Jump to content

Windows XP SP3

zakd
 Share

Recommended Posts

Pozdrav,

imam jedan vrlo glupi problem koji mi se javio na računaru ali javio se i kod jednog mog prijatelja.

Jednostavno posle odredjenog vremena rada sa novom instalacijom (5-6 meseci) izgubim deo prostora na HD isključivo na C particij (to sam primetio možda i na nekoj drugoj ali nisam vodio računa). Recimo pre 15-ak dana imao sam 2.5GB slobodnog prostora i odjednom preko noći 100MB..... ???

šta je problem HD ili virus. pritom napominjem da imam instaliran avast sa stalnim update-om.

Da bude još gore, avast se od juče samostalno zaustavio i neće da se ispravi (opcija FIX)....

Pomoć vrlo potrebna.....

proveri da li je ukljucena opcija za hibernaciju, ona ume da zauzima prostor tj. fajl koji napravi i uglavnom je velicine koliko imas ram memorije.

drugo sto mi pada na pamet su temp fajlovi tj. direktorijumi. proveri u c:\documetns and setting\*user*\local settings\temp (ovo sam iskucao po secanju ali nece biti tesko da nadjes) i proveri koliki je temp direktorijum. ovo bi moglo da "objasni punjenje preko noci"

trece...windows ima tendenciju da se vremenom siri, da ne kazem da "evoluira", ali ne u pozitivnom smeru, tako da posle sveze instalacije ima nekih ~4GB, a vremenom moze da stigne i do XXGB :)

Ovo sto je flatlinens naveo je sve na mestu i svakako je ne retka pojava na MS Windows platformama.

Meni se desilo da sam pogresnim podesavanjima CCleaner-a brisao slobodan prostor na disku (iskreno ni sam ne znam za sta ta opcija sluzi ali je pe bukvalno pravljenjem nekog fajla pojeo gotovo sav slobodan prostor.

Kad sam vec pomenuo CCleaner prepurucjem ga kako za ciscenje temp datoteka, kesiranih fajlova u Internet borwserima tako i Registry baze. Probaj sa njim i odrzavaj posle toga povremeno sistem ciscenjem - sve pod uslovom da je otpad koji stvaraju programi kad rade razlog.

Pozdrav i hvala na pomoći...

iz Vašeg konteksta što sam prvo probao jeste da proračunam po folderima koliko koji opterećuje C particiju:

C: = 20GB od toga

Documents and Settings = 1,93GB

Windows = 3.26GB

Program files = 4.78GB

Samostalni fajlovi na C van foldera = 2.49GB

Ostali folderi = 567MB

zbir: = 13.027 GB

dalje kada selektiram sve foldere i fajlove na C dobijam isto 13GB....

Iz My Computer-a kada gledam piše total space = 20GB, free 17mb....

Gde se izgubilo 7GB.

Opcija Show hidden files je čekirana....

Nemam utisak da su temp files prepuni....

Šta zaključiti:

ili je HD u kvaru

ili je neki virus.....

ili ... ja ne znam da li neko možda ima još neki predlog...

PS. Nisam siguran gde se proverava da li je uključena opcija hibernejt....

ne prikazuje ti sve fajlove...

osim ukljucenog show hidden files... treba da ukljucis i

folder options>view>hide operating system files (ovo NE treba da bude otkaceno) ili win/total commander, on prikazuje sve kad se ukljuci da pokazuje hidden i sys fajlove

posle toga ce ti se pojaviti jos par, cenim, velikih fajlova.

proveri koliki je pagefile.sys

za hibernaciju cont.panel>pwr options>hibernate

hajde, evo ponovo iz Komandera:

C: = 20GB od toga

Documents and Settings = 2.053GB

Windows = 3.51GB

Program files = 5.02GB

Samostalni fajlovi na C van foldera = 2.68GB

Ostali folderi = 594MB

zbir: = 13.857 GB

Pagefile = 1.61GB ukljucen u samostalne fajlove van foldera

hibergil = 1.073GB - ukljucen u samostalne fajlove van foldera

Hibernejt ukljucen na 1.024GB

dalje kada selektiram sve foldere i fajlove na C dobijam isto 13.864GB....

Opet se gubi......

Cime pregledas velicine fascikli? Win explorerom? Total Commander je bolji za posao ali opet to mu nije osnovna namena... probaj sa programom koji upravo radio ono sto tebi treba, gleda gde se izgubio prostor tj. sta ga je pojelo.

TreeSize - manji program koji prikaze stablo sa podacima o zauzetom prostoru.

WinDirStat - malo je veci i ima graficki prikaz - kvadrati koji prikazuju sta je zauzeto i koliko prostora od ukupne velicnie HDD-a.

Mozda ti neki od ovih programa pomogne da nadjes gde su otisli ti GB.

^^^ gledao sm prvo WinExpl a potom Total Commander-om

Još jedno dodatno pitanje nešto što sam načuo baš sinoć.

da li je istina da postoji program koji ispituje disk po pitanju oštećenja, bad sectors, nešto vezano za gubitak prostora zbog magnetnih oscilacija kod starijih diskova...ne znam ovo zadnje nisam baš razumeo ali ko zna razumeće šta se htelo reći.....

To odes na Properties diska (iz Explorer-a), pa Tools, i odaberes Error checking, i cekiraj obe opcije koje se pojave. Naravno, recice ti da ce provera biti obavljena tek pri restartovanju, tako da moras restartovati Windows i ostaviti ga da odradi.

Desava se da nesto nije u redu sa tabelama sektora/klastera, tj. da je mozda nesto zeznuto pri blokiranju sistema i sl. i da pri restartu nije Win to odradio kako treba (ili je kriv neki drugi program). Kod FAT32 je cesto bilo cross-linked fajlova (jedan fajl obrisan ali je zadrzana informacija da mu pripada neki klaster na kome je u medjuvremenu upisan novi fajl), moguce da se nesto slicno desava i kod NTFS-a u izuzetnim situacijama (bilo da je u pitanju bug ili neki nedostatak koji se ispolji u retkim situacijama kao sto je blokiranje racunara, nestanak struje itd., a Win pri restartovanju ne odradi sve kako treba).

Imao sam problem sa istim sistemom na 3 kompjutera.

Na svima sam isključio SystemRestore, ali je XP i dalje rezervisao taj prostor i punio ga

bez mog znanja, želje, odobravanja.

Rešenje je - uključi SystemRestore, prevuci ga na 1%, restart, pa isključi SystemRestore.

Ili nađi neki način da "ubiješ" taj servis (što se meni nije radilo, da budem iskren).

Imao sam problem sa istim sistemom na 3 kompjutera.

Na svima sam isključio SystemRestore, ali je XP i dalje rezervisao taj prostor i punio ga

bez mog znanja, želje, odobravanja.

Rešenje je - uključi SystemRestore, prevuci ga na 1%, restart, pa isključi SystemRestore.

Ili nađi neki način da "ubiješ" taj servis (što se meni nije radilo, da budem iskren).

^^^ svaka čast kralju....

vala i bez restartovanja kompjutera povratio sam 6.8GB memorije odmah......

bravo......