Jump to content

SAE

Hawk
 Share

Recommended Posts

Citam ove komentare, i onda se mislim kako da neko u srbiji (i okolici balkana) uspije nesto podici na noge i da pokrene nesto sto je vec unapred mrtvo....

Nista protiv nikoga ali evo primer:

Sta srbin kaze kad vidi koru od banane ispred sebe: uh zar moram opet pasti .... << sa ovim se mogu usporediti komentari, znaci na citavom svijetu su poznati/priznati i veliko i malo je culo za sae od madrida preko mexika do kapstadta, samo u srbiji znaju reci ma nista to nevalja ...

Jel neko od vas koje ovde komentarisao vec isao na casove ??

Kolega koji bude u sloveniji se prijavo na casove i ni jednog trenutka nije zazalio (njegov smijer: muzika)

Bitan je posle papir kao i u svemu drugom, mozete vi kod kuce uciti iz tutoriala ili neke skole ali gdje posle diploma ...u danasnjem vijeku samo crno na bijelo sve ostalo je ljubicasto.....

Pricajte vi sta hocete, ali da vam ponudi neko sutra dzabe da idete na casove, pristali bi istog momenta i zaboravili na sv rijeci koje ste tipkali :)

Ajde dajte jedan hint. Jel hoce neki studio modelara, generalistu, max itd... ali preci cu i na mayu :D

@cobra11 - Ne bih se slozio sa tobom da je diploma ovde presudna... ubedjen sam (a i po mom nekom iskustvu) da su radovi presudni i naravno, da se taj neko uklopi u tim. Trazi se i diploma ali... siguran sam da nije presudna, a gde jeste ne bih ni voleo da radim, ako je nekome bitniji papir od samog znanja.

Ajde dajte jedan hint. Jel hoce neki studio modelara, generalistu, max itd... ali preci cu i na mayu :D

@cobra11 - Ne bih se slozio sa tobom da je diploma ovde presudna... ubedjen sam (a i po mom nekom iskustvu) da su radovi presudni i naravno, da se taj neko uklopi u tim. Trazi se i diploma ali... siguran sam da nije presudna, a gde jeste ne bih ni voleo da radim, ako je nekome bitniji papir od samog znanja.

Ovde gde ja zivim vijeruj mi da jeste vaznija diploma, i skola ti je sve koliko skole toliko para (kao ono koliko para toliko muzike)

Neznam kako je u srbiji, ali u velikom broju strani gradova traze se diplome.

Naravo i znanje je bitno, ali moraas nekako dokazati da si se namucio :D

Nisi pazljivo citao, ovde se konkretno kritika odnosi na onaj vizuelni deo, muziku nismo dirali.

Diploma jeste od velike pomoci, medjutim u vecini studija se trazi bachelor diploma ili nesto sl. uz obavezan reel.

Istu mozes dobiti na bilo kom beogradskom univerzitetu za mnogo manje para po godini ( negde zavrsis sve zajedno sa master diplomom za te pare ), sad dal ces ti umanjiti vrednost BU naspram nekog privatnog to je samo tvoja stvar, ali se on itekako priznaje, i to na svim kontinentima.

Takodje ono sto te prodaje u zemlji i inostranstvu su tvoji radovi pre svega.

Da li predavaci imaju bogato iskustvo i da li ih znaju jaci domaci studiji, nesto mi ne deluje ili su izuzetno skromni i spominju samo manje vredne projekte.

Zakljucak je vrlo prost.

Bolje je zavrsiti bilo sta od domacih univerziteta ( stici bachelor ili cak master diplomu ), raditi u domacim studijima ( steci pare, iskustvo i dobar reel ) nego dati 7K evra na skolu koja cak ne ume pravilno da napise neke stvari u svom programu.

Ne sumnjam ja da je vama negde u Evropi ili gde god bili 7K evra lakse svariti nego nekima ovde, gde je prosecna plata 300-500e ( bez poplacanih dadzbina drzavi ), zato i ne podrzavam sve to, da je godina 1K bilo bi idi mi dodji mi, kockaj se, ovako se with all due respect suzdrzi od slicnih komentara.

P.S. neki ljudi su se zaposlili u inostranstvu i bez diploma, jer ako vredis vredis, nisu to mali lokalni studiji vec oni sto rade na filmovima ciji su budzeti preko sto miliona $.

Ovde gde ja zivim vijeruj mi da jeste vaznija diploma, i skola ti je sve koliko skole toliko para (kao ono koliko para toliko muzike)

Neznam kako je u srbiji, ali u velikom broju strani gradova traze se diplome.

Naravo i znanje je bitno, ali moraas nekako dokazati da si se namucio :D

Niko ne kaze da diploma nije vazna,ALI ako zelis da ides preko i da radis za veci studio iskustvo i samo iskustvo je bitno!

Prva stvar koju gledaju je tvoj reel,cv sa listom projekata i breakdown.Ovo se naravno odnosi na 3D.Sto se muzike i ostalih smerova tice to ne bih znao.

Ja sam recimo hteo isto da nadjem skolu koja ce mi pomoci da unapredim svoje znanje misleci da je to dovoljno da nadjem posao preko.Na kraju kada sam dobio posao da radim preko u vecem studiju mislis da su mi oni trazili diplomu da bi me primili.Diploma je bila samo jos jedan papir za birokrate koje ti obradjuju vizu,stavise tada jos nisam ni diplomirao tako da nije bila presudna za vizu.A studio me je kontaktirao na osnovu reela koji sam im poslao.A reel sam sastavio od radova iz studija u Srbiji za koji sam radio par godina.A mogu da garantujem da ni jedan studio u Srbiji ti nece traziti diplomu da bi te zaposlio.Na kraju je kombinacija tutorijala,truda i rada na razlicitim projektima ono sto mi je unapredilo znanje.

Dobra stvar oko fakulteta je ako je ekipa koja ti predaje povezana sa vecim studijima.

Na primer ako su profesori radili u nekom vecem studiju i imaju kontakte, onda jeste lakse da se dobije posao preko tih kontakta,ali ni to nije zagarantovano jer po inostranstvu postoje gomile fakulteta iz kojih mogu da pokupe studente da staziraju pre nego da sredjuju papirologiju nekome preko okeana da bi ga doveli u zemlju.

Ovo nije nikakav "srpski" pogled na celu pricu oko diplome vec iskustvo ljudi na forumu koji su u poslu duze i koji znaju kako sistem funkcionise.

Takodje uvek je moguce da se upise fakultet i u isto vreme da se nadje posao u nekom studiju u Beogradu,da se zaradi neka kinta dok se studira.Da se spoji lepo sa korisnim.:)

EDIT:

Nesto mi rece kolega da ce u crateru da budu neki ugovori kao ovo ono na 2 godine ili godinu dana. Znaci NE POTPISUJTE NI 6 MESECI a kamoli vise. I 6 je dovoljno da zamrzite 3d.

Abishai , Fried pictures prelazi na mayu (vec je presao) taman da im se pridruzis. Btw u opustenijoj atmosferi nisam radio do sad. Jedino sto je sad 3 sata ujutro i jos blenem u ekran ko tele ali jbg.

Ja sam jos pre valjda par meseci pustio mail... ali to je to, na tome je ostalo :). Znam kako je, ili ladis... ili te nema 2 dana kuci, sve zavisi od roka i guzve.

Mayu cu defintivno instalirati... aaa... kada budem poceo da trazim opcije, pa ne mogu da uradim sta ovamo mogu... ali, ali... moram i ovako mrzim max :D

Ne bih ti ja sedeo do 3 ujutro na poslu ni za Pixar bez placenog prekovremenog, time se bas podize produktivnost zaposlenih.

@Abishai

To je nekako normalno od njih za ocekivati, moras udariti nogom u vrata, sad dal ti se isplati ili ne ostacu suzdrzan jer bih mogao svasta da kazem, a i oticicemo u debeli offtopic, u svakom slucaju trazi insidera ( jednog vec imas ;) pa ne casi casa stono rekli )

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Sve te 3D skole su bacanje para izuzev Gnomon skole u LA-u i Animation Mentora gde ucis direktno od najvecih profesionalaca iz 3D industrije i gde mozes dobiti najbolje znanje iz prve ruke.Cak sta vise Gnomon skola ima tako razvijen program i deal sa nekim studijima da dosta njihovih studenata ima obezbedjen posao odmah po zavrsetku skole.Naravno sve zavisi od njihovog truda i ucinka.

Sto se tice skola u Srbiji to je sve mlacenje prazne slame i nevidjeno bacanje para pogotovo Chiron i slicne skole.Odgovorno tvrdim da recimo modeling,texturing,shading & lighting u nekom software-u moze da se savlada za mesec dana bez problema ako ste cak totalni pocetnik,samo treba znati na sta da se obrati paznja i na sta da se fokusiras.Sve ostalo se svodi na vezbu tj. menjanje scenarija i prilagodjavanje eventualnim problemima.Postoji masa dobrih dvd tutoriala gde je sve detaljno i pazljivo razradjeno i treba samo dobro otvoriti oci i usi.Pozdrav

Mislim da SCAD "izvozi" cak i vise nego gorepomenuti ali nemaju kampanje po internetu kao komkurencija, ali im i ne treba.

No tu smo tematiku pretresli.

Ja pak mislim da preterujes sa tih mesec dana, mozda sa out of the box resenjima, za ozbiljnije projekte ima tu dosta da se uci i zna.

• 1 year later...

kod nas je zgrada lepo opremljena i stvarno izgleda super. To je jednostavno standard koji oni moraju da prate i finasiraju se iz inostranstva. Sada malo smo mi lose kotirani i organizacija im nije bas najbolja. Placa se mnogo, a predavanja nisu bas potpuna. Dobro je sto oni imaju gotov studio i sve je tu, pa moze da se proba i da se radi. Tako da praksa je vec od prvog dana. Vise su okrenuti zvuku nego samoj slici. Ko zeli da nauci 3D modelocanje ima CHIRON ozbiljno je i moze da se nauci.

U Becu sam bio da vidim kako izgleda SAE kod njih i mogu da kazem da je druga prica. Veca je zgrada i sto se same grafike tice vise su opremljeni. Ipak i vise imaju para i ljudi imaju sredstva da to plate. Deluje mi da je kod njih to i ozbiljnije. Ja sam razmisljao da tamo upisem master. Samo da zavrsim fakultet ovde i raspitacu se da vidim kako stoje stvari.

• 2 years later...