Jump to content

Koje napajanje?

Mratchny
 Share

Recommended Posts

Potreban mi je savet, s obzirom da u oblasti hardwarea i nisam baš neki ekspert, a ne volim da se pravim pametan kada su skupe stvari u pitanju.

Dobio sam neko Thermal Take kućište (V4 black) koje spada u jeftinije njihove, a ostatak komponenti će verovatno činiti i5 760 (ili jači) i nvidia 460 (ili jača), uz min 4 GB Rama, a kada sakupim kintu i neki SSD... ostalo uglavnom standardno (nisam 100% siguran za ploču koju da uzmem, kao ni da li je bitno to što će ići i posebna muzička, CL Live 5.1).

Tražeći pravo napajanje, izbor sam sveo na:

1. LC POWER 600W Super Silent LC6600 V2.2B (koje sam našao za oko 4.800 RSD)

2. LC POWER 650W Super Silent LC6650GP3 V2.3 (koje je meni malo više skupo, tj znam da vredi ali... za oko 6.000 RSD)

3. Nešto što mi vi predložite - cena oko 5.000

Takođe, videh da neki prodavci stavljaju na mašinu slične snage neko LC 600W od oko 3.000 RSD. LC sam uglavnom gledao jer su nešto jeftiniji od ostali (ne računajući no name napajanja), a znam ono "kolko para tolko...". Ne ih da mi ovoliko ulaganje ode u... zbog napajanja, ali svi znamo koliko je z kupovati konfiguraciju... uvek kažeš, još malo kinte za ovo, malo za ono i na kraju komp košta 300 EUR više nego što je planirano!

Dakle, pitanje je samo za napajanje, ostalo po drugim temama čitam :)

Nikada ne bih stavio napajanje jeftinije od bar 50€ u racunar u koji sam ulozio bar 10 puta toliko. Tipicna, cesta greska.

LC Power je nesto izmedju no-name i brand-name napajanja, ali ja mu ipak nebi verovao.

Ako su ti Antec, Chieftec, TT i slicni skupi, pogledaj CoolerMaster, ima za 50-60-tak evra solidnih iz Elite serije (neka bude i slabije od ovog LC Power, sigurno ce biti bolje)

@sumarka: pa verovatno ti i jeste pregorevalo zato sto su bila nekvalitetna napajanja. Mozda ti ne treba jace, ali svakako ti treba kvalitetnije, stabilnije.

Nemas kvalitetno 600-650w napajanje bez stotinak europljana. LC POWER je prica za sebe... ne vredi to razmatrati kao opciju.

Sta god da uzmes za taj budzet dobices otprilike isti nekvalitet. Bolje ti je da uzmes neko provereno napajanje (Seasonic , Enermax , Chieftec ...) nego da imas probleme za novim racunarom zbog loseg napona & buke.

Za hardware koji pominjes kvalitetnih 500w ti je dovoljno. Probaj negde da nabavis ENERMAX Pro-82 525W (100e). Tiho , stabilno , kvalitetno.

@sumarka , koje napajanje je u pitanju?

Optimisticno je ocekivati da racunar radi stabilno sa napajanjem od par hiljada dinara.

Jbga da li je to zbog ekonomske situacije ili cega vec primecujem da dosta ljludi stedi na tom napajanju a slobodno mogu da kazem da je to jedna od najvaznijih komponenti u racunaru. Dobro napajanje cuva i ostale komponente, a kad je vrljavo ne samo da ce i ono da vrisne nego mozda i povuce i jos po nesto za sobom.

@Mratchny

Po meni je ovo neki best buy:

http://www.hellas.rs/index.php?action=opis&q=4408

Naravno ako možeš sebi da priuštiš Enermax,Seasonic,Corsair,itd to bi bilo još bolje.

Inače slažem se sa Vilijem da LC nit smrdi nit miriše...Ni ja nisam ljubitelj LCa,ali je svakako bolje od Blueberfy,Trust,Fronteir,MSi i ostalih kung-fu napajanja.

@sumarka

Brendiranih 400W će bez problema terati konfiguraciju sa tom karticom.

U principu ni gore navedena konfiguracija Ci5+GTX460 ni sa overklokovanim procesorom i grafikom nema šanse da povuče 400W u full loadu,ali je neko pravilo da uvek treba ići na jače napajanje od potrebnog da bi moglo da radi rasterećeno jer će mu to znatno produžiti životni vek.

Evo jedan banalan primer koji nista ne mora da znaci, ali ne steti sigurno.

Pre 6-7 godina, kupimo moj kum i ja identicne komponente, osim sto sam ja to spakovao u chieftec kuciste sa chieftec napajanjem od 360W, a kum u kung-fu kuciste sa LC Power napajanjem od 450W.

Epilog:

- Moj racunar je radio ovih 6-7 godina 24/7 i jos uvek radi... i to vec 4 godine sa crknutim hladnjakom na northbridge-u... bez ikakvih problema. Od komponenti nista nije crklo.

- Moj kum je bacio taj racunar pre 2 godine, posle zamenjena 2 napajanja, 2 HDD-a i jednog CPU-a. Inace, vrlo malo koristi racunar i to uglavnom za internet i multimediju.

^To ti je lutrija, ja imam no name kućište i napajanje, ne gasim komp, igram igre, renderujem, teško da je duže od par sati dnevno ugašen, a od 2006. ga imam (uz izmene grafičke, memorije...) i radi, ništa (još) nije crklo.

Ali potpuno se slažem da čovek mora ići na sigurno, samo kada imaš određenu kintu, nemaš mnogo prostora. Mogao bih ja na svaku komponentu da nađem bolju za samo par hiljada više pa da na kraju košta nekoliko stotina jura preko :)

Sada sam čuo i da LC laže za realnu snagu! No, potpuno sam svestan koliko je napajanje bitno i zbog toga i krećem celu priču od ove komponente, hvala na odgovorima, već sam sada izbacio LC iz opticaja...

Koje mi je najkompatibilnije sa Thermal Take kućištem V4 Black edition? S obzirom da mi čovek reče da bi mi za LC trebali dodatni kablovi!

A šta mislite o ova dva napajanja?

1. THERMALTAKE TR2 Series 500 W (nađoh za samo 30 EUR!) sada zvah, kažu servisirano, sa garancijom, ali... polovno

2. THERMALTAKE TR2 RX 550W

Cena im je pristupačna, a ljudi tvrde da je TT sličan Chieftecu? Samo još da je dovoljno da tera ostale komponente :)

A ima i na akciji Chieftec 700W za 7.800 RSD, skuplje od ovih gore ali (cena na stranici je stara, na lsiti piše akcija sa cenom od 7.800): http://www.hellas.rs/index.php?action=opis&q=4302

@Mratchny

Ja se najiskrenije nadam da će te to no name napajnajne služiti i da ti neće ubiti ništa od drugih komponenti,ali meni je na promer Codegen 450W radio par godina sasvim normalno,računar se nije restartovao,nama BSODa dok nije "eksplodiralo"...A onda sam ga otvorio i kad sam video koliko su se naduli elektroliti molio sam Boga da mi nije ubilo i ploču i sve ostale komponente...Strećom na "onaj svet" je povelo samo jedan modul RAM memorije.

Jedan moj kolega je uzeo LC kućište + napajanje i bio je dovoljno pametan da stavi Raid0 kad je crklo napajanje otišao je i jedan HDD i izgubio je sve podatke sa harda... Ima još mnogo primera...Masa ljudi ne shata da je makar 50% kvarova računara prouzrokovano "lošom strujom" i to samo zato što se to ne vidi i ubeđeni su da im računar radi sasvim normalno.

Ne mora da znači da kung fu napajanja lažiraju snagu,možda napajanje od 15e i može da izbaci 500W,ali je tih 500W struja koja može biti korisna rešou,sijalici ili ventilatoru,a ne može biti od koristi nanometarskoj tehnologiji tj. računaru koji traži stabilan "ispeglan" napon da bi radio.

Ako hoćeš da se uveriš na konkretnom primeru u značaj kvalitetnog napajanja možeš da overklokuješ procesor ili grafiku sa brendiranim napajanjem i kad nađeš neku stabilnu granicu,pusti neki stres test ili render...Kad se uveriš da je sve stabilno zameni napajanje i pokušaj da ponoviš isto to sa no name napajanjem iste propisane snage...Nema šanse da održi sistem stabilnim na istim frekvencijama kao i brendirano...

Izvinjavam se...Otišao sam u off topic. :)

TT je dobar brend njihova napajanja TR2 serije su uglavnom CWT i FSP OEM...Što je veoma dobro...Po kvalitetu jeste sličan Chieftecu po meni je TT čak i bolji...Završiće ti taj TT posao...Naravno ako si u mogućnosti da kupiš tog Chieteca od 700W...Od viška glava ne boli. :)

Thermaltake,Chiftec,CoolerMaster,Antec,OCZ,Tagan,Spire,Silverstone,itd...Sve su to dobra napajanja.

Ovde možeš da sračunaš koje ti napajanje treba.

http://www.thermaltake.outervision.com/Power

PS.

Ovo nije ukupna potrošnja već poželjna snaga napajanja za neku konfiguraciju.

Sad sam ih zvao, nemaju bas sve na stanju. Ono Chieftec na akciji rasprodato i imaju neko Cooler Master koje su mi ponuduli (mozda bas ovo).

Sada razmisljam da uzmem Thermaltake TR2 Power RX 550W. Ima ga za oko 6.500 din. Pokusavam da saznam da li podrzava sve sto ja hocu da ugradim jer je model star neku godinu. Pretpostavljam da bi gurao i5 760, nvidu 460 i tako to :) Ne znam samo kakav je konektor za SSD jer sam planirao nekada i to da nabavim?

SSD disk ima iste konektore kao i SATA.

Ja sam dao 15000din sa Seasonic-X 650w. Sad mi zao sto nisam dodao jos 3 crvene i uzeo ono od 750w. Ali i ovo je vise nego dobro , ima ugradjen San Ace fan + kontroler koji iskljucuje ventilator kada nema veceg opterecenja. Takvo napajanje + ssd + pasivna grafika + u.l.n.a noctua na procesoru = tisina , nema buke , nema vibracija...

Zvuci malo cudno kad kazes nekome da si dao 150-200e za napajanje - gledaju te kao da nisi normalan :blink: , ali zdravlje nema cenu - osecam se mnogo bolje i svezije od kada radim na potpuno tihom racunaru.

Ja sam uzeo Chiefteca CFT 14 S 600w kostao je onda oko 8 000 i mogu reci da sam prezadovoljan...!Po meni-, to je neka OK cifra za naajanje-60,70-100tinak evra>a napjanja koja kostaju 150-200 evra mogu da razumem da uzme neko ko ima 2 grafike i gamer je pa klokuje i 100 cuda,ali ovako-kontam da je nekih 600-650 w do 100+evra sasvim dovoljno...+ dobru ventilaciju u kucistu i solidno hladjenje naravno...

• 2 weeks later...

Tako sam se i ja cimao. Trebao mi komp hitno i naravno ustekao sam na napajanju(LC SilentGiant 600W 6600 GP2.3)...

Kako rendering iziskuje dosta cpu snage, dodatno uzeo kulercinu i overklokovao cpu dokle god je isao.

Kasnije uzeo kuciste sa dosta ogromnih fanova, dodao ssd, dva hdd-a u raid. I na kraju masina postala nestabilna (ili se ja tripujem). Smanjio sam klok za svaki slucaj...

Sad moram da uzmem normalno napajanje(kontam SS-850EM) i da se zajebavam sa prodajom ovog LC-a...

Bolje skupi love pa u shoping.