Jump to content

Recommended Posts

Posto kod nas nema neke narocite literature na temu slova, tipografije i kaligrafije, ljudi se raspituju, evo nekih vezbi. Strelice oznacavaju redosled i pravac povlacenja poteza.

Rimska kapitala

Struktura rimske kapitale je geometrijska i pociva na kvadratima i krugovima. Pero se drzi pod uglom od 30 stepeni.

r-kapitala.jpg

Kroz modifikacije, ovo pismo je dobilo i serife kao ukrasni detalj. Nema malih slova jer je nastalo iz rimskih spomenika klesanih u kamenu.

r-kapitala2.jpg

r-kapitala3.jpg

Karolina

Malo zaobljenije pismo, takodje se pise pod uglom pera od 30 stepeni. Ovo pismo ima i mala slova.

karolina.jpg

Produzetci na malim slovima (b, d, f, g, h, k, l...) su obicno za visinu samog slova, mada mogu biti i duzi po potrebi kompozicije.

karolina2.jpg

karolina3.jpg

Italik

Po njemu je nastao univerzalni naziv za sva iskosena slova. Ugao pera je 35-45 stepeni. Ovo pismo je najkoriscenije u danasnje vreme moderne kaligrafije. Velika slova su zapravo malo suzena i nagnuta kapitala...

italic.jpg

mada su dozvoljeni i ukrasni serifi na pocetku pasusa i razne druge modifikacije. Ovo pismo je vremenom dobilo najvise oblika.

italic5.jpg

italic4.jpg

italic3.jpg

italic2.jpg

italic1.jpg

• 2 weeks later...

hvala...idemo dalje...kako napraviti alatku za pisanje/malo detaljnije objasnjenje/:

- jedna varijanta je zarezati staro penkalo - uzmete secice i bvrh penkala zarezete pod blagim uglom dijagonalono, tako da vrh sad ne bude vise ostar vec cetvrtast. Malo ga izsmirglate da ne bi previse sekao papir i mozete pisati s njim. Ovako zarezano pero sluzice vam jako dugo bez dodatnih intervencija tipa ponovno smirglanje ili zarezivanje. Jedino sto sa ovom velicinom pecata 1-3mm, mozete pisati jako sitna slova, sto za pocetak vezbanja i nije bas idealna kombinacija, necete videti gde gresite i kada jednom pozelite nesto krupnije da napisete bice vam jako tesko.

- druga varijanta je zarezana trska. /Nacin rezanja trske sam vec objasnjavala/

- treca varijanta je spajanje dve grafitne olovke selotejpom, sto je vrlo korisno jer prakticno tada crtamo slova. /ovde dodju slika i objasnjenje/

Hvala kolega ;)

dakle to je ta alatka od "stapa i kanapa"...stvar je u tome da smo vise navikli da crtamo olovkom i ona nam nekako lakse prijanja u ruci. Olovke se poravnaju po vrhovima i zalepe selotejpom, u ruci se drze jedna pored druge pod blagim zakosenim uglom.

E, sad, cemu zapravo sluzi cela ova prica?

Naravno da ce mizerno mali broj ljudi pokusati da pise ova slova, medjutim ovo je zapravo dobar pocetak za pravljenje fonta. Naravno, svi znamo da je mnogo lakse uzeti vec postojeci font i malo ga prebudziti, hehe, ALI za to se ne mogu uzeti neki narociti novci. Dakle, mozda da probamo da razmisljamo od samog pocetka ;)

• 1 month later...

Ups, ja sam propustio prvi semestar, kako cu sad potpis da dobijem, profesorka mooolim vas :) .

Uh kako me je mrzelo uncijal da ucim, to me je extra smaralo. I na kurzivu me je mucilo par stvari, mada, koliko perfekcionista umem da budem, uvek sam bio nezadovoljan krajnjim pisanijem i zato se nikad nisam opustio. Minuskul mi je uvek bio zanimljiv, mala slova sam obozavao.

Od skorijih otkrica izdvojio bih koriscenje razvodnjenih tecnih pigmenata za krecenje mesto mastila. Slucajno sam nasao par bocica kod kuce, i reko' aj da probam, oker po crnom papiru.

Verujem da je sledeca lekcija zarezivanje i priprema trske?

I'm tuned....... (i brishite ovo moje kad nastavite s predavanjima).

• 1 month later...
  • 1 month later...

svaka cast na ovom sajtu a i forumu

na nivou je totalno

ni pola ovoga nisam ocekivala da cu da nadjem na netu, i jos manje na srpskom jeziku!

Jel moze neka mala pomoc oko piktografskog pisma?

imam to za seminarski a ne nalazim bog zna sta na netu sto se toga tice

svaka cast na ovom sajtu a i forumu

na nivou je totalno

ni pola ovoga nisam ocekivala da cu da nadjem na netu, i jos manje na srpskom jeziku!

Jel moze neka mala pomoc oko piktografskog pisma?

imam to za seminarski a ne nalazim bog zna sta na netu sto se toga tice

• 5 months later...
  • 5 weeks later...
Postoje posebna pera za levoruke.

iznogud а где то? Јел у Дизниленду? :) Волео бих да ми неко ко може пружи још мало података где и како то може да се набави. Макар неки линк, пошто претпостављам да то у земљи Сврбији тешко да може да постоји...

Волео бих да ми неко ко може пружи још мало података где и како то може да се набави.

Da si se javio desetak dana ranije... Vec vise od 15 godina mi je u fijoci stajao set Osmiroid pozlacenih naliv-pera za levoruke. I prodao sam ga nekom skolarcu, cenio 20 evra, a dao za 10. Dobio sam iz inostranstva, greskom. Nikada nisam video kod nas. Na internetu se neka firma iz Australije hvalila da ima jos uvek zalihe takvih pera, jer je Osmiroid kao potpuno prestao da se bavi svojom osnovnom delatnoscu. Medjutim, na sajtu Osmiroida uopste ne izgleda da su batalili proizvodnju pera... Tako da ti ostaje da se snalazis, trazis i narucujes iz inostranstva. Ili da pravis sam :-)

• 6 months later...
  • 2 months later...
iznogud а где то? Јел у Дизниленду? :) Волео бих да ми неко ко може пружи још мало података где и како то може да се набави. Макар неки линк, пошто претпостављам да то у земљи Сврбији тешко да може да постоји...

Meni je poznato da su kod "Marić"-a i u "Talent"-u imali pera za levoruke, samo da im je cena bila nešto urnebesno mnogo u odnosu na pera za desnoruke, ali to je bilo pre pet godina i ne mogu ništa da ti garantujem. Nadam se samo da znaš gde se nalaze, pošto vidim da si Beograđanin.

• 2 weeks later...
Meni je poznato da su kod "Marić"-a i u "Talent"-u imali pera za levoruke, samo da im je cena bila nešto urnebesno mnogo u odnosu na pera za desnoruke, ali to je bilo pre pet godina i ne mogu ništa da ti garantujem.

Хехе, управо сам на то мислио кад сам помињ'о Дизниленд. :(

Nadam se samo da znaš gde se nalaze, pošto vidim da si Beograđanin.

Па не баш... Ако ти није тешко, можеш да објасниш?

• 4 years later...