Jump to content
morder

[Rad] Blender 2.5

Recommended Posts

Ne znam kako bi to islo u cinemi, ali probaj neki deflektor ili bilo koji field ili force da primenis per particle, znaci da svaki partikal postane generator sile koja odbija druge partikle.

Pozdrav svima,

Blender 2.66 + Luxrender v1.2.1 17

Modeling i render sam radio prema ovom tutorijalu (par predmeta sam radio u CAD-u posto mi je tako bilo lakse i brze):

http://www.blenderguru.com/videos/create-a...en-part-1-of-2/

S obzirom da mi je ovo prvi kontakt sa Luxrenderom ja sam veoma zadovoljan. Render time je oko 13 sati na i7 3770 (integrisana graficka) 4 Gb bez ikakvih podesavanja - jos uvek sam noob :) Ima gresaka, ali nista strasno. Ovo mi je prvi susret i sa multilight-om i bas sam prijatno iznenadjen lakocom upravljanja.

Pozdrav. Poydravljam to sto si odlucio da koristis lux blender, pogotovo zato sto je prilicno dobar renderer. U Lux renderu imas hibrid mode koji koristi kombinaciju cpu+gpu rendanja koja bi ti po mom misljenju ubrzala render. Donekle. Kad si vec tu gde si, u okviru lux rendera, imas integrisan i smallux gpu v4.x on je pisan u OpenCL-u i koristio bi ti cak i integrisanu graficku ako ima bilo kakva stream jezgra u sebi, sto bi ti za rezultat dalo daleko brzi render. Probaj i Mitsuba renderer za blender, pa zatim 3delight, pretpostavljam da si yafaray vec koristio. izuzetno je mocan i naravno brzi od lux rendera ali nije phisical vec biased. Kao slag na tortu cini mi se da ce i Arnold uskoro dobiti svoj plugin za blender tako da ce biti zanimljivo na tom terenu. Uzadnje vreme cak i interni Blenderov renderer ima "realtime" preview scene tako da ti i on moze pomoci oko mnogo cega.

Evo malo da podignemo temu.

Nego jel zna neko od vas pro likova...kako naterati particle sistem da ne radi stvar na slici...dakle stvar je prosta imam par prostih sfera koje sam particle sistemom poredjao duz ovih stapica,i kako sad spreciti da se na istom mestu pojavi dve,tri sfere,msm da se ne preplicu ovako...Iako nije neki close-up nece se ni videti toliko ali me interesuje cisto da naucim.Nadam se da sam bio jasan,hvala unapred i veliki pozz.

post-47345-1372272734_thumb.png

Stvar nije prosta. objecte si vezao za particle kojima nisi dao nikakvu zapreminu niti precnik, pa kad se dva nadju jedan do drugog povuku zasobom i objekte koji imaju daleko veci precnik. Pogledaj postoji li u particle sistemu nacin da das neki precnik ili zapreminu particlima, i dali imas mogucnost da ukljucis particle colision i to da primenis na objekte koji su vezani za particle.

Slobodane,

I ja jedva cekam da izadje taj tutorijal :) Particle sistem do sada jos nisam probao.

Archangel,

S obzirom da mi je ovo prvi kontakt sa Lux-om, ja prezadovoljan. Probao sam da skinem i instaliram tu varijantu Lux-a sa (cpu+gpu) medjutim nije htelo da se instalira. Probacu kada dodjem za desktop racunar kakva je brzina rendera. Mitsubu i Yafray jos nisam probao, a za Arnold sam samo cuo. Za sada mi se dopadaju Cycles i Lux, tako da cu vise vremena posvetiti ucenju o materijalima i svetlu, posto sam tu najtanji.

Evo jedan rad od ovog vikenda. Naucio sam sta znace color, specular, occlusional, normal i displacement mape :) Ima par gresaka (kao i uvek), ali to nije bio cilj rendera :)

coins_d.png

Slobodane,

I ja jedva cekam da izadje taj tutorijal :) Particle sistem do sada jos nisam probao.

Archangel,

S obzirom da mi je ovo prvi kontakt sa Lux-om, ja prezadovoljan. Probao sam da skinem i instaliram tu varijantu Lux-a sa (cpu+gpu) medjutim nije htelo da se instalira. Probacu kada dodjem za desktop racunar kakva je brzina rendera. Mitsubu i Yafray jos nisam probao, a za Arnold sam samo cuo. Za sada mi se dopadaju Cycles i Lux, tako da cu vise vremena posvetiti ucenju o materijalima i svetlu, posto sam tu najtanji.

Evo jedan rad od ovog vikenda. Naucio sam sta znace color, specular, occlusional, normal i displacement mape :) Ima par gresaka (kao i uvek), ali to nije bio cilj rendera :)

coins_d.png

Pomocicu ti ja oko luxa samo pitaj i oko materijala i osvetljenja itd.

Pomocicu ti ja oko luxa samo pitaj i oko materijala i osvetljenja itd.

Hvala. Najvise me interesuju materijali, tu sam najslabiji. U svakom slucaju pocecu ozbiljnije da se bavim sa Lux-om za jedno mesec dana, posto cu dobiti ozbiljniju masinu. Javim se kad zaskripi ;)

Hvala. Najvise me interesuju materijali, tu sam najslabiji. U svakom slucaju pocecu ozbiljnije da se bavim sa Lux-om za jedno mesec dana, posto cu dobiti ozbiljniju masinu. Javim se kad zaskripi ;)

Obavezno.

Navodno postoji namera da se unapredi i nacini laksim za koriscenje - interfejs Blendera.

Na istu temu, navodno za jednu sedmicu - nastavak.

Ovaj video ce nadam se promeniti dosta toga u buducem razvoju Blender-a, sve zamerke su na mestu...

Slazem se da su zamerke na mestu.

Za sledecih (navodno) najvise desetak dana ce da izadje jos jedan video na tu temu (zamerke u vezi konzistentnosti interfejsa Blendera).

Nadam se da nece ostati samo na recima. Verujem da ce nameravano biti i sprovedeno.

Tek kad se ovako iskupi na mestu covek vidi koliko ima nelogicnosti,neke sam i sam primetio a neke ne...

Nadam se da nece ostati samo na recima. Verujem da ce nameravano biti i sprovedeno.

I ja,mada to je do developera,a Andrew je tu samo da pokrene pricu,kao neko ko ima puno uticaja i reputacije u blender zajednici.

nema tu mnogo price, nek pogledaju kako je cinema organizovana. Procitao sam mnogo puta kako ljudi koji su zbog cineminih ogranicenja ili potrebe posla presli na maYu kako kukaju. Blender su pravili ljudi koji su imali dosta iskustvai u mayi, maxu... pravili su to za svoju dusu, predpostavljam da su bili od one tehnicke vrste ljudi kojima je taj programerski pristup blizak, normalan. Tu dolazimo do onoga: meni je sve jasno, ti uci ili ga duvaj. Nisam siguran da ce to izaci na dobro, previse je ljudi koji su upleteni u razvoj naviklo na takav nacin rada, cak sta vise ponekad mi se cini da je u pitanju neki balavi elitizam. Videcemo sta ce biti, jedina prepreka da bih poceo da koristim blender je njegov smaracki interjfejs. ....sta ces, neki se vode onim sto da bude jednostavno kad moze da bude komplikovano. <_<

Lepe vesti, koje ce da se nastave:

In two weeks from now I'll be launching Part 3, which will be an 'Interface Proposal' for addressing all the problems mentioned in Parts 1 & 2 :)

But in the meantime, enjoy Part 2!

Take care,

Andrew

Verujem da iza ovoga stoji ozbiljna namera "jezgra zajednice" u kome je i Andrew.

@ Slobodane,

Nadam se da je ovo sve vec unapred dogovoreno sa developerima (osnovnim krugom). Vidljivo je da iza ove price stoji ozbiljna analiza problema.

Neverovatno da se sve ove godine niko nije setio da analizira ovaj problem. A ima toliko stvari koje su jako jednostavne (sa programerskog stanovista) za resavanje.

Neverovatno da se sve ove godine niko nije setio da analizira ovaj problem. A ima toliko stvari koje su jako jednostavne (sa programerskog stanovista) za resavanje.

Jeste al je sad sazrelo vreme za krupne promene unutar Blendera.

Ne znam za vas ali ja sam odusevljen...pogotovu sa render prozorom i postpro prozorom...Mene ovi tabovi podsecaju na Modo ili Office..Vas?

Generalno ideja je ekstra(moje misljenje) i ima puno potencijala...

Sta vi mislite?