Jump to content

ZLATOTISAK

kamy
 Share

Recommended Posts

Uradi se klise sa ispupcenim motivom onoga sto se otiskuje da se ne cita, na cinku, mesingu polimeru

klise se montira na presu koja ima i grejanje podesi se tremperatura i pritisak sto zavisi od vrste podloge i montira se rolna trake - folije za zlatotisaku zeljenoj boji izmedju podloge i klisea mora biti zategnuta i pritiskom prese na podlogu se pritiskom i temperaturom i duzinom trajanja kontakta prenosi sa folije na podlogu (papir karton, skaj kozu plastiku)

Uradi se klise sa ispupcenim motivom onoga sto se otiskuje da se ne cita, na cinku, mesingu polimeru

klise se montira na presu koja ima i grejanje podesi se tremperatura i pritisak sto zavisi od vrste podloge i montira se rolna trake - folije za zlatotisaku zeljenoj boji izmedju podloge i klisea mora biti zategnuta i pritiskom prese na podlogu se pritiskom i temperaturom i duzinom trajanja kontakta prenosi sa folije na podlogu (papir karton, skaj kozu plastiku)

Hvala na odgovoru ali to je otiskivanje sa folije i cesto se to mijesa sa zlatotiskom.

Zlatotisak je iskljucivo rucna tehnika u kojoj se koristi listic od 24 karatnog zlata. E sad, ono sto meni treba je da mi neko objasni kako ide ovaj proces. Znaci ne koristi se folija niti bilo kakvo zagrijavanje, iskljucivo je rucna tehnika.

Mile je dobro odgovorio na postavljeno pitanje.

Pozlata,...goldleaf....tako je napolju zovu.

Treba ti "primer" tj lepak. Nanosi se sa cetkicom. Pretpostavljam da takvu cetkicu nemas, pa moracesh i to da nabavish. Od najfinih je dlaka . Listici se nalaze u bloku tj izmedju papirnih listova. IZUZETNO su osetljivi, ne diraj prstima!! Folija je maltene mikronski tanal listic zlata koji se statikom nanosi na povrsinu tretiranu lepkom. NAravno da taj lepak treba da je u konturama, znaci shto si nacrtao, ili premazao to ce primiti zlato i trajno se vezati. laganim tapkanjem se nalepljuje zlato. Ako imas zivce kao manila kanap ili jako volis rucne tehnike nije tesko. Moram pitati ortaka da li je ostalo josh toga u radionici pa eventualno da ti pokazem kako se to radi na nekom snimku. Crtam gravure za oruzje i spomenike pa je tu cesta upotreba pozlate.

Pogledaj eventualno na youtubu kako se rade vatrogasni kamioni u Americi. Tamo se goldleaf tehnika koristi za izradu natpisa na kamionima. Samo se posle dodaje josh pinstriping rukom... Postoje josh neke fore kako da "izgrebesh" zlato, da ga baferujesh, dobijaju se zanimljivi efekti koji su se koristili pre vise vekova. Ali to probaj kad savladash pozlatu u mali prst.

Srecno!

samo mala dopuna gvozdena znam iz iscitavanja, nisam probao listici se uzimaju i prenose tom finom cetkom valjda ih staticki zalepi bio napis o tome u casopisu "sam svoj majstor" serija o restauraciji namestaja davno ja bacio komplete prilikom selidbe probaj u hrvatskoj mozda ima sajt tog starog ali dobrog mesecnika i secam se takodje da se zlato u listicima pazarilo u austriji

• 7 months later...

MOLIM POMOC!?

Gde moze da se nabavi, kupi, naruci,.... slovenci to zovu "odtiskovalec" koji se koristi kod zlatotiska za utiskivanje u kozu na hrbtenom delu knjige?

Skicu tog "odtiskovalca" sam dodala da biste me lakse razumeli o cemu pricam pa mozete pogledati skicu :))

post-22423-1314815821_thumb.jpg

pazi 'ladno nest'o link...evo ga opet: http://blackpowderpress.com/image/data/old...press_small.jpg

takav ce otisak biti, a pripremu radim na linoleumu, mesto na drvetu. picicemo otiske na akvarel papiru prethodno isprsakanom raznim prljavstinama. sve radimo potpuno rucno, sem sto cemo se posluziti presom zbog boljeg otiska.

ovih dana bih trebao da pocnem, pa cu odmah i novi topik opiciti u kom cu kaciti fotke kako napreduje projekat...

• 4 months later...

Ja se izvinjavam ako vadim temu iz naftalina ali imam nekoliko pitaja.

Kolika dubina klisea treba biti da bi se uradio blindruk i zlatotisk na rokovniku, a i koja temperatura. ima neki termometar od 1 do 10, i nekako mi neide da uradim zlatotisk kako treba,

http://imageshack.us/photo/my-images/716/f...rafija0655.jpg/

Za pregovanje , blind druk sto dublji klise to bolje, narocito ako je rokovnik tj korica- tapaciran sundjerom, prava mera je oko 3mm za cinkani klise sto je jeftinija varijanta, ako mozes sebi da priustis gravirani mesingani sa vecom dubinom jos bolje temperatura zavisi od vrste podloge, prevelika ce ti razliti, rastopiti otisak, mala ce imati za rezultat plitak otisak i folija u slucaju zlatotiska nece biti zalepljena za podlogu. Posto mi ovde urednici kontrolisu i pregledavaju napise sto traje ili odgovore i komentare ne objave uopste saljem ti i na pp.

• 8 months later...

Sve ti zavisi od materijala na kome zelis zlatotisak. Postoje nekoliko vrsta folija za razne materijale i temperature.nisam radio stime jedno dve godine jer sam promenio firmu u kojoj radim , ali koliko se secam AF oznaka je za papire mada sam ja bio najvise zadovoljan folijom koja nosi oznaku CF.Sto se temperatura tice mora se uskladiti sa jacinom druka i tipom foije. Pa ako radis na rucnoj masini to predstavlja problem .ja sam radio na A3 heidelbergu gde je druk stabilan i sve ostalo je mnogo lakse (inace temperature su tu isle od 190 do 210 zavisno od folije ) znaci najbolje ti je da od dobavljaca folija potrazis specifikaciju svih folija koje ima i koja se za koje materijale koristi.