Jump to content

Recommended Posts

Stanje je ovako; Imam nikon d90 sa tim sto planiram u nekom narednom periodu da kupim neki buduci " D800" sa 20 mg pixela koj ce nekada(mozda)izaci na trziste!!!!! :rolleyes:

Dosada zaista nisam imao potrebu da fotkam nista preko 200 milimetara i to sam posudjivao od prijatelja.Al kako sam poceo razmisljati o tom mesecu uvidjam dabih ipak taj neki malo duzi objektiv koristio imao bih sta da uslikam.Stose tice sigme gledao sam neke testove i nisam bas odusevljen fotkama pogotovo na duzim krajevima 400-500 milimetara.Dosad nisam nikad ni kupio drugi objektiv sem nikona.

Tako dami ovo vec postaje ko avantura.

Dosta ljudi mi predlaze da idem sa fiksnim nikonom AF-S Nikkor 300mm f/4 ili starija verzija:AF Nikkor ED IF 300mm F/4

Gledo sam neke fotke i nema govora sveje OK.E sad sigme imaju stabilizaciju.A ima ih moze ih se kupiti polovni sa garancijom.

Tak dasam bas u dilemi volio bih ak vec dajem cirka 700 eura da kupim stvar i da mogu reci da imam staklo.

U svakom slucaju zahvaljujem svima na misljenju!

Pravo je pitanje dali ce ti se isplatiti takav objektiv? dali ces svaki dan slikati mesec?, slikat ces ga , ako kupis objektiv, mozda najvise nedelju dana jer ti kasnije nece trebati toliko slika ( fotografija ) meseca. Cak i na primer ako uzmes neki 300mm raspon i ako cropujes taj mesec, opet ce trebati veliki crop da bi ti mesec pokrio vecinu fotke, a bar meni je interesantno ako vec slikam mesec da se vide krateri na njemu.

Hocu da kazem, da razmislis koliko ti to sve treba, jedino ako imas love na bacanje, onda nista.

Slavke necu da slikam mesec svaki dan normalno.

Sve je od toga krenulo.Al sam onda skontao dami je mozda bolje potrositi jos 500 eura i kupit staklo kako treba.Stose tice isplativosto sta dati kazem nema tu neke isplativosti al ima velika zelja dase uslika dobra fotka.

Bavim se planinarenjem tako da bih mozda itu mogao iskoristi taj tele!

Sta mislite kako bi se ponasao AF Nikkor 80-200mm f2.8 D ED sa nekim od convertora AF-S TC-17E II ili TC-20E II?

Sa tom bi kombinacijom se resio i posudjivanja i mislim dabi mi bilo dovoljno i za taj mesec a i za prirodu!

Ako se baviš planinarenjem 300f4 je kontra onoga što bi eventualno trebalo da bude normalno - smanjenje težine. Zamisli još 1440 grama u rancu. To je ipak malo previše za skakutanje po planinama. Takodje ne znam za šta bi ti tačno trebalo 300 mm f4 (sa sporim autofokusom) na planinčini.

Objektiv je babaroga u svakom pogledu, ali ja bih ipak radje vucarao litru ipo vode i dva para čarapa nego (beskorisno) staklo koje ne mogu da koristim zbog toga što mi se ruke tresu (u planinu se obično ne nosi stativ)

80-200f2.8 je za te uslove bolja kombinacija ali i taj objektiv (prvenstveno planinarenje) je leleeee (sad videh) još teži ... 1550g

Tele konvertori se (u principu) ne kače na zumove.

A i jednu tajnu da ti odam: mesec se jako često montira na noćne pejzaže

ja imam matoru i skrsenu verziju Nikon 80-200mm f/2.8 AF Push-pull...savrseno staklence...

mislim da imas noviju verziju sada na zoni -MALI OGLASI-cini mi se da je prodaje za 400 evreja..

jedina mane TESKO brate mili :blink: ...otkine mi rame kada resim da je cimam...

Evo da kazem i ja moj utisak. Vec 3 godine imam sigmu 50-500 EX za Olympus. Nikakvih ama bas nikakvih problema nisam imao s ovim objektivom. Vidim da na njemu imaju natpisi da su stakla pravljena u Japanu i to mi je drago.

Jedino sto se moze primetiti je to da se zastita brzo guli ako se prislanja mnogo o hrapavu koru drveta :D sto je kod mene primer. Usled velike tesine vrlo je tesko fotkati iz ruke, trazi stativ ili neku potporu. Takodje ima pad ostrine na maksimumu tj na 500mm i malo je zeznut jer ima samo otvor F 4-6.3. Inace za 900 evrica koliko sam ga platio ne bi moga da uzemem nista slicno a naslikao sam se zivotinja samo tako, za to je dusu dao. Takodje slikao sam i mesec vise puta sa vrlo dobrim rezultatom.

Tako da ako mozes negde da nadjes polovan 50-500mm mozes ga slobodno uzeti, vrlo dobro staklo za ok pare.

Neznam ljudi vise ni sam.Vise istrazujem teze mi se odluciti.

Praticu e-bay pa sta mi iskoci pre za povoljnu cenu.

Za mesec dana ovde u blizini odrzava se sajam fotografske opreme,normalno polovne pacu otici itamo pa pogledati.

Pa nasta naletim.

Jer tesko je bas jednom kupovinom resiti sve moguce kombinacije.

Sam imao bih zelju kupiti dobro staklo jer polovicna resenja bas mrzim!

Ako hoćeš Mesec da slikaš, onako, oštro i kvalitetno, onda najbolje da kupiš teleskop :rolleyes:

Nema hromatske aberacije, nema zumova ni podešavanja aperture, samo montiraš aparat i udri:

supkbapdeum_0b5be9c.jpg

To sam opalio sa 150/750 reflektorom, dakle 750mm žižne na f5. I sigurno je to mnogo jeftinije od bilo kakvog high-end zuma (izuzev MTO1000).

Mane: treba ti izuzetno stabilan tripod odnosno montaža koja ume da bude 5x skuplja od teleskopa (u mom slučaju); a moraš i da uključuješ mirror-lock za sve preko 300mm. Takođe usko polje primene, kao i pad vrednosti kad se predomisliš. Da, i nema planinarenja sa time... ;)

Ne može i jare i pare. Planina ili Mesec - odlučite sami.

• 2 weeks later...

Baš su me "zainteresovali".

19.03.2011. Mesec će od Zemlje biti udaljen 356577 km

30.01.2010. Mesec je od Zemlje bio udaljen 356592 km, dakle samo 15km više. To je 0.00004% dalje nego što će biti 19.03. ove godine.

12.12.2008. Mesec je od Zemlje bio udaljen 356567 km, dakle bio je 10km bliže. To je 0.000028% bliže nedo što će biti za koji dan.

Kroz tu najbližu tačku Mesec prolazi svakih mesec dana. A najbliža tačka varira za manje 0.002%.

Najdalja tačka je na oko 405000 km. I kroz nju Mesec prolazi svakih mesec dana.

iskreno nisam previse ulazio u tematiku ali ne vidim nista cudno u tome da je Mesec u nekom trenutku najblize Zemlji...

link sam mu dao zbog toga a ne da snima vulkane, vanzemaljce i ostale nus pojave ovakvih vesti...

edit- uopste nisam video tvoj drugi post :D Ali vidis da te je povuklo da pogledas :P

Ja sam samo video najavu i javio coveku, da mu ne pobegne Mesec slucajno :mrgreen:

evo razlike u najblizoj i najdaljoj tacki

apside.jpg

A na kraju krajeva, ne kontam koji ce krasni bilo kome da pravi sad neke super fotke meseca, kad po netu ima toga koliko hoce, mnogo kvalitetnije i sa boljom opremom, da ne pominjem tek rezoluciju. Kad covek vidi te primere, poprilicno se obeshrabri, jer Mesec nije kao fotkanje sporta ili pejzaza, ili prirode i sl., gde nije bitna samo oprema vec i oko fotografa, momenat itd. Fotke Meseca su sve 99% slicne, i razlikuju se samo po rezoluciji, mesecevim menama i eventualno spektru ako se koristi kamera koja snima u nekom alternativnom spektru (UV itd.).

Evo nekoliko primera:

http://www.nasa-intelligence.com/Moon_200901.jpg

Mozaik spojen od 15 fotki:

http://objectstyle.org/astronominsk/Moon/M...20100424_en.htm

Izvor: http://objectstyle.org/astronominsk/Moon/M...20100424_en.htm

A evo sta je covek napravio sa teleskopom i astro kamerom (ali je proces malo zeznut, jer koliko kontam, snimao je 1000fps video pa je onda to sredjivao sa RegiStax-om):

http://www.astronomie.be/bart.declercq/Moo...90105_21hUT.jpg

Izvor: http://tech.groups.yahoo.com/group/lunar-o...g/message/24199

Ljudi krenulo je sve od par fotki meseca cisto dase oprobam.I kontao sam mozda ima neko jeftino resenje.Posto sam cuo za ove ruske Mirror 1000mm pa reko mozda kostaju 100-tinjak eura probo bih malo pa ga prodao.Al vidim da sva ta stakla kao jeftino resenje su ustvari jako skupa.Jer ga platis kao 30%od pravog stakla koje mozes zaista i da koristis.

O nekom tele nisam ni razmisljao jer zaista neznam stab ja to mogao da uslikam time.Posto sam ja zaljubljenig u siroki ugao i preko 105 nikad i nekoristim.

Ali razmisljajuci o tome skontam da blizu mene 20km ima par zasticenih podrucja ima tamo tih nekih zivotinja ptica pa mozda da malo probam i to mozda mi se i svidi.

Kao stosam rekao bavim se malo planinarenjem severna Italija Slovenija Austrijske alpe i ko poznaje te planine zna daje svako brdo jedna prica za sebe i popnes se na jedno brdo vidis nesto zanimljivo tamo na drugom i tako je uvek i mozda bi taj tele mogao tu da upotrebim kad neidem bas neku dugu kilometrazu.Cesto se ugledaju jeleni one divlje koze tj. neznam ni sam kako se zovu.

Al ajd da vam neduzim hvala svima na predlozima i savjetima jasam kupio pre neki dan ovo staklo:

Nikon 300mm AF ED f/4 za relativno male pare preko e-baya.Za koji dan bi ga trebao imati u rukama pa videcemo.Pokusacu jaos da ubodem neki polovan multiplikator.