Jump to content

Recommended Posts

Drugari, imam jedno pitanje.

Da li neko od vas ima iskustva sa makro mehovima.

Naime, dobio sam na koriscenje Nikon PB-4, medju ljudima vasih interesovanja verovatno najbolji meh ikada napravljen, medjutim posto ja nemam nikakvog iskustva sa istim treba mi neko ko ce me uputiti u makar osnove. Preturao sam po netu i nisam naisao ninasta sto mi je makar malo dalo vise informacija od onog sto ja i sam znam.

Ja od objektiva imam 55 micro, 105 micro, i sijaset drugih, od 24 do 200, sve sa blendama ne manjim od 2.8.

Ono sto sam primetio je da sa 55 Micro doslovce moram da se nabijem u objekat snimanja da bih bio u fokusu.

Na par mesta sam procitao da je uputno koristiti objektive sa vecom ziznom daljinom jer oni prakticno pruzaju veci komfor odnosno radnu distancu, naravno sa manjim ratio odnosnom...

Ko ima zivaca da mi malo priblizi tematiku bio bih mu zahvalan!

Cvele

Nisam radio sa mehom, ali je to isti princip kao i sa tubama. Što je veće rastojanje objektiva od tela uvećanje je veće i što je uvećanje veće objektiv mora više da se približi objektu snimanja zbog fokusiranja. Većom "miimetražom" dobijaš veće rastojanje od objekta snimanja. To je otprilike to.

Čuo sam od drugara da meh stvara mnogo prašine na senzoru i po meni je on dobar za neko studijsko fotkanje, za šetnju po prirodi bih se malo zamislio mada ima dosta kontraprimera

dif1.jpg

Jos jedna stvar za razmisljanje - kad slikam s puno tuba pipkanje prstena za fokus ne menja maltene nista. Kako onda postici dovoljnu pokrivenost objekta za focus stacking? Jedino da se priblizavam/udaljavam ali onda ce i kadar biti neznatno drugaciji od slike do slike pa ne znam kako bi se program izborio s tim? :)

Zbog svega što si spomenuo, makro meh sa nakačenim ne makro objektivima bolje radi poso.

Na malim distancama okretanje fokus prstena kod običnih objektiva izaziva jako mala pomeranja sočiva radi uoštravanja. Kada makro objektiv nakačiš na neku kombinaciju makro prstenova, situacija se menja. Njegova izvlaka u makro području je pozamašna( pričam naravno o makro objektivima koji nemaju unutrašnji sistem uoštravanja, mada će i sa njima situacija biti identična).

U kombinaciji makro meh + običan objektiv, pomeranjem prednjeg nosača, sa na njemu zvrnutim objektivom, ostvaruješ velika pomeranja i rešavaš problem koji si uočio.

Kad se vec prica o makro dodacima, jel moze neko da mi objasni zasto sa extension prstenovima imam drastican gubitak kontrasta tj. i slika bude svetlija u srednjem delu? Imam utisak kao da se svetlost reflektuje po unutrasnjim zidovima prstenova i da to pravi problem.

Ovo sam se pre neko vece igrao sa minijaturnim skakutavcem koga sam nahvatao na stolu, Panasonic GH2, Nikkor 60mm micro i extension tube :) Bilo mnogo kasno da se zezam sa nekim dodavanjem svetla. Samo stona lampa i iso3200.

Jos jedna stvar za razmisljanje - kad slikam s puno tuba pipkanje prstena za fokus ne menja maltene nista. Kako onda postici dovoljnu pokrivenost objekta za focus stacking? Jedino da se priblizavam/udaljavam ali onda ce i kadar biti neznatno drugaciji od slike do slike pa ne znam kako bi se program izborio s tim? :)

OVAKO je najbolje ali to je onda ogromna skalamerija i nije bas predvidjena za napolje.

Kako onda postici dovoljnu pokrivenost objekta za focus stacking? Jedino da se priblizavam/udaljavam ali onda ce i kadar biti neznatno drugaciji od slike do slike pa ne znam kako bi se program izborio s tim? :)

-Program Combine ZP će se odlično izboriti sa tim problemom pod uslovom da nema velikih pomeranja između slika. Meni uspeva da pravim stacking-e iz ruke (naravno, koja ima dobar oslonac )

Probacu da unutrasnjost ofarbam crnim mat sprejom.

-To je to! Kod mojih tuba je unutrašnjost presvučena crnim mat platnom :)

OVAKO je najbolje ali to je onda ogromna skalamerija i nije bas predvidjena za napolje.

-Može da se vrlo uspešno koristi i napolju, ali samo rano ujutru dok insekti prekriveni rosom strpljivo čekaju da se zagreju i osuše na suncu. Za "normalne" uslove i jurcanje po prirodi samo smeta.

Drugari, hvala na angazovanju i na odogovorima.

Da bi bila moja muka jasnija, objasnicu gde je problem.

Koji god da samobjektiv koristio, a pogotovo Macro objektive, polje fokusa je uzasavajuce plitko ali ono sto je mnogo gore previse blizu samom objektivu. Takoreci, da bi imao objekat u fokusu, moram da podesim fokus ring na minimalnu distancu i da se pride jos priblizim obektu snimanja tako da je na manje od 1cm od prednjeg stakla....

Ja ne bezim od toga da je to nuzno ali onda ne vidim prakticnu primenu Meha za makro fotografiju sem za totalno staticne objekte.

Bez obzira, probacu da uradim par snimaka sa svim objektvima koje imam pa da procenim koji od njih nabolje radi u paketu sa mehom....

A sto se nacina rada sa tubama tice, sa njima sam se mnogo lakse snasao s obziorm da je ukpna duzina tuba negde oko 8,5 cm dok sa mehom je to negde oko 19, 20cm.... Prosto mislim da je i stvar vezbe i strpljenja...

U svakom slucaju hvala...

Realno mi ne treba, samo sam isprobavao mogucnosti....

Ovaj meh ima jednu drugu mogucnost, a to je tilt/shift pomeranje i zbog toga je prosto fenomenalan, praticno i pri neneormalnom uvecanju ima mogucnost korigovanja DOF-a. Mene je generalno zanimalo neko pravilo ili bolje reci principi rada sa njima ne bi li izbegao lutanje i tracenje vremena ali s obzirom na moje nepoznavanje te oblasti moracu da malo treniram.

Inace DeVil, ako si u BG, mozemo da se nadjemo da probas ti nesto da postignes sa mehom, mozda nam bude korisno i zabavno iskustvo!

dominocoop, super primeri :)

Inace DeVil, ako si u BG, mozemo da se nadjemo da probas ti nesto da postignes sa mehom, mozda nam bude korisno i zabavno iskustvo!

-Ne vredi, iz Smedereva sam, mada bih veoma rado zloupotrebljavo to čudo :D

DeVil, poziv i dalje stoji kad te put nanese do BG-a!

Inace, Domino, ja iskren da budem ne vidim prednost meha na ovim fotkama u odnosu na macro bojektive kad rade u normalnom rasponu.

Ono sto sam ja postizao sa 55icom ili 105 prevazilazi ovo uvecanje. U svakom slucaju hvala na angazovanju!

Ovo je jedan primer iz ruke sa 55icom koja iance ima 1:2 ratio, samo krop je uradjen,

4580943755_52f5151582.jpg

Big bang by cvele001, on Flickr

Namera mi nije bila da pokažem mogućnost uvećanja.

Rezultati sa 50mm i 135mm mogu biti identični, ali naravno sa 50-icom moraš da priđeš bliže.

Potrudićuse da nađem primer sa poštenijim uvećanjem, što kombinacija meh + 135mm omogućava.

Cool! Ja sam za sad probao sa 50icom i skapirao da se sa njom ne dobija mnogo, medjutim hocu da probam sa 85icom i zoomom na pozicijama preko 150, kapiram da bi mogli dobri rezultati da se dobiju!

Cim nadjem par minuta da to izvedem kacim!