Jump to content

Matchovanje 3d-a na sliku?

breeder
 Share

Recommended Posts

Imam ovu sliku

http://www.thisfabtrek.com/journey/africa/...-mountain-4.jpg

Ono sto sam video na netu je tipa matchovanje kad na slici ima gradjevina gde mogu da se odrede pravi uglovi etc , a ima i onaj imagemodeler prog. , gde to moze lakse da se odradi.

Ali ovde neznam kako.

Krenuo sam sa nekim zdravorazumskim razmisljanjem , kamera ce biti 1.7 m od zemlje , imace mozda neku rotaciju , stavicu focal lenght sa slike , al nekako ne dobijam dobar match.

Inace trebam da stavim nesto da se krece tu , tako da ocigledno mora da bude "dobar" match.

Imam ovu sliku

http://www.thisfabtrek.com/journey/africa/...-mountain-4.jpg

Ono sto sam video na netu je tipa matchovanje kad na slici ima gradjevina gde mogu da se odrede pravi uglovi etc , a ima i onaj imagemodeler prog. , gde to moze lakse da se odradi.

Ali ovde neznam kako.

Krenuo sam sa nekim zdravorazumskim razmisljanjem , kamera ce biti 1.7 m od zemlje , imace mozda neku rotaciju , stavicu focal lenght sa slike , al nekako ne dobijam dobar match.

Inace trebam da stavim nesto da se krece tu , tako da ocigledno mora da bude "dobar" match.

U slucaju gde zelis dobar mach, plus mach vert za objekat u pokretu, preporucio bih ti Machmover ili Boujou. Odradi track u recimo boujou i kada dobijes plate sa trackerima mozes tu datu da prebacis recimo u Max i odradis animaciju objekta i kamere ako je potrebno. U svakom slucaju, ako radis camera match za neki still objektar, odradio bih na isti nachin, s tim sto prvo odradis test mach u Maxu gde negde ispred kamere dodas neki objekat, Biped recimo odredjene visine, tipa 1.85m i tu sliku onda trakujes u boujou gde ces tak Biped da trackujes kao objekat koji se nalazi napred, a neke tachke odredis za horizont i tachke izmedju, i tako odredis poziciju plane-a i tacaka izmedju sto ce ti opet pomoci da ubacis objekat po zelji na pravu poziciju.

Dodao sam sliku koju sam obradio na brzaka na laptopu da mozes da vidis na sta mislim. Nadam se da ce da ti pomogne bar malo.

pozz

Zasto ne bi odradio jednostavno camera projection? Izvuci najosnovnije oblike, prelepi to preko njih i eto... matte painting unutar maye/max-a u cemu vec radis :)

Inace ako ti nije bas milimetar svaki bitan, mozes odokativno, postavi plane, pozadi gde su ova brda postavi neki box i namesti.

vidis, abish, camera projection bi mogla da radi stvar, totalno sam zaboravio na to :) samo bice malo natezanja, jer nam mere i odnose u prorodnoj velicini, mislim na razdaljine i sl. Gadno je sto je ravnica ovakva.. mada opet, shot je sasvim ok, kamera je lepo pozicionirana da se lako odradi horizon level...

Prvo ovu pozadinu malo rotiraj u pshopu (

)

stavi kameru na 1.65-1.7m uključi sliku u pozadinu sa istim odnosom strana kao i renderom i uključi prikaz horizonta da namestiš target kamere.

Iskoristi ivicu šljunkovitog puta kao neki reper, po exif-u iz slike je fotkano sa 26mm

Osnove perspektive imaš dovoljno slikovite da ti ne treba duže od 20min da ih pregledaš (npr. http://www.khulsey.com/perspective_basics.html), tj. ne treba puno a trebaće ti kad tad :)

$erorrijus

Ovo sto si reko za boujou nije mi jasno.

Ako mozes malo bolje da objasnis.

Sto se tice kamera projection-a , zar ne bi opet morao da nadjem pravi polozaj kamere i iz tog polozaja projektujem na geometriju i onda tu kameru koristim za rendering.

Mozda cu na taj nacin da imam slobodniji movement camere al ne vidim sto se tice samog polozaja sta je tu "lakse".

Ja sam pomalo skeptik da boujou moze da nadje na osnovu jedne fotke odredjene tacke u prostoru, tj moze da nadje isto koliko i ja mogu manuelno, drugo je kad je pitanju sekvenca slika pa on onda racuna interpolacije tacaka koje nadje, i tu je prilicno handy.

Ovo u principu nije neki cim da se umetchuje, mnogo su zeznutije vestacke tvorevine kao zgrade kada treba ispostovati prave linije, koje se mozda cak i krive usled sociva itd.

Kada bi nagovestio sta treba da se desi, mogao bih da kazem na sta da obratis paznju a sta je sekundarno i nevazno.

E da, ovo naravno radiš bez drugih softvera već ručno prema tim pravilima perspektive, ipak je pozadina jedna slika planine i pustinja, tu samo horizont određuje nešto.

Jeste probali nekad da odradite match sa max-ovim alatom, kod mene se zbunio i sa renderom :D

Mene licno nerviraju njegove alatke, svidja mi se kako je u Mayi to reseno, dodelis kameri nove kontrole za overscan, horizontal i vertical offset, i mozes da zumiras i tvikujes model do najfinijih detalja a da kamera ostaje zakucana, sto je veca rez to bolje.

Ima nesto slicno i xsi, ali mnogo manje kontrola, ovde ima bas za svaku opciju na kameri.

Jeste probali nekad da odradite match sa max-ovim alatom, kod mene se zbunio i sa renderom :D

Ja jesam, kad sam radio neki tut...

Ali uskoro sam batalio "ćorava posla" i matchujem odokativno kad mi treba.

Nikad mi doduše i nije trebalo za nešto, bog zna kako, precizno.

ovo je tutorial za syntheyes ali isti princip kao i kod Boujou.. Sad jeste da je u pitanju still slika, ali mislim da moze i ovo da se odradi na isti nacin...

ovde isto tako imas ovaj tutorial:

http://www.cgdigest.com/camera-match-tutorial/

a cuo sam negde da moze i da se odradi sa ovim toolom za vray (ako ga koristis)

http://www.scriptspot.com/3ds-max/scripts/leles-vray-tools

a ovde imas jos jedan tutor

http://www.3dtotal.com/team/Tutorials_3/se...ackground01.php

i jos jedan, koristan nadam se:

http://vertexdigitaldesign.com/blog/wp-con...25_Class-06.pdf

i slicne tehnike:

http://www.304biztips.com/index.php?key=boujou

Sto se tice senki i lighting-a to je na brzinu postavljeno , moje pitanje je bilo dal izgleda ok sto se tice perspektive i scale-a pa da nastavljam rad , posto ce animacija da bude kako ovaj tank pogadja raketa etc :)

Hell yeah!

Meni je Ok skroz (osim tog lightninga).

Obavezno postavi rezultat.

Ne znam koja finalna rezolucija treba da ti bude, ali bi možda bilo cool u Afteru da malo zoomiraš,,, pa šetaš kameru u hand-held fazonu, pa onda zvuk rakete, pa uplašeni odzum... pa Buuuum! :D

Nego, mogu li ja da uzmem tu pozadinsku sliku i poigram se malo? :D

U planu je tako nesto odraditi(kamera shake,nebo treba da se promenu , pticice neke mozda obacim cisto zbog malo zivosti) btw nuke je u pitanju(after sucks - idemo flame :P ) mada nisam toliko vican sa compositom ali cu se potruditi.

poz

Slazem se da treba da bude manja.

Previse sam gledao reference tih velikih explozija pa sam malo izgubio moc rasudjivanja. :)

Btw ne moze da bude samo manja ovakva izgledace smesno , mora vise da bude "puff" etc.

Inace u planu je odraditi dosta stvari(zamena neba,itd) ali dok ne dobijem ovu eksploziju kako treba ne idem dalje.

Uskoro test br 2

poz

Mene licno nerviraju njegove alatke, svidja mi se kako je u Mayi to reseno, dodelis kameri nove kontrole za overscan, horizontal i vertical offset, i mozes da zumiras i tvikujes model do najfinijih detalja a da kamera ostaje zakucana, sto je veca rez to bolje.

Ima nesto slicno i xsi, ali mnogo manje kontrola, ovde ima bas za svaku opciju na kameri.

U mayi 2011 jel su izbacili maya live ili sta? Ne mogu da nadjem u plug-in mangaer mayalive.mll