Jump to content

17 godina, optimizam, i novo srce...

Recommended Posts

Prenosim Saintov post iz Ćaskanja:

"Pozdrav,

Dakle, postavljam ovaj topic ovde i u obaveshtenja, u nadi da ce ga shto vishe ljudi videti, a mozhda i odvojiti koji prilog.

Dechku koji ima tek 17 godina, ima teshko oboljenje srca, koje trenutno radi na 36% mogucnosti, potrebna je hitna transplantacija srca (cifra koja se pominje je 300.000 eura).

Iskreno, ne znam ga lichno, samo preko weba, al' me je ovo pogodilo, a mislim da svako ko ima saosecanje za drugu osobu ne mozhe da prodje pored ovoga tek tako. Chak i pored ovako teshko bolesti, dechko je optimista i pozitivac, i iskreno mu se divim na volji i karakteru.

Kapiram da mu je sada bilo kakva pomoc dobrodoshla, te apelujem da proshirite ovo medju ljudima koji mozhda imaju bilo kakve uslove da doniraju neku sumu.

Info:

Ovaj chlanak je izashao u danashnjim Vechernjim novostima - Klik

Na ovom sajtu mozhete naci vishe informacija o celoj ovoj stvari - Klik

Pozdrav,

Dragan"

• 4 weeks later...
  • 10 months later...

Organe u Srbiji mozes da zavestas tako sto odes na VMA i na odeljenju za nefrologiju popunis formular sa svojim osnovnim podacima. Samo pitaj na salteru kome da se javis.

Mada to nije toliko bitno koliko pristanak tvoje porodice da se tvoji organi mogu uzeti i transplantovati. Znaci ukoliko tvoja porodica (mama, tata, zena ili deca) ne daju dozvolu lekarima oni ne mogu nista urade. Zato je najvaznije da sa svojom porodicom razgovaras o tome, odnosno da oni budu upoznati sa tvojim stavom i zeljom o doniranju organa.

Doniranje organa u slucaju mozdane smrti je vrlo vazno za drustvo jer se transplantacijom organa spasavaju zivoti.

Nadam se da moci da nastavi da zivi kao vecina njegovih vrsnjaka.

Prava je tragedija za nas narod koliko imamo milionera koji nisu voljni da naprave neki fond iz koga bi se ovakve stvari finansirale. Pa da su uzeli bar 200 miliona eura od sume koja je dobijena za Mobtel, mogli su od kamate da finansiraju vecinu hitnih operacija koje se moraju placati u inostranstvu, narocito kad su u pitanju mala deca.

Bas pre neki dan pricam sa jednim profesorom o nasem obrazovanju i "strucnjacima".

Svaka cast pojedinim lekarima i klinikama, ali...

sta nam vredi obrazovni sistem ako nismo u stanju da omogucimo ovakve operacije kod nas. Ma koliko bile komplikovane, uvek je jeftinije dovesti strucnjake sa strane koji bi obucavao nase doktore, nabaviti opremu, obezbediti organe za transplantaciju kod nas.

Samo kad se izracuna koliko se godisnje novca da za razne operacije (operacije vida, transplantacije organa...), da drzava pola toga ulozi u obrazovanje nasih lekara u inostranstvu i nabavku najsavremenije opreme bar za jednu kliniku u Srbiji, gde bi nam bio kraj.

Ovako, vlast i ministarstvo zdravlja se kao nesto zalazu, a u stvari na delu je postepena privatizacija celog zdravstva, i imacemo sistem kao u Americi - ko ima da plati, lecice se, ko nema neka umre :(

Iz socijalizma, gde je SVE bilo dzabe, i gde su mnogi maltene zdravi ljudi zloupotrebljavali sistem da celog radnog veka ne rade nista i na kraju dobijaju invalidske penzije, prelazimo u najsuroviji kapitalizam gde ce samo oni koji imaju novac moci da zive.

Izgleda da mi Srbi jedino znamo za ekstremna resenja!

P.S. Izvinjavam se ako sam malo izasao izvan teme, ali me boli kad vidim koliko dece ima u Srbiji koja cekaju na razne operacije, a da ne pominjemo onu koja nemaju za normalan zivot, pa cak ni skolovanje, dok se po celoj srbiji zidaju vile, obnavljaju manastiri, zidaju nove crkve, nicu kompanije na sve strane, voze besni automobili. Svuda samo razbacivanje materijalnim bogatstvom, a o deci niko ne misli dok se ne desi neka tragedija pa onda politicari krenu u "kampanju"...

Mi nismo Amerika da konstantno uvozimo "svezu krv", pogotovo sto smo nacionalna drzava za razliku od njih, jedino ako ne nameravamo da u buducnosti prodajemo grad po grad kinezima, a mi se polako svi povucemo u Beograd!

• 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 2 years later...

To skupljanje novca je katastrofalno, to znam iz iskustva zato sto su moji roditelji 2001 skupljali novac za moju operaciju srca u Londonu koja je bila daleko jeftinija i prostija (koliko to operacija srca moze biti prosta). Jedan deo su platili moji roditelji 1 deo dobri ljudi i najveci deo Karic fondacija. Zahvaljujuci dobrim ljudima sada sam ziv zdrav i uspesno uvezbavam fotkanje sa 1000D :D

• 3 months later...

--

Obavestavamo sve prijatelje da je Marko Teodorovic sinoc oko 22h preminuo. Datum i vreme sahrane cemo objaviti naknadno kad to bude dogovoreno. Unapred hvala svima na podrsci i pomoci.

Markova porodica

--

Pocivaj u miru :(