Jump to content

top 10 na konkursu za logo hotela Javor

Recommended Posts

Moja ideja uopste nije bila da komentarisem iciji kreativni proces rada ali je neko od gore pomenuo u prilicno sarkasticnom tonu nesto u stilu - sta mi kojima se svidja rad Ivane S. vidimo tamo dobro sa naglaskom na to da je rad ovog drugog gospodina rad pravog dizajnera. Ja sam samo odgovorio kako vidim jedan i drugi rad bez zelje da umanjujem/uvecavam iciji trud.

Osecam se duznim da odgovorim, posto se osecam prozvanim. Nema tu ni S od sarkazma. Posto ove reci napisane na forumu ne mogu da se pretoce i verbalno, one cesto zvuce iskrivljeno. Pitanje je bilo najopustenije, jer me je interesovalo misljenje ljudi kojima se takav logotip svidja.

• Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

imam utisak da se genije vishe nece oglashavati ;)

Zašto se ne bih oglašavao? Jeste, isti je znak, precrtao sam ga pa šta? Niti sam istakao da sam neki pro dizajner, niti je taj rad ušao među prvih 10, tako da ne vidim razlog za paniku.. Učestvovao sam na konkursu, probao sam sa radom za koji sam mislio da bi dobro služio kao logo hotelu koji se nalazi na planini javor, nisam prošao i to je to.. I obična silueta lista postoji u milion verzija pa ga koriste..

Osecam se duznim da odgovorim, posto se osecam prozvanim. Nema tu ni S od sarkazma. Posto ove reci napisane na forumu ne mogu da se pretoce i verbalno, one cesto zvuce iskrivljeno. Pitanje je bilo najopustenije, jer me je interesovalo misljenje ljudi kojima se takav logotip svidja.

Sorry ako nisi tako mislio ali mi je tvoja poruka izgledala ovako - ajde mi recite vi koji nemate pojma sa vizuelnim umetnostima sta vam se svidja u tom ultralosem radu? Uopste nije ni bitno, meni je rad koji sam vec rekao najbolji i takav ce ostati ma kakve technical mambo jambo stvari cuo o njemu, iskljucujem se iz ove diskusije posto ne vodi nigde.

Nemojmo sad da se prozivamo, ok? Nisam ja "PRE" jer nisam nigde naglasio da je ovaj rad u potpunosti orginalan..jesam li? Postavio sam samo jedan od mojih radova sa kojima sam učestvovao na konkursu.. A i uostalom, ne znam da li si pogledao onih poslatih 450+ radova na fb, svaki 5 je bila neka kopija nečega već viđenog bilo već postojećih logoa, ili nekih stock vektora..ili brljotina.. Tako da.. ;)

@Genije_Online

Pazi, pocetak Tvog odgovora je potpuno osvezenje u odnosu na sve one bestidne "profesionalce" koji su ranije dolazili na ovaj forum da "obrazloze" kako "u tom spotu Koka Kole zuti slon dubi na glavi s leve strane, a kod nas zuti slon dubi na glavi sa desne strane, prema tome to nije plagijat"... :lol: Secate se, siguran sam, svi koji redovno dolazite ovde, takvih moronluka i idiotizama.

Dakle, iskreno priznanje kopiranja, super.

U nastavku, u sredini Tvog posta, vec se ocitava potpuni sunovrat vrednosnog sistema, ne Tvog, vec socio-kulturnog u Srbiji, Tvoj post je samo odraz tog sunovrata.

Nema se tu Tebi shta zameriti, tako je kako je i Srbija je tu gde jeste.

E, sad, samo bih Te ispravio sto se tice poslednje recenice.

Dakle, silueta javorovog lista onakvog kakav je (javorov list) je silueta javorovog lista onakvog kakav je.

Bilo koja dizajnerska intervencija na toj silueti predstavlja kreiranje novog znaka.

Prema tome, kad bi neko sad upotrebio Nemanjinu "nepotpunu siluetu" javorovog lista, gde je on "samo" secnuo peteljku - to bi bio plagijat Nemanjinog znaka.

List-planina na Wentings-ovom znaku je proizvod grafichkog dizajna. Neovlasceno koriscenje tog proizvoda je plagijat.

Sa druge strane, taj Wentings-ov znak je vrlo dobar primer da su se prepoznatljiv javorov list i prepoznatljiva planina vrlo jednostavno mogli pomiriti u istom znaku. Samo da je neko: 1.) umeo, 2.) hteo.

Kako to da Tvoj znak (nebitno sto je plagijat, i grdji plagijati su usli u izbor) nije usao u izbor?

Well, mozda gazda / gazdina zena / zaposleni (ko god da je pravio selekciju od 10) ne vole pisana slova.

A mozda nisu prepoznali planinu?

Sto me vraca na pricu Lindona Leadera, autora FedEx-ovog logo-a, o Fredu Smithu, CEO-u FedEx-a:

"What separated this candidate from the others? Among other reasons, Mr. Smith was the only executive in a room of 12 that spotted the arrow right away."

P.s. @inner universe

Ne verujem da ce to proci za 10 godina.

Zasto?

Zato sto sam i sam mislio da ce proci za 10 do 20 godina i 1989-e, i 1990-e, i 1991-ve, i 1992-ge, i 1996-e, i 2000-e, i 2001-ve, i 2008-e.

Vishe ne mislim tako, vec... hm, bitno drugacije.

A i imam tu srecu da vise nisam prinudjen da razmisljam o tome.

A i sto mislis da je Vanja Bulic prestao sa takvom emisijom? Zato sto "nije lepo"?

Ne, nego zato sto je u Tamnom Vilajetu bar svaka druga osoba crni biser.

Sto znaci da vise nije biser, jer je chest k'o kamen.

Sto znaci da vise nije zanimljivo.

Svakodnevno je.

Zato vise nema te emisije.

Ma vidis da se zeza cojek :)

Ovde su svi kao hijene.samo čekaju da neko zaj*be nešto i odmah napadaju..(sad ne bi bilo čudno kad bi me neko napao sa ispravkama da hijene ne čekaju da se neko nešto zaj*be :lol: ) Vidiš jednostavan primer prepucavanja i besmislenog ubeđivanja u temi koja nema veze sa tim, na porukama malo iznad ove..o tome ko je kakav dizajner i ko šta primećuje na logoima i dizajnu uopšte.. :blink:

Znači..kad vidiš nekog takvog, ne preostaje ti ništa osim da se zezaš.. ;)

Exactly, for number of reasons, among others, in that last step:

http://en.wikipedia.org/wiki/Victim_playing

EDIT:

Ah, dobro da jos uvek radi "izmeni", da ne bih pis'o nov post...

Dakle, sad sam se setio, kad sam vid'o donji post, t@urus-ov post, o odgovornosti, setih se fantasticnog slucaja, poznatog shirom Neta kao "But honestly Monica":

http://en.wikipedia.org/wiki/Cooks_Source_...ent_controversy

Vrlo poucna prica, pokusajte da procitate do kraja.

But honestly Monica. :D

Odgovornost= rec koja na ovim geografskim prostorima ne postoji!

Primer: dete krene na kosarkaski turnir u Prag, na granici kontrola vidi da mu je istekao pasos... Ceo autobus (deca 12, 13 godina koji ionako mrze da se mrcvare po busu) ceka 5 sati da majka navedenog decaka dodje iz Pozarevca do Horgosa i preuzme dete i vrati ga kuci... Autobus nastavlja... Niko nije kriv, dete najmanje moze biti krivo, ali sto je najtragicnije ni majka nije kriva sto nije proverila pasos, a kamoli vodja puta, cuj vodi decu u Prag, ogradio se 20-30e po glavi, al sta njega zanima da proveri pasose, da se nesto ovako ne bi dogadjalo...

Da ova prica ne bi bila uzaludna, dogodine se opet ide na taj turnir i mislite da ce do godine neko postupiti drugacije nego ove? Tesko, ovde je odgovornost odavno umrla... Uvek je neko drugi kriv... Tuzno!

Ovo je moglo komotno i na vukajliju...

@ Genije:

Ja na tvom mestu ne bi nista pricao i ne bi dublje i dublje tonuo! Covece ti nisi uzeo logo i doradio ga... Prekopirao si ga? Promenio boju... Unakazio font... Izvini izbacio si bicikl, ustvari mogao si da ga ostavis, jer mozda gazda planira da hotel u buducnosti iznajmljuje bicikle i naplacuje po casu...

E sad se vracamo na ovu pricu o odgovornosti. Nisi spreman da je preduzmes, u prvoj recenici si priznao, rekao si: jesam uzeo sam logo... Sve dalje je bilo suvisno, ako nisi pro, prekopiraj! Sta bi bilo da si pobedio? Osecao bi se ispunjenim, ili bi se osecao ispunjenim jer ti je novcanik ispunjen sa 1000e... Prebacivanje odgovornosti na forum, prozivanje da ovde svi kritikuju uopste nije na mestu, na to nemam komentar!

Well, bojim se da nece biti nishta od kokica, posto izgleda da se preslo sa reci na dela, pa na stranici ImageShack-a od veceras lepo pishe da je image - removed...

http://img820.imageshack.us/i/hoteljavorlogopredlog1.png/

Bash kao shto se na prethodnim stranicama moze procitati u originalnom postu sa predlogom znaka/logotipa, te i u postu sa citatom tog originalnog...

Pri cemu je potpuno svejedno da li je removed by user, ili je ImageShack stigao da ustanovi violation of their Terms of Service (citaj: Files that infringe on the copyrights of any entity excluding the user).

By my book - case closed. :)

BTW, cela ona pricha o svima-ovde-negativnima i o hijenama se, po svemu sudeci, osim pod vec pomenuti Victim Play, moze podvesti i pod sledece:

http://en.wikipedia.org/wiki/Straw_man

Kao i goooomila slicnog demagogisanja u Massive Issue-u, i u Advertajzingu. Do sada, a sigurno i ubuduce.

Zato i ove "vec vidjene filozofije". Ako moze da bude od koristi onima koji bi inace naseli "iz odma'".

(ovde: emoticon za smehovni otkotrljaj-dokotrljajTM)

I svaki put, ako moze, :)

Nego, sad tek vidim da i tu ima "ferlauf"...

Shta je, bre, to, zashto sve uSrbijiBraleTM mora da ima "ferlauf"?! :unsure:

Je l' to stvarno lepshe i/ili praktichnije kad ima "ferlauf", evo, vi mi recite, vi ste dizajneri?

Jeste, isti je znak, precrtao sam ga pa šta? Niti sam istakao da sam neki pro dizajner, niti je taj rad ušao među prvih 10, tako da ne vidim razlog za paniku.

da nije ipak malo blam da to uradis, da ti uopste PADNE NA PAMET da krades???

ako precrtavas tudje pod izgovorom da nisi PRO dizajner, izvini ali za mene onda nisi ni samozvani dizajner...ti nisi uopste dizajner! vec plagijator...to se jednostavno NE RADI!

Ako zelis da se igras dizajnera uradi svoje resenje i konkurisi pa kakvo god da je tvoje je.

nisam lazni moralista samo je cinjenica da si ispao prevarant!

Sto bi rekao taurus sta bi bilo da si pobedio? Bio bi ponosan? Uzeo bi pare kao jajara? (izvinjavam se ako ovo spada u uvredu nova sam ovde ne znam koje su sankcije ako nekoga uvredim ali ne znam kako bi drugacije nazvala osobu koja bi bila spremna da uzme nagradu na taj nacin)

ili bi i njima rekao kada bi te otkrili-pa znate ja nigde nisam rekao da je znak ukraden...a niste me ni vi pitali

@dirlada

Mislim da mu dzabe objasnjavas, posto on verovatno veruje da smo mi ti koji ne razumemo.

Odnosno, da smo mi ti kojima ne vredi govoriti, vec i dalje sebi dopustamo previse, a zbog nase gluposti.

(Mozes da obidjes pod-forum "Advertajzing", da vidis koliko je tek tamo bilo takvih slucajeva perceptivno-kognitivno-semioticko-aksioloshko-demagoshkog darmar-koshmara... I to cak i medju likovima koji su sebe eksplicitno predstavljali superiornim u odnosu na nas "glupe" i "neiskusne" "kritizere" (naravno da donose takav zakljucak: 1. nemajuci pojma sa kim imaju posla, 2. ne uspevajuci to da shvate na osnovu sadrzine na koju reaguju). I to na "Advertajzingu", od svih. Zato nam se i dogadjaju Megatrendovi, Erste banke, Telenor/TV Licensing dugmici, Telenor/Lilly Allen POV, i shta sve ne josh... al' to je vec druga prica. Ili ista prica. Svejedno.)

Kako god, mislim da dzabe podgrevamo kokice... :P

But honestly Monica. :lol:

• 2 weeks later...
U postupku izrade logoa hotela JAVOR nije izabrano ni jedno idejno rešenje koje bi se koristilo u komercijalnoj upotrebi.I dalje se koristi postojeći logo.Zbog iskazane inovativnosti u postupku,učesnicima Zoranu Mandiću i Andriji Arsiću odobren je vikend aranžman za 2 osobe u hotelu Zlatibor a Ivani Stojković vaučer za kupovinu robe od 10000 dinara.Mole se dobitnici da dostave tel na hotel.javor@gmail.com

:P

• 1 month later...

Haha, super tema... po nekad mi zao sto nisam cesce na DZ! :)

1. Prvo da se zahvalim svima koji su podrzali moj rad, potpuno sam odusevljen, nisam imao utisak da je toliko ljudi na mojoj strani! Hvala drugari! :)

2. Konkurs je bio standardna marketinska navlakusa, sto nam i nije strano, ali eto, iscimao sam se da uradim nesto bez obzira na to sto sam unapred bio potpuno ubedjen da ce se tako zavrsiti! :)

3. Moj rad jeste jednostavan, a mnogi koji znaju moje radove znaju i da ja tome uvek tezim... Bez nepotrebnih dodataka, minimalisticki pristup (e sad, ima puno radova koji su udovoljavanje klijentima koji su malo pobegli od ovog koncepta, ali to je standardna prica).

4. Evo jos malo detalja o logotipu kako bi se upotpunila prica http://nikodinovic.com/hotel-javor/

5. I na kraju da se obratim novajlijama - I ja sam nekad bio u istom fazonu, ali sam ukapirao da jedino mozes da uspes ako gledas sebe i pokusavas da budes sto bolji u tome sto radis, a ne da svoj uspeh gradis na prozivanju i nipodastavanju tudjeg rada. Na konkursu je bilo dobrih radova, a bilo je i radova koji se ne mogu ni nazvati logotipima. Ali posto je neko iz Javora rekao "direktorova je poslednja" :), to znaci da se radovi nisu ni birali, to je vise bila interna zabava (ajde da napisemo da cemo da damo 1000 eura da vidimo kol'ko ljudi ce da se isprima!). :) I nemojte gubiti nadu, samo napred u nove pobede! Bice konkursa, bice novih takmicenja, lepota je u nadmetanju... Usput da pozdravim Ivanu Nedic, kojoj zelim sve najbolje, devojka stvarno ima dobre radove, ko nije video neka pogleda na http://www.ivananedic.com/ .

Nemanja Nikodinovic, aka Nikotin :)