Jump to content
Darko Selaković

Apple Final Cut Pro X

Recommended Posts

Kao sto neko rece u komentarima sa Disample-ovog linka

"Revolutionary"? -- Hardly.

Mada lepo nasminkano a stvarno je pitanje koliko je to sve funkcionalno. Narocito koliko je zaista korisno ovo "all auto" svasta nesto.

Cena je pristupacna dosta tako da se svakako isplati probati ili imati na sporednoj masini ako nista drugo makar zbog ProRes-a.

Sve zavisi u koju namenu ali je Vegas i dalje mama sto se montaze tice ;)

Pozdrav...

Mislim da je bolje da se ljudi uzdrze takvih komentara, smejali su se za iPhone, iPad i jos gomilu Appleovih "revolutionary" poteza, pa su se posle njih slucajno pojavila lavina klonova.

^^ HaHa :)

Da kad bas rece iPhone....nikad vise. Evo ostao mi jedan 3gs koji je kupljen nov i fabricki je neispravan...ostavio klincu za tetris xD

Linkove sam dao samo da bih ilustrovao na koliko pitanja nisu odgovorili.

Ljudi koji se bave ovim poslom zele da znaju sta se desilo sa source monitorom? Gde su Color, Motion, Compressor, Cinema Tools? Kako ce one fore sa povezanim klipovima ici u XML/EDL?

Postoje minimum 50 krucijalnih pitanja na koje ne postoji odgovor, a od kojih zavise workfloovi u koje je ulozeno mnogo $$$$$

Normalno je da se ljudi brinu za svoje ulaganje posto Apple ima istoriju ubijanja pro aplikacija. Gledao sam ceo supermeet i stvarno mi nije bila jasna gomila koja je padala u trans a da zapravo nista nije razjasnjeno.

Da se razumemo, ja volim Apple proizvode....i ako mi je crko MacBook pro nedavno, za mene su i dalje najinovativnija kompanija. Imam iPhone i bacicu pare i na iPad :) Medjutim, ovako nesto Avid (na primer), pa ni Adobe nikada ne bi uradili.

Pogledajmo stvari iz ugla developera pluginova. Developera koji su ucinili da FCP bude tu gde jeste. Sta mislite koliku ce prodaju oni imati u narednih par meseci dok se uopshte ne skapira sta ce se desiti sa pluginovima?

Apple odavno nije firma koja je okrenuta profi segmewntu trzista,nego mnogo unosnijem consumer segmentu...veci prihodi sa mnogo manje resursa i R&D-a.Koloko godina je proslo a QuickTime64 jos nije napisan naprimer?

Avid je uvek tu sa svojim modernim interfejsom i brzinom:)

FCPX, bar u ovoj 1.0 verziji nije okrenut highend profesionalcima, ocigledno nije lako napraviti sve od nule a ujedno imati i svaki workflow koji postoji. Oni su lako mogli da nabacaju nove stvari u Fcp 7 i da iabace 8icu, ali dokle se tako moze nabacivati i nadogradjivati matora tehnologija i nacin montaze. Zar nisu dovoljni Avid i Adobe, na kraju ce se potpuno zakopati, kao recimo Windows. Jednom se moraju stisnuti muda i prelomiti, a Apple je po ko zna koji put pokazao da to zna da uradi, zato su za 10 godina ni od cega sve prestigli.

Kao sto rekoh, sada su mozda highend profesionalci koji se jos uvek bakcu sa kasetama, interlejsom i ostalom 80's tehnogijom, razocarani, ali sto se mene tice, za modernog editora koji razmislja kako da unapredi i skrati proces editinga, ovde fali samo EDL ili nesto slicno, sto je Apple vec najavio, sto opet pokazuje da idu na nesto modernije i bolje i u tome su spremni da prihvate neki rizik. U svemu ostalom, ovo je daleko efikasnija aplikacija od svega sto postoji. Treba samo probati koliko je upotrebljiva kolor korekcija, jer nemogucnost koriscenja Resolvea sa FCPX je otprilike njegov najveci hendikep, ali za indi i manje produkcije Avid ili Premiere nemaju ovde sta da traze, i Apple ocigledno prvo to trziste gadja, i logicno jer ce tu lakse doci do kesa, a onda ce samo ubacivati dalje. Sta bi ostalo zanove verzije ako u prvu sve opcije na svetu stave:)

Prvo to nije FCP-X, moze da bude samo iMovie X. I ne zezam se, ako mozes da uvezes I Movie projekat a ne mozes FCP projekat onda je logicno da je to upgrade za iMovie a ne za FCP.

Lista je previse duga, a i sto da ponavljam ono sto su ljudi vec napisali:

http://magazine.creativecow.net/article/fi...g-for-some-pros

Da se ne zajebavamo previse - ubili su FCP, kao sto su ubili i Shake, Color, Soundtrack Pro, Cinema Tools .... Sta sa starim FCP projektima (i ja ih imam gomilu)? Nedavno mi se javio klijent od pre 3 godine, sta kada se za par godina ponovi slicna situacija?

Prvo to nije FCP-X, moze da bude samo iMovie X. I ne zezam se, ako mozes da uvezes I Movie projekat a ne mozes FCP projekat onda je logicno da je to upgrade za iMovie a ne za FCP.

Lista je previse duga, a i sto da ponavljam ono sto su ljudi vec napisali:

http://magazine.creativecow.net/article/fi...g-for-some-pros

Da se ne zajebavamo previse - ubili su FCP, kao sto su ubili i Shake, Color, Soundtrack Pro, Cinema Tools .... Sta sa starim FCP projektima (i ja ih imam gomilu)? Nedavno mi se javio klijent od pre 3 godine, sta kada se za par godina ponovi slicna situacija?

Jedno je sta tebi treba a drugo sta je logicno. iMovie je po tehnologiji koju koristi bas isti kao FCPX dok stari FCP veze nema sa tim, zasnovan je na tehnologiji staroj preko 10 godina i potpuno je logicno da nece biti kompatibilan sa novom. To sto on ima iMovie elemente je psiholoski problem kao kada ljudi sa filma nisu hteli da predju na digitaliju, a postoje dva dobra razloga sto su to uradiili - drasticno napredovaje srednjeg i nizeg segmenta trzista zahvaljujuci HDSLRu, a drugi je taj da iMovie odavno ima neka bolja reshenja od najozbiljnijih NLE paketa.

Druga stvar, potpuno je jasno da nekom nece odgovarati FCPX, ali onom kome odgovara, to je dve generacije efikasniji softver od konkurencije.

I ne znam kakvi su to projekti gde klijemt posle 2 godine trazi da se nesto menja. Jedino sto moze da bude je nesto za televiziju, pa sam zato i rekao da FCPX ne odgovara onima koji se i dalje bakcu sa kasetama, interlejsom, referentnim CRT monitorima i slicnon 'modernom' tehnologojom.

Ko radi suprotno od toga, njemu je ovo vec sada najbolji NLE, a pogotovo kada bude mogao da se poveze sa Resolveom.

Od kolega ovde cujem da je istina ovo sto pricaju ljudi, prsli su. Ako je cilj bio vise para razumem ali da neko ovde prica da je to parce softvera 2 generacije ispred konkurencije, to ne mogu da razumem...