim banana drzavama, izgubice od Redzica, koji inace sa svojim dizajnerskim talentom ne bi osvojio takmicenje za ambar za kukuruze bilo gde u svetu, - sem u srbiji naravno.

Sto se tice Kalatrave , znam da svi cene njegov rad ali ni on nije bas cist sto se tice konkursa.Imam informaciju da je laziran neki konkurs u Palma de Majorci gde je bez objanvljenog konkursa gradonacelnik njemu dao da radi neku biblioteku ili vec ne secam se koji objekat koji je kostao nesto bas mnogo ( milionima eura ) gde je on bukvalno prekopirao isti svoj rad sa Havaja ja mislim.Gradonacelnik je uhapsen a Kalatrava ce biti kaznjen verovatno novcano.Inace sve te "zvezde" arhitekte malo mute i u Spaniji za Kalatravu izgleda vazi isto to kao kod nas za Lojanicu,Branu ili koga ste vec spominjali posto ja ne pratim bas te konkurse.

Cenim ga zato što je vrhunski stručnjak, arhitekta, gradjevinac, vajar... Skoro sve što je projektovao je i izvedeno... Jednostavno ne mogu da prihvatim upoređivanje njega sa našim arhitektama... Jel to pričao onaj Španac što je trebao da vam drži predavanja u Nišu?

Ako bi pitao bilo kog spanskog arhitektu ko je najgori arhitekta na svetu rekli bi Kalatrava. Mrze ga sto zbog fake arhitekture, sto zbog veze i muljaze sa vlastima jos od 90ih i valensije i centra za nauku i umetnost pa sve do danas.

Taurus, bas zbog muljaza sa vlastima je i izgradjeno sve sto je projektovao. Ja bih njega pre opisao kao gradjevinca i skulptora, arhitekta bih nekako stavio u zagradu ili sitnim slovima napisao...

• 6 months later...
Da li bi neko od arhitekata prokomentarisao ovo rešenje, nije ušlo u finale, međutim, na prvi pogled deluje izuzetno zanimljivo

http://www.ecofriend.com/entry/beton-hala-...y-as-they-walk/

Dali sad ozbiljno, stvarno mislis da je neko posteno i detaljno analizirao taj projekat? Mozes da budes inovativan koliko ti mila volja, i taj projekat jeste originalan za tim elektro-kolektorima, ali kada Redzic posalje svoj cuveni betonski kvadar na bilo koji domaci konkurs, to postaje kvisko-resenje za svaku situaciju, i koje uvek pobedjuje ili barem bude drugo mesto.

Domaca arhitektura i konkursi su mesto politickih i finansijskih kombinacija a sve naivne arhitekte koje se muce i cimaju ne znaju o cemu se radi u Srbiji.

znam da je arhitektura specifična oblast, o kojoj se na specifičan način i sudi, i da je, prirodno, puno toga u igri pogotovo kad je ovakav konkurs u pitanju, što nije samo osobenost našeg podneblja, ali, iz pogleda jednog laika, da li bi mogli postojati neki valjani argumenti za nekvalifikovanje ovog rešenja? npr primetio sam da je neko prokomentarisao objavu u smislu 'koliko bi ovo tokom vremena ostalo belo' i sl. što, u ovom slučaju i nije neki argument, ali, ta promišljenost u pravcu energetske, pa i svake druge održivosti arhitekture, i to danas, i kod nas, prosto me fascinira. Da nije u pitanju neizvesnost koju ova inovativnost sa sobom nosi?, ili možda zaista površne analize. U pitanju su ogromne mogućnosti - potencijalnih 302MW godišnje, a uz to:

...any big city like New York, requires 45MW annually, the design could potentially be a landmark in the history of sustainable public development. The building aims to integrate itself into the natural contours of the waterfront by seamlessly flowing on top and swerving from the riverfront and onto the higher grounds that connects to the city’s historic core.