Jump to content

Cena koštanja projekta

Mikimax

Recommended Posts

Prijatelji arhitekte da se razumemo, ja se slazem da se treba orediti neki minimum za cenu projekta al je ovo Srbija i kako se ko snadje.. Mozda vi necete da radite za malo novca ali ja vec duze vreme radim za male sume i ne zalim se.. Na pocetku sam radio enterijere (4 slike + 2d + 2d plafon tj osvetljenje) i to po ceni 0.5 eura po m2 normalno kada se ne trazi mnogo detalja, sada radim u mom mestu za 1-4 e/m2 i to crtam i dajem savete, zavisno koliko detalja treba.. Radim 3ds max v ray za 3d, photoshop za finalnu obradu i autocad za 2d (3d ubijam) takodje uz svaki rad dajem video prikaz kroz objekat tj idejno resenje... Tako da bi za ovog sto otvori temu za kucu uzeo vrlo malo stim sto bi morao da mi plati putne troskove a projekat bi bio boli glava.. .. pozzz ;)

• Replies 191
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ma shvatam ali moras da radis ne moze da se sedi, nadam se da cu moci i vise da izvucem ako bude bolje vreme... Nije realno dati vise za projekat od 8-10 eura/m2 u ovo vreme.. Bitna je brzina i da se ima posao.. Ja i sa ovom cenom ne mogu da napravim konstantan posao a kad bi me krenulo ja ne bih znao sta cu da radim sa tolikim novcem.. :D A sto se tice keramicara oni rade fizicki posao i na kraju im ne plate ili sve na pocek :) iz kraja sam gde svi rade gradjevinu tako da znam u kolikim je g...... gradjevina :) Barem mi plate to sto radim.. I sa ovom cenom mogu da budem samostalni arhitekta ako otvorim biro najebo bih od dadzbina a to mi ne treba trenutno :)

kad vidis da si samog sebe potkopao, ne mozes bre ti da budes jeftiniji od keramicara

:(

Tesar ipak ostaje nedosanjan san. Iznova se ponavlja ista stvar. Nekome je drazi kikiriki. Tek posle mnogo pojedenog kikirikija, ostace taj slan i gorak ukus u ustima. Kako god... Pozdrav!

al je ovo Srbija i kako se ko snadje.. Mozda vi necete da radite za malo novca ali ja vec duze vreme radim za male sume i ne zalim se..

Par pitanja/komentara. Ne zalis se (jos) kazes. A jel imas zenu i decu?

Drugo, sta znaci to "al je ovo Srbija"? "al je ovo Srbija" - pa pevacice u ovoj istoj Srbiji izvuku iz brushaltera za noc veci novac nego inzenjer master arhitekture za mesec dana? Kako na njih ne deluje ta krilatica "al je ovo Srbija".

Patike, duksevi, hrana (koje uvozi Miskovic) sve je duplo skuplje u Srbiji nego u New Yorku i Londonu. "al je ovo Srbija", kako njih ne pogadja zato sto je "ovo Srbija"?

Znanje arhitekte je komicno jeftino, zasto? Delom zato sto je i tvoja arhitektura/talenat proporcionalan tvojoj ceni, a arhitektura se ne bi trebalo prodavati na komade kao kolaci / na kilo kao krompiri. Mene konkretno ne pogadja ova situacija jer ne radim u Srbiji, ali ces ovim stavovima ostalim kolegama obarati cenu, pa sada gledaj jer moze neko sa porodicom da prezivi sa Honduras satnicom kao i ti.

Druze da se razumemo nemoj podcenjivati moj talenat jer ja ne radim samo 3d i ne crtam samo da je lepo nego i jeftino i prakticno.. Nemam samo iskustva u dizajnu nego i u gradjevini uopste jer mi je cale preduzimac i u konsultacijama sa njim ja crtam da bi gradjevinac mogao to da izvede.. Cak sam i njemu par gradilista pogodio..Ne crtam nesto sto se ne radi u nasoj zemlji a posto radim i 3d animacije nemojte podcenjivati moje znanje u programima za dizajn. Kolege izvinite tako je stanje u drzavi pomirite se nemam sta drugo da kazem.. Meni je iskustvo vise potrebno nego novac jer cu verovatno iz zemlje out.. Moja cena je moje pravo do sada se niko nije zalio ni na cenu ni na moj dizajn a i ne znam da je neko platio arhitekti za ono sto mu se ne svidja.. Juce sam zavrsio restoran u barok stilu, ljudi prezadovoljni sve ideje idu u realizaciju, nije preterano skupa adaptacija i ambijent ce izgledati autenticno mom dizajnu tako da sam presrecan... pozz :)

Druze ne razumem te uopste umesto da se udruzujete kao timovi vi se pljujete i prepucavate.. I nabudzite cenu.. Pa vi hocete od jedan projekat 200 m2 da uzmete 5k eura i da se zezate ceo mesec, meni treba oko 5 dana da razresim i fasadu da odradim, da bude funkcionalna i tako to + 3d prikaz fasade.. Nemojte tako ovo je forum za savete i budite realni molim vas, sto se tice mene ja lepo radim i doci cu ja do cene koja je pristojna, tek sam zavrsio faks.. Opremu sam kupio od svojih para (komp 1.1k eura), crtao sam graficke za studente i zaradio... Pola arhitekata je placalo radove da uhvati uslov a hoce 20 e/m2, ja hocu samo da kazem koje su realne cene, u Nisu neki ljudi koji su poznati po arhitekturi naplacuju 2e/m2 jer nema posla a konkurencija velika tako da sam ti razjasnio malo realnost :(... nece samo ''ushiljeni zulufi'' sto kaze moj deda.. :D

Druze ne razumem te uopste umesto da se udruzujete kao timovi vi se pljujete i prepucavate.. I nabudzite cenu..

Nisu ti jasne neke stvari. Moj problem je sto u Srbiji ne postoji jasna regulacija od strane komora i udruzenja o tome sta je minimalna cena rada, kao kod advokata, pa da se zna za sta se oduzima licenca, kada neko ide ispod cene. Drugo, opet ponavljam, taj idiotski nacin odredjivanja cena po kvadratu stavlja u isti kos i one talentovane i svakave indijance. Zamisli da po ovoj logici Norman Foster uzima po "kvadratu" isto kao i ti?

A ti sa svojim odnosom prema naplacivanju samo dolivas ulje na vatru, ne cinis nista konstruktivno. A barok i svi ti stilovi su nesto najtragicnije sto se desilo arhitekturi, i to je posebna tema.

meni treba oko 5 dana da razresim i fasadu da odradim, da bude funkcionalna i tako to + 3d prikaz fasade..

Ovo dovoljno govori o tvom talentu i shvatanju arhitekture. Kakve veze ima koliko ti treba vremenski da nesto uradis sa idejom i kvalitetom? Jel arhitektura ljustenje krompira po tebi, pa brojis koliko komada odradis na sat? Sto ne okacis neki od svojih radova, idejna resenja da vidimo na cemu radis?

Nista necu vise da ti pricam posto znas samo da kritikujes.. Ljudi zele barok stil ja im to odradim, ljudi zele kucu sto pre ja im odradim, ljudi zele nesto nesvakidasnje ja im odradim, za sve postoji cena, ne mogu nekome koji zeli idejno resenje kuce ili neki savet da naplatim 5+ eura po kvadratu razumes a na sajtovima nadgledanje i savet su ti po 5 eura sto je preterivanje.. Komoru to ne zanima danas dizajner moze da bude svako i arhitekta moze svako mi za razliku od njih imamo diplome to je sve.. Sve moje radove videce te na sajtu koji cu zavrsiti nadam se za oko 2-3 meseca posto radim sam web desing, videcete postojece stanje, dizajn i izvedeno stanje pa kome se svidja nek me kontaktira.. Studentske radove ne mogu da dam jer su neki ljudi isli stim na izlozbe necu da im pravim probleme zbog toga.. Nisam znao da se jedan arhitekta odlucuje u koji pavac ide ja gledam da poznajem sto vise od stilova kako ne bi bio ogranicen posto radim uglavnom enterijere stanova kuca i lokala.. Ako nekoga zanima nek me kontaktira pa cu mu pustititi projekte od pocetnog stanja do realizacije... O ukusima ne treba raspravljati ja dajem ljudima ono sto zele i gledam da bude za svaciji dzep jer mislim da je ipak bolje posavetovati arhitektu, bar ako neko zeli da ima lep enterijer.. Tek sam se pojavio na ovom forumu a odmah napadaju ljudi ja samo zelim da dam neki koristan savet za i da to bude realno a ne ljudima da pricam istoriju ili fantastiku.. Hvala ti rapidograf na kritikama.. ;)

• 2 weeks later...

Ja ti samo kazem realnost a ti komentarisi koliko hoces.. Lepo sam rekao da ne zelim nikog da vredjam vec da kazem moja iskustva i misljenje, vidi tebe vaspitanog kako lepo pricas... Znam dosta stvari iz prakse, napomenuo sam to u komentarima, cale je radio dosta kuca poznatima i ljudima koji rade po inostranstvu, ovi drugi ne placaju projekat vec donose kataloge iz inostranstva sa razresenim kucama tako da smo uskraceni za struku... Projekte koje sam ja radio su uglavnom male investicije (enterijeri, fasade i sl) tako da je marza negde oko 5% od vrednosti radova to mislim da zna svako ko zaista radi u struci kao arhitekta. (nekad je bilo 10% sad samo moze da se sanja o tome). Radim brzo kad dobijem projekat to sam hteo da kazem, me moze da se sve izvede za 5 dana lose ste shvatili, ali ako je nekome hitno moze i za toliko :) ljudima u poslednje vreme samo treba pecat svi nadju neki projekat pa posle izvodjac to menja po zelji musterije... Od arhitekture danas tesko da moze da se zivi, mogu samo pojedinici sa licencama i biroima koji su na dobrom glasu a to se stice godinama... Ja sam pocetnik ali nisam bez iskustva, rekao sam da niko nece da ti plati ono sto mu se ne svidja a isto tako niko nece da ti plati dobar rendering ako to ne moze da izvede ili je previse skupo... Pa prema tome se i pravi kalkulacija za projekat... Za projekat je suludo dati 30e/m2 ako si radio velike povrsine za te pare skidam ti kapu(naravno pricam za Srbiju), ja mogu da je pohvalim projektom od 4e/m2 i nista vise, ostali prihod mi ide od gradjevine, pripreme studenata, grafickih i tako dalje, od sve po malo se zakaci i to je to.. Eto pa me pljujte jos..:) Dajete savete ljudima na forumu tako da im ne treba arhitekta.. :) zalim ako sam nekoga povredio ali realnost je realnost, nekome je zivot majka a nekom maceha, neko nema skole ima para neko nema para ima skole i tako to, milion slucajeva.. pozz :(

Posto slucajno radim kao arhitekta u Nemačkoj u prilici sam da vam predočim cene projektjektovanja kao i cene gradnje ovde.

U PDF fajlu su cene projektovanja pod stavkom 9. Radi se o jednoj uobičajenoj stambenoj zgradi sa 98 stanova, ukupne BGP od oko 10,000m2

http://www.immobilien-zeitung.de/100000696...ainz-gonsenheim

post-39335-1347107188_thumb.jpg

Kostensch__tzung___BV_Mainz_Gonsenheim_26_10_2011.pdf

Hvala ti što si izneo ovako poverljiv dokument pred auditorijum.

U Srbiji bi od ovih milion evra, investitor sebi prigrabio minimum 900.000.

O ovome ja trubim godinama. Samo o odnosu sredine prema arhitektama. I o tome kako se arhitekta ceni tamo. Ne kažem da na ovom projektu ne treba da radi jedan ozbiljan biro, gomila stručnjaka (koji koštaju), ne kažem da se neće potrošiti meseci rada, pa legalni softveri, najam lokala za biro... Ne kažem da bi "naša" "štancajuća" arhitektura ovde prošla.

Koliko para, toliko muzike. Zato nam je arhitektura na ovim granama.

Lepo sam reko 5% od cene gradnje :D Velika je to investicija u nasoj zemljici, kod nas kosta projekat 3% od cene gradnje a mito ide i do 10% zavisi od opstine :D Zato je sada u Nemackoj <5% nezaposlenost u prevodu ako izgubis posao cekas manje od 2 meseca da dodjes do slicnog... Pozz iz Srbije mozda budemo komsije za koju godinu :)

Kod nas je cena projekta za velike objekte i puno manja od 3%. Poslednji projekat stambene zgrade koji sam uradio ovde, naplatio sam, sa svim fazama, tačno onoliko koliko je za ovu dotičnu zgradu u Nemačkoj koštalo kopirarnje projektne dokumtacije. A radilo se o objektu koji je tačno pola kvadrature ovoga. Ali, i pored toga, više sam zaradio na tom projektu, za isto utrošenog vremena, nego što mogu da zaradim ovde u Nemačkoj. E, ali kvaka je u tome što takvih poslova kod više nema, odnosno ima ga veoma malo i za malobrojne.

Za sve one koji razmišljaju o radu u struci Nemačkoj evo nekoliko saveta: posla ovde ima na pretek, arhtekti i bauinženjeri se traže masovno. Treba samo konkurisati na radno mesto i ako dobijete posao, papiri se lako rešavaju, dobija se BLUE CARD i to je to. A da bi dobili posao, morate pod broj 1 dobro govoriti jezik, pa onda nekoliko praznih mesta, pa onda znanje. Diplomu, naravno treba imati, ali ona je negde na 4 mestu.

• 2 weeks later...
Posto slucajno radim kao arhitekta u Nemačkoj u prilici sam da vam predočim cene projektjektovanja kao i cene gradnje ovde.

U PDF fajlu su cene projektovanja pod stavkom 9. Radi se o jednoj uobičajenoj stambenoj zgradi sa 98 stanova, ukupne BGP od oko 10,000m2

http://www.immobilien-zeitung.de/100000696...ainz-gonsenheim

Hvala ti za ovaj pov. dokument sutra ujutru imam sastanak sa investitorom oko jednog stambenog poslovnog objekta BGP 3500m² i treba da iskukumavcim 18€ po kvadratu. Svako ugovaranje mi je mučno jer svaki investitor mi pominje ima ljudi koji rade za 8-10€ idejni+glavni. Četvoro usta hranim a nekad bih ga na takav komentar tako slatko izbacio iz biroa, a ne mogu. Komora je kriva za sve i služi ničemu, samo kad bi se za srozavenje cene gubila licenca bilo bi lepo.

Hvala ti za ovaj pov. dokument sutra ujutru imam sastanak sa investitorom oko jednog stambenog poslovnog objekta BGP 3500m² i treba da iskukumavcim 18€ po kvadratu. Svako ugovaranje mi je mučno jer svaki investitor mi pominje ima ljudi koji rade za 8-10€ idejni+glavni. Četvoro usta hranim a nekad bih ga na takav komentar tako slatko izbacio iz biroa, a ne mogu. Komora je kriva za sve i služi ničemu, samo kad bi se za srozavenje cene gubila licenca bilo bi lepo.

Dobro da ti ne pominje one koji rade za 3-4, pa i 2.5e/m2

ne zezam se....

odlicno ako mozes da isteras 18e, to je sjajno.

E istero sam Q... Ne da čovek više od 15e (idejni+glavni+"jurenje papira"). Probaću još da izbacim obezbeđenje tem. jame, geomehaniku i teh. kontrolu. iz ugovora. Mislim da ću krenuti da učim švapski, zatvorim biro i odem sa decom tamo gde će me ipak bolje tretirati nego vodoinstalatera i keramičara.