Jump to content

Recommended Posts

"zasto mislis da bi ovo tesko moglo macro objektivom"

Zato što je 8mm, 8mm.

Sa makro objektivom bez da se koriste prstenovi, makro meh, predleća, okrenuti objektiv, pri uvećanju 1:1, maksimalno može da se uslika veličina senzora na aparatu kojim se fotka. ;) Kod FF tela to je 24x36mm (naprimer).

Dobar je meh pogotovu za one koji nemaju makro objektiv.

U kombinaciji sa makro objektivom postižu se mikroskopska uvećanja (jer mikroskopi uglavnom kreću od 10:1) ali je DOF tada toliko plitak da se bez 20-tak fotografija spojenih u jednu ništa ne može napraviti i to je primenjivo samo u studijskim uslovima, nikako na terenu (sa maksimalnim uvećanjem).

Lepa je to spravica :)

"zasto mislis da bi ovo tesko moglo macro objektivom"

Zato što je 8mm, 8mm.

Sa makro objektivom bez da se koriste prstenovi, makro meh, predleća, okrenuti objektiv, pri uvećanju 1:1, maksimalno može da se uslika veličina senzora na aparatu kojim se fotka. ;) Kod FF tela to je 24x36mm (naprimer).

a zasto se ogranicavomo na 1:1 ? imas macro objektive i sa vecim uvecanjem recimo 1:5X

a da si pogledao link koji sam stavio video bi da moze i manje od 8mm ;)

kad se pise 5X onda je odnos vec opisan samim X (5:1 ili 40:8)

1:5X se odnosi na rang od 1 do 5X

Nigde nisi rekao da je to nemoguce njegovim macro objektivima vec da je to nemoguce.

neko ko se ne razume moze iz tvoji konstatacija dobiti pogresne informacije ;)

NHF

Canon MP-E 65 mm f/2.8 1-5x

"Dimensions 98mm x 81mm / 3.8 in. x 3.2 in. Magnification Ratio 1 - 5x / 1:1 - 5:1"

Uvećanje 1:1, 1mm na senzoru prema (odgovara) 1mm na predmetu koji se fotografiše. Uvećanje 5:1, 5mm na senzoru prema (odgovara) 1mm na predmetu koji se fotografiše.

Da, propustio sam da napomenem da se uvećanje 1:1 odnosi na njegove macro objektive ;)

"neko ko se ne razume moze iz tvoji konstatacija dobiti pogresne informacije"

Više neće. Sve smo razjasnili :D

Kada gledamo neko normalno uvećanje od 1:1 makro objektiv će uvek dati bolju sliku nego neki ne-makro objektiv (pogotovu zum) u kombinaciji sa mehom ili tubama. Probao sam običan kit-zum objektiv sa tubama i dobio sam željeno uvećanje ali je slika imala dosta hromatskih aberacija.

Ako želimo uvećanja preko 1:1 opet će kombinacija makro objektiva sa mehom ili tubama dati bolje rezultate nego ne-makro objektivi jer tada kvalitet slike zavisi od objektiva, a poznato je da makro objektivi spadaju u najkvalitetnija stakla. Zato je MP-E65 najbolji izbor za uvećanja preko 1:1.

izvinjavam se na off-u, da li bi neko bio ljubazan da mi objasni sta je "marko meh" ? :blush:

Ukratko, to je spravica koja pravi rastojanje između tela i objektiva i time se postiže veće uvećanje po principu "što je veći razmak, veće je i uvećanje" i što je veće uvećanje objektiv je bliži objektu snimanja. Tako isto rade i međuprstenovi (extension tubes)

meh.jpg

Nema šta da pomešaš, princip je isti kao kod mehova samo što je veza u vidu prstena, a ne harmonike (i mehom se može napraviti veće rastojanje).

I sad' mi pade na pamet glavna razlika između meha i novijih vrsta tuba (takozvanih AF-tuba) - autofokus (koji nije toliko bitan pri većim uvećanjima) i komunikacija tela sa objektivom što je veoma bitno :)