Jump to content

Digitalni aparat ili DSLR kao web kamera?

Recommended Posts

Da li se moderni digitalci ili DSLR i ostali mogu koristiti kao web kamere?

Zna li se koji mogu i sa kakvim uspehom? Računam da ako umeju da prenesu LV sliku do računara, da bi možda mogli da rade i kao web kamere. Trebalo bi da daju mnogo bolju sliku u slabo osvetljenim prostorijama neko obične web kamere..

Treba mi za neke video konferencije sa ne najbolje osvetljenih mesta, pa možda može da se iskoristi foto aparat za to..

Eto ti ga na.... hahahaha... do jaja! :lol:

Znači, sad smo došli do apsurdne situacije - DSLR umesto web kamere (nije overkill, majke ni), a fotkaćemo Penovima i mobilnim telefonima! :D

Ako, ako - ipak se okreće! :lol:

Pozdrav

Ma nije mrak, ali webcam na mom macbook-u se ne snalazi baš najbolje. Moram da teglim i nameštam onda neke dodatne lampe svaki put. Tako mi je uopšte i palo na pamet to pitanje. I nije ograničeno na DSLR, već generalno za digitalce.

Ne vidim zašto bi to bila apsurdna situacija? Live video bi trebao biti bolji od prosečne web kamerice, a ako je foto aparat već tu, zašto bacati još para za dobru web kameru? Za ovo što sam naveo koristi imati što bolji kvalitet streama.

Učitelj gitare recimo koristi DV video kameru za web stream uz jako fin kvalitet.

@Pinko: Hvala za ExtraWebcam - vrlo koristna informacija. Šteta što ne podržava S90/95.

Canon sigurno ima SDK za to. Video sam da kod mene po firmi za neke projekte koriste EOS-1000 sa njegovim live-view. Doduše, ne snimaju se klipovi, nego fotografije. Pretpostavljam da sa jačim aparatima može baš to što si zamislio.

edit: ček, a što ne bi uzeo neku najveću SD karticu i bilo koji DSLR koji snima video? Zašto je bitno da bude odmah na računaru?

^ Zato što, konkretno, uzimam online časove gitare. Učim od jednog momka iz Niša preko "poor mans" video linka, tj. ooVoo/Skype programa.

Trenutni kvalitet web kamere koju imam mi nije zadovoljavajući, pa sam razmišljao da li mogu neki digitalac da iskoristim za tu svrhu. Konretno, nadao sam se da bi možda LX1 kojeg već imam ili neki sličan digitalac mogao da posluži.

Sad mi pade na pamet da tu može da bude i proglem sa pregrevanjem posle jednog sata LV-a?

Nije nikakav big deal, ali me zainteresovala ideja.

Jao, ko u klin, ko u ploču :D.

Pa sad i kačim svetla i lakše bi mi bilo da samo montiram aparat na stativ, plus bi bio mnogo bolji kvalitet.

Opet je više reč o generalnoj zainteresovanosti, nego o mom konkretnom problemu, jer znam da moj aparat (NX-10) to ne ume. U fazonu, ako već imamo foto aparate sa znatno boljim live videom nego bilo koja web kamera, zašto se to ne bi iskoristilo?

Pinko je dao super rešenje za određene Canon aparate i da imam npr. Canon 50D ovo bih garant koristio.

Zanima me koji bi još aparati to umeli?

• 2 weeks later...