Jump to content

dis_ (2010)

Lucas

Recommended Posts

Svidja mi se svi olako shvatate taj archi viz i mislite da se moze savladati do nivoa profija za mesec dana... :)

Gues what... E ne moze :) Dzaba nekom sto su dostupni svi tutorijali kad za profi rad treba mnogo vise od gledanja u iste :P Ja odgovorno tvrdim da bez par godina iskustva niko ne moze da kaze da je solidno poznaje viz... I kao svaka industrija konstantno evoluira i napreduje u svim oblastima, tako da ako ga je neko poznavao pre 5 godina danas bi bio newbie...

• Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Svidja mi se svi olako shvatate taj archi viz i mislite da se moze savladati do nivoa profija za mesec dana... :)

Ne znam kome je ovo upuceno, i ko se sve osetio prozvanim, ali mislim, ako smatras da je arhiviz nuklearna fizika, mislim to je verovatno najrasprostranjeniji segment 3d industrije. I niko nije rekao mesec dana, kao sto pokusavas da to imputiras, vec sam uospteno rekao. Gomila rendera se sastoje iz brda gotovih asseta, evermotion automobila, igrass trave, gotovih kolekcija drveca, sa sve podesenim vray materijalima. Ono sto je danas sve popularniuje je da vise vuce na matte painting, i mnogo post-a i paintovera, i to su sve tehnike koje se daju nauciti. Artistic skills su nesto drugo i to razdvaja prosecne od dobrih i najboljih.

Mislim HGT malo budi skromniji, nije case3d u kategoriji Vyonixa i MIR-a, i tvoji render koje sam vidjao na forumu nisu nista bog zna sta. Rekao sa, da postoji odredjena granica koju trenutno arhiviz ce dostici, a sledeci novi je mozda neka VR prica, neki engine-i za realtime vizualizaciju, gde ce oni sa programerskim znanjem da se izdvajaju a drugi ce biti samo sljakeri.

Mislim da nisi u pravu.

Posebno kad napises "mislim da je to VEROVATNO najrasprostranjeniji segment 3d industrije". Ok, mislis, nagadjas, to je tvoje misljenje, to sto si ti napisao da je verovatno ne znaci i da je istinito. HGT ocigledno misli drugacije i ja se slazem s njim. I sigurno nije rekao da je arhiviz nuklearna fizika, nego je napisao da kao i u svakoj profesiji/zanatu.. postoje bolji i losiji strucnjaci.

PS: Case3d mozda nisu na nivou mir-a i slicnih, ali su blizu i prilicno su dobri.

ciga konja hvali.

arhviz ima dve komponente

1. talenat

2. zanat

zanat deo moze da se nauci jako brzo. mesec dva pet. za godinu dana uz prava uputstva svako moze da postane UBER SAJBER MASTER

talenat se vezba.

Sad si ti opisao 99.9% profesija i zanimanja na svetu.

Sve moze da se nauci za X sat/dana/meseci/godina.

mislim da sam sad opisao svih 100% profesija na svetu

razlika je u broju X, koji slucaju arhviza nije veliki, u odnosu na neke druge profesije

.postoji josh jedna stvar, a to je "koliko je X za najnizi prihvatljiv kvalitet rada"

u slucaju hirurga, X je veliko. u slucaju arhviza X je malo. drugim recima, ne moras da budes genije da bi tvoj rad bio prihvatljiv, samim tim "barrier to entry" je nizak, ili narodski - svaka budala to moze da radi, zadovoljavajuce

to, doduse, ne bi trebalo da zabrine one sa visokim X u archviz, ili generalno 3dviz industriji, jer je njihovo trziste - neko sasvim drugo trziste.

u prevodu. 3d viz moze da radi svaka budala zadovoljavajuce. vremenom ce se pojaviti milion klinaca i kretena koji pojma nemaju, al ipak nekako sklepaju ok rendere koji su komercijalno adekvatni. 3d baje ce piciti 3d za high end brendove i agencije, a klinci ce cepati za koru hleba. isto kao sto se desilo i sa grafickim dizajnerima. neko ce reci - tako je svuda - jeste i nije. ako si hirurg - ne moras da budes najbolji hirurg da bi ziveo lepo - jer si vec "platio" ulaznicu na fakultetu. ako si dizajner moras da budes najbolji dizajner, inace ces umreti gladan.

ako si hirurg - ne moras da budes najbolji hirurg da bi ziveo lepo - jer si vec "platio" ulaznicu na fakultetu. ako si dizajner moras da budes najbolji dizajner, inace ces umreti gladan.

Ovo je sustina i vec par puta smo o tome pricali u raznim temama ovde. Tu apsolutno nista ne moze da se promeni jer je sve sto utice na takvu situaciju van naseg domasaja. Ili to prihvatis kao takvo ili odes negde gde je drugacije.

Pa u redu... i kakve sad to veze ima generalno? Ja ne vidim nikakav problem da je arhviz laksi da se nauci nego hirurgija... ili nuklearna fizika, a tezi nego recimo... frizer. Zasto sva zanimanja moraju da budu ista? Niko ovde i ne kaze da je arhiviz visa matematika. Kao i svaki zanat, moze da bude naucen uz X potrosenog vremena i vezbe... i kao i u svakom zanatu, mali procenat ljudi koji imaju talenat za to ce da bude kvalitetniji od ostalih. Zasto su neki frizeri bolji od drugih, neki dizajneri bolji... imaju vise smisla za to. E pa tako i u arhvizu. Nema tu velike filozofije. Nije nuklearna fizika, ali nije bas ni za svakog imbecila.

mali apendix:

1. hirurg ne mora da bude najbolji - on samo treba da uradi da klijentu/pacijentu bude bolje. (da ne idemo dalje) lako proverljivo!

2. dizajner moze da bude i ispod proseka i da ima posla da se u_ere od para. klijentu , iako je on sam potpuno zadovoljan, mozda i nece biti bolje sa stanovista nekog posmatraca.

1 nije stvar ukusa i nije stvar slobodnog trzista (u principu)

2 je stvar ukusa i slobodnog trzista

1 ima ih malo

2 ima ih ko pleve/ svako moze sebe da "samoprozove dizajnerom"

itd, itd

Nije ceo trip u vizu da se trpaju gotovi modeli, nije ni arhitektura slaganje revit blokova, ima dosta finesa i detalja koji razlikuju dobar viz od osrednjeg ili loseg kao i arhitekturu uostalom... Oba proizvoda imaju svoje kupce, ali i svoje cene, srazmerne kolicini vremena ulozenog u ucenje/razvoj... Ja samo ne zelim generalizovanje cele industrije da je za "idiote i budale", ko nije probao i nije u toj oblasti ne zna o cemu pricam, ostali odlicno razumeju...

Trenutno je situacija da dobar viz prodaje los projekat, a to je posebna disciplina... Kako od lose arhitekture napraviti (fejkovati) wow projekat. A to ne moze svaka "budala" koja je insalirala 3d program da odradi.

Ima jedna izreka u dizajn svetu, a moze da se prenese i za viz > Ako mislite da je dobar dizajn skup, treba da vidite koliko košta loš dizajn... Vise nema klijenata koji se zadovoljavaju basic vizom, svi zele top quality for value cost :)

@Rapidograf

Pogledaj datume na tim radovima, bilo je davno... :)

Inace po meni je veci sljakeraj programiranje tih engina nego sam viz (modelovanje, mapping, lighting, post...)