toshe-sku Posted January 30, 2011 Report Posted January 30, 2011 http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yy...p;nav_id=489323 pastujem tekst. a vi vid'te...toliko o srbiji...i bajkama o naplatama minulog rada Beograd -- Timoti Džon Bajford (70), tvorac legendarne TV serije Metla bez drške, iako narušenog zdravlja primoran je da radi kako bi preživeo pošto nema pravo na penziju. Legendarni televizijski reditelj, u pola veka dugoj karijeri stigao je da bude profesor, prevodilac, pisac, glumac, fotograf. Našu kulturu svojevremeno je zadužio izvanrednim televizijskim serijama za decu: „Neven”, „Babino unuče”, „Poletarac”, „Nedeljni zabavnik”, „Metla bez drške”. Danas je Timoti u sedamdesetoj godini života. Zdravlje mu je ozbiljno narušeno, ali je prinuđen da radi kako bi preživeo. Sa suprugom živi na Zvezdari s osećanjem da nije zaslužio tako surovo ignorisanje društva čiju je kulturu mnogo zadužio. “Pre nekoliko nedelja službenici opštine Vračar u Beogradu doveli su u pitanje moje pravo na zdravstvenu zaštitu u Srbiji jer nisu dobro poznavali Konvenciju između Engleske i Srbije o zbrinjavanju pacijenata. Uostalom, već pet godina sam državljanin Srbije, a i to se dogodilo jer je lično predsednik Tadić intervenisao”, kaže za Blic Timoti Džon Bajford. Razočaran je odnosom države prema njemu. “Zbir administrativnih zavrzlama me je ostavio bez mogućnosti da kao slobodan umetnik uplaćujem sebi staž i time jednog dana steknem pravo na penziju. Kada sam počeo da snimam televizijske serije za decu u Beogradu, predao sam zahtev da postanem član Udruženja dramskih umetnika SFRJ. Rekli su mi da je to nemoguće jer sam strani državljanin. Bez članstva u Udruženju, kao slobodan umetnik nisam mogao za sebe da uplaćujem staž i tako sam ostao bez penzije. Do pre šest godina nisam imao državljanstvo Republike Srbije. Čim sam ga stekao otišao sam u Penzioni fond gde su mi objasnili da bih pravo na redovnu penziju stekao tek ako bih svakog meseca narednih petnaest godina uplaćivao staž. Sve do svoje 80. godine života, što je potpuno neizvesna stvar. Ko mi garantuje da ću živeti do tada. Imam ozbiljne probleme sa zdravljem i sav novac koji supruga i ja zaradimo ide na moje lečenje. Neki siguran novac bi mi dobrodošao jer mislim da sam svojim autorskim radom u Srbiji zaslužio da dostojanstveno proživim koliko mi je još ostalo”, objašnjava Bajford. Mnoge ugledne ličnosti sa javne scene u Srbiji među kojima je najviše umetnika i televizijskih profesionalaca predlagale su dva puta Timotija Džona Bajforda za nacionalno priznanje koji mnogi krste nacionalnom penzijom. “Džabe kada nemam redovnu penziju, a to je prvi uslov za dobijanje nacionalnog priznanja. Nemaju ni sportisti redovnu penziju, pa ostvarivanjem značajnih rezultata na velikim takmičenjima stiču pravo na nacionalno priznanje. Neka serija „Neven” bude moj najveći sportski uspeh u životu. Nisam siguran da je administracija u Srbiji spremna da u mom slučaju napravi presedan. Bio bih unikatan jer nijedan stranac nije toliko dugo radio i živeo u Beogradu poput mene a ostao bez radnog staža i penzije i tek u 65. godini života stekao pravo na državljanstvo”, zabrinut je Bajford. U poslednjih nekoliko godina izdavačka kuća PGP-RTS prodavala je kompletnu seriju „Neven” na DVD formatu. Nekoliko puta je doštampavan tiraž, ali Timoti Džon Bajford nije dobio ni jedan jedini dinar autorskog honorara.
toshe-sku Posted January 30, 2011 Author Report Posted January 30, 2011 Medju komentarima gornjeg linka se nasla i ova poruka: 'Timothy Byford Nedelja, 30. 01. 2011. 18:40h Jako sam dirnut kad citam sve vase komentare. Iskreno mogu da kazem da ljubav i postovanje koje dobijam od svih vas mnogo mi vise znaci nego nekakva penzija. Hvala vam od sveg srca. Timothy Byford' Naravno, tamo se pojavio i kukolj nastao iz kursadjija i sarenice
toshe-sku Posted January 31, 2011 Author Report Posted January 31, 2011 Ovde se nalazi online peticija za dodelu penzije Timoti Džon Bajford-u http://www.gopetition.com/petition/42460.html
syndrome Posted February 2, 2011 Report Posted February 2, 2011 :( sta tek ja da ocekujem sa svojih 65-70
kobayashi Posted February 2, 2011 Report Posted February 2, 2011 Kamo lepe srece da zivimo u zemlji gde bi ovo bilo istinito: http://www.njuz.net/politicari-se-svadaju-...mogne-bajfordu/
Christopher Carrion Posted February 2, 2011 Report Posted February 2, 2011 Ja, na žalost, mislim da upravo u takvoj zemlji i živimo. Verovatno će se Bajfordov problem baš tako i rešiti.
toshe-sku Posted February 2, 2011 Author Report Posted February 2, 2011 obzirom na odziv peticiji-sumnjam
Christopher Carrion Posted February 2, 2011 Report Posted February 2, 2011 Pa dobro, te online peticije su se pokazale kao prilično beskorisne. To nije način ni za stvaranje ni za artikulisanje pritiska javnosti.
bannedbyRetard Posted February 3, 2011 Report Posted February 3, 2011 evo spasa!!!! Sličnost Bajfordove sudbine sa problemom Eve Ras, kada joj je pre nekoliko meseci ukinuto pravo na penziju, navela je TV Pink da i u ovom slučaju pritekne u pomoć i uputi Bajfordu poziv da uđe u sledeću sezonu rijaliti šoua „Farma“.
Ivanica Posted February 3, 2011 Report Posted February 3, 2011 :blink: Ali, ali .... mrf. Ne znam šta da kažem na ovaj poslednji post.
inner universe Posted February 3, 2011 Report Posted February 3, 2011 e bash O.o Nego mene interEsuje da vi mene kazhete, koliko je vas ovde zapravo potpisalo peticiju?
Ivanica Posted February 3, 2011 Report Posted February 3, 2011 Ja jesam i pisalo je da sam 225-ta. Ako je iz njuza onda ima smisla.
dedadrda Posted February 4, 2011 Report Posted February 4, 2011 potpisao (827-i) i prosledio svima iz mail asresara.
Tpojka Posted February 5, 2011 Report Posted February 5, 2011 Pola vlastele je raslo u doba tih emisija, pitanje je ko je imao televizor tad...
toshe-sku Posted February 6, 2011 Author Report Posted February 6, 2011 na fejsbuku se napravilo nekoliko grupa podrske. Moj idol je Timothy John Byford, a tvoj ?, Timothy John Byford - pravo na nacionalnu penziju, Nacionalna penzija za Timotija Džona Bajforda (Timothy John Byford) na njima su ostavljene i ove dve poruke: Dobra vest. Izgleda da intervuj u Blic i neverovatna podrska svih vas su urodili plodom. Juce su mi zvali iz Udruzenja Dramskih Umetnika Srbije. Oni se vec dve godine bore da resi moj penzijsku situaciju ali bez uspeha. Sad oni kazu da medijska "bura" je znatno promenila stvar i postoji mogucnost da se plate ta potrebn...a 15 godina staz is fonda, tako da dobijam redovnu penziju i zatim mogu da konkurisem za nacionalnu penziju. Javicu se ovde kad dobijam redovnu penziju. U medjuvremenu mnogo vam hvala za vasu vrlo znacajnu podrsku. Veliki pozdrav svima, Timothy Byford -------------- Vrlo sam dirnut podrskom i ljubavlju da ste svi izrazili u vezi sa mojom situacijom. To mi mnogo vise znaci nego bilo koja penzija. Hvala vam, ali molim vas, nemojte da osnujete nikakav fond ili slicno. Ono sto ocekujem od drzave je nacionalno priznanje. Nisam ni blizu " ïvici egzistencije" kao sto neki novinari su pisali. Ceo zivot sam radio za svoju egzistenciju i cu da radim i sada. Od nedelje sam dobio nekoliko poslovnih ponuda, bar delimicno zahvaljajuci vasoj masovnoj podrsci. Hvala vam od sveg srca!
vladaxy Posted February 6, 2011 Report Posted February 6, 2011 Meni je muka od ovakvog žickanja penzije. Svako radi, zarađuje, štedi ili odvaja za penziju. Svako bira (ili prihvata) posao kojim će da se bavi. Biti umetnik ili sportista je isto kao biti i zavarivač, policajac, vozač itd... Zašto cela nacija treba da izdvaja za nekoga ko se bavio svojim poslom iz hobija ili ljubavi? Te priče o promovisanju zemlje mi ne piju vodu.... Sve u svemu ja sam protiv toga.
px325 Posted February 6, 2011 Report Posted February 6, 2011 Zašto cela nacija treba da izdvaja za nekoga ko se bavio svojim poslom iz hobija ili ljubavi? o.O Bilo bi dobro da ti crncis sto godina a onda na kraju nemas pravo na penziju, pa da te vidim onda, kladim se da bi bio ispred skupstine sa kantom benzina .
Ivanica Posted February 6, 2011 Report Posted February 6, 2011 Blur, da je čovek sedeo i gledao u plafon ceo život ovo što si rekao bi imalo smisla.
Recommended Posts