Jump to content

Jedno pitanje u vezi 3ds max-a

Ozon
 Share

Recommended Posts

• Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Uh, moj ti je savet da predjes Help u Maxu korak po korak. pa ako nesto nije jasno OPET iz pocetka korak po korak e tek kad ti ne bude bilo nesto jasno i posle sto prelazenja onda postavi ovde pitanje :) Sretno!

Resenje je da ide da batali komp uopste, ako cemo posteno....

za pocetak pokusaj sledece.... selektuj objekat levim klikom misa.... pritisni SPACE (najvece dugme na tastaturi).... time ces da zakljucas objekt... zatim klikni na MOVE ikonicu ili pritiskom na slovo W .... ako nemas ukljucen Transform Gzmo ( to je onaj mali zuti koordinatni sistem u objektu obojenih strelica u crveno, zeleno i plavo) pritisni X da ga dobijes.. ako imas Transform Gizmo ne diraj X ..... pokusaj sada da pomeras oblik u bilo kom pravcu ( preporucujem da objekat pomeras klikom na neku od strelica Transform Gizma) ali zato si preventive radi prethodno zakljucao objekat pomocu SPACE da ti ne bi objekt "ispao" iz selekcije... ako radi ponovo pritisni SPACE da otkljucas objekat da bi mogao da nastavis sa daljim radom..

Ne radi.

Inace max 3d sam prvi put otvorio leta 2009. i posle tri sekunde sam shvatio to sto mi veve objasnjava, radio sam u njemu sve zajedno 3 sata uspeo da napravim mnoge stvari po tutorijalima, ali sam nesto izgubio volju i odustao, ali sam pre par dana odlucio da se ponovo posvetim max 3d-u, ali odjednom nista nece da mi se pomera sa centra viewport-a, i tu je nastao problem.

:) ok, znaci nisi totalni pocetnik... tako smo zakljucili na osnovu pitanja, sory... da li ti pomera objekat po drugim osama ili je samo jedna osa blokirana?

EDIT: Nije ti problem centar maxa. Ako primetis dole u onim xyz poljima nisu sve nule, sto znaci da ti ni pivot point objekta nije u samoj nuli... ako nije u centru znaci nije bitno da li je na nekoj drugoj koordinati.. napravi box dalje od centra i vidi desava li se isto?

ponovo jos jedan EDIT:

Proveri sledece: Selektuj objekat, idi na karticu Hierarhije, dobijas tri dugmeta, pivot, ik i Link Info... klikni na link info i proveri da li su ti neka od prvih devet polja stiklirana?

da li ti pomera objekat po drugim osama ili je samo jedna osa blokirana?

Sve ose su blokirane.

EDIT: Nije ti problem centar maxa. Ako primetis dole u onim xyz poljima nisu sve nule, sto znaci da ti ni pivot point objekta nije u samoj nuli... ako nije u centru znaci nije bitno da li je na nekoj drugoj koordinati.. napravi box dalje od centra i vidi desava li se isto?

To si sigurno zakljucio na osnovu one fotografije u prvom postu, ali to nije screen capture mog max 3d-a nego screen capture jednog video tutorijala. Tako da se kod mene nista ne moze pomeriti od nule.

Proveri sledece: Selektuj objekat, idi na karticu Hierarhije, dobijas tri dugmeta, pivot, ik i Link Info... klikni na link info i proveri da li su ti neka od prvih devet polja stiklirana?

Nisu stiklirana.

A mozes li da rotiras ili skaliras objekat ili je problem samo sa pomeranjem?

EDIT:

Jesi li pokusao da pomeras objekat pomocu "Absolute/Offset Mode Transform Type-In" opcije? To su ona tri prazna polja koja sam vec pomenuo... mozes da kucas koordinate u tim poljima za svaku posebnu osu i tako da pomeras objekat u prostoru.. Radi li to?

A mozes li da rotiras ili skaliras objekat ili je problem samo sa pomeranjem?

Da skaliram mogu, da rotiram ne.

Jesi li pokusao da pomeras objekat pomocu "Absolute/Offset Mode Transform Type-In" opcije? To su ona tri prazna polja koja sam vec pomenuo... mozes da kucas koordinate u tim poljima za svaku posebnu osu i tako da pomeras objekat u prostoru.. Radi li to?

Ne radi.