Jump to content

Etika u fotografiji

Recommended Posts

S jedne strane Stormwatch je u pravu - zaista postoje ljudi koji ne biraju put do uspeha. Sa druge strane, mislim da je neophodno postojanje ljudi koji ce snimiti (prikazati) tugu, jad i bol. Kako bi smo inače znali za Somaljiju, Etiopiju, Vijetnam... Kako bi smo znali za bedu u našem gradu? Mora da postoji prst koji će ukazati na sav užas postojanja i pritisnuti okidač fotoaparata.

Jeste, ali vidis ovom gosp. iz price je to pomoglo da se ubije na kraju. Dosta je potresno sve to a neke stvari treba zaboraviti da bi se krenulo napred. Fotografije ovakvih dogadjaja samo vracaju lose stvari koje su prosle i trebaju biti zaboravljene u realnost i sadasnjost... Neko moje misljenje je da ovakve fotografije samo povecavaju mrznju medju odredjenim zajednicama i grupama...

Nije samo do njega. Reporterima je bila zabranjena bila kakva interakcija u smislu pomaganja i sl. I da je Karter pomogao tom detetu, pitanje da li bi prezivelo, ali ne bi pomogao stotinama drugih, i opet mu ne bi bila mnogo mirnija savest.

Ne branim njega, ali ne napadam ni agenciju koja ga je poslala i izdala mu direktive sta sme a sta ne sme. Ko nema zeludac i psihu za taj posao, ne treba ni da ga radi. Zamislite onda situaciju gde reporter uzima pusku i krece da se bori pomazuci tamo neke pobunjenike i sl. Njegova pomoc je zanemarljiva, ali zato znatno povecava sansu da bude ubijen, i da njegove fotografije nikada ne stignu do javnosti, od koje zatim ponekad zavisi koliko brzo ce i da li ce biti upucena ozbiljna pomoc.

U slucaju onog deteta i lesinara, lepo kaze da je oterao lesinara, a i to je bar nesto.

Sta biste vi uradili na njegovom mestu? Odvezli bi dete do kampa, ali bi onda dobili otkaz od agencije, i onda vise ne samo da ne biste mogli nikome da pomognete, nego ne biste mogli ni fotografijama da prenesete siroj svetskoj javnosti istinu sta se negde desava.

Vecina nas (ukljucujem tu i sebe) bi bila u dilemi oko toga, pa zato i da dobijemo sansu da radimo taj posao, ne bismo bili angazovani ili bi omanuli vec na prvom zadatku.

Ko to može da zabrani ljudskost? I kako da živimo ako prošlost prepustimo zaboravu? Kako da nam deca nauče šta je to dostojanstvo, poštovanje, čast...?

Tačno je da su etika i moral rođene sestre (ili braća), i da su vrlo rastegljivi pojmovi. Ali zato smo mi tu ga ih gradimo i nadograđujemo. Zato i mislim da treba (mora) da postoje ljudi koji će pokazati ružno lice života, ne bismo li naučili da budemo (više) ljudi.

Mislim da gledanjem grozota niko ne moze da postane bolja osoba. Samo ce mu takve grozote biti realne i moguce... To ne vodi nicem dobrom... Vecina ljudi dok gleda takve stvari podsvesno misli kako je dobro sto zivi tu i tu i sto nije zrtva, dokazano.

Mislim da gledanjem grozota niko ne moze da postane bolja osoba. Samo ce mu takve grozote biti realne i moguce... To ne vodi nicem dobrom... Vecina ljudi dok gleda takve stvari podsvesno misli kako je dobro sto zivi tu i tu i sto nije zrtva, dokazano.

Hajde onda da se pravimo kako je svet jedno lepo, prelepo mesto, kako teku med i mleko i kako je sve dobro da bolje ne može biti. Hajde da čvrsto zatvorimo oči, i tako žmureći da idemo kroz život.

Izvrces moje reci. Ne treba da se pravimo da je sve lepo ali ni da potenciramo grozote i lose stvari. Zasto bi to radili? Zasto su novine i news sajtovi prepuni katastrofa i ubistava a nema nicega lepog i pametnog, a to postoji i lepe stvari se desavaju. Zasto se potencira nasilje i stvari koje su lose?

I ne samo sto se potencira na vestima nego se od poslednjih 10 Pulicerovih nagrada za fotografiju 9 odnosilo na to. Jedna je za fotke Obamine kampanje...

Onog selju što je slikao ono crnče bih nabio na kolac, mada sam negdje čuo da se samonabio. Nijedan pulcer nemože opravdati onu situaciju.

Kad je već htio da bude mudo, što nije rekao: "Je*o vas pulcer o stale stvari, evo vam slike, neka cijeli svijet vidi šta radite živim ljudima". I dodao bih još neke psovke..

Tako da, iako smradovi ne biraju sredstvo, ipak treba biti prvo čovjek. I sam sam dva puta bio u situaciji da fotografu gurnem aparat u guzu. Žao mi bilo te opreme..

Etika je sestra moralu. I jedno i drugo se na ovom svetu moze naci samo u tragovima.

Moral i etika su užasno prosti i jednostavni pojmovi. Većina dece u osnovnoj školi zna odgovore na mnoge krupne moralno etičke dileme, kao što velika većina ljudi zna šta bi bilo isptavno-moralno-etički uraditi. Problm nastane kad to treba primeniti na sebe tj. uraditi. Tada se potegnu unutrašnje moralne dileme poznatije kao izgovori i opravdanja, koje nekad traže potrdu drugih ljudi, pa prerastu u diskusije na temu "šta je moral i etika", e onda zaključak bude da moral i etika možda i ne postoje, pa svima bude lakše jer nemoš' biti nemoralan ako nema morala ili što bi rekao petao Sofronije: "Sinak dva puta ništa je ništa - crva nije ni bilo".

I tako su moral i etika nestali, a u stvari tu su, samo se svi prave da ih ne vide,

Onog selju što je slikao ono crnče bih nabio na kolac, mada sam negdje čuo da se samonabio. Nijedan pulcer nemože opravdati onu situaciju.

Vidim bas si pazljivo procitao linkovani tekst, kao i ostale tekstove i pozadinu rada i zivota tog selje, kao sto si verovatno upoznat sa zivotom i radom ratnih novinara i fotoreportera tada, a i sada.

Zbog ovakvih "ja sve znam" stavova nam ovako i ide... svi sve znamo pre nego sto se dogodi.

Pre nego sto potegnes da bacis kamen, informisi se kakvi su bili uslovi onih koji su ga tamo poslali. A to sta bi ti uradio da si bio tamo... pa nisi bio i nikada neces biti, jer sa takvim stavom nikada ne bi mogao ni da budes taj tip fotografa, i onda nemoj filozofirati sta bi uradio. Jer nema kraja tim hipotetickim situacijama 'kad bih ja...'.

Inace, pogledaj dokumentarac 'War photographer' ako vec nisi, i tu bismo svi imali mnogo toga da popljujemo (kad fotka, cini mi se, majku koja je dosla da identifikuje poginulog/ubijenog sina, i to skljoca li skljoca kao da je na nekoj svadbi, itd.), ali dokumentarac lepo pokazuje da je on negde tamo otisao na zadatak, i ako taj zadatak ne odradi dobro, sledeceg nece biti, jer tako kaze onaj ko mu je platio put i ostalo.

Hajde onda da se pravimo kako je svet jedno lepo, prelepo mesto, kako teku med i mleko i kako je sve dobro da bolje ne može biti. Hajde da čvrsto zatvorimo oči, i tako žmureći da idemo kroz život.
Ne brini za to, politicari svih drzava odavno tako pricaju i rade, a vremenom nauce tako i da misle :(

@Nenadj, prvo trebas malo vise da se informises o radu fotoreportera, kada vec se delom bavis fotografijom a i nije ti nesto za pohvalu to sto si hteo nekom fotoreporteru da nabijes opremu u zadnjicu.

Nije uvek sve do agencije, sta sme a sta ne sme, vec treba imati na umu sta se tamo desavalo i da li je covek uopste mogao nesto da uradi, koliko je bio udaljen, da li je bio u opasnosti i jos gomila faktora.

Mnogi ne podrzavaju posao fotoreportera, od obicnih gradjana pa i do mnogih koji se bave fotografijom, pogotovo ako je neki stranacki miting, protest, ratno podrucije, tu najvise ima napada na fotoreportere a ti isti ljudi vec sutrakupuju novine da vide sta se pise i koja je fotografija izasla. Super, ajmo onda da nema fotkanja, da nema snimanja, da li ce se znati za neki dogadjaj.

Moj posao je da izvestavam, da li to bilo nesto lepo, napadno, puno krvi, nasilno, kako god, ne pitaju me da li imam zeludac za nesto ili ne, resio si da radis taj posao i imas da ga radis. A garantujem da velika vecina fotoreportera ce sve uciniti u svojoj moci da pomognu kada mogu.

Sve ono sta sam se nagledao, trebalo bi da budem najbogatiji covek na svetu da bih mogao jednom delu da pomognem a tako i drugi fotoreporteri.

Vi koji prozivate, jeste li humani, ajde onda vadite pare iz svojih dzepova i delite, nemojte biti samo na recima jaki. Zelite da pomognete nastradalima, evo vam prilika u Japanu, idite da pomazete, napravite jednu fotku i tog koga fotkate, dajte pare da sagradi kucu.

Posao fotoreportra je da bude u svemu neutralan i samo da izvestava. Veoma prosto. Etika, cak i kada se uradi fotka nekog napacenog naroda, neka novina moze da kupi tu fotografiju i da sve najgore napise o tom narodu a neka druga novina ce napisati istinu, rad agencijskih fotorepotera treba razumeti kroz trziste, a njegovo je samo da fotografise sta vidi i na sta naidje.

^amen.

Zasto su novine i news sajtovi prepuni katastrofa i ubistava a nema nicega lepog i pametnog, a to postoji i lepe stvari se desavaju. Zasto se potencira nasilje i stvari koje su lose?

druga polovina programa su ti ili španske serije ili neki rijaliti šou pa ti biraj.

pazi, i ja mislim da je reportažna malo uletela u kliše da se previše bavi jednom stranom medalje, ali to je i posledica potreba tržišta, počevši od nekog prosečnog couch potatoe-a koji sedi pred kutijom i mantra 'vicariously I need to watch things die..'.

Vi koji prozivate, jeste li humani, ajde onda vadite pare iz svojih dzepova i delite, nemojte biti samo na recima jaki. Zelite da pomognete nastradalima, evo vam prilika u Japanu, idite da pomazete, napravite jednu fotku i tog koga fotkate, dajte pare da sagradi kucu.

Nadam se da ovo nije upuceno meni.

Sto se tice pomoci ona je vec upucena i uplacena:

Dear Slobodan Miskovic

Thank you for your donation to the British Red Cross - Japan Tsunami Appeal. 

Thank you.

Your donation amount is: £50
Your reference number is: INC00XXXXXX

Vec je bila jedna tema o ovoj fotografiji. Tada su ljudi postovali i gomilu linkova o Karteru.

Knjiga se zove "The Bang Bang Club" i govori o njegovom zivotu i radu u Juznoj Africi (zajedno sa jos trojicom fotografa). Predlazem makar i letimicno iscitavanje... pa onda da pricamo i "pljujemo" coveka i celu profesiju.

Zasto su novine i news sajtovi prepuni katastrofa i ubistava a nema nicega lepog i pametnog, a to postoji i lepe stvari se desavaju. Zasto se potencira nasilje i stvari koje su lose?

Ja nadjoh odgovor upravo na ovo tvoje pitanje citajuci knjigu "Answer Cancer", koju sam u pocetku ustvari mislila da je skroz o necemu drugom ali se ispostavilo da se bavi svim i svacim a ponajvise ljudskim mozgom (svesnim i nesvesnim poimanjem stvari), i ako se izuzme da se tu i tamo pominje religija (sto mi je to pomalo smetalo jer sam ateista) knjiga ima puno odgovora bas na ova "jednostavna" pitanja ZASTO nam mediji serviraju to sto nam serviraju... evo citat ukratko:

When consumption goes up, money flows in the direction of those hiring the consumer scientists.

Consumer scientists like the idea of staying employed. They will stay employed as long as their efforts keep consumption on the increase. If getting people to feel empty is what will increase consumption, then they will do whatever it takes to get as many people as they can feeling as emotionally empty as possible. If that isn’t bad enough, the consumer scientists have something else working for them. If a person is emotionally empty, no matter how much of the world they consume, they still feel empty! So they continue to consume even more. No one can fill a void on the inside with material trappings from the outside.

The most effective emotions for creating emptiness are those most opposite to the God of good—fear, anger, and judgment. This is why the news is full of murders and unsuccessful births. Death naturally pulls people off the good path and makes them feel lost and empty. When you think about it, a birth is just as newsworthy if not more so than a death. Why is the

news media so intent on showing most of the death and almost none of the healthy births that happen day-to-day?

When criticized for all the violence, the news media defend themselves with several standard lines. "We don’t make the news. We just report it," is their number one favorite response. "What we report is simply a reflection of society," is more of what you will hear. Another great line is, "It’s the public’s right to know.”

Let’s back up here for a moment, Mr. Media. You say you don’t make the news . . . but you decide what makes news! Reflection of society? My social sphere is made up of kind, caring, loving people who are looking for ways to benefit mankind. Where’s the reflection of my society? As for the public’s right to know . . . know what? More things happen on this planet in one day than could ever be reported in a lifetime. So with this as undeniable fact, from here it is an issue of priority. Why are murder, fraud, and sex crime at the top of the priority list for the news media day after day? The reason is that it creates an overall feeling of emptiness throughout the listenership, viewership, or readership of the programming. News programming in this sense could be likened to steroids for product advertising. A television network with a good death, sex, and despair combination can guarantee its advertisers that the audience will be feeling anxious, empty, and ready to consume! Hear this again. It’s very important. If you promote love, forgiveness, and self-appreciation, you create a full and satisfied feeling. This will cause a drop in consumption. If you promote lust, fear, and judgment, you create a feeling of emptiness. This causes a rise in consumption. This is the only value measure Money is interested in.

Nedavno sam naišao na radove Kartera, i kad me nešto zainteresuje onda o tome čitam koliko god nađem materijala.

Smatram da je Karter bio izuzenta ličnost, zbog toga čime se bavio i zbog njegovih stavova i humanosti. To da ga ne zanima da pomogne ne ide uz njega, bar onoliko koliko sam mogao da pročitam. U mladosti nije mogao da shvati da u njegovom gradu hapse crnce, odatle i njegov bunt prema naopakom svijetu.

Mislim da njega nije ubilo to što nije pomogao đetetu sa fotografije, iz bilo kog razloga, mislim da ga je ubilo što nije mogao da promijeni svijet oko sebe, a sigurno je želio da sve bude drugačije čim je toliko rizikovao baveći se tim poslom.

• 2 weeks later...

Da se vratimo na suštinsko pitanje koje ovde niko nije formulisao:

Da li je Karter trebao (mogao) da pomogne detetu?

Po mom mišljenju je morao da zaustavi vozača i ubace dete u vozilo. Nema nikakvog opravdanja. Kamp je bio par kilometara dalje i niko ko je iscrpljen ne može to da pređe, naročito ne dete.

Sve ostale filozofije koje ste ovde naveli padaju pred neverovatno prostom ljudskom dilemom: pomoći ili ne detetu.

Njegov fotografski opus, Pulicer i slično nemaju nikakve veze sa činjenicom da je propustio da se umeša u antologijsku situaciju, makar to bilo protiv pravila agencije. Niko ovde ne kritikuje njega kao fotografa već kao čoveka.

Da, samoubistvo može da izvrši samo onaj ko ima savesti.

@ygodinac/colorgirlstar: To uopste nije pitanje u ovom slucaju. Naravno da je trebalo da pomogne ovom detetu... to svako sa iole zdravog mozga zna. Pitanje je zasto nije pomogao, tj kako je uspeo da to ne uradi? E, tu prica (kada se malo upustite u nju) prestaje da bude crno-bela. Ali kao sto rekoh par postova ranije... upoznajte se malo bolje sa njegovim i zivotom i radom (koliko videh, bice i film skoro), pa da pricamo.

P.S. Da ne bude da sam ja u svim tim pricama (knjizi) nasao opravdanje za to sto on ni(je) uradio. Samo sam nasao i drugi deo price koji me je naveo na neka razmisljanja. Odgovor na pitanje koje vi postavljate ima samo jedan odgovor, naravno.

P.P.S. Malo ko ovde spominje da je taj isti Karter bio narkoman, sa dosta problema u privatnom zivotu. Ne postoji dokaz da je slucaj ovog deteta bio razlog za samoubistvo. Stavise, izgleda da je to bila samo kap u vec prepunoj casi.

Poz