Jump to content

Bass gitara

Angel_of_Dark
 Share

Recommended Posts

Nije me bilo dugo na zoni, nema se vremena. Evo mog novog rada, ponovo se radi o bass gitari, ali ovaj put radim malo ozbiljnije (ne za svoju dusu vec za prodaju). Uzeo sam prostor, obezbedio sve alate koji su mi potrebni i krenuo da pravim male serije. Za pocetak su u pitanju dva instrumenta, a za koji dan krecem sa tri nova.

Ovo je prvi zavrseni, nakon lakiranja i poliranja. Od pocetne skice do zavrsne izrade mi je trebalo tri meseca. Od toga cak mesec dana lakiranja. Ostalo je jos da se ugradi elektronika, i postave zice.

dsc0545k.jpg

dsc0562q.jpg

dsc0579my.jpg

dsc0592d.jpg

dsc0580d.jpg

dsc0555o.jpg

dsc0547c.jpg

dsc0549i.jpg

Dosta profesionalno izgleda...alal vera

koja drva su koriscena

zasto mesec dana za lakiranje

Drva za telo: laminati mahagoni, purpleheart i quilt javor. Vrat: javor, mahagoni, javor. Tastatura ebonovina. Ojacanja u grafitnim vlaknima. Logotip u najcistijem srebru. mehanike gotoh pozlacene 24 karata. Bridge pozlaceni warwick. Elektronika i pickup kustom, projektovao i pravio ja.

Mesec dana za lakiranje posto sam lakirao odprilike 20 slojeva laka. Prvo nitrocelulozni lak koji sluzi za zatvaranje pora drveta. jedno pet ruka cetkom. Izmedju svakog sloja ide fina smirgla od 500 sa vodom. Pa ponovo mazanje. Zatim 15 slojeva prskanog poliesterskog laka. Izmedju svakog sloja fino smirglanje sa smirglom 800. Nakon posledenje gloja, smirgla 800, 1200 i 2000. Zatim polir pasta gruba, puno guljenja rucno sa krpom i pastom. Zatim finija pasta za karoseriju do visokog sjaja. I na kraju ide preko svega toga silikonski polish (koji jos nisam dao). POotrebno je puno slojeva i vremena jer su ova drva dosta zeznuta za rad. Racunaj da je citava ploca od javora zapravo drvo koje nema pravilnu strukturu, tj, kao da je puno cvorova. Kada bi se radilo na brzinu, posle par meseci povrsina vise ne bi bila glatka (a cilj je da bude kao ogledalo).

nemam reci...

extra...

jesi siguran da je poliesterski lak...mislim, mozda je glupo pitanje ali nisam do sad cuo da se koristi poliester...sto ne znaci da se stvarno ne koristi :)

ne rece cenu, koliko bi me kostalo jedno takvo delo

Jes, poliester :) Koristi se dosta puno zbog sjaja, zato sto ne pozuti sa vremenom, i zato sto je moguce napraviti deblje slojeve (pri davanju novih slojeva, oni ispod, koji su jednom osuseni ne omeksaju)

Sto se cene tice, za sada vodim politiku: 50% materijal 50% ruke (dosta ispod trzisne cene za ovekve instrumente). Za ove basove je materijal kostao oko 1000 evra, sto znaci da ce zavrsna cena biti 2000.

ja sam koristio poliester za neke druge stvari, verovatno ovaj sto sam ja koristio nije taj koji ti koristis... jel to neki poliesterski lak ili sta je vec? Ja sam koristio poliestersku smolu za razne stvari - skulpture, popravku camca... nanosio sam je i cetkom a i skoro sam nabavio pneumatski pistolj za poliester ( odnosno on se prvenstveno koristi za zelkot ), platio sam ga oko 160 evra... ali kad se nanosi pistoljem onda ima dosta mehurica vazduha...

Ako nije neka tajna, koji je to lak koji koristis? :) Tacan naziv me interesuje...

ja sam koristio poliester za neke druge stvari, verovatno ovaj sto sam ja koristio nije taj koji ti koristis... jel to neki poliesterski lak ili sta je vec? Ja sam koristio poliestersku smolu za razne stvari - skulpture, popravku camca... nanosio sam je i cetkom a i skoro sam nabavio pneumatski pistolj za poliester ( odnosno on se prvenstveno koristi za zelkot ), platio sam ga oko 160 evra... ali kad se nanosi pistoljem onda ima dosta mehurica vazduha...

Ako nije neka tajna, koji je to lak koji koristis? :) Tacan naziv me interesuje...

Ne znam naziv, dobijam je preko ortaka koji radi u industriji klavira. Sto se tice poliestera, ranijee sam probao, na prethodnom instrumentu da koristim bas poliestersku smolu, ali je pravila reakciju sa drvom, narocito sa masnijim drvima kao sto je palisander. POjavljivali su se klobuci vazduha, ali je to bilo zbog gasova koji su se oslobadjali iz drveta i rezultat je bio katastrofa, pogotovo sto smola nije htela na kraju da se katalizuje. Ako se radi iskljucivo o sitnim mehuricima vazduha koje uspricas, najbolje je koristiti tehnku koju koristim sa epoksidnim smolama (kada radim sa grafitnim vlaknom). Potrebna ti je alkoholna lampa - grejac. Za vece razdaljine zagrejes povrsinu i mehurovi vazduha izadju na povrsinu. Sa poliesterom treba probati, jer neznam kakva je zapaljivost (iako na smoli koju sam koristio pise da je stvrdnjivac jako zapaljiv, jednom pomesan sa smolom, nije se palio). Pretpostavljam da postoje razlicite formule i mesavine, te je potrebno isprobati.

steta sto ne znas tacan naziv, ako saznas molim te posalji, bas me interesuje, 2000 evra i nije neka cifra za takav instrument, jel pravis jos sta od instrumenata ili samo bas gitare?

kako si naucio da pravis, koliko dugo se bavis izradom instrumenata?

a one tacke na pragovima jel stvarno svetle ili je to montaza? sta si stavio, diode? sta ako pregore? mogu da se menjaju?

jesi probao zvuk?

AUUUU stvarno brutalno dobro. Nemash pojma koliko mi je drago kada vidim da neko radi ovako nesto, pogotovu tako kvalitento kao ti! Sve pohvale!

x 10

Mogu samo da napišem da sam zanemeo kad sam video to što sam video.

Nadam se da ćeš početi da radiš i električne gitare. :)

steta sto ne znas tacan naziv, ako saznas molim te posalji, bas me interesuje, 2000 evra i nije neka cifra za takav instrument, jel pravis jos sta od instrumenata ili samo bas gitare?

kako si naucio da pravis, koliko dugo se bavis izradom instrumenata?

a one tacke na pragovima jel stvarno svetle ili je to montaza? sta si stavio, diode? sta ako pregore? mogu da se menjaju?

jesi probao zvuk?

2000 evra nije cifra, obicno ovakve sprave kostaju od 5000 do 15 000 evra. Za sada sam radio samo bas gitare, ali cu sada da odradim i neku gitaru. A kako sam naucio.. sa puno pokusaja. Prvi bas sam napravio neke 90'te dok sam jos bio klinac i ucio ID u dizajnerkoj. Tada jos nisam znao dosta stvari, ali sam intuicijom dosao do dobrih resenja. Tada nije bilo interneta, pa se i do znanja dolazilo mnogo teze. Sada je mnogo lakse i postoje objasnjenja za sve procese (mada, neke procese ne rdaim na standardan nacin, vec sam ih zadrzao kao bolja resenja po meni, jer sam do njih dosao eksperimentima).

Ledovi su pravi naravno. Nema nikakve montaze na fotkama.

Sansa da pregore je minimalna, gotovo nemoguca jer ledovi mogu da pregore samo zbog previsoke ambijentalne temperature ili prevelikog napona. POsto se sve LEd napajaju sa jednom 9V baterijom, opasnosti od naponskih udara nema te su potpuno sigurni dok im vek traje (a to ide od 25 000 do 100 000 sati zivota)

Zvuk sam isprobao ali samo pasivno, tj. bez elektronike koju sam pravio, ali nisam jos stigao da ugradim (htedoh to danas da uradim ali nisam stigao, sutra cu) Ali, ovde recimo imas zvuk mog prethodnog instrumenta:

Ovaj ce se donekle razlikovati jer sam izprojektovao malo bolju elektroniku (nije da prethodna nije valjala, ali je ova malo zanimljivija i daje vece mogucnosti sto se tice modelovanja tona - neka vrsta simulatora razlicitih pickupa)

bruka...

jel i ti na snimku sviras?!

Da, to sam ja ;)

kako dolazis do drva?

Tesko, ali se snalazim. Na svu srecu, ovde u italiji moze da se nadje, ali ne sve na jednom mestu, bar ne ono sto bih ja hteo. Dosta vremena odlazi na biranje drva.

ne znam zasto poklanjas instrumente za te pare ali...

Zato sto moram prvo da napravim ime da bih kasnije mogao da podignem cenu. Problem je sto je konkurencija istocnjackih instrumenata velika, korejci prave kvalitetne stvari po niskoj ceni. Naravno, to nisu boutique instrumenti, ali posto je kriza, ljudi se tesko odlucuju da kupe jako skupe stvari, lakse se odlucuju na nesto sto kosta manje a vrsi posao. Takodje, samo muzicari odredjenog nivoa i kvaliteta mogu da primete pravu razliku izmedju dobrog i savrsenog instrumenta. :P

• 2 months later...
Ja ti iskreno želim da što pre napraviš ime i osvojiš svet svojim instrumentima...

Čime se još baviš pored izrade instrumenata, imaš bend ili radiš negde?

Hvala :)

Ma, bavim se svim i svacim. Radim za neku firmu u itlaji koja se bavi ind. dizajnom i inzinjeringom, ali nisam bas vezan za Ind. dizajn vec se bavim simulacijama za virtuelnu realnost. Imam i nekakav band, dosta profesionalan, ali od muzike ni ovde u italiji ne moze da se zivi. Pravljenje instrumenata je donekle hobi jer za sada sa time mogu da se bavim samo u slobodno vreme.