Jump to content

Alo breeeeee....

nik@
 Share

Recommended Posts

Posmatram nesto srpsku komp scenu i SHVATIM(ironija,sarkazam,cinizam).Ljudi pa mi nemamo nijednu normalnu(citaj:komercijalnu)igru.Ne mislim na ova sranja sa TV-a.I u svetu kompa rubrika Domaca scena se pojavljuje svaka 2 meseca a i kad se pojavi nije to nista senzacionalno.Nemojte samo da mi kazete da je to zbog nedostatka novca i dobre organizacije jer mnoge zemlje game timova nisu u mnogo boljoj situaciji od nas,a i pogledajte podforum jedva da je i posecen.Ne trazim ja neki Splinter Cell ili Quake(citaj:trazim :D ) ali bar nesto kolko tolko normalno.AJ BRE NEK NEKO POCNE DA PRAVI NEKU IGRU ja necu samo zato sto ne umem.

• Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ima jedna ekipa entuzijasta u NS-u mislim da se zovu "incredible brown giraffe"ili tako vec nekako... imaju i sajt, ali elem kad vec pricas o angazmanu, ima obavestenje na sajtu kako im je pre jedno mesec dana obijen studio i pokradeni svi racunari sa sve naravno source-om.... jebes ga, kada nas nece onda nas bas NECE!

Reaper ima veze sa njima pa ako bi ih pomogao... he is tha man...

A shta je sa onom strategijom (Will of steale -oprostite ako greshim).

Prilichno dobar poduhvat za prvu komercijalnu igru.

Veruj mi da sam prvo na nju pomislio kad sam pisao ovo ali da li ti znas o cemu se tu radi?Nisam je igrao ali sam citao vesti u SK.Kao, Amerikanci biju ove s bliskog istoka.Grafika nije nesto a i citao sam da je path finding losh.Naravno za prvi RTS nije lose, svaka cast ljudima :D ali to bi otprilike bilo to. A sto se tice ovih iz NS-a jebi ga :angry: .

Posmatram nesto srpsku komp scenu i SHVATIM(ironija,sarkazam,cinizam).Ljudi pa mi nemamo nijednu normalnu(citaj:komercijalnu)igru.Ne mislim na ova sranja sa TV-a.I u svetu kompa rubrika Domaca scena se pojavljuje svaka 2 meseca a i kad se pojavi nije to nista senzacionalno.Nemojte samo da mi kazete da je to zbog nedostatka novca i dobre organizacije jer mnoge zemlje game timova nisu u mnogo boljoj situaciji od nas,a i pogledajte podforum jedva da je i posecen.Ne trazim ja neki Splinter Cell ili Quake(citaj:trazim :D ) ali bar nesto kolko tolko normalno.AJ BRE NEK NEKO POCNE DA PRAVI NEKU IGRU ja necu samo zato sto ne umem.

Pozdrav nik@ ! Naisao sam na tvoj post pa rekoh da ti odgovorim o stanju game development studija u Srbiiji. Nas studio koji se zove PHIME bavi se razvojem video igara izmedju ostalog. Projekti na kojima smo radili su : mala puzzle igra interLOGIC ( koja je bila opisana u Svetu Kompjutera, postala deo nekih Linux i FreeBSD i NetBSD distribucija, portovana na GPX32 handheld konzolu itd. ), sledeci projekat je bio promo video igra PIzzaMania , i poslednji projekat koji je u razvoju zove se Lynks - Mess on Tweedia http://www.garagegames.com/mg/snapshot/view.php?qid=1003 - a u planu su i veci projekti :-)

Uostalom na nasem site-u http://www.phime.com mozes naci vise informacija.

Inace primetio sam da si iz Leskovca, a odatle su tvoje komsije koji ciine studio pod imenom Paprikari http://www.paprikari.com, i imaju 2 kvalitetne igre u portfoliou.

A za vise informacija o game developmentu u Srbiji slobodno poseti forum GameDev na www.elitesecurity.org forumu.

greetz sENSEr

sENSEr [phime]-U

Vozdra,video sam shotove ove igre Mess on Tweedia ako se ne varam vi ste jos ranije slali shotove kako bi ste dobili po neki savet i secam se da su kritikovali premali broj polgona,koncept je interesantan i jedva cekam da vidim betu,a sto se tice Paprikara oni su cini mi se pravili neki bilijar.Ajde zavrsite to zaradite neku kintu pa pocnite da pravite neki - Squad based massive multiplayer online roll play first person Hi-tech tactical shooter-.

Sve najbolje vrednim developerima... Al ako se sve ovo sada sumira... Imamo 3-4 igre, od toga willofsteel koji je najbolji, ali je remake generalsa (Zashto ne smislimo originalni koncept, ako se pravi 1 igra, da bar ta jedna na nesto lici....), imamo 3 tima kojima se kradu kompovi i nestaju fajlovi (gde je bre backup??!? Ja radim Maxi na kompu, pa redovno rezem backup-ove)... Svima najbolje zelje, i punooo podrske ( i stvarne pomoci kad zavrsim shkolu i naucim max do ludila ), ali ono shto mislim je... fale vam genijalne ideje koje ce od Pascal aplikacije napraviti zakon igru... a onda da se ne uvatite za pascal, nego za neshto mocno, pa napravite igru monstruma... pare JESU problem... al brate ljudi... Daj smislite neshto! To nishta ne koshta... A ne da se pravi josh jedan Will of Steel (Chitaj Generals)....

Nikakav flame, kazem vam 1000% podrska ako cete i novog c64 Pacmana da pravite, al da ima neku ideju... :) :)

Sasvim slucajno sam upoznat u tok izrade WoS-a i to je jedan mukotrpan (i skup) proces koji traje godinama.. Trziste je toliko mocno i veliko da nije dovoljno samo imati dobru ideju. Potrebno je mnogo iskustva, mnogo zivaca, i entuzijazma. A kada mislis da si uspeo - treba ti gomiletina para.

Sasvim slucajno sam upoznat u tok izrade WoS-a i to je jedan mukotrpan (i skup) proces koji traje godinama.. Trziste je toliko mocno i veliko da nije dovoljno samo imati dobru ideju. Potrebno je mnogo iskustva, mnogo zivaca, i entuzijazma. A kada mislis da si uspeo - treba ti gomiletina para.

Niko to ne spori,mozda ce da zvuci otrcano ali najbitnija je ideja i koncept.Grafiku igre moze da vozi i najjaci engine na svetu ali ako ona nije igriva dzabe.Pogledajte npr. Countera za njega sigurno nije bilo potrebno para,pravila su ga 2 ortaka.Igra ne mora da bude ULTRA alio za pocetak mora da bude bar simpaticna ili neko osvezenje sa velikim brojem novina.Ja shvatam da timovi nemaju para za eksperimentisanje ali to ne mora da se posmatra ni sa stanovista sve ili nista vec moraju da shvate WoS uzimam za primer,mogo je on da bude i 3 puta bolji od Generalsa niko ga ne bi igrao jednostavno zato sto je to vec vidjeno a sigurno ce svi pre dati pare na proizvod EA-a nego ,,nekih tamo iz Srbije"(awful true).Samo inovacije tu je nas izlaz.Ako zarade neku kintu na WoS-u najbolje bi bilo da ih uloze u nesto originalno.Ali kazem LAKO JE RECI.

Game industrija u Srbiji je jako slaba pre svega zbog toga sto ljudi ovde nisu slozni,veoma neorganizovani i jako nekulturni.Postoji gomila nekih malih timova od 2 do 5 ljudi.5 ljudi bez para jako tesko da moze da napravi neku ozbiljnu igricu sa kojom mogu da se zarade neke pare.Kada bi se ovi postojeci timovi udruzili mozda bi nesto i mogli da uradimo.Ljudi se stalno svadjaju i prepucavaju preko foruma.Cim se neko novi pojavi,odmah pocinju napadi tipa "Idi pravi tetris","Ne znas ti nista","Ti ces da pravis igrice"...

Srbija ima jako veliki potencijal da ima odlicnu game industriju.Ovde su plate jako male a posto su plate ogroman deo budzeta igrica,to znaci i da ovde igrice mogu da se naprave za daleko manje pare nego na Americi,Engleskoj i drugim zemljaja,tako da je rizik od ulaganja para u timove ovde daleko manji jer su potrebne daleko manje pare.Problem je u tome sto niko nije lud da pare daje na lepe oci.Kada bi se ljudi udruzili i naucili da lepo i kulturno razgovaraju i da cene tudji rad,sve bi bilo potpuno drugacije.

Napraviti ozbiljnu igricu bez para je zaista skoro ne moguce.Koliko sam ja uspeo da saznam,ljudi iz Gameyus-a su Will Of Steel napravili prakticno bez para.Bez obzira na neke bag-ove oko AI-ja i jos neke sitnice,to je bio ogroman uspeh za ceo tim.To je bio prvi veliki korak koji neko moze da ucini.Ja sam posle izlaska te igrice,ocekivao da ce Game industrija ovde da se pokrene,da ce svi ovde pohvaliti taj,za nase uslove,sjajan projekat,ali nazalost,vise su ljudi iz Gameyus-a napadani nego hvaljeni.To je jedina igrica iz Srbije,koja je izdata na inostrano trziste.Igrica svakako ne moze da se nosi sa najboljim strategijama na svetu,ali je to ipak jedan kompletan projekat.Ja se nadam da ce ljudi iz Gameyus-a nastaviti sa radom i da ce u buducnosti uspeti da izdaju i drugu i trecu verziju te igrice.Naucili su sigurno puno na greskama iz prve verzije,samo neka nastave i siguran sam da ce postati jak tim.Sa moje strane sve pohvale Gameyus-u.

Ja takodje imam tim za pravljenje igrica.Postojimo godinu dana.Nas je trenutno 5 ali postoje sanse da ce se jos nekoliko ljudi veoma uskoro pridruziti timu.Do sada se nismo pojavljivali na forumima jer se do sada radilo samo na razvoju Engina tako da nije bilo ni svrhe.Dosta je oko engina uradjeno tako da cemo uskoro moci nesto konretno da uradimo.Mislim na neku free igricu ili demo.Uskoro cemo postaviti nas sajt, i o tome cemo sve obavestiti.Ja cu pokusati da stupim u kontakt sa svima za koje znam da se kod nas bave pravljenjem igrica i pokusacu da nekako ujedinim ljude.Veoma je glupo,da u zemlji u kojoj napravljenja samo jedna ozbiljna igrica,postoji puno timova od 4,5 ljudi,i da svi prave svoje engine,modele,imaju svoje projekte i igrice,umesto da se lepo udruze i zajedno rade.Kada se napravi dobra igrica i zarade pare,najlakse je podeliti se na vise timova koji ce onda zasebno da rade.

Molim sve koji znaju neke timove u Srbiji,da imena tih timova i adrese ovde objave kako bih mogao da ih kontaktiram.Hvala svima unapred.

Molim sve koji znaju neke timove u Srbiji,da imena tih timova i adrese ovde objave kako bih mogao da ih kontaktiram.Hvala svima unapred.

Ja ako ocete mogu da pomognem.Max-om se bavim vec 2-3 godine i nemam neke zavrsene projekte samo zato sto modele koje pravim pravim jednostavno iz zadovljstva,oni nisu uklopljeni u nikakav veci projekat i posto nemam rok jednostavno kad mi dosade prestanem i ne zavrsim ih.Sad sam pravio neku pusku ali posto njena namena ni meni nije jasna javljaju se varijacije u broju poligona,konkretno posto ne znam da li je za animaciju ili igricu jedan deo ima 5000 poligona a drugi 50.Mogu ako hocete da objavim sliku na novoj temi pa da je dovrsim i broj poligona prilagodim igri i nekom endzinu tj. da je napravim low-poly.Kolko da ponovo zazivi Game dizajn podforum ako nista drugo.

Ja ako ocete mogu da pomognem.Max-om se bavim vec 2-3 godine i nemam neke zavrsene projekte samo zato sto modele koje pravim pravim jednostavno iz zadovljstva,oni nisu uklopljeni u nikakav veci projekat i posto nemam rok jednostavno kad mi dosade prestanem i ne zavrsim ih.

Svi koji zele da nam pomognu ili da se pridruze timu su dobro dosli.Ja sam danas registrovao nas domen,tako da ce za jedno 10 dana verovatno biti postavljen sajt.Cim postavimo sajt,kontaktiracu sve pa cete moci i na nasem forumu da postavljate slike.Pozdrav svima.

Svi koji zele da nam pomognu ili da se pridruze timu su dobro dosli.Ja sam danas registrovao nas domen,tako da ce za jedno 10 dana verovatno biti postavljen sajt.Cim postavimo sajt,kontaktiracu sve pa cete moci i na nasem forumu da postavljate slike.Pozdrav svima.

Na mene racunajte,pomoci cu u modelingu,naravno mogu da se prinaucim da radim i u nekim drugim 3d domenima na kraju krajeva niko od nas nije profy(bar mislim?).Pomoci cu koliko mogu naravno zbog vremena,idem u Gimnaziju a blizi se polugodje.Naravno besplatno sto se mene tice dovoljno mi je da se moje ime nadje u Credits,a ko ce imati najveci udeo u ovom trenutku uopste nije bitno,bitno je da svako pomogne koliko moze,a vi ako ste ozbiljni prvo otvorite sajt,i verujte mi ono da pocnemo pa da vidimo dokle cemo da stignemo u startu uopste nije dobro,prvo se mora ustanoviti glavna zamisao a posle ako to zazivi uvek ima mesta za manje dodatke i korekcije.Pozdrav :D .

Na mene racunajte,pomoci cu u modelingu,naravno mogu da se prinaucim da radim i u nekim drugim 3d domenima na kraju krajeva niko od nas nije profy(bar mislim?).Pomoci cu koliko mogu naravno zbog vremena,idem u Gimnaziju a blizi se polugodje.Naravno besplatno sto se mene tice dovoljno mi je da se moje ime nadje u Credits,a ko ce imati najveci udeo u ovom trenutku uopste nije bitno,bitno je da svako pomogne koliko moze,a vi ako ste ozbiljni prvo otvorite sajt,i verujte mi ono da pocnemo pa da vidimo dokle cemo da stignemo u startu uopste nije dobro,prvo se mora ustanoviti glavna zamisao a posle ako to zazivi uvek ima mesta za manje dodatke i korekcije.Pozdrav  :D .

Sajt je prva sledeca stvar,pre svega zbog organizacije.Sajt i forum na sajtu je najprakticniji nacin komunikacije izmedju clanova tima jer nisu svi iz Beograda,a i neki koji planiraju da se prikljuce timu nisu cak ni iz Srbije.Sajt je naravno i najbolji nacin da potencijalnim sponzorima i(ili)investitorima prezentujemo nas rad i znanje.Oko modelovanja ce ti pomoci nas Lead Artist,Tomislav Forgo.On je vec upoznat,jos ne u potpunosti ali poprilicno,u nacin pravljena modela za igrice(broj poligona,kvalitet i format textura,normal mape...).Osnovna ideja je RPG/Action igrica,zasto i kako ce biti na sajtu objasnjeno.Prvo bi trebalo napraviti neku free igricu,neka vrsta demo-a,pa onda kada prodjemo jednom kroz taj ceo proces,kada vidimo koliko su engine i world editor dobri,koliko je to sve brzo i kvalitetno,sta treba dodati ili promeniti u enginu i world editoru,onda da krenemo u trazenje sponzora,pa ako ih nadjemo,onda pravimo igricu kao svi studiji u svetu,a ako ih ne nadjemo,onda cemo na tezi nacin,bez para.Bez nekog demo-a,i konkretne prezentacije naseg znanja,niko nije lud da nam daje pare.Ovde su plate daleko manje nego u inostranstvu,pa je i za sponzore mnogo manji rizik,jer ovde ulazu mnogo manje pare.Sve u svemu,daleko smo mi sada od price o sponzorima.

ma ok za zirafu...ne znam cak ni ko je timu dao ovo debilno ime...

pazite, sto se tice igrice...joooj...probajte da zamislite nesto dugo, mukotrpno i beskrajno... e pa pravljenje igrice je to puta tri na kvadrat....

jbg, ljudi kod nas su skepticni do agresivnosti...kazes coveku da pravis pucacinu a on ni ne pita kakva je, kolko je uradjeno, kakve su joj karakteristike nego odmah kaze : ma ima novi unreal da vas odere...

i ti se smoris ko leopard....

Znate kako je...nema tu para dok ne zavrsis demo... a do demoa ima da se crnchi i da se crnchi...sto je zrtva koju vecina profesionalaca nisu spremni da podnesu jer vec uveliko rade na raznim projektima, tako da ti za rad ostaje samo gomila klinaca koji ne znaju sta ce sa sobom, pa misle da je pravljenje igrice sex, droga i r'n'r, a jos i neke parice na to mogu da se uzmu...ne pricam o nasem slucaju, nego prilicno uopsteno...

koliko god brzo ili sporo da se radi, zavrsetak je toliko daleko da vecina projekata se zavrsi tako sto svi clanovi tima potpuno izgube entuzijazam, krenu putem kokainskih noci ili izvrse kolektivno samoubistvo :D

E da, pitanje za Ukija (imenjaka)... ako si u BGu bas bi voleo da svratim cisto da vidim sta radite...jel imas vec nesto uradjeno il se tek planira?

pivo za sve koji veruju u gamedev srbiju!

E da, pitanje za Ukija (imenjaka)... ako si u BGu bas bi voleo da svratim cisto da vidim sta radite...jel imas vec nesto uradjeno il se tek planira?

U BG-u sam.Do sada je radjen prakticno samo Engine i World Editor.Nije to jos gotovo,ima tu jos dosta da se radi,ali ipak nesto imamo.Sto se modelovanja tice,uradjeno je par modela tek da se vidi kako engine radi,koliko se dobro modeli exportuju iz max-a...Ja sam u glavnom koristio modele sa neta dok sam testirao engine.Do skora sam prakticno samo ja bio u timu.Ostali su samo cekali da ja nesto uradim.Evo sada nesto konkretnije imamo(sto se tice engina),pojavilo se jos dosta nekih potencijalnih clanova tima,pa se pojavila i potreba za sajtom i dobrom organizacijom.Za prvo vreme cemo imati samo forum kako bi ljudi iz tima mogli da komuniciraju.Ja se inace od 7 godine bavim programiranjem,sa 13 sam naucio assembler,a engine radim u C++(Directx9 za grafiku,zvuk i kontrole i za neke stvari assembler).Od 10 godine mi je san da se bavim pravljenjem igrica.Do pre godinu dana sam u glavnom samo ucio.Pre godinu dana,napravljen je prvi veliki korak.Dao sam otkaz u firmi(programi za knjigovodstvo) i resio da svo svoje vreme posvetim pravljenu igrice.Eto,nakon godinu dana,imam bar nesto konkretno,skupila se neka ekipica,poceli su ljudi da se sami javljaju tako da verujem da ce na kraju nesto biti.Ja tako vec godinu dana po 10 sati dnevno programiram,ucim nove stvari i verovatno cu tako jos par godina ali verujem da cu jednog dana uspeti.Nada poslednja umire.